צור עימנו קשר

חדשות

עתידה של קריית מלאכי: חלוקת משאבים מחדש – או בת ים

פורסם

בתאריך

השבוע הודיע משרד הפנים על כוונתו לאחד את העיר בת ים עם השכנה העשירה, תל אביב, לאחר שנקבע כי בת ים אינה יכולה להתקיים כעיר עצמאית מבחינה כלכלית/ אם איזור התעשייה באר טוביה לא יעבור לשטח שיפוטה של קריית מלאכי – זה עשוי להיות גם הגורל שלנו/ וגם: דוח מבקר העירייה מצביע בבירור על מעשים המעלים חשד מובהק לפלילים – אז מדוע הפרקליטות והמשטרה סגרו את התיק ולא אפשרו לו להתברר בבית המשפט?

אחרי שנים שבהן הנושא נבחן על ידי ועדות, מומחים הביעו את עמדותיהם, בכירים ניתחו את העתיד לבוא ותושבים ופוליטיקאים נאבקו בעד ונגד, שר הפנים אריה דרעי הודיע השבוע כי הוא שוקל בחיוב לאמץ את מסקנות הוועדה לבחינת איחוד תל אביב ובת ים. לפי התכנון, שתי הערים הסמוכות זו לזו יהפכו – רק בשנת 2023 – לעיר אחת, עם עירייה אחת, מועצה אחת, מנכ"ל אחד וכמובן ראש עירייה אחד.
זה קרה אחרי שבמשך שנים צברה בת ים חוב מצטבר מפלצתי של – שימו לב – יותר משני מיליארד שקלים. מידי שנה צוברת עיריית בת ים חוב שוטף של כ-120 מיליון שקלים. כמעט כל מומחה כלכלי קבע כבר לפני זמן רב שבת ים אינה יכולה להתקיים כעיר עצמאית. לגרסתם של המומחים, שבחנו את תקציב העירייה לפני ולפנים, המהלך המתבקש מבחינת בת ים הוא איחוד עם אחת הערים הסובבות אותה: חולון, ראשון לציון או תל אביב. במשרד הפנים בחנו את הנושא והחליטו כי תל אביב, כנראה העיר העשירה בישראל שהכנסותיה השנתיות מארנונה מגיעות ליותר משלושה מיליארד שקלים, היא האופציה הסבירה ביותר. כעת החל ההליך שבסופו, ככל הנראה, יהפכו שתי הערים לאחת.
סוגיית האיחוד הצפוי בין תל אביב לבת ים מעלה שוב על הפרק את האפשרות שנשמעת דימיונית לאחד בין קריית מלאכי לבאר טוביה. זהו רעיון שעולה לסדר היום הציבורי מפעם לפעם על ידי חברי מועצה ואישי ציבור שונים, אבל כמובן שמעולם לא רשם איזושהי התקדמות ממשית. הסיבה לכך היא כי בניגוד למקרה תל אביב-בת ים, בו ראש עיריית תל אביב רון חולדאי תמך, דחף ועודד איחוד אפשרי – לא היה עוד בנמצא ראש עירייה או ראש מועצה שיהיה מוכן לעשות צעד פוליטי שעלול לסכן באופן משמעותי את כיסאו.
וכי מדוע, בעצם, לא לאחד בין קריית מלאכי לבאר טוביה? היתרונות, עושה רושם, עולים בהרבה על החסרונות: בעוד קריית מלאכי עיר ענייה הנסמכת על שולחנם של הגביר מעבר לכביש, דרור שור, כדי להצליח לשרוד ולספק שירותים נאותים לתושביה, באר טוביה נהנית מעודפים תקציביים עצומים. רק בשנת 2016 נרשם בקופתה עודף שנתי של יותר מ-18 מיליון שקלים. כך היה גם בשנה הקודמת, וכך צפוי להיות גם בשנה הבאה. בעוד קריית מלאכי סובלת מהעדר שטחי מסחר, תעשייה ומלאכה המניבים לה הכנסות ארנונה משמעותיות, לבאר טוביה יש בשפע מהם. בעוד קריית מלאכי כלואה כשמסביבה מושבים של המועצה האזורית באר טוביה, יכול האיחוד ליצור מצב מעניין בו המושבים יהיו שכונות פנימיות, חלק מהעיר. בכך התפשטות העיר מזרחה ומערבה תתאפשר תוך השגת רצף טריטוריאלי.
אז אולי בעצם במקום להיאבק על הכנסותיה, לבקש הלוואות גישור ממשרד הפנים, לכרוע ברך ולהשתחוות כאות תודה כאשר דרור שור ניאות להעביר לעירייה שישה מיליון שקלים בשנה עבור כדורגל ומופעי יום העצמאות – פשוט נגיד סטופ, או פוס בשפת השכונה, ונכריז על איחוד היסטורי?

מה עדיף?

זוהי, חייב להגיד, אפשרות מעניינת. יש להניח שהשיקולים הפוליטיים ימנעו אותו לפחות בטווח הזמן הנראה לעין (במונחים עתידיים זוהי בהחלט אפשרות שעשויה לצאת אל הפועל), אבל אישית אני חושב – עדיין – שיש דרכים אחרות לשמור על שתי רשויות נפרדות ולפתור את בעיותיה של קריית מלאכי: להעביר לתחום שיפוטה את אחד מארבעת איזורי התעשייה של באר טוביה, עם עדיפות לאיזור התעשייה הסמוך לעיר. כידוע, משרד הפנים הקים ועדת הכנסות שתבחן את הכנסותיה של קריית מלאכי (וערים נוספות) אל מול המועצה האזורית באר טוביה, אולם בהעדר הנהגה שתעמוד על שלה ותדרוש צדק חלוקתי של ממש, הציפיות לגבי מסקנות הוועדה אינן מרקיעות שחקים. ההיגיון אומר שאם קריית מלאכי תבקש רק שישה מיליון – כפי ההסכם הנוראי עליו חתם אליהו זוהר מול דרור שור ביוני 2014 – היא תקבל רק שישה מיליון. אולי פחות. לא צריך להיות איש עסקים כדי לדעת שאף קונה לא משלם יותר ממה שהמוכר דורש. ובמקרה הזה קריית מלאכי דורשת מעט. מעט מאוד.
אבל בוא נריץ לרגע מצב בו בעירייה משנים דיסקט. תחשבו על סיטואציה בה ראש העירייה זוהר מודיע שהוא מוותר על הסכם ההכנסות עליו חתם. שהוא לא רוצה שקל אחד מבאר טוביה. שהוא רוצה ומבקש דבר אחר: איחוד. להפוך את שתי הרשויות לרשות אחת. בישראל יש בלאו הכי יותר מידי רשויות מוניציפאליות, ואיחוד של כמה רשויות יחדיו הוא בדרך כלל מבורך. ההערכה הזהירה שלי – ולא רק שלי – היא כי באר טוביה תתנגד נחרצות למצב כזה. הם יתלו זאת בסיבות תרבותיות, היסטוריות ומנהליות (סיבות שאני מסכים איתן, לפחות ברמה העקרונית), ויגידו שאיחוד כזה לא יכול לצאת אל הפועל.

איזור התעשייה תימורים. אכלוסו חשוב לצמצום הגירעון

איזור התעשייה תימורים. עם אכלוס השכונות החדשות – גם אכלוס מלא שלו לא יספיק

במשרד הפנים יצטרכו לשבת ולבחון את האפשרות הזאת, להניח על לשון המאזניים את שתי האפשרויות, ולהחליט: האם עדיף לקריית מלאכי להמשיך כעיר עצמאית, שיכולה להחזיק את עצמה לאורך זמן מוטל בספק, או שמא עדיף לאחד אותה עם באר טוביה, לסיים אחת ולתמיד עם המצוקה הכלכלית, לאפשר לעיר הזדמנות לזנק קדימה תוך ניצול התקציב המאוחד וליצור התייעלות כלכלית משמעותית מעצם קיומה של רשות אחת מאוחדת, במקום שתיים נפרדות? על פניו, מבחינה כלכלית טהורה, ברור מה משרד הפנים אמור להחליט.
תיאורטית (וגם מעשית, אם הסיטואציה רק תצא אל הפועל), כאן קריית מלאכי תיכנס לעמדת יתרון מובהק במו"מ. הדרך היחידה – של המדינה ושל באר טוביה, ככל שירצו – למנוע איחוד שכזה, או לגרום לקריית מלאכי למשוך את בקשתה לאיחוד כזה, תהיה לפתור באמת, אבל באמת-באמת, את בעיותיה הכלכליות של העיר. איך? נכון להיום אין שום אפשרות אחרת זולת להעביר לבעלותה את איזור התעשייה הסמוך לעיר – על כ-40 מיליון השקלים שהוא מכניס מידי שנה מארנונה.
כן, זה נשמע פשטני, אולי אפילו פשטני מידי, אבל זה גם מעניין, ומבחינה אסטרטגית בוודאי שאין לקריית מלאכי מה להפסיד מזה. מקסימום, באמת באר טוביה וקריית מלאכי יהפכו לעיר אחת…

קריית מלאכי = בת ים?

ועכשיו בחזרה למציאות הקיימת שלנו. הנחת הבסיס של בכירי עיריית קריית מלאכי, ובראשם ראש העירייה אליהו זוהר, היא כי איזור התעשייה החדש בתימורים – כאשר יאוכלס במלואו – הוא הפיתרון לכל צרותיה הכלכליות של העיר. נכון להיום, יש צדק בהנחת היסוד הזאת: עם אכלוסו המלא של שלב ב', לרבות שטחי המסחר העצומים המתפרסים על פני עשרות אלפי מטרים רבועים (שטח הגדול משטחי המסחר בבילו סנטר), צפויים מיליונים רבים לזרום לקופתה של העירייה מידי שנה. כמה מיליונים? לפי הערכות עבר של בכירי העירייה מדובר בבין 30 ל-40 מיליון שקלים בשנה.
אלא שכעניין שבעובדה, שלב ב' של איזור התעשייה בתימורים יתחיל להיבנות במקרה הטוב ולפי ההערכות בעוד כ-5 שנים, מה שאומר שהעירייה תתחיל לראות ממנו ארנונה של ממש רק בעוד 7-10 שנים. בראייה אסטרטגית ארוכת טווח, כשזה יקרה יכול להיות שכבר יהיה מאוחר מידי, וגם הכנסות של 30 או 40 מיליון שקלים בשנה לא יספיקו.
ההסבר פשוט: בתוך 10 שנים מהיום צפויים להתווסף לקריית מלאכי עוד אלפי יחידות דיור. יותר מ-200 בנאות הכפר, עוד כמה מאות יחידות במספר פרוייקטים במרכז העיר, עוד כאלף יחידות, לפי ההערכות, בשכונת "כרמי הנדיב" וייתכן כי עוד כמה מאות בשלב ב' של שכונת "המחנה". כל אלו צפויים להתווסף לכאלף היחידות שכבר נבנות כיום בשתי השכונות החדשות. כידוע, כל יחידת דיור מהווה עבור העירייה גירעון כספי של 12,700 שקלים בשנה נכון לשנת 2015. אלף היחידות שנבנות כיום ויאוכלסו בחודשים הקרובים "שוות" לעירייה גירעון כספי שנתי של 12.7 מיליון שקלים. בעירייה יודעים את זה ומחפשים פיתרונות כספיים כדי להתגבר על המצוקה הקשה הצפויה. בטווח של עשר שנים קדימה, כאשר עוד כאלפיים יחידות יתווספו לעיר, המשמעות תהיה תוספת גירעון חזויה של 25.4 מיליון שקלים, וזה במונחים של היום. בסיכומו של דבר, מדובר בגירעון חזוי של 38.1 מיליון שקלים. בשנה.
המשמעות של הדברים ברורה: אלא אם הבנייה בעיר תוקפא לחלוטין בשנים הקרובות, וכל תכניות ההתרחבות העתידית יוכנסו עמוק למגירה ולא יוצאו ממנה במשך זמן רב – גם אכלוס מלא-מלא של איזור התעשייה תימורים, דבר שהוא בפניי עצמו נחשב לא פשוט בכלל, לא יספיק כדי שהעירייה תוכל להתמודד עם הוצאותיה הכלכליות הכבדות. ההכנסות מארנונה לתעשייה לא יספיקו כדי לכסות את הגידול בהוצאות ההשקעה על משקי בית. על העיר ייגזר שוב להתמודד עם קשיים, תכניות הבראה, חשבים מלווים, קיצוצי שירותים ומי יודע, אולי גם מחשבות על איחוד עם באר טוביה. הסיפור של בת ים יכול להיות גם הסיפור של קריית מלאכי.
ואחרי כל הדברים האלו, אנו מגיעים שוב לאיזור התעשייה באר טוביה. בסופו של דבר, כשצופים פני עתיד ולוקחים בחשבון את כל הנסיבות והתכניות האסטרטגיות להתפתחותה של קריית מלאכי, רק העברה שלו (כולו או בחלוקה עם יישובים אחרים) אל שטח שיפוטה של העיר יכול לפתור באמת, ולטווח ארוך, את מצוקתה הכלכלית של העיר. רק העברה שלו אל שטחה של קריית מלאכי יכול להבטיח לאורך זמן שהעירייה תוכל לספק לתושביה שירותי חינוך איכותיים, חיי תרבות ופנאי עשירים ואפילו שירותי ניקיון ופינוי אשפה נאותים. אחרת, הפערים ימשיכו להתרחב, העוול ימשיך להתעצם ותכנית ההבראה הבאה, כפי שנאמר כבר בעבר – תהיה בגדר עניין של זמן.

אין מילים

כאשר קוראים את דוח מבקר העירייה לשנת 2012 מתעטפים בתחושה קשה שמשהו בעבודת יחידת העילית "להב 433" של המשטרה השתבש. החוקרים, שפשטו ברוח סערה אל בניין העירייה במאי לפני כחמש שנים היו צריכים לסיים את אותה הפרשה עם ממצאים ברורים לכאורה, כאלו שלא ישאירו בידי הפרקליטות שום ברירה זולת הגשת כתב אישום.
אבל זה לא קרה. האמת, זה דיי מדהים: הקבלן הגיש חשבוניות על עבודות שלא ביצע, ניפח עלויות של עבודות, השתמש בחומרי גלם זולים מאלו עליהן התחייב במכרז, מנהל מחלקת התשתיות חתם על החשבוניות, ידע על השינוי בחומרי הגלם שיש לעשות בהם שימוש בפועל לעומת המכרז המקורי, התנהלות המכרז מעידה על חשש ממשי לניסיון תפירה שלו, הקופה הציבורית ניזוקה במאות אלפי שקלים ואחרי כל זה, הנושא הכי חמור לכאורה כלל לא נבדקו על ידי המבקר והועלו מצידו רק כהערת שוליים: הקשרים האישיים ששררו בין הקבלן לבין מנהל מחלקת התשתיות, והאפשרות שבנו של האחרון ביצע עבודות כקבלן משנה עבור הקבלן שזכה במכרזים של העירייה. המפקח על העבודות האלו, במקרה כזה, היה אביו, מנהל התשתיות.
למרות כל זה, המשטרה והפרקליטות החליטו לבסוף לסגור את התיק מחוסר ראיות. חוסר ראיות? באמת? מדוח המבקר עולה שיש כאן את כל הראיות הדרושות בעולם. הפרשנות עליהן היא היחידה שצריכה להידיין במשרדי הפרקליטות. וכשיש מצבור כזה של ראיות, לא ברור איך אפשר לפרש אותן אחרת זולת הצורך בהגשת כתב אישום והתבררות העובדות בפניו של בית המשפט, שיחליט האם יש בחשדות ממש או לאו. נדמה לי שבדיוק על מקרים כאלו הומצא הביטוי: אין מילים!

îåèé îìëä éåöà îáéú àçåúå áîåùá áå ùää áçåãùééí äàçøåðéí áãøê ì÷øéú îìàëé áçæøä ìáéúå åìðéäåì äòéøééä öìí  : àãé éùøàì 31/07/2012

מוטי מלכה. המשטרה התמקדה בחשדות לעבירות מין – וזנחה את יתר החקירות

יכול להיות שהמשטרה פשוט התייחסה לפרשת הנמכת המדרכות והחלפת המדרכה בקיבוץ גלויות כספיח לא חשוב במיוחד של הפרשה הגדולה, הראשית – וזו התוצאה. בזמן אמת, כששוחחתי עם חוקר בכיר שהיה מעורב בפרשה, הוא אמר לי בהתייחס לראש העירייה לשעבר מוטי מלכה, שהיה בכיר העצורים, "עזוב מכל העניינים הכלכליים, תפסנו אותו וזה מה שחשוב". הוא התכוון כמובן לחשדות החמורים בהן נחשד מלכה – אונס, מעשים מגונים, הטרדות מיניות וכד' (מלכה גם נחשד בעבירות נוספות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים וכו'). עוד קודם למעצרים ההמוניים החוקרים היו בטוחים שמדובר בתיק סגור. הם היו משוכנעים שהקריירה הפוליטית של מלכה תסתיים בכלא מעשיהו.
במקור, ראשיתה של החקירה נגד מלכה ונגד גורמי העירייה הנוספים שהיו מעורבים בנושא הייתה בתחום השחיתות הכלכלית. מידע מודיעני שהגיע לידי המשטרה העלה חשדות להתנהלות פלילית קשה. בשלב כלשהו המשטרה נחשפה לעדותה של ג', תושבת שכונת חב"ד, והסתערה על הממצא כמוצאת שלל רב. החקירה אודות החשדות למעשי שחיתות הוזנחה יחסית, ומרבית מאמצי החוקרים התמקדו בסיום חקירת החשדות לאונס. אלא שלאחר שעדותה של ג' קרסה, המשטרה נותרה כשחצי תאוותה בידה.
מכל הפרשה הגדולה הוגש רק כתב אישום אחד נגד איש ציבור. מלכה הורשע בהטרדות מיניות ובהפרת אמונים, ריצה שעות לתועלת הציבור, שילם קנס – וזהו. למרות ההתנהלות המוזרה, התמוהה, החשודה, החצופה – המעורבים האחרים בפרשות האחרות, כמו פרשת הנמכת המדרכות, המשיכו לחייהם. האם המשטרה עשתה די כדי להגיע לחקר האמת בסוגייה הזאת? כשקוראים את דוח המבקר השאלות האלו מתחדדות יותר מתמיד.

חוויותי מהתוועדות חב"דית

ושלא כנהוג, אסיים עם קצת נימה אישית אמיתית.
בימי שבת אני רגיל לישון. סדרה אמריקאית טובה יכולה למלא עבורי היטב את הזמן, ולא אחת קרה שסיימתי עונה שלמה בסוף שבוע אחד. בשבוע שעבר עלתה ל-VOD העונה החמישית של "בית הקלפים", סדרת מתח פוליטית בכיכובו של קווין ספייסי, שזכתה להצלחה בכל העולם. ל"בית הקלפים" התמכרתי עוד מהעונה הראשונה. לעונה הנוכחית, החמישית כאמור, חיכיתי כמו מכורים אחרים לסדרה מאז מרץ 2016. יותר משנה. בשבת האחרונה תכננתי להתחיל לראות את הסדרה ולסיים אותה עד מוצ"ש. במקום זאת השכמתי קום, וקצת אחרי עשר וחצי בבוקר כבר הייתי בבית הכנסת המרכזי בשכונת חב"ד, נענה להזמנה של מכר שהציע לי לבוא לשבת חבדית מסורתית. במבנה בית הכנסת הענק פזורים שמונה בתי תפילה שונים המקיימים בהם מניינים שונים. אנחנו התפללנו בתחילה באולם התפילה המרכזי. 250 או 300 מתפללים שְעַטֻו על ראשיהם טלית, קראו בקול גדול קטעי תפילה ושרו מידי פעם קטעים בלחן חסידי. צמרמורת.
התפילה הסתיימה ובפאתי אולם התפילה סודרו שולחנות ארוכים לקראת התוועדות לכבוד יום הולדת שחגגו שניים מאנשי הקהילה. התוועדות בחב"ד זה תחליף למילה "מסיבה" או "ישיבה" (במובן הסלנגי-שכונתי של המילה) שכוללת קצת דברי תורה והרבה אוכל, שירים וניגונים ובעיקר אלכוהול. מפות ניילון ארוכות נפרסו, המלצרים המאולתרים – שהם בעצם מתפללים שנשארו לעזור בארגון האירוע – שמו על השולחנות צלחות גדולות ועליהן מטעמים כיד המלך. והאלכוהול, אולי סימן הידוע מכולם של חסידות חב"ד בעת התוועדותיה, נשפך כמים. אם יש מקום שבו אפשר לכתוב על האלכוהול שהוא נשפך כמים ובאמת להתכוון לזה – זה בהתוועדות חבדית.
עבורי זוהי כמובן לא הפעם הראשונה בהתוועדות כזאת. הייתי בעשרות בעבר. מי שבא מבחוץ ואינו מכיר את הלכי הרוח בהתוועדויות עלול לחטוף סוג של הלם. צפיפות מוגזמת, אכילה ושתייה מצלחות משותפות ומאבק – חסר פשרות לעיתים – על מקומות ישיבה. אבל עם כל זאת, אני רואה בזה משהו מיוחד וייחודי. מהלחיים-לחיים ועד הברכות ההדדיות, מלאות הפאתוס שבאות מהלב, אני אוהב את זה הרבה יותר משאני רואה בזה משהו מוזר.
יש בהתוועדויות החבדיות גם משהו אנושי. כולם יושבים כאחד האדם מאחורי שולחן אחד, ללא הבדלי מעמדות. הנה, בהתוועדות בה השתתפתי בסוף השבוע שעבר חגג אחד החסידים יום הולדת. לא אחשוף את שמו מטעמי הרצון לשמור על פרטיותו, אבל מספיק שאומר שהוא אדם עשיר ומפורסם מאוד. כמה עשיר וכמה מפורסם? רק כשחיפשתי את שמו בגוגל, במוצאי שבת, גיליתי עד כמה. האיש ישב כאחד האדם – לא בשולחן כבוד מורם מעם – לצד חסידים פשוטים. מי שבא מרחוק והיה מביט בסיטואציה לא היה יכול לנחש במי מדובר.
ולסיום? מזל טוב.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

תאומים ישראלים

בכל פעם שמדינת ישראל חוגגת את יום הולדתה עושה זאת גם יוסף גלעם, תושב העיר, שנולד בדיוק ביום בו הפך חלום העצמאות למציאות ומדינת היהודים הוקמה אחרי אלפיים שנות גלות. שנות העלייה, החיים בקריית מלאכי, החגיגות המשותפות וברכת יום ההולדת שלו לבת גילו: "שלום ואחווה בינינו. היתר יבוא לבד". שיהיה במזל

פורסם

בתאריך

על ידי

ה' באייר תש"ח. ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, דוד בן גוריון, מכריז על הקמת המדינה היהודית בארץ ישראל- ומילוני יהודים בכל רחבי העולם פוצחים בריקודים. באותה העת ממש, בטריפולי בירת לוב, כורעת טוני גלעם ללדת את בנה השני, שהפך את החגיגה היהודית בגולה לכפולה עבור בני הזוג גלעם. יוסף בא לעולם.

מאז ועד היום, חוגג יוסף גלעם את יום הולדתו יחד עם מדינת ישראל. שנה אחרי שנה, עשור אחר עשור, חגג בנם של אשר וטוני את היום המיוחד יחד עם המדינה הצעירה, אליה זכה לעלות כפעוט בן שנה וחצי במהלך העלייה הגדולה של שנת 1950.

אחרי מספר שבועות בשער העלייה, הגיעו יוסף, שני הוריו ואחיו הגדול בכור ז"ל למעברת קסטינה, והתיישבו בקריית מלאכי. "אני זוכר שהיו מבנים, אך הם היו שייכים לערבים שעזבו את המקום והועברו לעולים שהגיעו ארצה לפנינו. אנחנו השתכנו באוהלים", נזכר השבוע יוסף גלעם בראיון מיוחד שערכנו איתו לכבוד יום הולדתו השבעים במספר, שיחגוג כמובן יחד עם המדינה הצעירה.
את ימיו כילד העביר "בגן של דבורקה מבאר טוביה", והתחנך אצל הגננת רבקה מאיר.

כמו מרבית תושבי המעברה, למד יוסף בבית הספר נצח ישראל. את ימיו כתלמיד תיכון החל בבית הספר התיכון "שפיר", אך עזב כעבור שנתיים אל פנימיית החימוש בבה"ד 20. "אני זוכר איך כילד היינו נאלצים לחפש בגיל תיכון מוסד חינוך שיקלוט אותנו", מספר יוסף, שמסביר, "לא היה תיכון בקריית מלאכי. למרות ששפיר ובאר טוביה היו מועצות קטנות, להם היה תיכון. אפילו בריכת שחיה".

אביו של יוסף, אשר, החל מיד עם בואו לקריית מלאכי לעבוד כמנהל הפרדס במושב אביגדור, עבודה בה עבד עד יום מותו. אמו, טוני, הייתה עקרת בית שגידלה את ילדיה, תשעה במספר, ועשתה זאת בחום ובמסירות, כפי שמיטיב לתאר הבן בן ה-70. "הלכנו לבית הספר מצוחצחים ומגוהצים. לעולם לא אשכח את מגהץ הפחם הכבד. היא התמסרה אלינו באופן טוטאלי", אומר גלעם, שמספר על התאקלמות לא פשוטה חרף הכמיהה לציון, "ההורים שלנו היו בעלי עסקים בלוב. היה להם כסף. פתאום אתה עולה לארץ ומקבל אוכל בתלושים. עובד למחייתך בטוריה. זה לא היה פשוט", נזכר גלעם בחיים בימיה הראשונים של המדינה, אך מסייג: "ובכל זאת, אף אחד לא אמר מילה רעה על המדינה. הייתה ציונות לשמה והאהבה בין האנשים הייתה מדהימה. אם מישהו ראה אותך בדרך, אפילו סתם במדי אזרח, הוא עצר ולקח אותך איתו. הפרט כלל לא היה במרכז. רק המדינה הייתה שם".

אלא שעם כל הכבוד לתחושת הפטריוטיות והלאומיות, מספר גם גלעם, כמו עולים רבים אחרים, על קיפוח מתמשך מצידה של המדינה- כזה שהוא ובני דורו הבינו שהיה קיים רק בדיעבד, "אצלנו בבית לא הרגשנו יותר מידי את הקיפוח, כי אבא היה עובד והמצב היה טוב. אבל באופן כללי, אני חושב שנחשפנו לקיפוח רק אחרי שגדלנו. המפלגה השולטת, מפא"י, חילקה את הכספים כפי שהיה נראה לה לנכון, וזה פגע בנו מאוד. היום זה מתפורר וקשה להבין שזה היה המצב, אבל זה היה קיים בדיוק כמו בסרט המוצלח 'סאלח, פה זה ארץ ישראל' ששודר לאחרונה".

מיד אחרי לימודיו בפנימייה, התגייס יוסף גלעם אל צה"ל והחל שירות סדיר בבסיס ג'וליס הסמוך, "בגלל לימודיי בפנימייה לא עשיתי אפילו טירונות. יריתי 4-5 כדורים ושלחו אותי להתחיל את השירות. תפקידי הראשון היה מכונאי דיזל, אבל לא הייתי מרוצה ועברתי למרפדייה, שסללה את דרכי למקצוע שלי באזרחות".

עם שחררו מצה"ל המשיך גלעם לעבוד כרפד, והכיר אחרי זמן קצר את גילה, תושבת גן יבנה, ומי שתהפוך לימים לאשתו ואם חמשת ילדיו, "הסיפור שלי ושל רעייתי קצת מצחיק. באותה תקופה יצאתי עם מישהי ממושב עזריקם. גילה, שהייתה אחראית קו בתדיראן, עבדה יחד עם אחות של בת זוגתי והגיעה לערוך בביתם את השבת. שם הכרתי אותה, ומאז הכל היסטוריה".

ביוני 1974 נישאו השניים באולמי "המלכים" המיתולוגיים בעיר, בעיצומו של שירות מילואים ארוך בו שהה באותם ימים גלעם. עשרה חודשים שלמים הוא העביר מחוץ לבית, זכר למלחמת יום הכיפורים המורכבת והצורך של הצבא לשקם עצמו ממנה. "היינו הולכים לשירות מילואים ולא חושבים מתי אנחנו חוזרים. לפעמים זה היה חודש, לפעמים חודשיים ולעיתים חצי שנה ויותר. זו הייתה המציאות ואף אחד לא התלונן".

בחלוף השנים הביאו בני הזוג גלעם חמישה ילדים לעולם, כולם בנים, והיום הם סבא וסבתא מאושרים ל-15 נכדים. "במהלך השנים הקפדנו לארח בסעודות השבת את החברים של ילדינו, בעיקר את הבנות מגרעין בני עקיבא שהפכו לבנות שירות לאומי בעיר. עד היום אני שומר על קשר עם חלק מהן, שהפכו להיות כמו הבנות שמעולם לא היו לי. אחת מהן, קרן, התארחה אצלנו בחג השני של פסח עם בעלה ושני ילדיהם".

למרות אהבתו הרבה לעיר, מספר גלעם, הוא לא הצליח לגרום לילדיו להמשיך ולהתגורר בה, וראה אותם עוזבים אותה אחד אחרי השני, "גידלתי חמישה בנים אקדמאים, אך לצערי אף אחד מהם לא רוצה להתגורר בקריה. אני חושב שהקברניטים של העיר במהלך השנים לא נתנו לצעירים סיבות להישאר להתגורר כאן, וכשביקשתי מהם לשקול זאת הם שאלו מה יש להם לעשות פה? עם יד על הלב, הם צודקים. הם אמנם מלומדים, עם תארים ראשונים ושניים במקצועות חופשיים, אבל הם עבדים כמו כל הצעירים בימינו. הדרישות היום הם לא מה שהיה פעם, ולכן הם עובדים מהבוקר עד הערב בשביל פרנסה. אז איזה ברירה יש להם?".

"ההרגשה הייתה מאוד טובה לחגוג יחד עם המדינה. דוד בן גוריון היה שולח איגרת ברכה". גלעם

תקופה שלא תחזור

אהבתו של גלעם לקריית מלאכי מאפיינת רבים מהתושבים שגדלו בתחומיה בשנים הראשונות של המדינה. את ימי ילדותו ונערותו הוא העביר בשכונת הרצל יחד עם שמונת אחיו, בהם חבר המועצה דוד גלעם ומנהל מחלקת התברואה בעיר, ניסים גלעם. יוסף מתגורר בה גם היום. "אני גר בקריית מלאכי מ-1952, גידלתי ילדים שאני גאה בהם אבל אני לא מוכן לעזוב את המקום הזה. החיים לא היו פשוטים, אבל הייתה אהבה גדולה בין האנשים", קובע גלעם, וממשיך לגולל את זיכרונותיו, "אני זוכר שההורים שלי רכשו טלוויזיה בשנת 1965, אחת הראשונות בעיר. מידי ערב היינו מסדרים כיסאות בסלון וכל השכונה הייתה מגיעה לצפות בפלא הזה. זה לא היה רק אצלנו, אלא בכל הקריה. היינו יושבים משפחות שלמות יחד. וקנין, בר מוחא, פינטו, רביבו, נחמני, נחמיאס, ביטון ועוד. כולם יחד תחת העצים בגינה עם תה ומרגרינה, מרוצים מהחיים".

גם אישתו גילה, הוא מספר, התאהבה מיד בקריית מלאכי. "אני זוכר שאחרי החתונה שלנו חמי רצה לתת לנו מגרש בגן יבנה. הוא אמר לנו 'בואו, זוג צעיר, אני אעזור לכם', אך אישתי לא הסכימה. היא התגוררה בעיר חמישה חודשים, וזה הספיק לה כדי לרצות לבנות כאן את חייה. היום הרבה עוזבים אותה, אבל לי יש את חברת האנשים שלי, אנשי בית הכנסת. אין לי למה לעזוב".

כמו רבים מבני דורו, זוכר גלעם גם את קבוצת הכדורגל המיתולוגית, הפועל קריית מלאכי, שהייתה לטענתו הדבר היחידי שהיה לבני הנוער בעיר, "הפועל קריית מלאכי חיברה את כולם. זו הייתה משפחה גדולה, משהו מסוג אחר. אבל זה לא היה בגלל שזו קבוצת כדורגל, אלא כי זה אפיין את העיר כולה. אם היית עובר ליד מישהי שבישלה, למשל אם המשפחה של משפחת פינטו הענפה, לא היית יכול ללכת מבלי שתיקח כיכר לחם עם דגים. אלו היו השכנים שלנו. בגלל זה אני לא מוכן לעבור לשום מקום בארץ".

גם כיום, טוען גלעם, נהנית קריית מלאכי מהיותה עיר רוויה בסולידריות ובאחווה הדדית, אולם במינון הרבה יותר נמוך מאשר היה בעבר. "העולם התקדם, וחיי החברה והפעילויות שהיו לנו אז כבר לא קיימים. אם שואלים אותי, הסיבה הכי מרכזית שהצעירים עוזבים את העיר היא מקומות עבודה. המנהיגות בשנות השבעים והשמונים לא דאגה להביא לפה מפעלים ומקומות עבודה ראויים, והיום זה פוגע בנו".

גלעם ואישתו גילה. התאהבה בעיר ובתושבים

הייתה אפליה

את זמנו כאזרח בגיל הגמלאות מעביר גלעם בעיקר בבית הכנסת "משכן שמעון" ברחוב ויצמן בעיר, הקרוי על שם סבו, שמעון גלעם, ואותו הוא מנהל. "בית הכנסת נמצא בדיוק באדמת הצריף של סבא שלי ז"ל. כשהוא הגיע לארץ, היה חשוב לו להביא איתו ספר תורה. זה דור אחר שלא נבין לעולם", מתרפק גלעם, ונזכר בימים בהם כל יום היה אירוע חדשותי מהדהד. "היום אתם חושבים שהמצב לא טוב, אבל בעבר לא היינו יכולים להסתכל אחורה. כל יום היה קורה משהו. אם לחיות כיהודי, זה רק בדור התקומה- הדורות הנוכחיים".

ההערכה של גלעם למצבנו כיום, חזקים ועצמאיים 70 שנים בלבד אחרי לידתה של ישראל, לא נאמרת לשווא. "סבתא שלי חוותה על בשרה את מאורעות תרפ"ט. הקרב העיקרי של השריון במלחמת העולם השנייה היה בין לוב למצרים. בטוניס היו הצרפתים, שהם בעצם הגרמנים, ואילו לוב הייתה איטלקית, שזה בעצם גם הגרמנים", מספר גלעם, שנזכר בסיפור הטרגי של סבתו, "בלוב היה גטו. את הצעירים שביהודי לוב לקחו למקומות עבודה באירופה, ולכן רוב היהודים עזרו לבריטים, כי שהם היו כובשים שטחים היהודים בהם היו חיים טוב. לצערי, את סבתא שלי שחטו. היא הייתה בהריון מתקדם ופשוט שחטו לה את הבטן".

עם זאת, מספר גלעם, לקחו שנים ארוכות עד שבני משפחתו, בהם אביו, הוכרו כניצולי שואה- במה שמלמד מבחינתו על היחס של המדינה אליו ואל עולי עדות המזרח האחרים, "למרות כל מה שההורים והסבים שלי עברו, הם לא קיבלו הכרה כניצולי שואה. אח שלי דוד ניסה לטפל בזה, אך לא הצליח לעשות זאת בזמן. הם הוכרו כניצולים רק אחרי שמתו", נזכר גלעם בכאב.

אם בקיפוח עסקינן, הרי שהסרט "סאלח, פה זה ארץ ישראל", בו הוא כאמור צפה, הצליח להחזיר את התחושות והמראות מימי הילדות בראשיתה של המדינה, "בסרט הזה מראים לנו את המציאות. אבא שלי היה ליכודניק, אבל בגלל שעבד במושב היה צריך לעשות פנקס אדום כדי להישאר במקום העבודה שלו. בקריית מלאכי היו בערך 900 משפחות, בבאר טוביה ובשפיר פחות ממאה. איפה פתחו תיכונים? איפה הקימו בריכת שחייה? אי אפשר לומר שלא הייתה אפליה".

למרות שעברו מאז שנים ארוכות, הוחלפו ממשלות והשתנתה המדיניות במגוון תחומים, טוען גלעם שהאפליה עדיין כאן, "הקיפוח מול עיירות הפיתוח עדיין קיים. כל עוד לא ישנו את משוואת ההכנסות מאזורי התעשייה הקיפוח יימשך. ההשקעה בכל נפש אמורה להיות שווה, והמקור העיקרי לכך הוא ארנונה של תעשייה. שום עיר לא יכולה להחזיק את עצמה מארנונה של מגורים. זה מצב לא אידאלי ומסוכן לכל עיר".

גלעם עם חבריו לשכונה, מתגעגע לקריית מלאכי של פעם.

קיבל את חייו במתנה

לפני 23 שנים, רגע לפני שהוא חוגג יובל שנים, חש גלעם ברע בערב חג הפורים והובהל בדחיפות מבית הכנסת אל בית החולים קפלן. האבחנה: אוטם בשריר הלב (דום לב), שלא עלה לו בחייו רק בזכות פינוי מהיר של יוסי חדד וטיפול מסור של ד"ר באדיר, אז רופא בקפלן והיום מנהל המר"מ בעיר, "הוא הציל לי את החיים. שלוש שנים לאחר מכן עשיתי ניתוח לב פתוח. עברתי אותו ברוך ה' בגבורה".
מאז, למעלה מעשרים שנים אחרי אותו אירוע, גלעם מרשה לעצמו להתבדח על התקופה ההיא, "החיים הממשיים מתחילים בגיל שבעים. עוד לא הגעתי לשם, וחוץ מזה עברתי רק חצי ואני מקווה שארגיש יותר טוב". כעת, הוא מקווה שילדיו לא ינצלו את יום ההולדת העגול כדי להפתיע אותו עם מסיבה גדולה, "הילדים רוצים לעשות מסיבה עם החברים ובני המשפחה, אבל אני לא רוצה. אני אוהב את הפינה שלי, את הצניעות והשקט הנפשי. אם יעשו בסוף? שיהיה. פעם ב-70 שנה מותר להם. אני לא עומד בדרכם אף פעם".

גלעם, שיחגוג יחד עם המדינה את יום ההולדת בפעם ה-70, נזכר השבוע בהכנות לקראת יום ההולדת הפרטי שלו בימים עברו, ומספר על מכתבי ההערכה שהיה מקבל מהשלטונות לכבוד היום המשמח, "בזמנו היינו מקבלים מכתבי הערכה. ראש הממשלה דוד בן גוריון היה שולח ברכת יום הולדת לכל מי שנולד בתש"ח. ההרגשה הייתה מאוד טובה לחגוג יחד עם המדינה", מספר גלעם, שמבקש לאחל לה אחווה ושלום לקראת הימים שיבוא, "אני מאחל לה שיהיה שלום ואהבה בין היהודים ובני בריתם כאן. כל היתר יבוא לבד. ברגע שתהיה אחווה בינינו לא יהיה לנו קשה מול האויבים שלנו. בזמני למשל החרדים התגייסו, והיום המאבק הזה יוצר שסעים. ברגע שבינינו יהיה שלום כולנו נחיה על מי מנוחות. למרות הכל, אני גאה במדינה שלי. שום מדינה בעולם לא הגיעה למה שהגענו ב-70 שנה. אם נצליח לשמור על הסולידריות בחברה זה יביא אותנו לעוד 70 שנים של הצלחה. הסכנה הכי גדולה שלנו היא אנחנו עצמנו. גם אם אנחנו רוצים להיות 'עם לבדד ישכון', אנחנו צריכים להיות עם ולא לשכוח מאין בנו. לא להיות חצי-חצי. לעצמי אני מאחל רק בריאות ושמחת חיים. יצחק שמיר אמר פעם ש'העולם כולו נגדנו'. אני מקווה שזה לא יימשך לנצח, ושהילדים שלי לא יחיו על חרבם כמו שאנחנו חיינו"

לחץ להמשך קריאה

Uncategorized

"אם לא נגן על ירושלים לא תהיה לנו מדינה"

דוד וגאולה מלכא, הוריה של הדס הי"ד שנרצחה בפיגוע דקירה בשער שכם לפני עשרה חודשים, מספרים על הילדה שהתעקשה לשרת כלוחמת ולשמור על עיר הבירה שכל כך אהבה. "היא תמיד דיברה בביטחון שהיה מרגיע אותנו", אומר האב דוד, ומשחזר יחד עם אשתו את הרגעים בהם הבינו שבתם קיפחה את חייה, ואת שיחת הטלפון באותו ערב שישי מהבן תמיר. "תחזרו, אנשי מג"ב פה"

פורסם

בתאריך

על ידי

בוקר השישה עשר ביוני 2017 נראה היה כמו עוד בוקר שגרתי ורגוע ביישוב עזר הסמוך לאשדוד. יום שישי שמשי, כיאה לתחילת הקיץ הישראלי.

תושבי המושב, כמו בכל ערב שבת אחר לפני כן, ערכו את ההכנות האחרונות לקראת השבת המתקרבת, וכמוהם גם בני משפחת מלכא, המתגוררת במושב.

אלא שאף אחד, כולל מזג האוויר הנעים והריחות הייחודיים שעולים ממטבחי אנשי היישוב, לא הכינו אותם לאסון שיפקוד את בית המשפחה ואת המושב כולו באותו יום ארור.

עבור דוד וגאולה מלכא, ההכנות לקראת השבת היו זהות לחלוטין בכל יום שישי. גם באותו היום, הם ערכו את הקניות לקראת השבת, והספיקו לשבת לדבר קצת עם ביתם הדס, לוחמת משמר הגבול, שחזרה ממשמרת ב-04:00 לפנות בוקר של אותו היום לאפטר קצרצר. הלוחמת, שהתעוררה שש שעות בדיוק אחרי שהגיעה לביתה, ירדה לשבת ולדסקס קצת עם הוריה- רגע לפני שנפרדה מהם לשלום ושבה חזרה לבסיסה ביד מרדכי. אותה פגישה שהפכה לאחרונה בחייהם.

"חשד לפיגוע דקירה בירושלים", זעקו הכותרת בערוצי הטלוויזיה ובאתרי האינטרנט דקות ספורות לפני כניסת השבת.

שעה קלה לאחר מכן, בזמן שהמוני בית ישראל יושבים לערוך את סעודת הקידוש של ערב שבת, הגיעו אנשי משמר הגבול אל בית משפחת מלכא. הם לא ידעו שבדרכם לשם, הם חלפו ככל הנראה על פניהם של מי שהם מחפשים- ההורים גאולה ודוד, שעשו את הדרך ההפוכה על כביש 4 הסמוך לכיוון בסיס יד מרדכי.

על מפתן הבית הם פגשו את אחיה של הדס, שחייג מיד להוריו ולא היה צריך לומר הרבה. "תחזרו, אנשי מג"ב פה", היו מילותיו של תמיר. ארבע מילים בלבד- ודממה ברקע. מאותם מקרים בהם הכל ידוע וברור גם מבלי להוסיף אף לא מילה אחת.

"תמיד שואלים אותנו אם הרגשנו משהו באותו יום", מספר דוד מלכא, אביה של הדס הי"ד, "אבל לא, הכל הרגיש רגיל. הדס חזרה הביתה בשעות הבוקר המוקדמות וקמה ב-10:00 בדיוק שחזרנו מקניות. היא ירדה אלינו, ישבנו, צחקנו ודיברנו. היה רגיל לחלוטין. שגרה. פשוט לא היו סימנים כלשהם. רגע לפני שהיא יצאה היא אמרה 'ביי אבא, ביי אימא', והמשיכה לדרכה. זה היה המשפט האחרון ששמענו ממנה".

עבור האימא גאולה, רעייתו של דוד, היה בכל זאת משהו לא שגרתי באותו היום- בוא היא מצליחה למצוא מקום לתהיות רק בדיעבד, "הדס יצאה לאסוף את החיילים שלה. איכשהו היא שכחה את הפלאפון, וחזרה הביתה בריצה", מספרת האם גאולה כשחיוך מלא געגועים ממלא את פניה, "היא נתקעה בדלת והייתה לחוצה לצאת מהר ככל האפשר. היום, כשאני משחזרת הכל, אני שואלת איך יכול להיות שהדס, הילדה הכל כך אחראית שלי, שכחה את הפלאפון".

אחרי יציאתה לכיוון יד מרדכי, מספר דוד, המשיכו ההורים בהכנות לקראת השבת וקיבלו את פניה כמו כל שבוע, "רגע שלפני שנכנסתי הביתה אחרי התפילה בבית הכנסת, עמדנו בחוץ כל החברים וצחקנו קצת. אחרי שנפרדנו נכנסתי הביתה. גאולה ישבה על המדרגות וראיתי שהיא בחרדה גדולה מאוד. היא אמרה לי שהיה פיגוע בירושלים, ושהדס לא עונה לה", משחזר דוד את רגעי האימה הראשונים. "ניסיתי להרגיע אותה. אמרתי לה שהבת שלנו בכלל בבסיס שלה ביד מרדכי. למרות זאת, החלטנו לנוסע לבסיס. הגענו כמעט לשער הכניסה, אז קיבלנו את הטלפון הנורא מהבן שלי".

על הקו, כאמור, היה הבן תמיר, שקיבל את פניהם של מבשרי הרעות, "הוא ביקש מאיתנו לחזור הביתה. ארבע מילים הוא אמר, ואנחנו כבר הבנו".

את עשרים הדקות על כביש 4, בדרך מיד מרדכי ליישוב הכפרי עזר, לא ישכחו בני הזוג מלכא לעולם. שקט מלא בחששות, דממה מוחלטת. משפחה נוספת, פטריוטית ומלאת שמחת חיים, מצטרפת אל משפחות השכול. שני הורים, שני אחים ושלוש אחיות שנותרו רק עם זיכרונות.

"נלחמה בשביל לשרת במג"ב". מלכא במהלך פעילות מבצעית

גיבורה אמיתית

אלו היו ימים לחוצים, במדינת ישראל בכלל ובמרחב ירושלים בפרט. "אינתיפאדת הסכינים", כפי שהיטבנו לקרוא לה, הייתה אמנם בימיה האחרונים, אך ימי חודש הרמאדן שחל באותו החודש, במהלכו עולים להר הבית עשרות אלפי מוסלמים, הגבירו את החשש מהסלמה נוספת של המצב הביטחוני.

"אני זוכר שזו הייתה תקופה מאוד לחוצה", מספר האב דוד, שמוסיף: "אנחנו ממש דאגנו, אבל הדס, באופיה הבוגר, תמיד הייתה מרגיעה אותנו. לא אשכח שבמהלך אחד מארוחות השישי היא אמרה לנו 'אם לא נגן על ירושלים, לא תהייה לנו מדינה'. דיברה כל כך בביטחון, כזה שגרם לנו להירגע ולשחרר את הלחץ".

אלא שדווקא בירושלים, המקום שכה אהבה ועליו חלמה להגן, נפלה המפקדת בת ה-23, שהצטרפה לשירות קבע בחיל אותו אהבה רק שנה ושלושה חודשים קודם לכן.

"כשהגענו הביתה אנשי משמר הגבול לא היו צריכים לומר הרבה. הם סיפרו לנו על השתלשלות העניינים, על שלושה מחבלים ארורים שהגיעו מהכפר דיר אבו משעל ותקפו רכש משטרתי בסמוך לשער הפרחים", מספר דוד. "שני מחבלים נהרגו, אבל השלישי הצליח לחמוק ורץ לכיוון שער שכם".

הדס, שחזרה למשמרת ממש באותו היום, עמדה בדיוק בדרכו של המחבל, שתקף אותה לעיני חבריה ששהו במקום, "היא נאבקה במשך מספר שניות עם המחבל שדקר אותה כמה פעמים תוך שהיא מנסה לשלוף את נשקה. הלוחמים שהבחינו במתרחש ירו לעבר המחבל, ירי שהביא למותו", אמרו במשמר הגבול ביום האירוע, ממחישים את היותה של הדס גיבורה אמיתית המנסה להגן על העיר והמדינה שכה אהבה. שם, לבושה במדים שהסבו לה ולמשפחתה גאווה, היא קיפחה את חייה.

תמיד בפעילות

מאז אותו יום ארור השתנו חייהם של בני משפחת מלכא, שעוסקים בעיקר בהנצחה בלתי פוסקת של בתם האהובה הדס. כך גם כעת, בעיצומם של ימי הזיכרון וההתכנסות של עם ישראל כולו לצידם של בני המשפחות שכולות.

עבור משפחת מלכא, מדובר ביום הזיכרון הראשון ללא בתם הגדולה הדס, מה שמסביר את מבול הטלפונים הפוקדים את האב דוד. עשרות כלי תקשורת, בהם ערוצי הטלוויזיה המובילים, מציעים לדוד לספר את סיפורה ולהנציח את זכרה של בתו. "אנחנו לא הסיפור, הדס היא הסיפור", מתעקש דוד לחדד באוזניהם של כלי התקשורת השונים, בגאווה גדולה מהולה בעצב בלתי נשלט.

סיפורה של הדס מתחיל בשנת 1994, אז נולדה בעיר אשדוד כבת ראשונה אחרי שני בנים, תמיר וגיא. בהמשך, הפכה לאחות הגדולה של שקד נטע וגפן, סיימה את לימודיה ביולי 2012 והתגייסה מיד לצה"ל.

את שירותה הצבאי החלה בחיל הים באשדוד, ושימשה כמש"קית תיאום ימי. "היא הרגישה שהיא לא מנצלת את הפוטנציאל הטמון בה", סיפרו השבוע הוריה של הדס, שראו את בתם מתעקשת לשרת כלוחמת ולשרת דווקא בחיל הכי פעיל בשירות הביטחון- משמר הגבול.

אחרי שבעה חודשים של המתנה, ולמרות שנאמר לה כי מעבר לחיל אחר יחשב עבורה כשירות מחדש- הדס לא ויתרה, וקיבלה את האפשרות להגשים את החלום ולהתגייס למג"ב.

היא עברה הכשרה מלאה, לאחריה הוצבה כלוחמת באחד הבסיסים בעוטף ירושלים. חודשים ספורים לאחר מכן, הבינה שטירונות הלוחמים שעברה לא מספיקה לה, והיא יצאה לקורס מפקדים בבסיס ההדרכה של משמר הגבול בבית חורון.

כמעט חמישה חודשים שלמים ארך הקורס המפרך, שהסמיך את הדס לרובאי 07 והעניק לה את התואר "המפקדת".

בהמשך, לאחר שהתעקש בפני מפקדי היחידה בה שירתה, היא זכתה להיות מפקדת בראש כיתת בנים.

עם סיום השירות הסדיר, שארך שלוש שנים ושבעה חודשים, קיבלה הדס הצעה לחתום קבע- וקיבלה אותה ברצון. "הדס הייתה הפלפל של הבית. לא ידעה מזה לא. מבחינתה, אין דבר שאי אפשר להשיג. היא הייתה פעילה מאוד, כל הזמן הייתה הולכת לתחרויות של שחייה וחוזרת אלינו עם מדליה. גם בתיכון היא דאגה להיות תמיד בפעילויות שונות. בימי שישי, בגלל שזה היה יום חופשי, היא הייתה נוסעת למכללת שנקר ללמוד שם צורפות".

הפעלתנות של הדס ז"ל התבטאה בעיקר בתחום הספורט. כבר מגיל צעיר לקחה הדס חלק בנבחרות הכדורסל של המועצה האזורית באר טוביה, ויצאה להתמודד במסגרתן בתחרויות ארציות, "היא אהבה מאוד ספורט. אני זוכר שבעבר היא הוזמנה יחד עם שאר בנות נבחרת הכדורסל לטורניר שאורגן על ידי מרכז פרס לשלום ונערך ביוון", מספר דוד בזמן שהוא מסתכל בשקיקה בתמונותיה של בתו.

גם מבחינה חברתית, מספרים הוריה של הדס, הייתה בתם המנוחה תמיד במרכז העניינים, מוקפת חברות ומקפידה להתנדב בפעילויות שונות, "להדס היה חשוב להשקיע ולתרום. מגיל צעיר היא מתנדבת בתנועת בני המושבים. אני זוכר איך היא הייתה יושבת ימים ולילות כדי להכין פעילויות, ואיך ידעה לשלב בין הפן החברתי לבין הלימודים, אותם סיימה בהצלחה", מספר דוד, אליו מצטרפת רעייתו גאולה, "בערב בו התרחש האירוע חברה שלה חגגה יום הולדת. אני זוכרת שהיא הבטיחה לה שהם יצאו ביחד. היא אמרה לי: 'אמא, אני עייפה, אבל הבטחתי לה שנצא יחד ואני פשוט חייבת ללכת'".

" תבין הדס הייתה 80% מהבית", מספר דוד וחיוך עולה על פניו, "הדס תמיד דאגה לאחים שלה. היא הייתה קונה להם דברים, והנתינה שלה הייתה משהו מיוחד".

יממה לפני שקיפחה את חייה, הספיקה הדס לצאת יחד עם אמא ודודתה לעיר הגדולה על מנת לרכוש בדים לקראת חתונתנו של האח הגדול, תמיר, שנערכה חודש לאחר מותה. "היא חיכתה כל כך לחתונה הזו. הלכנו לקנות בדים, והיא תכננה לתפור שמלה ליום הגדול", נזכרת בכאב האם גאולה, שמספרת על שיגרת חיים קשה במהלכה מנסים ההורים להנציח את זכרה של בתם בכל דרך אפשרית, אך מעדיפים שלא לשמוע עדויות נוספות למקרה הנורא, "אנחנו מעדיפים לא להיכנס לזה. הילדה שלנו איננה, וביקשתי גם מדוד לא לשאול יותר מידי שאלות. הוא הספיק מאז המקרה להגיע מספר פעמים לירושלים, אך אני מעדיפה כרגע לא להתקרב לשם ולהימנע מצפייה בסרטונים שלה. הדבר הכי חשוב הוא להנציח את שמה של הדס. בחודש הבא ימלאו 11 חודשים למותה ואנחנו מתכוונים לפעול להנצחתה. מגיע לה שיזכרו אותה כגיבורה מלאת הנתינה בדיוק כפי שהיא הייתה עבור כולם".

רגע לפני שאנחנו מסיימים אני שואל את דוד וגאולה מה היה קורה אילו הדס הייתה נכנסת כעת בדלת, מבחינה בהם ישובים, עצובים וכואבים, מנסים להנציח את בתם הגיבורה שהסבה להם כל כך הרבה סיבות לגאווה. מה היא הייתה אומרת אם הייתה יודעת שהוריה יהפכו שכולים? האם הייתה עושה משהו בצורה אחרת?

שניות ארוכות של דממה מצמררת שוררות בחדר, אך נקטעת באחת, "אין לי ספק שהיא הייתה עוברת את אותו המסלול", עונה בקול עמוק ובעיניים בורקות האם גאולה, במשפט שמאפיין אולי יותר מכל את הלוחמת הצעירה שנרצחה בדמי ימיה על ידי מחבל ארור וצמא דם. "מה שבטוח, היא לא הייתה מוותרת על הדרך".

מלכא במקום שבו קיפחה את חייה

מתוך יומנה האישי של הדס מלכא.

"סיפור האהבה שלי עם הצבא התחיל אי שם עם הרבה הסתבכויות בדרך, אבל תמיד חלמתי להיות לוחמת במג"ב. אני קצת אחפור אבל זה בגדר חובה. התגייסתי באוגוסט 12. תצפיתנית הם אמרו לי? אין מצב בעולם, סרבנית באקום!

טירונות ג'ובניקים במחנה 80. מפה לשם שובצתי בחיל הים באשדוד פלוגה 619. היה כיף חיים, אבל שאוותר על החלום שלי?

אחרי מלחמות רבות עברתי למשמר הגבול. אוגוסט 13, טירונות לוחמות, פלוגת חנית האגדית. פה תחילת דרכי החלה. יציאה לשטח, עוטף ירושלים, פלוגה נ"ו. מאוהבת מאוהבת מאוהבת. הבית השני שלי ללא ספק. חוויות ואנשים איכותיים שדאגו מעל ומעבר, ודרך לא דרך שעברתי, שחינכה אותי ושינתה אותי מהרבה בחינות. לעבור ממקום למקום, ולהכיר כל כך הרבה אנשים בדרך, שכל אחד מהם נכנס לי ללב. פלוגת חליף ולנו באמת אין מחליף".

"קורס מ"כים, מחזור נ"ד, עוד הגשמת חלום. חזרה לפלוגה נ"ו. יציאה להדרכה, פלוגת איתן, מחזור מרץ 15. סגל שהפכו למשפחה, טירונים קטנים, ילדים שלי, שהפכו מאזרחים ללוחמים. הייתי לי הזכות ללוות אתכם בלב שלם. אני גאה בכל אחד ואחד מכם, תמשיכו לשאוף גבוה!

ולקינוח, מג"ב דרום- כפרי לכיש. פתאום הביטוי לשמור על הבית מקבל משמעות אמיתית וחיה. לשמור על המושבים שאני גרה בהם, חברים שהפכו גם לאחים יקרים והעבירו לי את כל החודשים האחרונים בצורה הכי טובה שיכולה להיות. הדובדבן שבקצפת אתם!

בין לבין מלא תגבורים, הפעלות, נופשים, חוויות, צחוקים, הפסדים, בלאגן, פח"ע, כפרים שונים, מחסומים, מעצרים, הזכות לשרת בעיר הקודש שלנו, מרדפים, חברים שאיבדנו, צלקות, נוהל טוסט ושוופס במנטה, אחים לנשק, חברים שהם באמת חברים לחיים וזה לא נגמר בכלל אז אני אחדול כאן… הגשמתי את החלום שלי! "

לחץ להמשך קריאה

חדשות

ממשיכים לחכות לרכבת

תחנת הרכב בסמוך לכפר מנחם זכתה בשבוע שעבר לשדרוג משמעותי עם המשך עבודות הבנייה והגדלת מספר החניות בסמוך לתחנה. עם זאת, נראה כי למרות ההבטחות של רכבת ישראל יאלצו תושבי העיר והסביבה להמתין עם פתיחת התחנה- עד סיום העבודות של רשות העתיקות בכביש 383. רכבת ישראל: "התחנה תיפתח במהלך 2018"

פורסם

בתאריך

על ידי

תחנת הרכבת "קריית מלאכי – יואב", הממוקמת בסמוך לישוב כפר מנחם ואשר אמורה לשמש את תושבי קריית מלאכי והסביבה קיבלה בשבוע שעבר שדרוג משמעותי עם הכפלת כמות מספר החניות מ-100 בשלב התכנוני ל-200 כאלה בפועל. עם זאת, מועד הפתיחה צפוי להידחות.

כזכור, תחנת הרכבת אמורה הייתה להיפתח כבר לפני כחצי שנה ולשרת את תושבי קריית מלאכי והסביבה, אולם מחלוקות שנתגלו בין המועצה האזורית יואב ובין רכבת ישראל בעניין כביש הגישה אל התחנה, שאמור להיסלל בשטחה של המועצה, גרמו לדחייה של פתיחת התחנה ולהודעה מרכבת ישראל על תאריך חדש- ינואר 2018. אלא שהיעד חלף, וברכבת ישראל טענו כי בעקבות הסדרי התנועה בכביש הסמוך לתחנה תאריך פתיחת התחנה ידחה לחודש אפריל הנוכחי.

לאחר פניית "המקור" בחודש ינואר השנה נמסר מרכבת ישראל כי פתיחת התחנה צפויה להתקיים "במהלך החציון הראשון של 2018, כנראה כבר ברבעון הראשון", קרי חודש אפריל השנה.
אלא שכעת, נדמה כי פתיחת התחנה תידחה שוב, שכן רק בשבוע שעבר החל השלב הסופי של שיפוץ התחנה והצבת נקודות החשמל בתחומה.

במהלך השבוע סיימו אנשי רכבת ישראל לשפץ את הסדרי התנועה בכביש 38, זאת לאחר מספר פגישות עם ראשי המועצה האזורית יואב בהן נכחו גם אנשי משרד התחבורה, בסיומן החליטה רכבת ישראל לקחת על עצמה את טיפול הסדרי התנועה על מנת לקדם את פתיחת התחנה.

אם לא די בכך, כעת מחכים אנשי רכבת ישראל לביצוע חפירות ארכאולוגיות של רשות העתיקות באזור כביש 383, שמועד סיומן אינו יודע. רק לאחר מכן, עת יסתיימו עבודות החפירה, תיפתח תחנת הרכבת.
בכל מקרה, ברכבת ישראל כבר החלו לפני מספר חודשים לגייס עובדים חדשים שיאיישו את התפקידים השונים בתחנה החדשה, בהם בודקים ומאבטחים שידרשו להתחייב לשנה עד שנה וחצי של עבודה במסגרת החברה.
התחנה עצמה כוללת מעבר תת קרקעי בין שני הרציפים בשני צידי התחה. במסגרת עבודות הבנייה שנעשו בשבוע שעבר נבנו מעליות, דרגנוע חשמלי, חדרי שירותים, מאגרי מים, מעליות לנכים ואזור מסרחי שיכלול מספר דוכנים כולל קפיטריה. גם מגרש החנייה, שבתחילה אמור לכלול מקום ל-100 רכבים בלבד, יוכפל ויוכל להכיל כ-200 כלי רכב.

למרות הגידול נדמה כי עדיין מדובר במגרש חנייה קטן יחסית, דבר המעלה תהיות בדבר הפקת הלקחים של הרכבת מתחנות רכבת אחרות – הן בסביבה והן ברחבי הארץ כולה – שמגרשי החנייה בהן אינם מצליחים להכיל את כמות הרכבים הגדולה המגיעים לתחנה מידי יום ומושארים בחנייה בעוד בעליהם עושים שימוש ברכבת.

הסיבה למגרש החנייה הקטן יחסית עשויה להיות העובדה שבניגוד לתחנות אחרות בסביבה – כמו קריית גת, אשדוד ואשקלון – תחנת הרכבת בכפר מנחם צפויה לשרת מספר קטן בהרבה של תושבים. ועדיין, לצד השאיפה של רכבת ישראל ומשרד התחבורה כי האזרחים יעדיפו להגיע אל התחנה בתחבורה ציבורית – כיום אין קווי אוטובוס או מוניות שירות הנוסעות לאזור התחנה העתידית, וההנחה היא כי מרבית משתמשי התחנה יגיעו אליה עם רכביהם הפרטיים.

יש לציין כי בעיריית קריית מלאכי הבטיחו כי עם חנוכת התחנה יופעלו אליה שאטלים לאורך רוב שעות היום, אך גם במקרה זה לא ברור האם ההצהרה תעמוד במבחן המציאות.
מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "תחנת הרכבת קריית מלאכי-יואב מתכוננת להיפתח במהלך 2018, לאחר השלמת העבודה על הסדרי התנועה בקרבת התחנה יחד עם שאר הגופים המעורבים במשימה זו".

לחץ להמשך קריאה