צור עימנו קשר

בחירות 2018

זמן לעשות היסטוריה

ביום ראשון הקרוב (25.2) יצאו אנשי הקהילה האתיופית בעיר אל הקלפי, ויבחרו את המועמד הראוי מבחינתם להוביל את הרשימה המאוחדת של הקהילה בבחירות הקרת למועצת העיר. ההודעה על האיחוד, הצטרפות המועמדים וההכרזה על התנאים. "המקור" מסכם את השתלשלות העניינים, ומתכונן לפריימריז ההיסטוריים של הקהילה האתיופית בעיר

פורסם

בתאריך

חצי שנה לאחר חתימה על הסכם האיחוד ההיסטורי, יגיעו ביום ראשון הקרוב (25.2) אנשי הקהילה האתיופית לבחור את המועמד שיוביל אותם בבחירות הקרובות. על ההסכם חתמו שני חברי המועצה מטעם הקהילה, גדעון מהרי ושי סיום, וכן 12 מנכבדי הקהילה, שיהוו את הוועדה העליונה שתפקח על הבחירות וספירת הקולות.
כאמור, כבר לפני כחצי שנה חתמו חברי המועצה גדעון מהרי ושי סיום על איחוד כוחות לקראת הבחירות שיערכו באוקטובר הקרוב, כאשר כבר במעמד החתימה סיכמו בניהם השניים על שלושה עקרונות שיהוו את בסיס ההסכם.
הראשון, הוא קיום פריימריז פתוחים בין כלל אנשי הקהילה האתיופית, בהם יוכל להתמודד כל בן קהילה אשר יחפוץ בכך. המועמד שיקבל את מרבית הקולות יעמוד בראש הרשימה, והבאים אחריו ייקבעו בהתאם למספר הקולות שיקבלו המועמדים. השני, הוא הקמת מפלגה חדשה שלא תיתמך על ידי אף גורם חיצוני, ותתמודד עצמאית בבחירות המקומיות הקרובות. השלישי, והמשמעותי מכולם, הוא קביעה משותפת – ביחד עם גורמים נוספים בקהילה – של זהות המועמד שיקבל את תמיכת המפלגה להתמודדות על ראשות העירייה בבחירות שייערכו באוקטובר השנה.
במסגרת ההסכם, נקבע כי הקהילה לא תכריז על מועמד מטעמה אלא תתמוך במועמד חיצוני שלדעתה ישרת בצורה הראויה ביותר את צורכי הקהילה, זאת כמובן בהתאם לסקרים שייערכו לפני הבחירות.
כבר במעמד החתימה הודיעו מהרי וסיום כי מבחינתם מדובר ביום היסטורי, וקראו לכל בני הקהילה להצטרף לאיחוד.
מצטרף ראשון
חודש לאחר ההודעה על האיחוד ההיסטורי הודיע הפעיל החברתי, מיניליק דסטה, כי הוא מתכוון להתמודד על הובלת המפלגה בבחירות הקרובות. דסטה בן ה-26, המוערך מאוד בקרב בני הקהילה הצעירים, זכה לתמיכה ואף קיבל את ברכת הדרך גם מחבר המועצה, שי סיום, שאמר אז: "אני מברך את מיניליק על כך שחזר בו מהכוונה להתמודד מחוץ לרשימה המוסכמת של הקהילה, ובחר לקחת חלק בפריימריז שנקבעו במסגרת הסכם האיחוד".
אולם, דסטה היה גם הראשון והיחידי להסיר את מועמדותו, ועשה זאת לאחר שהתבטא כנגד ההסכם ואף טען כי דרש נציגות בוועדה המפקחת, אולם נתקל בחומה בצורה.
בכל מקרה, הודעתו הראשונה של דסטה על התמודדות בפריימריז גרמה להתעוררות בקרב חברי הקהילה, ומספר שבועות לאחר הודעתו הצטרף גם יעקב טלה למירוץ לראשות הרשימה המאוחדת. טלה בן ה-34, בעל תואר ראשון בחינוך המשמש כראש הגרעין התורני של הקהילה בעיר, סיפר מיד עם הכרזתו כי הוא החליט להתמודד בעקבות לחצים אדירים של צעירים ומבוגרים כאחד, ביקשו ממנו להיכנס לזירה הפוליטית. "לאחר שהבנתי שאין מי שיכול להשפיע בצורה מאסיבית על היכולת של הקהילה לקבל את המענה האמיתי לצרכים שלה החלטתי להכריז על מועמדות", אמר טלה במועד ההכרזה.
לעומת דסטה, טלה לא זכה לשבחים משאר המתמודדים, כאשר מקורבים אליהם אף טענו כי מועמדותו נכפתה עליו על ידי מקורבו, ראש העירייה אליהו זוהר, המבקש לבחוש בקדרה של הפריימריז בקהילה האתיופית. "אני לא מכיר את הטענות האלו ולא שמעתי עליהן. אין שום סיבה לזהות אותי עם מישהו. אני עובד לטובת הקהילה וכך עשיתי עם כל ראש עירייה שהיה בעשר שנים שאני כאן. אני לא בא מטעם אף אחד", אמר טלה בתגובה לדברים.

%d7%90%d7%99%d7%97%d7%95%d7%93-2

מחכים לתאריך
חרף ההכרזה של ארבעת המועמדים בקרב הקהילה, חיכו אנשיה למוצא פיהם של אנשי הוועדה בדבר מועד סיום הרישום, מועד הבחירות ותנאי ההתמודדות, כאשר חרושת השמועות- שלבסוף אף התבררה כנכונה, הייתה שהוועדה תדרוש מכל אחד מהמועמדים חתימה על מסמך בו התחייבות לא להתמודד ברשימות אחרות במסגרת הבחירות, ולסייע להצלחת הרשימה האתיופית המאוחדת.
כחלק מהתחייבות זו, נדרשו המועמדים להפקיד ערבות בנקאית בסוך עשרת אלפים שקלים לצורך הבטחת קיום ההתחייבות, ומימון הבחירות בהמשך הדרך.
דסטה, שלא קיבל את דברי הוועדה, טען אז כי "אני לא מכיר את התנאים האלו ואף אחד לא דיבר איתי עליהם. הם לא על דעתי, הם לא מערבים אותי בשום דבר וחושבים שאפשר למדר אותי ולהתעלם ממני".
מהרי לעומת זאת, מיהר להרגיע את הרוחות וטען אז כי עדיין לא התקבלה החלטה לגבי התנאים, אולם זה לא הפריע לדסטה, שפרש כאמור לבסוף מהמירוץ, לתקוף את הוועדה חדשות לבקרים.
לבסוף, נקבע תאריך היעד שלאחריו לא ניתן יהיה להכריז על התמודדות: ה-15 בנובמבר.
מועמד אחרון, כנס ראשון
רגע לפני תום מועד הרישום הודיע גם הפעיל החברתי, ברוך סנבטה, כי הוא מעמיד עצמו לבחירת אנשי הקהילה.
סנבטה בן ה-39, בעל תואר ראשון בהיסטוריה ומשאבי אנוש, נחשב לפעיל חברתי מוכר בקהילה ולאיש אמונו של מהרי, ויש שטענו כי מהרי היה זה שדחף לכניסתו למירוץ על מנת לסגור דילים פוליטיים בהמשך, שיקרבו אותו לניצחון.
עם זאת, סנבטה זכה לשבחים מצידם של המתמודדים האחרים. "כל מועמד זה מבורך. אני שמח שסנבטה החליט לעשות צעד לקדמת הבמה", אמר אז שי סיום.
לאחר סגירת ההרשמה וההודעה על תנאי ההתמודדות ערכו אנשי הרשימה המאוחדת כנס בחירות ראשון, בו התכוונו להודיע על תאריך הפריימריז לראשות הרשימה. המתמודדים שהגיעו לכנס עם הרגשה של שינוי התאכזבו לגלות כי לא יותר מעשרות בודדות של אנשים הגיעו על מנת לשמוע את מוצא פיהם, והחליטו לדחות את ההודעה על מועד הבחירות.
זו, כידוע, נמסרה בהודעה לתקשורת, ובישרה על היום בו יגיעו בזה אחר זה אנשי הקהילה האתיופית המקומית לבחור את המועמדים הראויים להתמודד על מקום במליאה בקדנציה הבאה: יום ראשון, ה-25 בפברואר.
למרות שני כנסים לא מחמיאים והרבה אינטריגות בין המועמדים, בקרב אנשי הוועדה מאמינים כי ביום הבוחר יגיעו כ-2400 הבוחרים הפוטנציאלים, ילידי 2001 ובוגרים מהם, באחוזים גבוהים אל הקלפי.
הקלפי היחידי ימוקם במרכז הקהילתי "ביתא ישראל", השוכן בסמוך לבית הכנסת הקהילתי, והוא יפתח החל מהשעה 8:00. בשעה 21:00, לאחר 13 שעות הצבעה, יסגרו הקלפיות ותחל ספירת הקולות- בדרך להכרזה על המועמד המנצח, קצת אחרי חצות הלילה.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.