צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

חברי קואליציה: "לבטל את ההסכם עם באר טוביה"

גוברים הקולות במערכת הפוליטית בקריאה לראש העירייה, אליהו זוהר, לחזור בו מהסיכום שהושג בתחילה. חברי המועצה שלום אלדר, יוסי חדד ושי סיום, שהגדירו השבוע את ההסכם כטעות, עשויים לסמן את המגמה שניצנים ממנה אפשר לזהות גם בקרב חברי מועצה אחרים, שבשלב זה מבקשים להישאר עלומי שם. מקורבי זוהר: "ההסכם הוא עובדה ולא ישתנה"

פורסם

בתאריך

הפרסום כאן אצלנו ב"המקור" בשבוע שעבר, אודות העובדה כי ההסכם שחתמה עיריית קריית מלאכי עם המועצה האזורית באר טוביה טרם אושר על ידי משרד הפנים – וגם לא צפוי לבוא לאישור המשרד בחודשים הקרובים, עורר בשבוע החולף סערה בקרב חברי מועצת העיר והעולם הפוליטי המקומי. הדבר הביא לכך ששני חברי מועצה המשתייכים לקואליציה העירונית קראו לביטול ההסכם לאלתר עם באר טוביה, וחבר מועצה נוסף, המשתייך אף הוא לקואליציה, קרא לבחון את ההסכם מחדש והגדיר אותו כ"מקח טעות".

כזכור, בשבוע שעבר פרסמנו את הפרטים מפיו של גורם במשרד הפנים בהתייחסות להסכם ההכנסות שנעשה בין העירייה לבין המועצה האזורית, לפיהם גם קרוב לשנה לאחר שמועצת העיר אישרה את ההסכם – הוא טרם נדון במשרד הפנים. יותר מזה, מהפרטים עלה כי עוד בטרם יאשר משרד הפנים את ההסכם עליו יהיה להקים, על פי הנהלים, ועדת חקירה שתבחן את העובדות לעומקם, ותצטרך למסור את מסקנותיה לשר הפנים, ח"כ סילבן שלום, שלו הסמכות להחליט האם לקבל את ההמלצות או לאו. בכל מקרה, עבודת המטה של ועדת חקירה מעין זאת, לאחר הקמתה, נמשכת בדרך כלל חודשים ארוכים – ולא פחות משמונה חודשים. כך, לאור העובדה שמשרד הפנים טרם החליט על הקמת הוועדה, הרי שאין ההסכם צפוי להיות מאושר גם בטווח הזמן של קרוב לשנה קדימה. בינתיים, ההסכם שקבע כי קריית מלאכי תקבל מידי שנה שישה מיליוני שקלים לקופתה מכספי המיסים של באר טוביה – תלוי ועומד בתיאוריה, אולם טרם מיושם בפועל.

חבר המועצה יוסי חדד התייחס השבוע לפרטים, והגדיר את המציאות כפי שעלתה מהעובדות כ"כזאת שאי אפשר להשלים איתה". לדברי חדד, "הצעד הנכון כרגע הוא לבטל את ההסכם ולדרוש ממשרד הפנים את כל איזור התעשייה באר טוביה הסמוך לעיר. ראש העירייה לשעבר הוסיף כי הוא "מלכתחילה לא אהבתי את ההסכם, והצבעתי בעדו לאור רצוני לתמוך במדיניות ראש העירייה כפי שהוא ראה לנכון. אבל כעת, כשהתבררו הפרטים ועשיתי חשיבה מחודשת על כך, אין לי ספק שמדובר בהסכם לא מתאים, ושלקריית מלאכי ותושביה מגיע הרבה יותר".

במקרה של חבר המועצה שי סיום, הרי שדבריו היו בוטים אף יותר. מעבר להצהרתו כי הוא מתנגד להסכם, אף שזה כבר אושר במועצת העיר, הרי שהוא הודיע כי יפעל לביטולו בדיעבד. "בכל מקרה ההסכם לא יצא אל הפועל, ככה שאין מה לבטל. מדובר עדיין בהסכם שהוא בגדר הצעה, וזה הזמן לחזור בנו מההצעה הזאת", לשון דבריו של סיום. סיום אמר כי הוא קורא לציבור "להביע עמדה ברורה בדבר ההסכם עם המועצה האזורית באר טוביה", והוסיף כי בכוונתו לארגן כבר בשבועות הקרובים מפגש תושבים עם מומחים בתחום הצדק החלוקתי לצורך חשיבה משותפת בדבר האפשרויות העומדות בפני העירייה. "מהצד שלנו, ההסכם נעשה ממקום טוב של רצון לקצר תהליכים ולהזרים מכת חמצן לעיר. אך כעת יש בעיניי הכרח לבטל אותו ולהביא את הסוגיה לדיון ציבורי מחודש שבסופו יתקבלו החלטות אחרות שמתאימות יותר לנסיבות", דברי סיום.

גם חבר המועצה ד"ר שלום אלדר הצטרף לדברים, אם כי באופן מסויג יותר. "זו בהחלט שאלה שבכוונתי להעלות בפני ראש העירייה", אמר השבוע בשיחה עם "המקור". "היה פה מקח טעות, כיוון שבלאו הכי לא נקבל דבר לאחר שמענקי האיזון יקוצצו עם ההכנסה השנתית שתתווסף לקופת העירייה. מצד אחד נותנים לנו, ומצד שני יקצצו לנו, שלא נדבר על כך שכל זה בכלל עדיין נמצא בגדר טעון אישור". אלדר, שלא כיהן כחבר מועצה עת שחבריה אישרו את ההסכם ברוב קולות לפני כשנה, הוסיף כי "בהסכם הזה לא עשינו דבר, אנו רוצים לשפר את המצב אך בפועל אנחנו נשארים במקום. צריך לדון בזה בכובד ראש ולבחון מה עושים בעקבות המצב שנוצר". חבר המועצה מטעם הליכוד התייחס גם לפרטי ההסכם, ואמר כי "הסכום שהסכימו איתו הוא בעייתי". בעוד אלדר, סיום וחדד תוקפים את ההסכם בגלוי, הרי שחברי קואליציה אחרים, ובעיקר חבר המועצה בצלאל מזרחי, מתבטאים בשיחות סגורות נגד ההסכם. גם בקרב חברי מועצה נוספים בסיעת החרדים המאוחדת נרשמה אי נוחות מהפרטים שהתגלו, אולם אלו נותרים, לפחות נכון להיום, בגדר שיחות בין חברי הסיעה וגם האנשים הנחשבים מקורבים לחברי המועצה.

עוד על דברי חדד, סיום ואלדר ניתן לקרוא בטור "בנימה אישית", בעמוד 24 בגיליון זה.

"הפיתרון היחיד שיוציא את העיר מהבוץ"

באופן טבעי, הפרסומים זכו לתהודה גם בקרב חברי האופוזיציה. דוד גלעם, איש סיעת "קריית מלאכי אחרת", תקף את ההסכם וקרא ל"ביטולו המיידי, ללא דיחוי כלל", כלשונו. "אמרתי כבר בערב בו אישרה מליאת המועצה את ההסכם כי מדובר בהסכם שזורה חול בעיני הציבור. זה הסכם שמשחרר את הממשלה מהאחריות שלה כלפי קריית מלאכי, ופה הטעות המרכזית". גלעם הוסיף ואמר כי "זה עדיין לא מאוחר לבטל את ההסכם ולדרוש מהממשלה טיפול נקודתי בעיר, כי לאחר שנים של הזנחה, מגיע לנו. ההתעצמות של באר טוביה היא על חשבון קריית מלאכי, וצריך להניח להם בצד וללכת ישירות לשר הפנים ולשר האוצר ולדרוש מהם פיתרונות בדמות העברה של איזורי תעשייה מניבי הכנסות ארנונה לבעלותה של קריית מלאכי. אין פיתרון אחר וזה הדבר היחידי שיכול להוציא את קריית מלאכי מהבוץ באמת, והפעם לתמיד".

גלעם תקף את התנהלות העירייה ובעיקר זאת של החשב המלווה, אברהם גרינברג, אשר לדבריו "מטפל במחלת הסרטן שיש לעיר באמצעות פלסטר". דבריו של גלעם באים על רקע הטענות במערכת הפוליטית על כך כי גרינברג תומך באופן נלהב בהסכם שהושג עם באר טוביה. "לא יכול להיות מצב שתושב בבאר טוביה יקבל פי שלוש או פי ארבע הכנסות ארנונה לעומת תושב בקריית מלאכי. זו לא חלוקה צודקת ולא חלוקה הוגנת. חברי המועצה הבינו וידעו את זה, אך לצערי הרב נסחפו אחרי האשליה שמכרו להם, שהנה מחר בבוקר נכנסים מיליוני שקלים והכל הופך להיות ורוד".

למרות הביקורת של חדד, אלדר, סיום והאופוזיציה נגד ההסכם, הרי שבסביבתו של ראש העירייה, אליהו זוהר, לא מתייחסים אליה ככזאת שיכולה לסכל אותו. "ההסכם כבר אושר במליאה, זו עובדה מוגמרת וההסכם לא ישתנה. כל מה שצריך לעשות זה לחכות לאישור של משרד הפנים, שבסוף יבוא", אמרו גורמים המקורבים לזוהר. "בינתיים העירייה מקבלת מיליוני שקלים לקבוצת הכדורגל, לתרבות התורנית, להופעות העצמאות ולחגיגות הקיץ וגם לשיפוצים שנעשים במקומות שונים בעיר. מדובר בסכומים משמעותיים שמקלים על היקף ההוצאות של העיר ומונעים ממנה להתייבש, כמו שאמור היה להיות בשנות תכנית ההבראה. בזכות באר טוביה אנחנו מצליחים לערוך חגיגות ולתפעל פעילות תרבותית וקהילתית בעיר. מי שמקל בכך לא מבין את המצב הקשה שבו העיר נמצאת. בעוד שנה וחצי, כשתסתיים תכנית ההבראה, יהיה זינוק קדימה".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

המראה בסימן שאלה: משרד הפנים הקפיא העברת תקציבים לעירייה לאחר שלא עמדה ביעדים שהוצבו לה

מיליוני שקלים שהעירייה הייתה אמורה לקבל ממשרד הפנים לא הועברו, לאחר שהמשרד קבע כי העירייה לא עומדת ביעדי התכנית השאפתנית. בעקבות אי העברת הכספים הורה החשב המלווה לעצור את כל הזמנות העבודה, ונמנע מחתימה על התחייבויות כספיות. גורם בכיר: "במשך ימים ארוכים לא אישרו לנו להוציא אפילו מאה שקל". העירייה בתגובה: "מדובר בשינוי סעיף אחד בהסכם. נעשים מאמצים כדי לחזור למתכונת המקורית"

פורסם

בתאריך

על ידי

משרד הפנים הקפיא העברה של מיליוני שקלים שהובטחו לעיריית קריית מלאכי כמענקים לאחר שנמצא כי העירייה לא עמדה ביעדי תכנית ההמראה עליה חתמה. כך נודע ל"המקור". בעקבות זאת, הורה החשב המלווה מטעם המשרד לעצור באופן מוחלט את כל הזמנות העבודה העתידיות, ונמנע מחתימה על התחייבויות להוצאות כספיות. בעירייה טוענים כי מקור הקפאת הכספים נעוץ בשינוי סעיפים בתכנית ההמראה, וכי הם פועלים מול משרד הפנים לשם העברת הכספים כפי שנקבע בתכנית.
תכנית ההמראה נחתמה לפני כחצי שנה, בנוכחותו של שר הפנים אריה דרעי, שהגיע לביקור מיוחד בעיר. לפי התכנית, שמתפרסת על פני שש שנים, אמורה לקבל העירייה עשרות מיליוני שקלים במענקים ובהלוואות ארוכות טווח, וזאת לצורך התפתחותה, בין היתר בנוגע להיקפי האוכלוסייה החדשה שצפויה להגיע להתגורר בעיר בשנים הקרובות. חלק ניכר מהתקציב של התכנית – 25 מתוך 73 מיליון שקלים – מופנה לטובת קליטת האוכלוסיות החדשות, וכן לטובת המשך פיתוח ואכלוס איזור התעשייה החדש בתימורים. במסגרת התכנית התחייבה העירייה לשורה ארוכה של צעדים לטובת התייעלותה, צמצום הוצאות בלתי רצויות וכן הגדלת נטל המס על תושבי העיר. כך למשל התחייבה העירייה להרחיב את מערך החנייה בתשלום, להגדיל את היקפי ההכנסות מדוחות וקנסות חנייה וכן להטיל לכל המאוחר עד יוני 2019 מס שילוט על כלל העסקים בעיר. כל מהלכים אלו צפויים להכניס לעירייה, במצטבר ולאורך 6 שנות התכנית, מיליונים רבים של שקלים.

עירייה בהקפאה


אלא שלמרות התכניות הגרנדיוזיות, במציאות נתקלת העירייה בקשיים רבים. "חתמנו על התכנית בלי לדעת האם אנחנו באמת יכולים לעמוד ביעדים", אמר גורם בכיר מאוד בקואליציה השבוע. "עכשיו אנחנו נתקלים בתוצאות של זה".
התוצאות עליהן מדבר הגורם הבכיר בקואליציה הן כאמור הקפאת העברת הכספים מטעם משרד הפנים. לפי מידע שהגיע לידי "המקור", במשרד הפנים לא רוו נחת מהתנהלות הדברים, ומהעובדה כי העירייה אינה עומדת ביעדים שהוצבו לה. בעקבות זאת הורה מנכ"ל המשרד על הקפאת העברת תקציבים בסך מיליוני שקלים לטובת העירייה. "היינו צריכים לקבל שישה מיליון שקל וקיבלנו רק שני מיליון", אמר גורם פוליטי הבקיא בפרטים. "החשב המלווה אמר שהוא לא מאשר הוצאה של שקל עד שלא פותרים את הבעיה הזאת". לדברי הגורם, מספר רב של יחידות דיור בשכונות החדשות לא אוכלסו במועד אליו התחייבו בעירייה, דבר שבין היתר גרם גם הוא להקפאת העברת התקציבים.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תכנית ההמראה בגובה כ-75 מיליון שקלים הינה תכנית כלכלית מקיפה הכוללת השקעות בחינוך, תשתיות, נגישות טכנולוגית, סביבה ירוקה ועוד. לאור עמידה בכל היעדים, עיריית קרית מלאכי קיבלה לאחרונה את הכספים לשנת 2017 במסגרת התכנית. בשל בקשה של פקידים במשרד הפנים לשינוי סעיף אחד בהסכם, נעשים מאמצים מול הדרג הבכיר כדי לחזור למתכונת המקורית ולא לפגוע במסגרת התקציב. קרית מלאכי פועלת בשנים האחרונות מתוך אחריות כלכלית ואיזון תקציבי ונמשיך באותה הדרך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עיר מתחדשת

עבודות ההקמה של הטיילת בשכונת גבעת הסביונים הסתיימו- אך זו צפויה להיחנך רק בחודש אוגוסט לאחר הקמתו של מגרש הקטרגל בשכונה. בתווך, נמשכות העבודות לשיפוץ הטיילות המקיפות את העיר. גם מגרש הקטרגל המיוחד בשכונת קיבוץ גלויות יפתח בקרוב

פורסם

בתאריך

על ידי

הסתיימו העבודות להקמת הטיילת החדשה בסמוך שכונת גבעת הסביונים. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשבעה מיליון שקלים וגודלו משתרע על פני קילומטר וחצי, כולל בתוכו שטחי דשא גדולים, מסלולי אופניים, עמדות מנגל ומתקני שעשועים לילדים.
הטיילת בגבעת הסביונים היא הטיילת הראשונה מבין שלוש שצפויות לחדש את פניה של העיר, כאשר השתיים האחרות מצויות בימים אלו בהליכי שיפוצים ופיתוח והן צפויות להיחנך לקראת סוף השנה האזרחית. בסופן של העבודות, יחוברו הטיילות ויכללו שביל אופניים המקיף את העיר.

עם סיום הקמת הטיילת החלו בעירייה לפעול על מנת לסיים את הליך הקמתו של מגרש הקטרגל הסינתטי בגבעת הסביונים, ושלחו צוותים שינקו את השטח סביב ערוץ נחל האלה העובר בסמוך לטיילת ואמור להוות חלקה מנופה העתידי, "העיר מתחדשת. אנחנו הולכים לחבר את כל העיר בשבילי אופניים, שיתחילו בגבעת הסביונים ויסתיימו בשכונות החדשות שנבנות כרגע בדרום העיר", אמר בעבר ראש העירייה אליהו זוהר.

פארק השעשועים בטיילת החדשה

כאמור, בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים התבצעה בו זמנית עם שיפוץ הטיילות הקיימות לאורכן של היציאות המערביות מהעיר שנבנו לפני קרוב ל-20 שנים- מאזור בית הספר 'הראל' ועד תחנת הדלק פז- ביציאה משכונת קיבוץ גלויות. "עלות פרויקט השיפוץ הינו שלושה מיליון שקלים, רוב הכסף גוייס ממשרד הבינוי והשיכון ומכספי תרומות. עיצוב החלק המערבי של הטיילת יהיה למעשה המשך מדויק של חלק אחר שלה שכבר הושלם לאורכה של שכונת 'המחנה' החדשה", אמר זוהר במהלך סיור שנערך בשבועות האחרונים בטיילת החדשה.

מגרש אירופאי בסן דייגו

נוסף לטיילת, בעירייה יכולים להציג לראווה גם את מגרש הקטרגל המיוחד שנבנה בשכונת קיבוץ גלויות.
כזכור, לפני כחודשיים הודיעו בעירייה כי הושג תקציב מיוחד לטובת פירוק המתקן הישן בשכונת קיבוץ גלויות והקמת מתקן אירופאי חדיש בחסות "הטוטו".
במהלך העבודות, שהתקיימו באינטנסיביות, נשמעו קולות של תושבים שונים שטענו כי מדובר בפגיעה במרחב הציבורי והקטנת המעברים להולכי הרגל המבקשים לצאת ולהיכנס לשכונה. בעירייה מנגד, השיבו כי מדובר בדרישות הטוטו המפורטות בתקן של התאחדות הכדורגל העולמית, וטענו כי אין באפשרותם לשנות את מידות המגרש, "המגרש החדש יהפוך לפנינה של השכונה וסביבו יוקמו ספסלי ישיבה, הצללה ומתקני ספורט ושעשועים לילדים", אמר השבוע גורם בעירייה.
עתה ממתינים תושבי השכונה לפתיחת השערים של המגרש, שעשוי להפוך למוקד עלייה לרגל בקרב חובבי הספורט המקומיים.

לחץ להמשך קריאה