צור עימנו קשר

המושבים

חוזרים למחוזית

בשורה לקריית מלאכי ולבאר טוביה: הדיונים בנוגע לתוכנית 'פוליגון תימורים', שאמורים היו להיערך תחת המטרייה של הוועדה הארצית לתכנון ובנייה (הותמ"ל), ינוהלו על ידי דוד לפלר והוועדה המחוזית בראשה הוא עומד ויאפשרו לראש העירייה זוהר ולראש המועצה אביבי מרחב תמרון וקבלת החלטות לאחר סיעור מוחות משותף. "קובי אביבי ואני נקבל החלטות שגם באר טוביה וגם קרית מלאכי יחיו איתן בשלום״, אמר ראש העירייה אליהו זוהר

פורסם

בתאריך

רגע לפני הדיון על הכרזת תכנית ״פוליגון תימורים״ בכינוס המיוחד של הותמ״ל, החליט זאב ביילסקי, ראש מטה הדיור הלאומי ומי שממונה על אותה ועדה לאומית, כי הוא מבטל את הדיון ומקבל החלטה קיצונית ובעלת משמעות גדולה מאוד עבור קרית מלאכי ובאר טוביה: ״החלטנו לא להמשיך ולקדם את הקמת השכונה בתימורים. אנחנו נעביר לוועדה המחוזית, בראשות דוד לפלר, את הטיפול בפוליגון תימורים והוא יוביל את התכנית״, כך אמר השבוע ביילסקי בשיחה עם מערכת ״המקור״.
מי שהוביל להחלטה של מטה הדיור הלאומי בראשות ביילסקי הוא לא אחר מאשר ראש העירייה אליהו זוהר. כבר לפני שבועיים נפגש זוהר עם יו״ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז הדרום, בלשכתו של האחרון בבאר שבע, וביקש ממנו לדחות את דיון ההכרזה של הותמ״ל במטרה להגיע להבנות עם באר טוביה. יו״ר הוועדה, דוד לפלר, ביקש מזוהר את תמיכתו לכך שהוועדה המחוזית תהיה זו שתוביל את התכנית להקמת השכונה על שטחי המושבים של המועצה האזורית באר טוביה, תימורים, ינון וערוגות, ואילו זוהר נענה לבקשה ונפגש עם ביילסקי.
ביום שלישי שעבר, כפי שפרסמנו כאן ב"המקור" בשבוע שעבר, הגיע לפלר לפגישה בעיריית קריית מלאכי, במהלכה חזר והדגיש באוזני ראש העיר זוהר כי מוטב לקריית מלאכי ולבאר טוביה שהוועדה המחוזית תהיה זו שתוביל את התכנית המהפכנית. ביציאה מבניין העירייה, עת ליווה את לפלר בדרכו לרכב, אמר זוהר ליו"ר הוועדה המחוזית: ״יש לך את ברכת הדרך ממני. אני סומך עליך, אני רוצה ללכת יחד עם קובי אביבי על התכנית כדי לשמור על יחסי שכנות טובה. ככה פעלתי בעבר וכך אני רוצה לפעול בעתיד״. לפלר מצידו נפרד מזוהר, לחץ את ידו ואמר לו: ״הבנתי, בסדר גמור, אני עולה עכשיו לירושלים. אני אטפל בזה״.
ביום ראשון השבוע החליט מטה הדיור הלאומי לעצור את הדיונים על תכנית ״פוליגון תימורים״. מי שסייע ולחץ לעצור את המשך הדיונים של הותמ״ל היו גם יו״ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג׳ג׳, והיועץ המשפטי של תנועת המושבים עו״ד עמית יפרח. השניים נפגשו עם מר זאב ביילסקי בניסיון לחזק את הצורך לעצור את הדיונים.
גם ראש המועצה האזורית באר טוביה, קובי אביבי, ניסה לעצור את תוכנית הפוליגון והורה על הכנת עתירה לבג״צ נגד הותמ״ל, כך שעורכי הדין מטעם המועצה, ביניהם עו"ד ציון משה, כבר החלו להכין את העתירה. ״אין צורך להגיש בג״צ. אנחנו נלך יד ביד לתכנית בתימורים. ההחלטות שהמדינה תקבל יהיו רק מה שאנחנו יחד נחליט״, אמר להם ראש העירייה אליהו זוהר, ומסתבר שהוא צדק: ״אחרי הפנייה של מנהל המחוז דוד לפלר, הבנתי שאנחנו יכולים להגיע לאותה מטרה דרך הוועדה המחוזית ועדיף לנו ולבאר טוביה לעבוד מול לפלר. עבורנו הותמ״ל היה הכי מתאים, אבל השיקול שלי היה לעבוד בשיתוף פעולה ושכנות טובה עם באר טוביה ואני מברך על ההחלטה של זאב ביילסקי״, אמר השבוע ראש העירייה זוהר.
שי חג׳ג׳, יו"ר מרכז המועצות האזוריות, ציין כי ״זוהי פריצת דרך להשגת הבנות מול רשויות התכנון וקבינט הדיור בנושאי הרחבת הבנייה בישראל ואנו נמשיך לעשות הכל כדי להגיע להסכמות תוך כדי הידברות. אני מבקש להודות ליו״ר מטה הדיור זאב ביילסקי ולמנהלת מינהל תכנון דלית זילבר״.
אגב, חשוב לציין כי אם הדיון על תוכנית פוליגון תימורים היה מתקיים בשבוע שעבר בותמ״ל- לא הייתה עוד דרך חזרה, גם לא על ידי פנייה לבג״צ. על כן, מדובר בבשורה עבור קריית מלאכי ובעיקר עבור המועצה האזורית באר טוביה, שכן התוכנית שאמורה הייתה להרחיב את קרקעות העיר השכנה על קרקעות חקלאיות של תימורים, ערוגות וינון, ואף לחלק את המושב השיתופי לשניים מבחינה מוניציפלית, נעצרה ותידון בוועדה המחוזית. המשמעות של העברת הטיפול למחוז דרום תאפשר לקובי אביבי וללו זוהר יותר אפשרות לתמרן ולבצע שינויים ששניהם יחליטו עליהם יחד. ״קובי ואני נקבל החלטות שגם באר טוביה וגם קרית מלאכי יחיו איתן בשלום״, סיכם זוהר.
עו״ד עמית יפרח, היועץ המשפטי ויו״ר אגף הקרקעות בתנועת המושבים, אמר כי: ״זו הוכחה שאפשר להגיע להסכמות ולמנוע פגיעה קשה בחקלאות ובשטחים פתוחים. אנו מברכים על ההחלטה המעודדת תכנון שפוי ומודים לזאב ביילסקי ודלית זילבר״.

>>> סגן ראש העירייה שמעון חזן, המכהן כיו"ר ועדת התחבורה המקומית, כינס במהלך השבוע שעבר את הוועדה על מנת לדון במספר סוגיות שעל סדר היום.
במהלך הכינוס החליטו חזן וחברי הוועדה על אישור הקמת מעגל תנועה ברחוב התאנה בעיר, צביעה מחדש של הסימונים ברחוב הנגב והתקנת תמרור 'עצור' בצומת העמק-הגולן. בנוסף אישרו סימונים חדשים בצומת פקר-חלוצי התעשייה, וכן צביעה מחודשת של סימוני אדום-לבן, חניות וכחול-לבן ברחוב הגליל.
באשר לרחוב יגאל הורוביץ הרי שהוצגה בפני הנוכחים תוכנית לתוספת פסי האטה, ואילו ברחוב הרמב"ם אושרו פסי ההאטה. חברי הוועדה גם קיבלו תוכניות שונות בנוגע לרחוב ז'בוטינסקי ולאזור התעשייה תימורים. בישיבה נכחו חברת המועצה מירי דדון סעדה, מנהל מחלקת התשתיות יחיאל לוי, מהנדסת תנועה במרחב לכיש, פקד ענבל כליפא, יועץ התחבורה ליאור בר, נציג הציבור יורם בן מוחה וכן אפי טננבוים, דגש התנועה.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.