צור עימנו קשר

באר טוביה

חוזרים אל ספסל הלימודים

מערכת החינוך של המועצה האזורית באר טוביה ערוכה לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ט וקליטת כ-4500 תלמידי המועצה בבתי הספר השונים. בתווך, מאבק ההורים ב'תכנית הבתים' נמשך: מנהלת מחלקת החינוך ומנהל בית הספר לא הגיעו לפגישה שנקבעה עם המפקח המחוזי, במהלכה עלתה האפשרות להקים תיכון חדש ללא תלות ברשות. גם ברגבים לא שקט: חלק מההורים זועמים על סגירת אחת מכיתות ג' ופיזור הילדים בכיתות האחרות, אולם בוועד ההורים ובמועצה מתיישרים עם החלטת משרד החינוך, שם אמרו כי מדובר בשינוי בהתאם למתווה הרפורמה שהובילו במשרד

פורסם

בתאריך

למעלה משני מיליון תלמידים ותלמידות יחלו ביום ראשון הקרוב את שנת הלימודים תשע"ט בכל מוסדות החינוך בישראל. כ-4500 מהם, יעשו את דרכם אל מוסדות החינוך השונים של המועצה האזורית באר טוביה, הפרוסים ברחבי המועצה כולה; חמישה בתי הספר היסודיים- רגבים באמונים, נופים בכנות, מבואות א' הצומח, יד חזון בבאר טוביה ובית הספר היסודי הגדול מבואות. אלו, יקבלו את פניהם של למעלה מ-2200 תלמידי היסודי של מושבי המועצה, בעוד התיכון האזורי הגדול ותיכון באר עמ"י ישמשו בית שני למספר דומה של תלמידי חטיבת הביניים והחטיבה העליונה.
בשבועות האחרונים עמלו עובדי המועצה האזורית באר טוביה על העמדתו של בית הספר היסודי החדש 'מבואות ב' על תילו, ועבדו בשיתוף פעולה עם מנהלת בית הספר, דוריאן אלוני, וכן עם הצוותים החינוכיים והמקצועיים. בסרטון מיוחד שערכה המנהלת אלוני לפני כשבועיים היא ציינה את השקעתה של הרשות בבניית תשתיות והקצאת משאבים על מנת להעמיד תנאים מקסימליים לתלמידים, והוסיפה כי היא מצפה לפתוח את השנה. גם מנכ"ל המועצה, רוני אזולאי, עמד בקשר רציף אודות הנעשה בבית הספר היסודי החדש ואף השתתף בישיבות השונות שבחנו את קצב העבודות- במטרה לפתוח את שנת הלימודים כסדרה.
בית הספר צפוי לכלול כ-60 תלמידים מהישובים אביגדור, ינון, כפר ורבורג, ניר בנים ותימורים, שילמדו בשתי כיתות א' ויהוו את המחזור הראשון וההיסטורי של בית הספר.
בבית הספר היסודי הגדול ביותר במועצה, בית הספר הקהילתי מבואות, ילמדו השנה כ-850 תלמידים מבאר טוביה, אביגדור, כפר ורבורג, תימורים, ניר בנים, כפר אחים, תלמי יחיאל וינון, ואילו בבית הספר הממלכתי 'רגבים', המשמש את ילדי היישובים עזריקם, שתולים, שדה עוזיהו, אמונים, עזר, בית עזרא וגבעתי ילמדו כ-650 תלמידים.
בית הספר היסודי נופים, שנפתח בכנות במהלך 2005, מקבץ אליו למעלה מ-500 תלמידים מכיתות א'-ו'. התלמידים מגיעים מהישובים ערוגות, אחווה, חצב, נוה מבטח, ביצרון וכנות.
אחרון בתי הספר היסודיים הוא בית הספר הממלכתי דתי 'יד חזון', הנותן מענה למבקשים ללמוד בחינוך הדתי מכלל יישובי המועצה. לומדים בו כמעט 250 תלמידים.
באשר לתיכונים, הרי שמרבית מתלמידי ז'-יב' ברחבי המועצה האזורית באר טוביה מתקבצים אל התיכון האזורי באר טוביה השוכן בקריית החינוך של המועצה, בעוד כ-300 נוספים באים בשעריו של התיכון הממלכתי דתי באר עמ"י על שמו של גיבור ישראל סא"ל עמנואל מורנו.

'תכנית הבתים' יוצאת לדרך

שנת הלימודים תשע"ט תכלול לראשונה את תכנית הבתים שהגתה ועדת ההיגוי של המועצה האזורית באר טוביה.
כזכור, לפני שמונה חודשים הודיעה המועצה האזורית באר טוביה על הקמת ועדת היגוי חדשה לבחינת נושא החינוך במועצה. כעבור מספר חודשים, הודיעו במועצה כי ההחלטה הראשונה שהתקבלה היא פיצול חטיבת הביניים ומעבר למתווה של 'תכנית בתים', לפיו התלמידים יבחרו בעצמם את "הבית" בו הם ירצו ללמוד מבין הבתים השונים שיעמדו לפתחם: בית האומנות, בית המדעים ובית הספורט.
לטענתה של דלית שטאובר, היועצת הפדגוגית של המועצה האזורית, מדובר בתכנית שתשמור על הקהילתיות של ילדי המועצה בכך שתמשיך להפגיש את ילדי היישובים השונים בחטיבות הביניים וכן תשמור על האינטימיות במעבר מבית הספר היסודי. "אתה נמצא בקמפוס גדול, אך נקלט בבית קטן בשכבה של 3 כיתות עם צוות ורכזת שכבה לכל 'בית' בחטיבה", אמר לפני כחודש שטאובר.
בנוסף, ציינה היועצת ששימשה בעבר כמנכ"לית משרד החינוך, כי התכנית תדגיש את עקרון הבחירה לפיו נוסף לתכנית הלימודים הזהה בכל בית, תתאפשר העשרה שיש בה בחירה של אחד מהתחומים, כאמור: מדעים, האמנויות והספורט או תחום מנהיגות ותקשורת.
בסיום דבריה, ציינה שטאובר כי הוועדה בחנה כל העת את הציבור ואת בקשותיו.

לא כולם מרוצים

אלא שכפי שפרסמנו כבר בעבר, החליטו עשרות הורים לתלמידי תיכון באר טוביה להתנגד לעקרונות המנחים שנקבעו על ידי ועדת ההיגוי של המועצה- ויצאו במחאה נרחבת על מנת לגרום לביטולם.
לפני כחודשיים קיימו ההורים שתי הפגנות מול בניין המועצה האזורית ובצומת קסטינה, במסגרתה הגיעו מצוידים בשלטים ודרשו מקברניטי המועצה להיענות לדרישתם של כ-2000 הורים שונים שחתמו על העצומה להקים תיכון נוסף ולעשות זאת.
"לבקש מילד בכיתה ו' שרק עכשיו מסיים בית ספר יסודי לבחור מה הכי מתאים לו זה אבסודרד", אמרה אחת האימהות במהלך אותה הפגנה ל"המקור", והוסיפה: "היום הוא יחליט שמתאים לו אומנות, אך בסוף יתגלה שזה לא טוב והוא טוב יותר בתחום אחר. האם הילד צריך להפסיד את העתיד שלו בגלל שבחר בבית לא נכון בהיותו בן 12 וחצי?", הסבירה.
במהלך ההפגנה טענו ההורים כי תוכנית מעין זו אף נוסתה בעבר בערים אחרות אולם זכתה לכישלון קולוסאלי, ועל כן הם אינם מבינים מדוע המועצה מתעקשת ליישם את עיקריה בתיכון המקומי, "אני לא מבינה למה לא עושים בדיקות במקומות אחרים כדי לראות איך והאם זה עבד שם. הכל נעשה פה בלי מחשבה אמיתית לעתיד הילדים", טענה מפגינה, שהוסיפה ביקורת נוקבת גם כלפי היועצת הראשית של ועדת ההיגוי, הגברת דלית שטואבר. לטענתה של המפגינה, המסמך אותו הציגה שטאובר בפני הוועדה וראש המועצה דרור שור הוא מסמך זהה לחלוטין לזה שהוצג לפני כשנתיים במועצה המקומית שוהם, "מדובר במסמך 'אחד לאחד' למסמך שהוגש לוועדה שלנו ולזו שהוקמה בשוהם. רק השם של המועצה השתנה", אמרו אז ההורים המפגינים, שקיבלו חיזוק ממספר תלמידים שאיימו בהשבתת הפעילות בבית הספר.

קרטר. לא הגיעה לישיבה | צילום: יח"צ

ההורים יקימו תיכון נוסף?

בחופף לניסיונות להשפיע על החלטת המועצה דרך העצומות השונות וההפגנות מול בניין המועצה- ביקשו ההורים פגישה עם המפקח המחוזי של משרד החינוך ונציגי המועצה האזורית, ונענו בחיוב.
אלא שחרף הזמנתם של מנהלת מחלקת החינוך רות קרטר ומנהל בית הספר רוני ארז להיות נוכחים בפגישה עם המפקח, אלה כלל לא טרחו להגיע אליה וההורים המוחים נאלצו להתדיין ללא נציג כלשהו מהמועצה.
לטענת הורים שונים, במהלך המפגש נמסר להם מידע "שהדהים אותם", כשלשונם, לפיו המועצה ניסתה לבטל כליל את תפקיד מנהלת חטיבת הביניים מטעם משרד החינוך. "זהו בעצם ניסיון להגדיל עוד יותר את הריכוזיות", נכתב בהודעה מטעם ההורים, "לשמחתנו כל המאמצים שנעשו בעניין לא עזרו והמשרד לא אישר זאת (ואף הציע 3 סמלי מוסד נפרדים לשלושת הבתים- דבר שנפסל על ידי המועצה לצערנו וחושף בעצם שרצון לשינוי מהותי אין כאן אלא רצון להגדלת שליטה- כך לפי דעתנו".
עוד הוסיפו ההורים כי המפקח המחוזי ציין בפניהם שוב שאין ביכולתם לעצור את תכנית הבתים או לאלץ את המועצה להקים תיכון נוסף, והם מצידם הדגישו את העובדה שמדובר באלפי תושבים הדורשים הקמת תיכון נוסף, "סיפרנו למפקח דברים שלא ידע שמתרחשים בבית הספר. הוא עומד לטפל בהם ביסודיות. הובטח לנו שיהיה פיקוח צמוד על בית הספר (המפקחת מתחלפת) ושנוכל לקיים ערוץ ישיר ולדווח על המתרחש ללא חסמים", אמרו ההורים, שהוסיפו לטעון כי יאבקו נגד תכנית הבתים.
הפרט המפתיע ביותר שעלה לקראת סיום הפגישה מלמד על כוונתם של ההורים לבחון הקמת תיכון נוסף ללא תלות ברשות המועצתית. "זה לא תיכון פרטי ומסתמן שישנן אפשרויות לעשות זאת. בתקופה הקרובה נלמד את הנושא ונשתף את הציבור", אמרו הנוכחים בפגישה, שסיכמו כי הם שקולים לפתוח מטה מאבק מסודר שיקבל אליו פניות הורים בשלל נושאים ויציף אותן אל מול משרד החינוך.

'שמח' גם ברגבים

בשבועות האחרונים התעוררה מחאה נוספת בקרב הורים לילדי המועצה האזורית באר טוביה- הפעם אלה הלומדים בבית הספר היסודי 'רגבים'. לטענתם, אחת מכיתות ג' צפויה להיסגר עם פתיחת השנה ביום ראשון הקרוב, זאת בשל מחסור בשלושה תלמידים שיביא לפיצול יתר התלמידים בשלוש כיתות ג' הנותרות.
בפנייה ל"המקור" טענו חלק מההורים כי כבר לפני מספר שבועות ביקש מהם ראש המועצה לא לפנות למשרד החינוך בנושא, וציין כי הוא יטפל בו בעצמו. אלא שפגישה שנערכה במשרדי המנהלת, כך לדברם, חשפה בפניהם תמונת מצב שונה לגמרי- במהלכה הסבירה להם המנהלת כי הכיתה המדוברת אכן תיסגר. "ההורים לא פנו אל משרד החינוך והסבירו שלא עשו זאת כיוון שראש המועצה הבטיח שיטפל בנושא, אך הוא לא עשה זאת", אמרו שם, והוסיפו כי במהלך הפגישה הרגישו כאילו הם נמצאים בתוך תעמולת בחירות של דרור שור ולא בפגישה מקצועית לקראת פתיחת השנה.
לטענת ההורים, מצב דומה בו בית הספר התכוון לסגור כיתות מסוימות התרחש גם ביישובים אחרים דוגמת ראשון לציון, גן יבנה ובאר יעקב, אולם שם מאבקם של ההורים צלח- והגזירה בוטלה. "אחד הטיעונים שלהם היה שהשכונה בצמיחה וכי אין צורך לסגור את הכיתה. גם אצלנו יש צמיחה, והגרוע מכל הוא שסגירת הכיתה הבודדה הזו תביא לכך שיהיו 34 תלמידים בכל כיתה בשכבה ג'. מספיק להבחין במבחני המיצ"ב כדי להבין עד כמה זה עשוי לפגוע בילדים שלנו", אמר הורה מאחד היישובים המערביים.
תושב אחר ציין כי גם הנהגת ההורים, שעמדה תחילה לצידם של ההורים המוחים, שינתה במפתיע את מידת תוקפנותה נוכח סגירת הכיתה. "השיבוץ פשוט היטיב עם הילדים שלהם, אחרת אין דרך להסביר את שינוי הגישה", אמר והוסיף: "זה קצת כואב להגיד את זה אבל ההחלטה מריחה גזענות לקילומטרים כי סביר להניח שאם בבית הספר מבואות היה קורה מקרה כזה לא בטוח שזה היה עובר לסדר היום. תלמידים שמסיימים את בית הספר בכיתה ו' עולים לתיכון ברמה שונה מאשר אלה הלומדים במבואות וחלק מהתלמידים נאלץ להשלים את הפיגור בלימודים פרטיים. מה גם שאנשי הוועד היו הרבה יותר אגרסיביים והיום הם קצת רגועים. שאני מסתכל על בוגרים שסיימו צבא אני לא מופתע לגלות שרובם הולכים למקצועות עבודת הכפיים כמו נהגי שופלים, גננים, נהגי משאיות וכיוצ"ב. הם בעצמם מספרים על רמת הלימודים הנמוכה בבית הספר".
כעת מקווים ההורים כי משרד החינוך ייעתר לבקשתם ויפתח מחדש את אחת מכיתות ג', על מנת שיוכלו להיות משובצים 27-26 תלמידים בכיתה ולא 34. "הגיע הזמן שמשרד החינוך יקח פרויקט ויטפל בו עד הפרטים הכי קטנים. המועצה צריכה לדאוג לכך שזה יקרה. מחקרים מראים שככל שמספר התלמידים עולה כך האלימות בכיתה גוברת וההצלחה בלימודים פוחתת. מה אנחנו, תושבים סוג ב'?", סיכמו שם.
הורה בוועד ההורים של בית הספר רגבים מסר בתגובה: "לגבי הטענה לפיה ישנם מצבים דומים ביישובים אחרים, דוגמת ראשון לציון- הרי שמדובר בבית ספר אחד בלבד שהצליח למנוע את סגירת הכיתה כיוון שהוכיח כי במהלך השנה יצטרפו תלמידים חדשים. אנחנו לא הצלחנו להוכיח את זה ולכן נאלצנו להתיישר על פי החוק. בעבר הכיתות בבית הספר היו קטנות בהרבה ולכן היינו שמחים כמובן שההחלטה הייתה שונה, אך אנחנו מבינים שמשרד החינוך מחייב את סגירת הכיתה. ראש המועצה בהחלט ניסה לדבר ולשנות את המצב, וגם מנהלת בית הספר ווועד ההורים פעלו בנושא אך משרד החינוך הורה לסגור את הכיתה".
ממשרד החינוך נמסר: "משרד החינוך הוביל רפורמה לצמצום מספר התלמידים בכיתה, כך שבכל כיתה ילמדו בין 32 ל- 34 תלמידים (במקום 40 במצב הקודם). שינוי במספר התלמידים בשכבה עשוי להוביל לפתיחת כיתות נוספות או לסגירתן, בהתאם למתווה הרפורמה".
מהמועצה לא נמסרה תגובה עד מועד סגירת הגיליון.

בית ספר רגבים | צילום: אתר המועצה האזורית באר טוביה

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.