חדשות

המצטרפים החדשים למפלגת העבודה: עשרות חרדים-ליטאים

הרב יהודה עמית (ויקיפדיה)

המפקד במפלגת העבודה נסגר השבוע, כאשר יוסי סולימני, אותו מבקש עמר להדיח מראשות המפלגה בעיר, הצליח להשיג חיזוק מפתיע אבל שנוי במחלוקת: לאחר שיחה שערך סולימני עם הרב יהודה עמית, התפקדו למפלגה עשרות אברכים המשתייכים לישיבה מהזרם הליטאי, במטרה לפעול נגד בחירתו של עמר בפריימריז. ל"המקור" נודע כי סולימני פנה לראשי ישיבות נוספים בעיר על מנת לבקש את עזרתם, אך נדחה

כ-40 אברכים-תלמידי ישיבה מישיבת "קרן אורה" בעיר התפקדו בשבועות האחרונים לסניף מפלגת העבודה של קריית מלאכי במטרה לחסום את דרכו של אליאור עמר, הצפוי להתמודד בפריימריז של המפלגה לקראת הבחירות המוניציפליות שייערכו בעוד כתשעה חודשים. על פי מידע שהגיע לידי "המקור", תלמידי הישיבה התפקדו למפלגה בהסכמתו של הרב יהודה עמית, ראש הישיבה, לאחר שיחה שנערכה בינו לבין חבר מועצת העיר יוסי סולימני, שצפוי להתמודד מול עמר בפריימריז של המפלגה שיתקיימו בחודשים הקרובים.
לטענת הגורמים, סולימני ביקש את עזרתו של הרב עמית מהזרם החרדי ליטאי-אשכנזי וזה נעתר לבקשתו. ל"המקור" נודע כי סולימני פנה עם בקשות דומות לראשי כוללים וישיבות נוספים בעיר, אולם אלו נדחו על ידי הרבנים הספרדים בטענה כי אין בכוונתם להתערב בסוגיה פוליטית-אישית מעין זאת.
ישיבת "קרן אורה" ממוקמת ברחוב הרב יצחק ניסים, ולומדים בה מאות תלמידים, רובם המוחלט אינם תושבי קריית מלאכי. היא הוקמה על ידי הרב יהודה עמית לפני כשלושים שנים, ומשתייכת לזרם החרדי-ליטאי, הידוע בעמדותיו הקנאיות והשמרניות במיוחד. בשנים האחרונות הוקמה קהילה קטנה של בוגרי ישיבה בעיר, כ-100 בוגרים, ורובם מתגוררים בסביבת הישיבה בשכונות הרצל-ויצמן. הישיבה נחשבת לאי מבודד מהעולם הדתי בעיר, ואנשיה אינם מעורבים בחיי הקהילה המקומיים. תלמידי הישיבה ובוגריה שנותרו לגור בקריית מלאכי צורכים את מרבית השירותים הרוחניים בתחומי הישיבה, בה יש בית כנסת, כוללים וחדרי לימוד, מגורים ללינה ועוד.
לאחרונה נרשמו עימותים רבים בין אנשי המועצה הדתית בעיר לבין אנשי הישיבה, שטענו כי הנהלים המוכתבים בחיי הדת בעיר על ידי אנשי המועצה הדתית "אינם חרדים מספיק". כך למשל אנשי הישיבה ובוגריה מעדיפים שלא לעשות שימוש במקוואות העירוניים, בטענה כי הבלניות (הנשים שתפקידן לסייע לתושבות העיר המגיעות לטבול במקווה) מחזיקות טלפון חכם (סמארטפון), וכי הדבר אסור בתכלית ואינו ראוי ופוסל לכאורה את הבלניות מלשמש בתפקידן.
ל"המקור" נודע כי לפני חודש ומחצה נפגש חבר המועצה המכהן סולימני עם ראש הישיבה הרב עמית לשיחה ארוכה שנערכה במשרדו של הרב בתחומי הישיבה. לאחר פגישה זו פעל אחד האברכים, בהסכמתו של עמית, להחתים תלמידים ובוגרים שכתובתם בעיר על טופסי התפקדות למפלגת העבודה. לפי ההערכות הרווחות במערכת הפוליטית, התפקדותם של האברכים נועדה לסייע לסולימני אך לא פחות ואף למעלה מכך כדי לפגוע בסיכוייו של עמר לנצח בפריימריז. לפי ההערכות במטהו של עמר, המתבססים על רישומי ספר המתפקדים של המפלגה, בין 40 ל-70 תלמידי ישיבה ונשותיהם התפקדו למפלגה מאז השיחה של סולימני ועמית. עם זאת, מספר זה עדיין איננו סופי.

הישיבה של הרב יהודה עמית. עשרות תלמידי ישיבה התפקדו למפלגת העבודה (צילום: ויקיפדיה)

הישיבה של הרב עמית. עשרות תלמידי ישיבה התפקדו למפלגת העבודה (ויקיפדיה)

מאות מתפקדים חדשים
ביום רביעי השבוע נודע באופן חלקי אך לא סופי פרטי המפקד של מפלגת העבודה, כאשר ספר הבוחרים צפוי להכיל כ-800-750 מתפקדים, כ-650 מתוכם חדשים. אליאור עמר הצהיר לפני כשבועיים כי הוא הצליח לפקוד למעלה מ-350 מתפקדים מטעמו למפלגה, ובמטהו אמרו שהמספר הסופי לאחר תום מועד ההרשמה עומד על כ-380 פקודים. לאלו יש להוסיף כ-130 חברים וותיקים בסניף המפלגה בעיר, כאשר סולימני עצמו פקד כ-200-300 מתפקדים חדשים מטעמו (בניהם כאמור 40-70 תלמידי ישיבה ונשותיהם).
"אני גאה מאוד במפקד שעשינו", אמר השבוע עמר. "העובדה החשובה אפילו יותר מזה שמדובר במפקד גדול ומשמעותי מבחינה מספרית היא שמדובר במפקד אידיאולוגי, ערכי ואותנטי שמורכב מאנשים שמאסו בפוליטיקה ישנה ובשיטות הקומבינה. בין 380 המתפקדים יש תושבים רבים, צעירים ומבוגרים כאחד, שהחליטו לקחת אחריות על הגורל של העיר שלנו, שהגיעו למסקנה שאין ברירה אחרת למעט לעשות כאן שינוי ותיקון באמצעות פוליטיקה חדשה, נקייה ואחרת מכפי שאנחנו מכירים".
על מפקד תלמידי הישיבה אמר עמר: "זה מעיד על כמה חוששים מאיתנו, על כמה שהדרך שהתחלנו בה ושאנחנו נמצאים בעיצומה מטלטלת וחשובה לעתידה של קריית מלאכי. אני משוכנע שהציבור הרחב לא ייתן ידו לשנאה והסתה". עמר הוסיף ואמר ביחס למתפקדים הנוספים שהצטרפו למפלגה מטעם מתחריו האפשריים כי "אנחנו נהיה הכתובת לא רק עבור האנשים שהתפקדו עבורנו, אלא עבור כלל האנשים שהתפקדו בכל דרך שהיא למפלגה בשבועות האחרונים. אני בטוח שמאחורי הפרגוד, לפני שאנשים יבחרו בפתק שישימו במעטפה, הם יחשבו היטב מי ישרת באמת את האינטרסים שלהם, את האינטרסים של הציבור הרחב ואת האינטרסים של קריית מלאכי. אחרי שלושה עשורים ששום דבר לא השתנה, הגיע הזמן לשנות ולבחור נתיב אחר לצעוד בו".
יוסי סולימני מסר בתגובה לדברים: "בחודשים האחרונים התפקדו לשמחתי הרבה מאוד תושבים, מכל העדות והזרמים. פעילים רבים לקחו חלק במפקד חשוב זה מתוך כוונה לקחת חלק פעיל בהנהגת הסניף המקומי בשנים הקרובות. עם כל הכבוד שיש לי לכל אחד מהפעילים אני סבור שלאף אחד מאיתנו לא ניתנה הזכות "לחלק ציונים" למתפקדים בשל מוצאם. לעצם העניין, לא נפגשתי עם הרב עמית זה למעלה מחמש שנים, על אף שהייתי שמח מאוד לפגוש אותו. את אנשי הישיבה אני מכיר שנים ארוכות מתוקף תפקידיי הציבוריים ואף נוצרו בינינו יחסי חברות שאני שמח וגאה בהם. לשמחתי הרבה צירפתי מאות מתפקדים חדשים מכל המגזרים ומכל הגוונים, וכולם-כולם עשו זאת באהבה ובחברות. צר לי כי יש אנשים המבקשים להטיל דופי בזכותם של תושבי קרית מלאכי להתפקד למפלגה כלשהי רק בשל מוצאם או אורח חייהם. אגב, עיון ברשימת המתפקדים יכול להראות בבירור כי ישנם לא מעט תושבי שכונת חב"ד אשר התפקדו למפלגת העבודה על אף שלא זכור לי שזוהי ממש השקפתם. אני מבקש להודות למאות הרבות של תושבי קריית מלאכי שהצטרפו למפלגה. כיו"ר הסניף זה ממלא אותי גאווה ואף תקווה לעתיד טוב יותר".

סולימני ועמר. הקרב על ראשות מפלגת העבודה רק החל

סולימני ועמר. הקרב על ראשות מפלגת העבודה רק החל

 

 

3 תגובות

 • 1אפשר שלפני בחירות יהיה קרב על קולות מקובל אבל האים תלמידי הישיבה שגיסתה סולימני יש להם כרטיס אשראי צריך בדיקה מעמיקה 2 כולם יודעים את הסטטוס של אליאור ומאוד גאים בוא 3 אתה בושה לכלל תושבי קרית מלאכי אנחנו לא חיים בשנות השמונים חבל אתה נישארת שם 4 אין לך שום וכלום להוכיח אין לך שום השג המעשים שלך שפלים בהוקרה מאיר דוד של אליאור עמר ומאוד גאה באחיין שלי ומאוד מתביש שיש אנשים כמוך בעולם הזה

 • טוב… מלבד הזעם הנוראי והחלחלה אשר עוברת לי בגוף אחרי קריאת הכתבה שלא יותר ממבישה את המתמודד אשר אינו מוכן לספוג ״ הפסד״ ( והספד) לניצחונו של היריב . אני אגיב כעת לא בפן הפוליטי אם כי בפן האנושי בלבד!!!
  הייתי מצפה ממי ששימש כממונה על חינוך ( כפי שנאמר ׳ חנוך לנער עפ דרכו׳) להיות מעט פתוח ופחות פרימיטיבי בכדי לעשות שימוש ׳ ציני ׳ בכדי לקדם את האגנדות הפוליטיות שלו על חשבון בני אדם אחרים… מה גם בל נשכח את העובדה שמי שלא חושש להתיימר לעשות זאת הוא לא אחד אשר לכאורה לא חשש לפנות אל גורמים רוחנים לקבל תמיכה על חשבון הטלת אימה ורפש על היריב בעוד שכח לרגע את עניין המוסריות בגינה הוא עצמו נבחן בעבר ולא בהצלחה !!
  הקלות בה אנשים לא חוששים להניח את האצבע על ההדק רק בכדי לירות מבלי ״ לקלוע״ מביאה אותי על סף דעתי !!!
  הבושה בה איש נציג ציבור לא מתבייש לעלוב ולהפוך אנשים בשל עניינים אישיים שהם לא עניינו וענייננו בלתי נתפסת !!! בטח כשזה בא מאנשים אשר סרחו ברמה האתית והמוסרית אשר כל איש דת ורוח לא יניח עליו את הדעת ! היא מבחילה שבעתיים …
  מעניין אותי לדעת באם אותו איש דת רוחני אשר שמע את דברי הבלע האלה טרח לברר מהו הרזומה של היריב ברמה המוסרית אשר שהן בטח טובות הגונות וישרות יותר מזה שבא למלא לרב את ראשו בדברי הבל עלובים!!!😡😡😡😡

 • בפרשת השבוע "יתרו"
  מנהל אלוהים דיאלוג עם העם בתיווכו של משה רבינו.
  פרשת יתרו תזכיר להרבה מאוד אנשים את עברו של אחד המתמודדים .מפנה את כבוד הרב לפסוק י"ג לקריאה מעמיקה ולהבנת משקל החומרה של מעשיך. הבחירה ללחוץ רק ידו של צד אחד. מבלי לתת הזדמנות לצד השני לפרוס בפניך את כוונותיו האמיתיות.זו התנהגות שבכלל לא דומה להתנהגןותו של משה בבואו לשבת כשופט העם ולימים נשיאה העליון של מערכת שיפוטית.מערכת שנבנתה בעצתו של חתנו יתרו.

הוסף תגובה