חדשות

"האיחוד הוא ההזדמנות האחרונה שלנו"

untitled-5

אבי בוגלה, מולי אשתה וצ'לה דווטי, שלושה פעילים חברתיים בני הקהילה האתיופית בעיר, ישבו השבוע לשיחה עם "המקור" והתכוננו לקראת הפריימריז ההיסטוריים של הרשימה המאוחדת, שייערכו ב-25 בפברואר. על מצבה של העיר ("משתפר"), מקומם של בני הקהילה האתיופית בה ("הגרוע ביותר אי פעם") והסיכויים הגדולים של הרשימה המאוחדת להצליח בבחירות הקרובות למועצת העיר- ולשנות את מצבה של הקהילה מן הקצה אל הקצה. ראיון משולש

בעוד קצת יותר משבועיים, ב-25 בפברואר, יגיעו בזה אחר זה אנשי הקהילה האתיופית בעיר אל הקלפי במועדון הקהילה בעיר כדי לבחור את המועמד שיוביל את המפלגה המאוחדת בבחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו באוקטובר הקרוב.
מיד לאחר הליך הפריימריז, יעמוד "האיחוד" למבחן הכי גדול שלו מאז נולד בפגישה היסטורית בין ראשי הקהילה, ויזכה למעקב צמוד מצידם של כל אנשי הפוליטיקה המקומית, שמתחילים להבין עד כמה הוא עשוי להיות דרמטי.
ארבעה מועמדים, כידוע, צפויים להגיע לישורת האחרונה של המירוץ להנהגת הקהילה: גדעון מהרי, המכהן כחבר מועצה למעלה מ-10 שנים, שי סיום, המכהן כחבר מועצה מ-2013, ברוך סנבטה, פעיל חברתי ויעקב טלה, מנהל הגרעין התורני בקהילה האתיופית בעיר.
מאז ההכרזה, ערכו ראשי הקהילה והוועדה המארגנת של הפריימריז שני כנסים במטרה לדברר את האיחוד בקרבם של אנשי הקהילה כולה, ולעדכן אותם בנעשה לקראת קיומם של הפריימריז ההיסטוריים.
אלא שהיענות הייתה דלה: עשרות בודדות של משתתפים הגיעו על מנת לשמוע ולהשמיע את דעתם בשני הכנסים שהוציאה לפועל הועדה המארגנת, והעלו תהיות באשר למידת התמיכה הציבורית במהלך הדרמטי. אבי בוגלה, מולי אשתה וצ'לה דווטי, שלושה פעילים חברתיים מרכזיים ומוכרים בקהילה האתיופית, ישבו השבוע לשיחה עם "המקור", וטענו כי המספר הנמוך של המשתתפים בכנסים המוקדמים אמנם אכן היה מאכזב, אך לא זה מה שחשוב בכל הקשור לאיחוד בקהילה. "אותם לא מעניין כנס, הציבור שלנו מדבר בשטח", אמר הפעיל החברתי אבי בוגלה, ודווטי הוסיף: "אני מאמין ומקווה שביום הבחירות הציבור יגיד ויאמר את דברו".
גם הפעיל השלישי, מולי אשתה, בטוח שהאיחוד המבורך יגרום ליותר ויותר אנשי קהילה להגיע ולהצביע בפריימריז, ובכך לתמוך במועמד המועדף עליהם להרגיש שותפות למהלך.
אתם באמת חושבים שאנשים מרגישים שהאיחוד יכול לקחת את הקהילה קדימה?
דווטי: "האיחוד הזה מבורך. אחרי שנים של פיצול, בהם הקול שלנו כמעט לא נשמע בעירייה, זו ההזדמנות, החד פעמית שלנו לעשות שינוי. זה נותן לנו תקווה. אם נכניס 3-4 מנדטים אנחנו נצליח לעשות שינוי, ולשם כך נחתם האיחוד".
אשתה: "אני מסכים. האיחוד כמובן מבורך, האיחוד הוא מבורך כיוון שאנו צריכים להכניס כמה שיותר נציגים למועצה. עם זאת, והרבה לפני כן, יש הרבה עבודה בגיוס אנשים שיצאו להצביע בפריימריז ויתמכו במועמד שלהם. האיחוד הזה הוא מה שיכול לקחת את הקהילה והעיר כולה צעד קדימה".
בוגלה: "אני חושב שזו מטרה נעלה, אבל יש בי חשש שגורמים מחוץ לאיחוד משפיעים חזק על מה שנעשה בפנים. למרות זאת, בהסתכלות הכללית אני חושב שמדובר במעשה מבורך, ואם יבחר המתמודד שאני רוצה אנחנו יכולים להשיג המון כי עד עכשיו לא עשינו הרבה. זה בדיוק הזמן לשנות את התמונה הפוליטית בעיר".
אתם לא חושבים שארבעה מנדטים זה מעט יומרני?
דווטי: "האיחוד עדיין לא חלחל לרוב אנשי הקהילה. יש כאלה שזה אולי נראה להם לא אמיתי. בימים האחרונים החלה התעוררות, והדברים עוברים מפה לאוזן. אני מאמין שבחודש אוקטובר, ביום הבחירות למועצה המקומית, אנחנו נראה היענות גדולה יותר וכמות האנשים שיגיעו לבחור מטעם הקהילה תהיה הגדולה ביותר שהייתה אי פעם".
אשתה: "אכן לא יהיה פשוט להכניס ארבעה מנדטים, אבל עם עבודה נכונה של כל הפעילים בשטח, וכמובן של המועמדים עצמם שיתכנסו יחד תחת אותה מעטפת של האיחוד, נוכל לגרום ליותר אנשים לצאת לבחור".
בוגלה: " אני מאמין ששלושה מנדטים זה בהחלט בר השגה. אין בי אפילו טיפת חשש. הציבור שלנו לא אוהב את כל הכנסים, שבאים ומספרים לו ומבטיחים לו. אני מסכים עם הדעה שאלו שרצים לא עושים מספיק. אם אני, אחד שחי את הפוליטיקה המקומית, לא יודע כלום וניזון רק ממידע שאני מקבל אצלכם בעיתון, זה אבסורד. ביום הבחירות תהייה כמות נכבדת של בוחרים, במיוחד מבוגרים שמתגייסים למען הקהילה ובאים לשלשל את הפתק. אני מאמין שהיעד בהחלט אפשרי".
משנת 1993 יש לפחות חבר מועצה אחד מטעם הקהילה. הם עשו מספיק למענה?
בוגלה: " לא רק שלא התקדמנו, אלא הלכנו מיליון צעדים אחורה. אתה רואה פה איזה יוצא אתיופיה שהוא בוגר מרכזי בעיר? קשה לי לבוא לאנשים בטענות, אבל לא יכול להיות מצב ש-%18 מאוכלוסיית העיר לא מקבלת ייצוג הולם".
אשתה: "יותר מזה, זה לא פעם ראשונה שיש שני חברי מועצה מטעם הקהילה. כרגע יש שניים, אבל מרגיש שאין כלום. כל אחד מהם משך במשך 4 שנים לכיוון שלו, ואף אחד לא בא ושמע את הציבור. לא עשו מספיק למען הקהילה".
דווטי: "לא מדויק. זה נכון שאחד ישב בקואליציה ואחד באופוזיציה, והקהילה עצמה לא הרגישה את זה. מצד שני, הם לא קיבלו איזשהו תפקיד משמעותי, ויכול להיות שבשל כך הקהילה לא הרגישה שהנה, באים לקראתה. אם היו נכנסים יחד מהתחלה כאגרוף אחד, אולי היו מצליחים להשיג יותר. למרות הכל, אם מסתכלים על המכלול של הדברים, במהלך השנים מרגישים שיש קידום, כמו למשל מועדון המבוגרים שהצליחו להקים".
בוגלה: "בערים אחרות, כמו אשקלון ורחובות למשל, יש יועץ ענייני ליוצאי אתיופיה, דבר שפה לא קורה. יש אנשים למעלה שטוב להם לראות את הקהילה נרמסת לנגד עיניהם. אני חי פה יותר מ-20 שנה ושום דבר לא השתנה. הפחד הכי גדול שלי זה שעוד 10 שנים הילדים שלי יקבלו את הדברים שאני קיבלתי לפני 20 שנה".
אשתה: "אני חושב שבגדול מי שמרגיש את השינוי זה המבוגרים שקיבלו מועדון, בתי כנסת והם נמצאים בפינה שלהם. אנחנו הצעירים לא מרגישים את השינוי, אין פה מספיק השקעה בנושא החינוך וחוגים לבני נוער".
מיניליק דסטה יושב בדיוק על המשבצת הזו. הוא טען שלא התקבל כפי שציפה, מה שהוביל אותו לפרישה.
בוגלה: " חבל לי שדסטה החליט לפרוש. אני חושב שהיה לו הרבה מה להציע, וזה הפסד של הקהילה. אני יכול לומר שהרבה צעירים תמכו בו, אבל יש כעס עליו בציבור כי הוא הצליח לגרום לרחוב לדבר על האיחוד, אבל מסיבותיו האישיות החליט לפרוש. בכל מקרה זו זכותו. אני אישית מאמין ביכולות שלו".
אשתה: "הוא בא בתור הקול של הצעירים, אך מי שמתחיל את המירוץ על 100 קמ"ש שלא יתפלא שנגמר לו האוויר לפני קו הסיום. חבל שמיניליק לא המשיך עד הסוף, כי צריך אנשים כמוהו שייצגו את הקהילה. עם זאת, יש לנו מספיק צעירים שמתמודדים עם זה, כמו ברוך סנבטה, יעקב טלה וכמובן שי סיום".
דווטי: " מיניליק הוא אדם שאפתן עם כוונות טובות, אך על מנת להיות מועמד צריך לבוא עם רקורד של עשייה. כל האנשים שבאים הם אנשים בעלי עשייה. אי אפשר לבוא ממקום של 'הנה, אני גם רוצה'. זה פשוט לא עובד ככה".
הוא טען בראיון שערך אצלנו שישנה "חפרפרת" בין ארבעת המתמודדים.
אשתה: "אני לא חושב שיש חפרפרת, אבל הכל יכול להיות. הוא היה שם יותר מאיתנו, ואם הוא מרגיש ככה זו זכותו. אני לא מאמין שהאנשים שבפנים באו לפגוע".
דווטי: "זו הרגשה אישית שלו. אני לא יכול להגיד לו שהוא טועה. אם כך הוא חושב זו זכותו. לפי מה שאני רואה אני לא חושב שיש דבר כזה בין המועמדים בקהילה".
בוגלה: "יש חפרפרת, בוודאי שיש, אבל האיחוד חזק יותר. זה לא יעזור לא לאותו אדם ולא לכל העסקנים הפוליטיים שמנסים מבחוץ לפגוע לנו בקהילה".

%d7%90%d7%99%d7%97%d7%95%d7%93-2

"אי אפשר לצעוק כל היום גזענות"

בצל ההכנות לקראת הפריימריז של הקהילה, מתכוננים ומכוונים שלושת הפעילים החברתיים לקראת יום הבוחר המכריע באמת מבחינתם ומבחינת תושבי העיר כולה, בו ינסו, כך הם טוענים, להחליף את "ההנהגה הגרועה ביותר שידעה הקהילה אי פעם".
מולי אשתה, תושב העיר בן 36 שעלה ארצה במסגרת מבצע שלמה בשנת 1991 , טוען כי ההנהגה המקומית בראשותו של אליהו זוהר לא עושה מספיק למען הציבור, וממעטת להיכנס לשכונות עצמן כדי להבין את גודלן וחומרתן של הבעיות איתן מתמודדים האנשים הפשוטים.
גם צ'לה דווטי, בן 35 שעלה באותה עליה ארצה ישירות לקריית מלאכי, מצטרף לדבריו של אשתה, ומסמן לדעתו את הסיבה לשינוי בסדרי העדיפויות של ההנהגה, "העיר פשוט מתחרדת. נבנות כאן שכונות לחרדים בלבד, וזו התוצאה.
בוגלה, בן 27 שעלה ארצה בגיל שנה וחצי, לא מסכים עם טענתו של דווטי בנוגע להתחרדותה של העיר, אך בטוח גם הוא שההנהגה הנוכחית לא טובה לקהילת האתיופים. "חוץ מחוג כדורגל לא מציעים לילדי הקהילה שום דבר. ילדים רוצים גם מוזיקה, ציור, חוגים אחרים. לא כל האתיופים כדורגלנים".
שני חברי המועצה מטעם הקהילה יושבים היום באופוזיציה. גם הם טוענים, כמוכם, שההנהגה הנוכחית לא טובה לקהילה. שהעיר מתחרדת.
בוגלה: " זה שיש פרחים ועציצים בכל מקום זה יפה ונחמד. בפועל, אין שום דבר אמיתי. אני חושב שמנהל מחלקת החינוך פה הוא מעולה, אך כל השאר לא הצליחו לפגוע. זו ההנהגה הכי גרועה שהייתה כלפי הקהילה האתיופית מהרגע שהגענו לפה. מפיטורים של עובדי מוקד קליטה, שלאחר מכן נכנסים להיות עובדי עירייה בזמן שרכזת שכונה יחידה שהיא לא עובדת עירייה היא אתיופית. זה שאין לנו ייצוג הולם בעירייה זו בעיה. אנחנו %18 מאוכלוסיית העיר, וסה"כ 8 עובדי עירייה הם אתיופים, מתוכם 6 עובדי ניקיון. אותי לא מעניין הדתיים. גדעון מהרי ושי סיום צריכים להפסיק עם הסיסמאות. תעשו למען הקהילה, תתעסקו בנו. אתה צועק 'גזענות', ואתה גזען בעצמך כלפי האחרים. זה לא עובד ככה".
דווטי: "לגבי התחרדות העיר אני חושב דווקא שהם צודקים. בשנים האחרונות העיר הולכת ומתחרדת, זו עובדה. בונים שכונה חדשה, רובה ככולה של מגזר חרדי. אני רוצה לקנות בית בעיר ומקבל הרגשה שאני לא יכול לגור שם כי אני לא בסגנון הנכון. למרות זאת, אני רואה שיפור במצבה של העיר, בתשתיות וגם בחינוך".
אשתה: "ההתחרדות של העיר היא ברורה ומובנת. אם מסתכלים לרגע על הבכירים במועצה, ראש העיר וסגניו, אפשר להבין מדוע העיר הפכה להיות מעוז דתי. ההבדלים בין השכונות הם עצומים, ולא יזיק לראש העיר ואנשיו להגיע לסיור בויצמן או הרצל ולראות את מצבה האמיתי של העיר. הבעיה היא לא רק של הקהילה האתיופית, היא של העיר כולה. אם לא רוצים להפוך להיות בית שמש אז זה הזמן לעשות שינוי".
בוגלה: "אין שום ניסיון ליצור אינטראקציה עם החברה הצעירים. משחקים לנו על המועדון, ואומרים שדואגים לשמור עליו. אני קורא לראש העיר ואנשיו לבוא איתי לראות איך נראה מועדון בערים אחרות. יש גם קבוצת קט-רגל מטעם הקהילה, אך אין שום עזרה מהעירייה. אנחנו מקבלים עזרה מעיריית רחובות, אתה מבין את הבדיחה? יאמר לזכותו של ראש העיר שהוא שומע ומקשיב, כך שאני לא יודע אם זה הוא אשם או הסובבים אותו".
חלקכם מדברים על התחרדות, אך לא מתייחסים לכך שישנם ארבעה מועמדים מתוכם אף לא אשה אחת, בדיוק כמו המפלגות החרדיות עצמן.
דווטי: "אתה לא היחיד שמעלה את זה. גם בקהילה היו שמחים לראות אישה, אך מה שקורה היום בעיר זה שיש הגירה שלילית ולא נותנים סיבה להישאר כאן. הנשים המוצלחות עוזבות. להיכנס לביצה הפוליטית, שהיא בפני עצמה מקום מלוכלך, זה לא פשוט. מבין את הנשים שהחליטו שהן לא מתמודדות".
בוגלה:" אני הייתי מאוד שמח אם נורית טזזו הייתה מתמודדת בשנית. אישית, אני הייתי התומך הראשי שלה. זה מאוד חורה לי, כי יש נשים רבות שהן פעילות, ויוצא לי לדבר איתן על פוליטיקה. לצערי, מהר מאוד הן לוקחות צעד אחורה. עצוב לי שאין שום אישה, ואני מקווה שברשימה עצמה כן נראה אישה".
אשתה: "היינו שמחים לראות נציגה של הקהילה בתוך הרשימה. זה היה מוסיף פלפל. בעבר הייתה לנו את בלאיינש מלאת האמביציה, שידעה איך לשחק את המשחק הפוליטי. מאז אין פה נשים עם הכוח שהיה לבלאיינש".

20170806_201122

ועדת הבחירות והמועמדים החליטו כי הם לא מתכוונים להתמודד לראשות העיר, אלא יחברו למועמד אחר. הם עשו את הדבר הנכון?
אשטה: "לרוץ לראשות העיר זה לקפוץ למים עמוקים בלי לדעת לשחות. נכון לעכשיו, זה לא הזמן להתמודד לראשות. צריך קודם לקבוע יתד בתוך המועצה, להראות עשייה. אולי בבחירות הבאות התשובה תהייה אחרת".
דווטי: "אנחנו בסך הכל פחות מ-20 אחוזים מכלל האוכלוסייה, משהו באזור אלפיים בעלי זכות הצבעה. עם אלפיים אנשים אתה לא יכול ללכת לראשות העיר. החשיבה שלהם היא נכונה, להתחבר למועמד אחר שיבטיח דברים. אנחנו כמובן נשמח לקבל קולות גם מחוץ לקהילה, אך עדיין זה לא יספיק בשביל להיבחר לראשות".
בוגלה: "אני חושב שאסור לרוץ לראשות. צריך פרופורציות. אם לדבר על 4 מנדטים זה יומרני, אז על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בראשות עיר. כן צריך לחבור למועמד אחר ולהיות בתפקידי מפתח, וזה יקרה בהסכמים הקואליציונים שיחתמו בבחירות".
מי לדעתכם ינצח?
אשתה: "הציבור יחליט".
בוגלה: "אני מקווה ומאמין ששי סיום ינצח. למרות כל הקומבינות מסביב, הכי חשוב לראות את כולם יוצאים לבחור".
דווטי: "הכי חשוב. אנחנו רוצים שביום הבוחר יבואו כולם, ומי שראוי יבחר. לא משנה לי מי יהיה ראשון ומי אחרון, הכי חשוב שבחודש אוקטובר יתגייסו כולם למען הצלחת האיחוד".
אתם תומכים בהחלטה לפיה הבחירה תיעשה בשני פתקים?
אשתה: "אני מהתחלה אמרתי שפתק אחד הכי נכון. מדובר בסך הכל בארבעה מועמדים, ואין צורך בכל כך הרבה פתקים. היו עוד מספר דברים שלא מצאו חן בעיניי, אך אם זו ההחלטה שהתקבלה על כולם, קטונתי".
בוגלה: "שני פתקים זה לא נכון לעשות. ההיגיון הפשוט אומר שיש שני אנשים שבאו ותפרו פה מהלך פוליטי. אחד מהם הוא גדעון מהרי, אדם חכם, שבא ברגע האחרון והכניס את בן טיפוחו, ברוך סנבטה. רק אז הם הכריזו על שני פתקים, כי הרי ידוע לאן הקולות של מהרי וסנבטה ילכו".
דווטי: "לפי דעתי הצבעה בשני פתקים במעטפה אחת זה משהו לא הגיוני. זה יכול לקרות רק בקהילה שלנו. מה נראה להם, שאנחנו בוחרים מישהו לראשות הממשלה? פעם אחת זה קרה במדינה, בשנת 96, וגם זה על מנת להיטיב עם המועמדים".
במידה והמועמד המועדף עליכם לא יזכה, האם תמשיכו לתמוך במפלגת האיחוד?
אשתה: "אני מאמין שכולם יודעים מי המועמד שלי, אבל זה לא העניין כרגע. אני אישית אשים את הפתק של הרשימה המאוחדת ביום הבוחר, גם אם המתמודד שלי לא יזכה. חשוב שכולם, במיוחד הצעירים, ייקחו חלק בבחירות האלה כי הבחירות האלה ישפיעו על העתיד של כולנו".
דווטי: "אתמוך גם אני, בוודאי. אנחנו לא תומכים באדם, אנחנו תומכים במפלגה. רוצים את הצלחת המפלגה לפני הכל".
בוגלה: "זו לא שאלה בכלל. אני עם האיחוד עד הסוף, ואני חושב שכל הצעירים בני גילי ומתחתי חייבים לבוא להצביע. זה לא משנה מי יהיה שם, זו ההזדמנות האחרונה שלנו. לפני שאני תומך בשי סיום, אני תומך באיחוד".
האיחוד יחזיק מעמד לדעתכם?
אשתה: "כולנו תקווה שהאיחוד יחזיק. כמו שעכשיו מבטיחים לנו הרים וגבעות, אנחנו מקווים שגם אחרי שייבחר המועמד המוביל- עדיין שאר המועמדים יישארו בתוך האיחוד".
דווטי: "מה שחשוב זה שהנציגים יבינו שהם מייצגים קהילה שלמה ולא את האגו של עצמם. קהילה שלמה שפיללה זמן רב לאיחוד הזה. לכן, חשוב שהם יזכרו שהם שם בשביל הקהילה, ולא בשביל עצמם"
בוגלה: "אני מאמין שהאיחוד יחזיק מעמד. מבחינתי, אם זה לא יצליח, אין לנו מה לחפש פה יותר. אני אוהב את העיר הזו. גדלתי פה ואני מאמין בה. אבל בשביל שנוכל לחיות פה בכבוד צריך שהאיחוד יחזיק ויצליח".

הוסף תגובה