חדשות

שום דבר לא יספק אותם

DSC_0117

בזמן שהציבור מברך את ראש העירייה, אליהו זוהר, על פעולותיו להצלחת העיר, מבקריו מתעקשים לחפש את הדברים הרעים. אם רשימת ההישגים עד כה, למרות הקשיים, לא גורמת למבקרים לשקול מחדש את עמדתם – כנראה שאין מה שיגרום להם לעשות זאת

ככל שחולף הזמן בכהונתו של ראש העירייה, אליהו זוהר, אני מבחין בעוד ועוד אנשים שרואים, כמוני, את השינוי בעיר. רוב התושבים כבר הפנימו שזוהר עובד עבורם לילות כימים, בעבור הצלחת העיר, וכולם מברכים אותו על כך.

ועדיין, פעם אחר פעם אני לא מאמין למראה עיניי: יש עדיין כאלו שחושבים שראש העירייה אינו מתפקד כראוי. יש עדיין כאלו שחושבים שלמרות כל המעלות הטובות של ראש העירייה, צריך לחפש את הדברים הרעים. כאלו שאינם יודעים לשבח כשצריך. ראו, למשל, את הטור שפורסם לפני כשבועיים, בערב חג הפסח, בעיתון זה, תחת הכותרת "הוא ראש עירייה גרוע" (אליאור עמר, בנימה אישית). זה היה טור שכולו דברי ביקורת קשים וחריפים נגד אליהו זוהר, וזוהי גם זכותו של כותב הטור לכתוב את דעתו.

אך הביטו נא על המציאות. רק בשבוע שעבר פסטיבל אביב נפלא ומוצלח התקיים לראשונה בעירנו. למעלה מעשרת אלפי בני אדם מכל רחבי ישראל, אזרחים שבחרו להעביר את החופשה שלהם דווקא בקריית מלאכי. אלפים ששיבחו והיללו את העיר בלי הפסקה. הסתכלו גם על הופעתו של הזמר יניב בן משיח, שבהופעה מרגשת סחף שלושת אלפים בני אדם. שמה של קריית מלאכי שוב הוזכר בתקשורת הארצית, אך הפעם, בניגוד לעבר, זה קרה בפן החיובי, החיובי מאוד, ולא השלילי כפי שהתרגלנו.

הכיצד בשבוע זה, בו התרחשו שני אירועים כמעט מכוננים בחייה של העיר ובתהליך שהיא עוברת לשינוי תדמיתה – אפשר לבוא ולטעון טענות מהסוג שהועלו נגד זוהר בשבועיים האחרונים? עבודתו הטובה של ראש העירייה לא החלה או הסתיימה בפסטיבל האביב בשבוע שעבר. עבודתו הטובה החלה עם בחירתו. בגני השעשועים המרשימים שנבנו לרווחת התושבים, בריהוט הרחוב שנבנה מידי יום ומחליף את הספסלים והפחים מימי המנדט הבריטי, בהצללות בגני הילדים שמאפשרים לילדינו לבלות בנוחות מרבית בשעותיהם במערכת החינוך, בהחלפת קולטני המים ברחבי העיר, בסלילת הכביש החדש ברחוב הרמב"ם אחרי עשרות שנות הזנחה ובעוד דוגמאות אין ספור, רבות ומרובות.

אבל גם אלו ועוד לא יספקו את רצונותיהם של מבקרי ראש העירייה. הם יגידו שהוא עוסק בתפל ולא בעיקר. אבל הם כנראה לא מבינים שזהו בדיוק יתרונו הגדול של זוהר: עבודתו המעמיקה מתפרסת לכדי מספר רב של מוקדים, והכל במקביל. נראות ומהות כאחד. ספסלים וגינות ציבוריות מחד, ותקצוב מוגבר למערכת החינוך, על כך המשתמע מכך, מאידך. שיפוצי כבישים ועמודי תאורה מצד אחד, ושינוי מעמיק במחלקת ההנדסה מצד שני. גם שינויים פרסונאליים בקרב שדרת הניהול בעירייה, וגם ייעול השירות לאזרח במחלקות השונות. גם השקעה מאסיבית של מאות אלפי שקלים בשיפוצי מבנים ציבוריים שונים (למשל אולם הספורט העירוני), וגם השקעה בהבאת מופעי תרבות ופנאי למען התושבים. גם מו"מ תמציתי ויעיל מול באר טוביה למען השגת מיליונים לקופת העירייה, וגם הגעה להסכמות בדבר תקצוב נוסף לבניית מת"ש ולשדרוג כבישים משותפים – מקופת באר טוביה ולא מקופתה של קריית מלאכי, כפי שהיה אמור להיות. זה וגם זה, יחד, בכפיפה אחת.

וכל אלו, יש לזכור ולא לשכוח לרגע, בעיצומה של תכנית הבראה. בעיצומו של גירעון עצום בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. ואם הנסיבות האלו – אם השינויים שאת חלקם וחלקם בלבד מניתי מעלה – לא מספקות את מבקרי ראש העירייה, כנראה ששום דבר כבר לא יעשה זאת.

5 תגובות

 • כמעט שהאמנתי לך, אם לא הייתי גר פה ורואה את המציאות העגומה מול עיניי.

 • טור כל כך רדוד ,מתעסק בתפל ובאמת לא בעיקר. אני במקום ראש העיר מפסיקה אותך במהירות האור להפסיק ולהעלות רשמיים כאלה.אם זה מה שאתה חושב שעושה את ראש העיר טוב יותר אתה טועה. אורן אוזן ,עם כל הכבוד אליך ובאמת החיבה שלי אליך כאדם.אתה עושה לראש העיר עוול בזה שאתה מביא את העשייה שלו וכפי שהבאת בטורך האיש. אורן אוזן…כל מה שציינת לא תפקיש של ראש עיר מכהן.ולנו אין על מה לומר לו תודה !!! אלה רק לבקש את הדברים הערכיים ,הכרחיים של עיר במצוקה…ולא אני לא מזלזלת במה שהוא דואג שיהייה …הצללות,ספססלים,ניקיון…וכל מה שציינת גם לא פסטיבל תרבותי…לזה שי נבחרי ציבורי, מנהלי מחלקות ועוד….זה לא התפקיד של ראש העיר מר אורן אוזן….ודיי לכתוב גיבובי שטויות,אני במקום ראש העיר הייתי מובכת מטור שכזה ,באמת אורן ובלי טיפת ציניות !!!

  • רונית ממך לא ציפיתי להעתק הדבק את התשובות שלך
   את יכולה יותר

   • חחחחחח, למי יש כח לזה …זה מפורסם ברשת הפייסבוק ושם לא כולם חברים שלי ….כאן כולם חשופים! תודה על קומפלימנט היכולות שלי .מעריכה!

 • אדון אוזן שמכיר את קרית מלאכי. מעזריקם. כנראה שלא. יודע לספור. לא היו עשרת אלפים ובטח שלא שלושת אלפים בהופעה המקושקשת של יניב משיח. אוזן מניח על האוזן. משקפיים עם עדשה של מיקרוסקופ

כל הזכויות שמורות המקור (c)