צור עימנו קשר

חדשות

חדש בעיר: כנסייה

פורסם

בתאריך

קהילת האריתראים בעיר, המונה לפי ההערכות כ-400 תושבים, שכרה לאחרונה מבנה באיזור התעשייה בו הקימה כנסייה נוצרית אורתודוכסית. עשרות מגיעים להתפלל מידי יום, ובשבתות המקום גדוש עד אפס מקום

קהילת המסתננים מאפריקה שקבעה את מקום מגוריה בקריית מלאכי הלכה וגדלה בשנים האחרונות, כאשר כיום, על פי ההערכות יש בעיר כ-400 מסתננים, שעובדים במפעלים, בבתי עסק ובאולמות אירועים באיזור. כעת, הקהילה הנוצרית בתוך קהילת המסתננים הקימה לעצמה בית תפילה ראשון מסוגו בעיר: כנסייה.
עד לפני כשנה ומחצה שהו בעיר על פי ההערכות למעלה מ-600 מסתננים. הם התגוררו בדירות שכונות בעיר – בחלק מהמקרים שלוש או ארבע משפחות בדירה אחת. במקביל, הם שכרו מאיש עסקים מקומי מבנה גדול באיזור התעשייה בו התגוררו עשרות רבות מהם. ואולם בעקבות מבצעי אכיפה של רשות האוכלוסין וההגירה, נעצרו חלק מהמסתננים ואוכלוסייתם בעיר קַטְנה. חלק מהמסתננים הועברו למתקן המעצר בחולות (ליד בסיס קציעות, בדרום הארץ), ואילו חלק אחר שלהם הסכים לעזוב את הארץ מרצון, והוטס למדינות אחרות.
מזה זמן רב שהמסתננים מנהלים חיי קהילה עשירים בעיר, הנחשבת למוקד מועדף עבור רבים מהם. במרכז המסחרי ישנם שלושה עסקים המעניקים שירות בעיקר לקהילה, שעיקרה מסתננים ממדינת אריתראה. בין היתר ישנם שני פאבים, המוכרים אלכוהול ומעניקים שירותי עישון נרגילות וכד'. עסק נוסף נועד למשחקי פנאי כגון קלפים, ומגיש גם אוכל אריתראי מסורתי. העסקים הללו, הממוקמים באיזור "הקסבה", מצליחים מאוד והומי אדם, בעיקר בסופי השבוע.
עתה, נועדה הכנסייה החדשה לספק את צרכי הדת של חלק מהמסתננים, המשתייכים לזרם האורתודוכסי בנצרות, הנחשב לדתי יותר. הכנסייה החלה את פעילותה לפני כחודש, והיא כוללת סממנים אשר נהוג להבליט בבתי תפילה נוצריים. הכנסייה, הממוקמת במבנה שבמקור היווה אולם אירועים קטן, שופצה ושודרגה על ידי המסתננים באמצעות כספים שנאספו ונתרמו על ידם. בין היתר הוצבו שם צלבים, תמונות של אישים הנחשבים קדושים על פי המסורת הנוצרית ועוד.
מביקור שערכנו במקום ביום שלישי השבוע עלה כי מידי ערב מגיעים לכנסייה החדשה עשרות בני אדם, לבושים לבן. בימי שבת, מדווחים תושבים, המקום גדוש עד אפס מקום: קרוב ל-200 בני אדם מגיעים לכנסייה ונשארים בה במשך שעות ארוכות. "זה סוג של מקום מפגש חברתי", אמר השבוע תושב העיר המחזיק עסק בסמוך למתחם הכנסייה החדשה. "הם גם מתפללים פה, אבל גם באים כדי להיפגש, לדבר ולהעביר את הזמן".
לפי גורמים בעירייה, בדרג הניהולי הבכיר בעיר מודעים לקיומה של הכנסייה, שהוקמה ללא קבלת היתר כחוק. עם זאת, בעירייה לא נקטו עד כה צעדים בנושא, ככל הנראה על מנת לא לפגוע בחופש הדת ובזכות התפילה של המסתננים. "מה נטען נגד הכנסייה? שאין לה היתר כחוק? גם לרוב בתי הכנסת בקריית מלאכי אין היתר ואנחנו לא פועלים נגדם", אמר השבוע פקיד בעירייה בהתייחס לנושא. "אם נפעל רק נגדם תהיה טענה לאכיפה בררנית, וכאשר זה יגיע לבית המשפט ישאלו למה לא פועלים גם נגד בתי תפילה אחרים שפועלים ללא היתר. עדיף לא להיכנס לזה מראש".

לחץ להמשך קריאה
2 תגובות

2 Comments

 1. מוטי קדוש

  19/06/2017 ב 19:45

  חדשות מלאכי,איך יתכן כי כנראה לא טרחתם להגיע לכנסיה ולצלם? וכחלופה הוצגה תמונה להמחשה בלבד

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  19/06/2017 ב 18:50

  ומה הבעיה עם זה ?
  רק למרוקאים שבאו מהרי האטלאס מותר לקיים את חופש הדת ?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.