חדשות

חב"ד: "הולכים עם זוהר"

%d7%94%d7%a8%d7%91-%d7%92%d7%a8%d7%95%d7%93%d7%a6%d7%a7%d7%99-%d7%95%d7%9c%d7%9c%d7%95-%d7%96%d7%95%d7%94%d7%a8

יו"ר ועד שכונת חב"ד אמר השבוע ל"המקור" כי יתמכו בזוהר בבחירות הקרובות. לדבריו, "אנחנו לא הולכים נגד ראש עיר. גורמים פוליטיים ועסקנים בשכונה החרדית אמרו מנגד: "הצהרה לא רלוונטית, מוקדם מידי לקבוע דבר כזה"

תשעה חודשים וחצי לפני הבחירות המקומיות, יו"ר ועד שכונת חב"ד, הרב מרדכי גורדצקי, הודיע השבוע כי השכונה החסידית תוסיף לתמוך בראש העירייה אליהו זוהר לקדנציה נוספת. בשיחה שערך עם "המקור" השבוע אמר גורדצקי כי "כנראה, כן, נלך עם זוהר. אנחנו לא יוצאים אף פעם נגד ראש עיר".
באופן מסורתי, ההנהגה הפוליטית של חב"ד אינה מצהירה על תמיכה פוליטית אלא בסמוך למועד הבחירות. כך היה למשל בבחירות 2013, אז הצהירו אנשי חב"ד על תמיכה בזוהר שבועיים בלבד לפני יום הבוחר. מצד שני, חב"ד אינה נוהגת, כדברי הרב גורדצקי, לפנות נגד ראש עירייה מכהן ובדרך כלל תומכת בהמשך כהונה. לראיה, בשנת 2012, לאחר הסתבכותו הפלילית של ראש העירייה לשעבר מוטי מלכה, התמידו גורדצקי ואנשי ההנהגה השכונתית בהבעת תמיכה פומבית במלכה, אף לאחר שזה הודה בביצוע מעשים הנחשבים אסורים מבחינת ההנהגה הרוחנית והפוליטית של חב"ד. מלכה לבסוף התפטר מתפקידו נוכח הרשעתו בעבירות של הטרדות מיניות, הפרת אמונים ועבירות תכנון ובנייה, כך שבמקרה הזה אנשי חב"ד לא נאלצו לעמוד במבחן התמיכה בראש עירייה מכהן.
את הודעת התמיכה של גורדצקי בזוהר בשיחה עם "המקור", הקדימה השבוע התבטאות נוספת. באירוע הילולה שערך זוהר בביתו שבשכונת "גבעת הסביונים" לציון יום פטירתו של רבי יעקב אבוחצירא ז"ל, אמר הרב בדברים קצרים שנשא כי הוא מאחל לו "שיהיה מנהיג וימשיך (להנהיג) עוד הרבה זמן". בהילולה, אותה זוהר עורך מידי שנה, השתתפו מאות בני אדם, בהם תומכיו של זוהר אך גם חברי מועצה, אישי ונבחרי ציבור מרשויות סמוכות ואנשי דת ורבנים.
סגנו של זוהר, חבר המועצה מישל טפירו, הביע השבוע סיפוק מדבריו של הרב גורדצקי, והעריך כי רשימת החרדים המאוחדת "מאמינים" המורכבת מחסידות חב"ד ומתנועת ש"ס המקומית, תוסיף להתמודד במשותף בבחירות הקרובות. "כבר באותו היום שראש העירייה הודיע שיתמודד לקדנציה שנייה הודענו שאנחנו אחריו", אמר טפירו, "אני מכיר את הרב גורדצקי כבר 25 שנה, מעולם הוא לא חשף את תמיכתו בזמן כל כך מוקדם, זה רק מראה את האמון שלנו בראש העיר". גם בסביבתו של זוהר נשמעו מרוצים מאוד מהודעת התמיכה של גורדצקי.
לעומת זאת, הפעיל הפוליטי רמי עטיה הטיל ספק בהצהרת התמיכה של חב"ד וש"ס. "הוא ראש עיר מכהן וזה ברור שהם יגידו שהם תומכים בו, בקרוב הם יבינו שהוא לא המועמד המוביל ויילכו עם מועמד אחר", אמר. חבר המועצה שי סיום, המתמודד במסגרת הפריימריז של הקהילה האתיופית שייערכו בחודש הבא, אמר כי הוא "מציע לקחת את הדברים בערבון מוגבל, יהיו עוד הרבה שינויים עד הבחירות". גורם מוכר בשכונת חב"ד הוסיף ואמר כי "ההודעה הזאת עשרה חודשים לפני הבחירות לא רלוונטית בכלל. גורדצקי לא יכול לקבוע מעכשיו מה יקרה עד אז. מוקדם מידי לקבוע דבר כזה".
הכרזת התמיכה של חב"ד וש"ס בזוהר מחזקת את ההערכות לפיהן הבחירות הקרובות עשויות להיות מאבק בין המחנה החרדי לבין המחנה המסורתי-חילוני. טרם ברור מי ינהיג את המחנה האחרון, כאשר לא מן הנמנע שמאבק על הובלתו יסתיים כפי שהתרחש ב-2013, אז התמודדו חמישה מועמדים שונים מטעם המחנה מול זוהר. בעוד במפלגת "הליכוד" מתרחש מאבק מתחת לפני השטח בין אינספור המחנות בו וטרם ברור מי יהיו אנשי המפלגה שיציגו מועמדותם להובלת הסיעה בבחירות הקרובות, במפלגת העבודה צפויים אליאור עמר ויוסי סולימני להתמודד ביניהם על הובלת המפלגה, כאשר מי מבניהם שינצח יוביל את הסניף בבחירות שיתקיימו בסוף אוקטובר השנה.

הוסף תגובה