צור עימנו קשר

חדשות

זמן תגובה

שנה וחצי אחרי שנכנס ללשכת סגן ראש העירייה (בשכר), מישל טפירו עמד בשבועות האחרונים בפני המתקפה הציבורית החריפה והקשה ביותר בקריירה הפוליטית שלו. למרות זאת, הוא לא מצטער על התמיכה שלו בהצטרפות לתאגיד מים, ובטוח שהזמן יעשה את שלו – לטובת ההחלטה עליה הוא הגן בלהט. כעת, בראיון המקיף הראשון שלו מאז ראשית הקדנציה, הוא מדבר על הכל: מהיחסים הרעועים עם ראש העירייה (שפינו את מקומם לטובת שיתוף פעולה פורה), דרך הצבעותיו בעד העלאת הארנונה (והתחייבות כי ההעלאה השנייה שתוכננה לא תצא אל הפועל) ועד הקשר עם חברי הסיעה מחב"ד ("אין להם שיקול דעת, כפופים למה שהוועד יגיד להם")

פורסם

בתאריך

המשרד של מישל טפירו בסניף קופת חולים "לאומית" בעיר קטן, צפוף ומחניק. לעומתו, המשרד הקטנטן בקומה השנייה בבניין העירייה, בתפקיד השני אותו הוא ממלא, נראה כמו לשכה מפוארת ורחבת ידיים. ואולם התיאור הזה, כשלא מדברים רק על עניינים ארגוניים במשרדיו של טפירו, אמור בכלל להיות הפוך: בעוד בתפקידו החדש-ישן בקופת חולים לאומית זוכה טפירו לאהדה ציבורית עצומה מכל קצוות הקשת ולשבחים מקיר לקיר על תפקודו ופועלו, זה דווקא התפקיד הציבורי שלו, אליו נבחר באלפי קולות של תושבי קריית מלאכי, שהופך את חייו ללחוצים ולעיתים מחניקים. והחודש האחרון, אם תשאלו אותו, היה העדות הטובה ביותר לכך.

כבר מיום כניסתו לתפקיד סגן ראש העירייה טפירו לא רווה נחת מתפקידו. במשך כמעט שנה הוא ניהל, חדשות לבקרים, מאבק איתנים עם ראש העירייה, אליהו זוהר, שהגיע עד להודעה לעיתונות שפרסם ובה הגדיר את התנהלותו של זוהר כעקרה, וכתב עליו כי תחת כהונתו "אין מנהיגות בעיר" העיתונות המקומית והאזורית רעשה, הכותרות בישרו על פרישה אפשרית של טפירו לאופוזיציה. גם אם מדובר, כפי שהתברר לבסוף, בכותרות ותו לא, שכן טפירו, לאורך שנותיו הרבות כחבר מועצה מן המניין ידוע בפיוז הקצר שלו, קרב ראש העירייה מול סגנו היה כנראה הסערה הפוליטית הגדולה ביותר שסיפקה לנו שליש הקדנציה הראשונה של זוהר ושל טפירו.

אלא שמאז אותו מכתב מעורר גלים עברו הרבה מים בנהר, והיחסים בין טפירו לזוהר הפכו תקינים, וידעו בעיקר עליות. באופן כמעט מפתיע וגם מעורר תהיות מבחינה פוליטית, טפירו מלא בשבחים על זוהר ועל פעילותו ועשייתו בשנה וחצי האחרונות. השבוע, בראיון שקיימנו עימו, המחמאות שהוא הקפיד להרעיף על זוהר כמעט בכל משפט שלישי שלו היו נראות לפרקים לא לגמרי אותנטיות – אולי כי זה כך באמת, וטפירו לא באמת מאמין בדבריו שלו עצמו.

ואולי בכלל טפירו הגיע למסקנה שכישלונו של זוהר הוא כישלונו שלו, וכי אין הוא יוכל להחזיק במקל (תואר סגן ראש העירייה והשכר השמן בצידו) משני קצותיו לאורך זמן. זה גם מה שמעידים בסביבתו של הסגן. "באיזשהו שלב הבנו שזה או שמסדירים את היחסים ביניהם באופן סופי, או שהולכים לפיצוץ מוחלט", אמר גורם בסביבתו של טפירו, שבעצמו מסתפק בהסברים לקוניים וכלליים ביותר לשינוי הקיצוני שחל ביחסו אל ראש העירייה. "הבנתי שכדי לעבוד ביחד צריך להשאיר את האגו בצד ולהבין שהוא ראש העירייה, שיש לו מדיניות ושזה לגמרי מקובל שהוא צריך להוביל אותה", אמר טפירו השבוע.

"אין מישהו שמייצג שקופים יותר מאיתנו"

עוד נחזור בהמשך ליחסי טפירו-זוהר. בחודש האחרון שם את עצמו טפירו (54) במרכזו של הדיון הציבורי בעד החלטת העירייה להצטרף לתאגיד המים. בישיבות הקואליציה הפנימיות והלא פנימיות, בפגישות עם חברי האופוזיציה, בשיחות עם אנשי תקשורת וכמובן בישיבת המועצה שבה נדרשו החברים לאשר את דבר ההצטרפות – תמיד היה זה טפירו שלקח את המושכות והסביר בלהט ובנמרצות את התימוכין לעמדתו בעד השתלבותה של קריית מלאכי בתאגיד.

זה גם מה שהעמיד את טפירו במרכזה של הביקורת מצד הציבור – שלא מופרך יהיה לקבוע כי התנגד ברובו להצטרפות לתאגיד. סגן ראש העירייה שוב חש על בשרו את התנגדות הציבור, וגם לא חשש לספר עליה. שיחות לטלפון הסלולרי מפעילים ותומכים, הודעות טקסט, שיחות סלון ומתפללים בבית הכנסת שדרשו ממנו להצביע נגד – וזכו, לפחות בחלקם, לתגובות של "אתם לא מבינים מה זה". בין אלו הנמנים על אוהביו ובין אלו הנמנים על שונאיו, כולם יודעים דבר אחד: כאשר לטפירו יש עמדה, הוא תמיד עומד בחזית כדי להסביר אותה. כזה הוא, כזה אופיו.

"בניגוד למה שהציבור חושב, תאגיד המים זה הישג ענק שלנו", אומר טפירו. "נלחמנו קשות כדי שתהיה העלאה של ארבעה אחוזים בלבד, בשעה שבמקומות אחרים, מרחק לא גדול מקריית מלאכי, זה היה הרבה-הרבה יותר. המדינה נתנה לנו תמריצים יוצאי דופן: 600 שקל לתושב, לעומת רק 40, 50 או 60 שקל לתושב במקומות אחרים".

גם במקומות אחרים אמרו שהעלייה תהיה רק אחוזים בודדים ובפועל זה עלה בעשרות אחוזים.

"אני מתחייב שכאן אצלנו זה לא יהיה יותר מארבעה אחוזים, שזה עשרה שקלים בחודש למשפחה, 120 שקלים בשנה. זו עלות מינימאליות לעומת התמורה שנקבל: החלפת תשתיות מים וביוב בעלות של עשרות מיליוני שקלים".

ומה על איכות השירות בתאגיד? הרי התלונות הרבות שהן מנת חלקם של תאגידים בכל רחבי הארץ יפסחו על קריית מלאכי.

"זה שתאגידים בערים אחרות במדינה גרועים לא אומרים שגם כאן יהיה כך. הציגו לפנינו לפני שהחלטנו על ההצטרפות לתאגיד את איכות השירות, את ההקפדה על הפרטים הקטנים. שאלנו את השאלות הנכונות וקיבלנו תשובות מתאימות. עליית המחירים תהיה מזערית, השירות יהיה טוב, התמורה תהיה גדולה".

ואם לא.

"אין אם לא. יש כאן עובדות, חיסכון כספי של חמישה-שישה מיליון שקלים בשנה. הכסף הזה יופנה למקומות אחרים, לחינוך, לתרבות ופנאי, לייעול השירות בעירייה. התאגיד יעזור לנו למנוע סיטואציה שבה העירייה תיכנס שוב לגירעון. היינו מספיק פעמים בסרט הזה, וההצטרפות לתאגיד תמנע ממנו לחזור. הכסף שנחסוך יחזור לתושבים, לשקופים".

אתם, חברי ש"ס, המפלגה שמתיימרת לייצג את השקופים ברמה הארצית והמקומית כאחד, הצבעתם שלוש פעמים בתוך שנה וחצי בעד מהלכים שהכניסו את היד לכיסו של הציבור והעמיסו עליו את הנטל בעוד מאות שקלים בשנה במצטבר. אתה באמת חושב שאתה ושלומי מלכה יכולים לדבר על שקופים?

"אנחנו מפלגה חברתית, שמייצגת את האנשים החלשים. המהלכים האלו שהלכנו עליהם היו הכרחיים למען עתיד העיר. מה היינו אמורים לעשות? השאירו כאן אדמה חרוכה, יותר משבעים מיליון שקלים גירעון. אלמלא היינו הולכים לתכנית הבראה, גם אם כואבת, משרד הפנים היה ממנה ועדה קרואה שהייתה מעלה את הארנונה בשלושים אחוז בבוקר בהיר אחד, בלי לשאול אף אחד. זו הייתה האלטרנטיבה. בא משרד הפנים ואמר שאלו התנאים לקבלת מענקים, ואחד מהם היה העלאת ארנונה חריגה. לא יכולנו להגיד לזה לא. מה גם שבניגוד למה שטוענים, הארנונה עלתה באופן חריג רק בחמישה אחוזים".

חמישה אחוזים? אתם הצבעתם במועצת העיר פעמיים בעד העלאה של חמישה אחוזים, שזה יחד עשרה אחוזים העלאה חריגה. בנוסף לכך הייתה העלאת מדד בשיעור של 3.6% ועוד 0.75%. בסך הכל מדובר על הרבה מעבר לחמישה אחוזים, כטענתך.

"ההעלאה השנייה לא יצאה אל הפועל, ואני מאמין שגם לא תצא. הנה, פה אני יכול לספר שכחלק מאישור ההצטרפות לתאגיד מים פנינו למשרד הפנים, ראש העירייה וחברי הקואליציה, וביקשו לאפשר לנו לבטל את העלאת הארנונה הנוספת בסך חמישה אחוזים. יש כבר הבנות עם משרד הפנים שהוא יאשר את הבקשה, וההעלאה השנייה תבוטל, כך שבסך הכל ההעלאה הכוללת בתעריפים תעמוד על חמישה אחוזים בלבד במשך כל הקדנציה".

ולעניין השקופים.

"אין מישהו שמייצג את השקופים יותר מאיתנו. אנחנו עובדים יום ולילה כדי להחזיר את העיר למסלול הנכון. כל המהלכים שלנו, גם אם חלקם לא פשוטים, הם מתוך מטרה להחזיר לתושב בסופו של דבר בשירות טוב, בתשתיות נורמאליות, במערכת חינוך איכותית".

העמדתם את ביטול העלאת הארנונה כתנאי להצביע בעד ההצטרפות לתאגיד?

"לחצנו ללכת בכיוון הזה, אבל לא באמת היה צורך, כי ראש העירייה בעצמו עמד מאחריי המהלך וקידם אותו ביוזמתו. ההבנה שזה צעד נכון לעשותו באה ממנו, וזה וההצטרפות לתאגיד נכרכו אחד בשני".

ביטול העלאת הארנונה תביא לאובדן הכנסות של יותר משני מיליון שקלים. מה השתנה שקופת העירייה לא צריכה את הכסף הזה פתאום, שאתם עצמכם הסברתם לציבור שהוא כל כך הכרחי להצלת העיר רק לפני כמה חודשים?

"הסכם ההכנסות עם באר טוביה אושר ויתחיל להיות מיושם בקרוב, וזה יכניס לנו מיליוני שקלים בשנה. בנוסף, ההצטרפות לתאגיד, כמו שכבר אמרתי, תחסוך לנו יותר מחמישה מיליון שקל בשנה. שני הדברים האלו ביחד מייצרים הכנסות משמעותיות שבעקבותיהם אפשר לוותר על העלאת הארנונה והתוספת הכספית שאמורה הייתה להתווסף לקופת העירייה כתוצאה ממנה".

ואם משרד הפנים לא יאשר את הבקשה לבטל את ההעלאה הנוספת?

"יש כבר הבנות שהוא יאשר, ובכל מקרה זה צריך לבוא לדיון והצבעה נוספת במועצת העיר. אנחנו לא נצביע שוב בעד העלאת הארנונה, זה בטוח. לא תהיה העלאה נוספת, זה לא יקרה".

זה גם מה שאמרתם אחרי ההעלאה הראשונה, בינואר 2014.

"לא תהיה העלאה נוספת. אני בטוח. אני בכל מקרה לא אצביע בעד דבר כזה, אם יבוא".

טפירו בישיבת מועצה. "לא אצביע שוב בעד העלאת ארנונה"

טפירו בישיבת מועצה. "לא אצביע שוב בעד העלאת ארנונה"

"היחסים עם זוהר? ניסו לחבל בינינו"

למעט תפקידו כסגן ראש העירייה, טפירו חבר בוועדת הכספים, שם הוא משמש כיו"ר, וכן בוועדות ההנחות, התכנון והבנייה והמכרזים. למרות דבריו הבוטים רק לפני חודשים ספורים, נדמה כי אצל טפירו חל שינוי קיצוני בעמדות אותן הוא מביע ביחס להתנהלות העירייה וראש העירייה, אליהו זוהר. את המכתבים והתדרוכים התקשורתיים הלוחמניים הוא החליף בארשת פנים רגועה, שמקפידה להגן על "העשייה הפורייה בעיר", כפי שהוא מגדיר אותה.

איך אתה מסכם את השליש הראשון של הקדנציה שלכם?

"אנחנו נמצאים בדרך הנכונה. נעשית עבודה טובה בהתגברות על הגירעון, והמשמעות של התגברות על הגירעון בעוד שנה תהיה שנוכל להשתמש בכספים לפיתוח ולעשייה נוספת בעיר. בשנתיים הראשונות של הקדנציה אי אפשר לעשות הרבה, הן מיועדות להתמודדות עם הגירעון ולעמידה באבני הדרך של תכנית ההבראה. בעוד חמישה חודשים, כאשר הכספים שחסכנו והכספים שנקבל יגיעו אלינו, נצא לדרך חדשה באמת וזה גם יבוא לידי ביטוי בפועל".

כלומר, אם אני מבין נכון מדברייך, השנתיים הראשונות של הקדנציה הנוכחית היו מיועדות מראש לקיפאון וליובש בכל הקשור להשקעות ציבוריות.

"אני חושב שגם במסגרת המעט שיש, נעשה הרבה מאוד. רואים השקעה בחינוך, בשיפור פני העיר, בתרבות ובפעילות הפנאי, במתנ"ס, בתחום הצעירים. יש פעילות והיא תתגבר בהמשך. ברגע שנצא מחבלי הלידה של תכנית ההבראה ונשאיר אותה מאחורינו, התושבים ירגישו את העשייה הרבה יותר. אני זוכר מהקדנציות הקודמות שבהן הייתה תכנית הבראה, שהשנתיים הראשונות הן קשות ויבשות. בזמן הזה אנחנו מתמקדים בינתיים בלעשות מה שאפשר, ולשפר את השירות ואת התנהלות העובדים הזוטרים והבכירים בקשר מול התושב ובעשייה היומיומית. נעשתה התייעלות בשנה וחצי האחרונות. צומצמו שעות נוספות, פוטרו עובדים, התייעלנו בנושא השירות בכל המחלקות, צומצמו מספר תיקים ברווחה שהיו מיותרים, העמקנו את נושא גביית הארנונה. ברגע שפרוייקט 'אחוזת רוטנר' יתחיל ואיזור התעשייה בתימורים יאוכלס במלואו, כל הבעיות של העיר יישארו מאחור".

אני צריך להזכיר לך שאתה היית שותף, אפילו בכיר, לכל הקואליציות בעשרים השנים האחרונות במועצת העיר?

"הייתי רק חבר מועצה. לא ראש עירייה ולא סגן. לא יכולתי לקבוע את המדיניות ואת הדרך הכספית בה מתנהלת העירייה. היום, כאשר אני בתפקיד בכיר, יו"ר ועדת הכספים, אני רואה מקרוב את העבודה הטובה שנעשית וגם מפקח עליה. וצריך לזכור גם שלראשונה בהיסטוריה ויתרנו ואני והסגן הנוסף, חיים שטיינר, על 40 אחוז מהשכר שלנו למשך שלוש שנים, הכל כדי לתת יד לכיסוי הגירעון".

גם בוריס בורוכוב ויתר בזמנו.

"ואחר כך הגיש תביעה נגד העירייה בטענה שמגיע לו. לעשות מה שאנחנו עשינו זו יושרה ציבורית, זה לתת מעצמנו למען הציבור. ויתרנו על מאות אלפי שקלים מהשכר שמגיע לנו לטובת הציבור".

עיקר העימות שלך עם ראש העירייה זוהר נגע להתנהלות מחלקת ההנדסה. מה השתנה במחלקה שהחלטת לחדול מהשמעת טענותייך ולהתיישר מאחורי הקו שקבע זוהר.

"אני ממונה על ההנדסה, ותראה מה קרה בשנה וחצי האחרונות. החלפנו מהנדס, ומאז הגעתו זינקו כמות היתרי הבנייה שמנפקת המחלקה במאות אחוזים. בכל שבועיים יש ישיבה ואנחנו מאשרים בנייה כמה ביותר מהר, כדי להקל על הציבור ולאפשר פיתוח מואץ של העיר. בעבר הייתה ישיבה אחת לחודש, וגם זה במקרה הטוב. קיבלנו מענק של יותר ממיליון שקלים וחצי על זה שהאצנו את התקופה הנדרשת למתן היתרי בנייה. בקרוב נשפץ את המחלקה ונתגבר את כוח האדם בה, וזה יעזור לשפר את השירות לתושב".

בעיצומו של העימות ביניכם אנשיו של זוהר האשימו אותך בכך שאתה מנסה לערב שיקולים פוליטיים בהתנהלות מחלקת ההנדסה, שאתה רוצה לתת עדיפות לכאלו שנחשבים מקורבים אליך.

"המחלקה היום נעדרת ממעורבות פוליטית ואין צורך בזה, אני אישית כממונה נותן להם לעבוד, נפגש אחת לשבוע עם המהנדס ונותן להם שקט. הם עושים עבודה טובה ומקצועית. הם מתמקדים בתיקים לפי הסדר שקיבלו אותם, לא נותנים עדיפות לתיק מסויים, עובדים לפי סדר קבלת הבקשה. כשניסיתי להתערב בניסיון לזרז משהו, אמרו לי שיש סדר וכשנגיע לזה נגיע. קיבלתי את זה ושיבחתי אותם על זה. לעניין הויכוח עם ללו, הוא היה בעקבות סביבה אישית משני הצדדים שליבתה את המתיחות, אני לא מסתיר את זה".

מי הסביבה הזאת?

"גם בדרג האישי וגם בדרג הפוליטי. אני מעדיף לא להרחיב, הם גרמו לחילוקי דעות, אבל היום הכל הסתדר. אני מאמין שבזה שאנחנו מסתדרים, יש אווירה טובה והמצב השתפר לטובת כולם".

אני מניח שמשפט כל כך בוטה וחד משמעי כמו "אין מנהיגות בעיר" הוא לא משהו שאפשר לשכוח כל כך מהר.

"כך ראיתי את הדברים אז, על פני השטח. אני שוב אומר: הייתה סביבה שרקדה את המתיחות ביני לבין ראש העירייה. זה מאחוריי".

אתה שנה וחצי בתפקיד, תצביע לי על הישג אחד שהוא שלך.

"אנחנו עובדים בשיטה של כולם, לא כל אחד באופן אישי. לקחת קרדיט על משהו ולהפוך אותו להצלחה אישית זה לא נכון. הכל ביחד, בשיתוף פעולה".

"עובד ב-140 אחוז משרה"

בישיבות המועצה מרבה טפירו להתעמת בחריפות ובקולניות עם אנשי האופוזיציה, אשר בעשרים שנותיו במערכת הציבורית – הוא כמעט מעולם לא השתייך לה. אולי זה מה שגורם לטפירו סלידה ממנה, ולשכנוע העמוק אצלו שמניעי הפעילות של חברי האופוזיציה פסולים מעיקרם. "הם מתנהגים באופן לא ענייני", דבריו. "הרי בתקופה שלהם הם עברו דברים דומים, העלאות ארנונה וכולי, והרימו יד בעד. אז הם לא דיברנו כפי שהם מדברים היום. הם מנסים לבלבל את הציבור ולהפחיד אותו".

שכחת דבר אחד: "בתקופה שלהם" זה גם בתקופה שלך.

"נכון. אז, כחברי קואליציה, ראינו צורך עירוני בהעלאות מיסים, באגרת ביוב שהוטלה על הציבור, וזה היה חלק ממדיניות ראש העירייה דאז. כך גם היום. אצל אנשי האופוזיציה היום, ההבדל היחידי הוא שאין להם תפקיד, אז הם מדברים אחרת. אם סולימני או גלעם היו בתפקיד ראש העירייה ומקבלים הצעות כמו שאנחנו קיבלנו מהמדינה, גם בתכנית ההבראה וגם בנושא תאגיד המים, הם היו עושים הכל כדי להעביר אותה. הצביעות הזאת לא מקובלת עליי".

אריה דרעי שר הכלכלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, זה תפקיד שבמסגרתו הוא יכול לסייע רבות לקריית מלאכי.

"לצערי, לאורך השנים העיר הפכה להיות שקופה בשביל משרדי הממשלה. אנחנו לא נמצאים בשום תכנית הטבות ממשלתית, אין טיפול נקודתי. אנחנו נמצאים היום ללא עידוד מצד הממשלה. שלחתי שני מכתבים לשר דרעי כדי שיתגייס לעזור לנו, ובקרוב תיקבע לנו פגישה עבודה כדי שנוכל להבין איך המשרד יכול לעזור לנו. אני מאמין שנקבל עזרה וזה יהיה נדבך נוסף בסיוע להוציא את העיר לעצמאות כלכלית. היעד שלנו לשלוש השנים הבאות זה ללחוץ חזק אצל משרדי הממשלה ולהביא את העיר על סדר היום שלה כדי שיגיעו כמה שיותר הטבות וזכויות לעיר כדי שנוכל לקדם אותה עוד יותר".

אני מבקש לחזור לרגע לנושא עבודתך בקופת חולים "לאומית". אתה מקבל בעירייה שכר של 60 אחוז, אבל הציבור מצפה ממך בכל זאת לעבוד 100 אחוז. מדוע הלכת לעבוד בתפקיד נוסף של 40 אחוז משרה?

"אני עובד מאה אחוז בעירייה, ועוד ארבעים אחוז בלאומית. סך הכל 140 אחוז משרה. העבודה שלי בלאומית לא גורעת מהעבודה בעירייה. 20 שנה עבדתי ללא תשלום. אני עובד למען הציבור כולו באופן שווה, וגם העבודה שלי בקופה היא למען הציבור. מבחינה כספית אני לא מרוויח מזה כמעט שום דבר. מס הכנסה לוקח לי את כל הכסף".

למה עזבת מלכתחילה את לאומית?

"הרגשתי מיצוי. ההנהלה התחלפה וביקשו לעשות צמצומים ואני לא רציתי להיות חלק מהליך פיטורים של עובדים".

בעירייה לא הייתה לך בעיה לקחת חלק בפיטורי עובדים.

"זה לא משהו שאנחנו כחברי מועצה אחראים עליו. לא הצבענו על זה אלא רק על עצם קיומה של תכנית ההבראה. נושאי כוח האדם נמצאים בידיהם של הפקידים והם מנהלים את הנושאים האלו. היום הפקידים הרבה יותר חזקים מחברי המועצה".

יש תחושה של עזיבה הדרגתית של אוכלוסייה ותיקה, שעוברת להתגורר במושבים או בערים סמוכות. זה חלק מתהליך ההתחרדות של העיר לטעמך?

"זה לא נכון. למשל בשכונת המחנה, רוב האנשים שקנו דירות שם הם כאלו שגרים כבר כיום בתוך העיר ויעברו לשכונה החדשה. יש חלק קטן שבאים מבחוץ, אבל הם לא הרוב. קריית מלאכי היא עיר מסורתית שגרים בה אנשים מכל הזרמים. כולם גרים באותם הבניינים, אין שכונות מיוחדות לזה או לזה, וככה זה צריך להימשך. מי שזכה בשטחים בשכונת המחנה התמודד במכרזים של משרד השיכון, ומי שזכה זכה, הם ניגשו והם זכו. ככה זה עובד. יש בשכונה גם חילוניים ודתיים לאומיים ומסורתיים. אין עזיבה של העיר, אנשים מוכרים את הדירות שלהם מתוך מגמה לחזור, כי לא רוצים לפספס את מחירי הדירות הגבוהים כיום. הם מוכרים היום כדי להרוויח ויקנו בעוד שנה או שנתיים כאשר המחירים יירדו בפחות כסף. זה שיקול כלכלי".

בשנה וחצי האחרונות היו לא מעט חילוקי דעות בתוך סיעת "מאמינים". איך היחסים בין חברי הסיעה כיום?

"יש לנו דעות שונות, כל אחד מנסה להוביל את דעתו, וזה לגיטימי. בסופו של דבר אנחנו מתכנסים כסיעה אחת לחודש ומבחינתי אנחנו רוצים להמשיך כסיעה אחת כל הקדנציה. השונה בינינו זה שבחב"ד אין להם שיקול דעת והם כפופים למה שהרב גורדצקי והוועד שלהם יגיד, אני ושלומי מלכה בידיים עצמאיות, מחליטים לבד בלי עזרה מלמעלה".

מה המטרות שלך לשנים הבאות?

"קידום פרוייקטים של פינוי-בינוי, בניית מרכז קהילתי ייעודי לאוכלוסייה החרדית, ולהמשיך ולשפר את השירות לתושב במחלקות העירייה השונות. אני חושב שעד כה הצעדים שנעשו מוכיחים את עצמם, וימשיכו להוכיח את עצמם בשנים הבאות. אני מאמין שבסוף 2015 נבין עד כמה העבודה שנעשתה פה הייתה טובה. את השנה הנוכחית נסיים עם גירעון הרבה פחות גבוה ממה שתכננו בתחילה".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה