חדשות

החל מהשנה הבאה: העירייה תטיל מס שילוט על עסקים

%d7%9e%d7%a1-%d7%a9%d7%9c%d7%98%d7%99%d7%9d

עיריית קריית מלאכי הציגה את אבני הדרך לכיסוי הגירעון כחלק מתכנית ההמראה שאושרה השבוע במליאה. בין רכיבי התכנית: יישום חוק העזר לגביית מס על מודעות ושלטים ותיקון הליקויים במצבת כוח אדם, שצפויה לגרור פיטורי עובדים שהעסקתם נעשתה שלא כדין. יו"ר ועד הסוחרים: "מדובר במס מיותר ואנו נאבק בו" /

תכנית ההמראה זכתה לאחרונה לקומפלימנטים רבים בקרב פוליטיקאים ותושבים, אולם רפרוף בעמודי התכנית חושף כי בכוונת העירייה להוציא אל הפועל, כחלק מהתכנית הגרנדיוזית, את נושא גביית מס השילוט מבעלי העסקים בעיר, שצפוי להיות מושת עליהם החל משנת 2019.
כזכור, כבר בשנת 2014, במהלך תכנית ההבראה שיושמה בעיר, הייתה כוונה להשית את המס על בעלי עסקים בשטחה המוניציפאלי של העיר, אולם לאחר מחאה תקשורתית של ועד הסוחרים ושיחה בין יו"ר הוועד שי סבן לבין ראש העירייה אליהו זוהר, הוחלט לוותר על הכוונה בשלב הזה.
אלא שהשבוע חזר הנושא אל הפרק כחלק מ"תכנית ההמראה", שאושרה במועצה. התכנית מאגדת מספר נושאים, בהם כאמור מס השילוט שיתווסף לתשלומי הארנונה שיעלו כחלק מנוסחת "הטייס האוטומטי" שמפעיל משרד הפנים. לפי מסמכי תכנית ההמראה, העירייה מתחייבת ליישם באופן מלא את מס השילוט החל מיוני 2019, קרי בעוד פחות משנה וחצי. ההערכות כי הסיבה בגינה החליטו בעירייה על מועד הגבייה המאוחר – רק בעוד 17 חודשים – נעוצה בעובדה כי שנת 2018 היא שנת בחירות, ועל כן מעדיפים בעירייה שלא להשית את המס השנוי במחלוקת בסמוך ליום הבוחר.
לפי הנהוג בערים אחרות, מס השילוט אמור לעלות בין כמה מאות לכמה אלפי שקלים בשנה, תלוי בגודל השלט. כך לדוגמא בבאר שבע, משלם כל סוחר על שלט רגיל המוצב בחזית חנותו 252 שקלים למ"ר לשנה. שלט בגודל של 10 מטרים רבועים יעלה לסוחר בבאר שבע 2,520 ש"ח בשנה, שהם 210 ש"ח בחודש. סוגי שלטים נוספים מחוייבים בדרך כלל בתעריפים שונים, וגם כיתובים על חלונות ראווה, שלטים חיצוניים על המבנה בו נמצאת החנות ושלטים מוארים מחוייבים בתשלום.
בנוסף למס השילוט, מסתמן כי כחלק מתכנית ההמראה מתכוונת העירייה לבצע פיטורי עובדים שנקלטו שלא כדין, זאת בהתאם להנחיות האגף לניהול ההון האנושי ומשרד האוצר. העירייה התחייבה לבצע התאמות כאלו במסגרת החתימה על תכנית ההמראה.
יו"ר ועד הסוחרים, שי סבן, הופתע לשמוע בשיחה עם "המקור" על כוונת העירייה בעניין מס השילוט. "זו הפעם הראשונה שאני שומע על זה. אנחנו שמחים שהעירייה הצליחה לעמוד בתקציב ולהגיע לתקציב מאוזן, אך עם זאת אנחנו נאבק בכל הקשור למס השלטים. מדובר במס מיותר, במיוחד לנוכח מצב המרכז המסחרי והתחרות שקיימת אל מול הביג", אמר.
מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תוכנית ההמראה בגובה 74 מיליון שקלים כוללת שינוי ושיפור חזות העיר. הרעיון הוא להפוך את המרכז המסחרי לשוקק חיים ואטרקטיבי, ואחד הנושאים הוא שילוט בגודל אחיד, עליהם לא יגבה תשלום. בזכות תוכנית ההמראה קרית מלאכי גם תגדיל את מצבת העובדים. דינם של עובדים שנכנסו שלא כדין לתפקיד אינו תקין, ללא קשר לשום תוכנית".

תגובה אחת

  • יו"ר וועד הסוחרים וסגניתו הם בכלל משתפים של ראש העיר .והגרוע שהם בכלל לא תושבי העיר כמו כל שאר בעלי התפקידים הבכירים שראש העיר מחבק.

הוסף תגובה