צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

בחירות 2018

זמן לעשות היסטוריה

ביום ראשון הקרוב (25.2) יצאו אנשי הקהילה האתיופית בעיר אל הקלפי, ויבחרו את המועמד הראוי מבחינתם להוביל את הרשימה המאוחדת של הקהילה בבחירות הקרת למועצת העיר. ההודעה על האיחוד, הצטרפות המועמדים וההכרזה על התנאים. "המקור" מסכם את השתלשלות העניינים, ומתכונן לפריימריז ההיסטוריים של הקהילה האתיופית בעיר

פורסם

בתאריך

חצי שנה לאחר חתימה על הסכם האיחוד ההיסטורי, יגיעו ביום ראשון הקרוב (25.2) אנשי הקהילה האתיופית לבחור את המועמד שיוביל אותם בבחירות הקרובות. על ההסכם חתמו שני חברי המועצה מטעם הקהילה, גדעון מהרי ושי סיום, וכן 12 מנכבדי הקהילה, שיהוו את הוועדה העליונה שתפקח על הבחירות וספירת הקולות.
כאמור, כבר לפני כחצי שנה חתמו חברי המועצה גדעון מהרי ושי סיום על איחוד כוחות לקראת הבחירות שיערכו באוקטובר הקרוב, כאשר כבר במעמד החתימה סיכמו בניהם השניים על שלושה עקרונות שיהוו את בסיס ההסכם.
הראשון, הוא קיום פריימריז פתוחים בין כלל אנשי הקהילה האתיופית, בהם יוכל להתמודד כל בן קהילה אשר יחפוץ בכך. המועמד שיקבל את מרבית הקולות יעמוד בראש הרשימה, והבאים אחריו ייקבעו בהתאם למספר הקולות שיקבלו המועמדים. השני, הוא הקמת מפלגה חדשה שלא תיתמך על ידי אף גורם חיצוני, ותתמודד עצמאית בבחירות המקומיות הקרובות. השלישי, והמשמעותי מכולם, הוא קביעה משותפת – ביחד עם גורמים נוספים בקהילה – של זהות המועמד שיקבל את תמיכת המפלגה להתמודדות על ראשות העירייה בבחירות שייערכו באוקטובר השנה.
במסגרת ההסכם, נקבע כי הקהילה לא תכריז על מועמד מטעמה אלא תתמוך במועמד חיצוני שלדעתה ישרת בצורה הראויה ביותר את צורכי הקהילה, זאת כמובן בהתאם לסקרים שייערכו לפני הבחירות.
כבר במעמד החתימה הודיעו מהרי וסיום כי מבחינתם מדובר ביום היסטורי, וקראו לכל בני הקהילה להצטרף לאיחוד.
מצטרף ראשון
חודש לאחר ההודעה על האיחוד ההיסטורי הודיע הפעיל החברתי, מיניליק דסטה, כי הוא מתכוון להתמודד על הובלת המפלגה בבחירות הקרובות. דסטה בן ה-26, המוערך מאוד בקרב בני הקהילה הצעירים, זכה לתמיכה ואף קיבל את ברכת הדרך גם מחבר המועצה, שי סיום, שאמר אז: "אני מברך את מיניליק על כך שחזר בו מהכוונה להתמודד מחוץ לרשימה המוסכמת של הקהילה, ובחר לקחת חלק בפריימריז שנקבעו במסגרת הסכם האיחוד".
אולם, דסטה היה גם הראשון והיחידי להסיר את מועמדותו, ועשה זאת לאחר שהתבטא כנגד ההסכם ואף טען כי דרש נציגות בוועדה המפקחת, אולם נתקל בחומה בצורה.
בכל מקרה, הודעתו הראשונה של דסטה על התמודדות בפריימריז גרמה להתעוררות בקרב חברי הקהילה, ומספר שבועות לאחר הודעתו הצטרף גם יעקב טלה למירוץ לראשות הרשימה המאוחדת. טלה בן ה-34, בעל תואר ראשון בחינוך המשמש כראש הגרעין התורני של הקהילה בעיר, סיפר מיד עם הכרזתו כי הוא החליט להתמודד בעקבות לחצים אדירים של צעירים ומבוגרים כאחד, ביקשו ממנו להיכנס לזירה הפוליטית. "לאחר שהבנתי שאין מי שיכול להשפיע בצורה מאסיבית על היכולת של הקהילה לקבל את המענה האמיתי לצרכים שלה החלטתי להכריז על מועמדות", אמר טלה במועד ההכרזה.
לעומת דסטה, טלה לא זכה לשבחים משאר המתמודדים, כאשר מקורבים אליהם אף טענו כי מועמדותו נכפתה עליו על ידי מקורבו, ראש העירייה אליהו זוהר, המבקש לבחוש בקדרה של הפריימריז בקהילה האתיופית. "אני לא מכיר את הטענות האלו ולא שמעתי עליהן. אין שום סיבה לזהות אותי עם מישהו. אני עובד לטובת הקהילה וכך עשיתי עם כל ראש עירייה שהיה בעשר שנים שאני כאן. אני לא בא מטעם אף אחד", אמר טלה בתגובה לדברים.

%d7%90%d7%99%d7%97%d7%95%d7%93-2

מחכים לתאריך
חרף ההכרזה של ארבעת המועמדים בקרב הקהילה, חיכו אנשיה למוצא פיהם של אנשי הוועדה בדבר מועד סיום הרישום, מועד הבחירות ותנאי ההתמודדות, כאשר חרושת השמועות- שלבסוף אף התבררה כנכונה, הייתה שהוועדה תדרוש מכל אחד מהמועמדים חתימה על מסמך בו התחייבות לא להתמודד ברשימות אחרות במסגרת הבחירות, ולסייע להצלחת הרשימה האתיופית המאוחדת.
כחלק מהתחייבות זו, נדרשו המועמדים להפקיד ערבות בנקאית בסוך עשרת אלפים שקלים לצורך הבטחת קיום ההתחייבות, ומימון הבחירות בהמשך הדרך.
דסטה, שלא קיבל את דברי הוועדה, טען אז כי "אני לא מכיר את התנאים האלו ואף אחד לא דיבר איתי עליהם. הם לא על דעתי, הם לא מערבים אותי בשום דבר וחושבים שאפשר למדר אותי ולהתעלם ממני".
מהרי לעומת זאת, מיהר להרגיע את הרוחות וטען אז כי עדיין לא התקבלה החלטה לגבי התנאים, אולם זה לא הפריע לדסטה, שפרש כאמור לבסוף מהמירוץ, לתקוף את הוועדה חדשות לבקרים.
לבסוף, נקבע תאריך היעד שלאחריו לא ניתן יהיה להכריז על התמודדות: ה-15 בנובמבר.
מועמד אחרון, כנס ראשון
רגע לפני תום מועד הרישום הודיע גם הפעיל החברתי, ברוך סנבטה, כי הוא מעמיד עצמו לבחירת אנשי הקהילה.
סנבטה בן ה-39, בעל תואר ראשון בהיסטוריה ומשאבי אנוש, נחשב לפעיל חברתי מוכר בקהילה ולאיש אמונו של מהרי, ויש שטענו כי מהרי היה זה שדחף לכניסתו למירוץ על מנת לסגור דילים פוליטיים בהמשך, שיקרבו אותו לניצחון.
עם זאת, סנבטה זכה לשבחים מצידם של המתמודדים האחרים. "כל מועמד זה מבורך. אני שמח שסנבטה החליט לעשות צעד לקדמת הבמה", אמר אז שי סיום.
לאחר סגירת ההרשמה וההודעה על תנאי ההתמודדות ערכו אנשי הרשימה המאוחדת כנס בחירות ראשון, בו התכוונו להודיע על תאריך הפריימריז לראשות הרשימה. המתמודדים שהגיעו לכנס עם הרגשה של שינוי התאכזבו לגלות כי לא יותר מעשרות בודדות של אנשים הגיעו על מנת לשמוע את מוצא פיהם, והחליטו לדחות את ההודעה על מועד הבחירות.
זו, כידוע, נמסרה בהודעה לתקשורת, ובישרה על היום בו יגיעו בזה אחר זה אנשי הקהילה האתיופית המקומית לבחור את המועמדים הראויים להתמודד על מקום במליאה בקדנציה הבאה: יום ראשון, ה-25 בפברואר.
למרות שני כנסים לא מחמיאים והרבה אינטריגות בין המועמדים, בקרב אנשי הוועדה מאמינים כי ביום הבוחר יגיעו כ-2400 הבוחרים הפוטנציאלים, ילידי 2001 ובוגרים מהם, באחוזים גבוהים אל הקלפי.
הקלפי היחידי ימוקם במרכז הקהילתי "ביתא ישראל", השוכן בסמוך לבית הכנסת הקהילתי, והוא יפתח החל מהשעה 8:00. בשעה 21:00, לאחר 13 שעות הצבעה, יסגרו הקלפיות ותחל ספירת הקולות- בדרך להכרזה על המועמד המנצח, קצת אחרי חצות הלילה.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

מלכה הודיע כי יתמודד – התושבים הגיבו בזעם

ראש העיר לשעבר הכריז אתמול כי יתמודד על האפשרות לשוב לתפקיד ממנו הודח לאחר הרשעתו בפלילים, וקיבל מבול של תגובות שליליות בפייסבוק. גורם במחנהו: "נבהלנו מכמות המגיבים נגדו, היינו בטוחים שההתמודדות שלו תתקבל אחרת". מלכה עצמו אמר: "בטוח שנצליח להוביל את העיר לעתיד טוב"

פורסם

בתאריך

על ידי

שש שנים אחרי שהודח מתפקידו לאחר שהודה והורשע בעבירות של הטרדה מינית, הפרת אמונים ועבירות על חוק התכנון והבנייה, הודיע אתמול (חמישי) ראש העיר לשעבר מוטי מלכה על חזרתו לזירה הפוליטית. בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של עיתון "מה נשמע" הודיע מלכה כי יתמודד על ראשות העיר בבחירות בעוד ארבעה חודשים. "החלטתי להעדיף את טובת קרית מלאכי על פני טובתי האישית", אמר מלכה. הפוסט עם ההודעה בפייסבוק זכה למבול של תגובות זועמות של תושבים המתנגדים לחזרתו של ראש העיר לשעבר לחיים הפוליטיים, לאור הרשעתו בפלילים ומעשיו בתקופת כהונתו.
בהודעה שפרסם מלכה הוא כתב: "בחודשים האחרונים זכיתי לפניות רבות מתושבים בעיר ומצד אנשי ציבור מכל המגזרים המביעים בי את תמיכתם וקוראים לי להתמודד לראשות העיר בבחירות שיתקיימו בע"ה בסוף חודש אוקטובר. אני בטוח שיחד אתכם ובשילוב חברים נוספים המאמינים בדרך נצליח להוביל את העיר שלנו אל עתיד טוב יותר. קרית מלאכי זקוקה בימים אלה יותר מתמיד למנהיגות מובילה, יוזמת ופורצת דרך. ניסיון העבר מלמד שיש בכוחי להפוך את היישוב בו אנו חיים למקום טוב יותר. אני קורא לכם להצטרף אליי תוך הבטחה לעשות לילות כימים למען עתידנו ועתיד ילדינו".
התגובות לא איחרו לבוא, ובעוד את התגובות החיוביות לחזרתו של מלכה אפשר היה לספור על כף יד אחת, עשרות תושבים שפכו אש וגופרית על הודעתו. "אדם שידיו מוכתמות בהטרדת נשים, אסור לו לשרת במשרה כזו! פשוט אסור!", כתבה תושבת אחת והוסיפה: "תתבייש". תושב אחר כתב "בושה וחרפה", ותושב נוסף היה ציורי וכתב: "אם הוא יקבל יותר משלושה קולות צריך לצבוע את הקריה בכחול ולזרוק אותה לים". תגובות שליליות נוספות שהופיעו בפוסט נמחקו.
מירי פורסט, אחת המתלוננת שמלכה הודה כי ביצע בה עבירות מין ואף שילם לה פיצויים במסגרת הסדר הטיעון, כתבה בדף הפייסבוק הפרטי שלה כי היא "הוכתה בתדהמה" כששמעה על כוונתו של מלכה לחזור אל "זירת הפשע", כדבריה, והוסיפה: "אם השפל, הסוטה המנוול לא יסיר את מועמדותו שהגיש לראשות העיר, (אני, ה"ה) מקווה שתושבי קרית מלאכי יעשו הכל כדי שהוא לא יכנס שוב לבית בו העיז לבצע בכוח השררה את מעשיו הנבזים".
פעיל במחנהו של מלכה – שמקווה לקבל את תמיכתם של הקהילה האתיופית – אמר כי במחנה הופתעו מעוצמת ההתנגדות שהופיעה בפייסבוק. "צפינו את זה שיהיה גל של דיבורים בנושא הזה, אבל לא חשבנו שזה יהיה בהיקף כזה. שמונים אחוז מהתגובות היו שליליות וגם המגיבים בעד היו בעלי אינטרס כזה או אחר. כמעט לא היו אנשים מן השורה, עמך, שהגיבו בעד. רגע של הכרזה אמור להיות משהו חגיגי, וכאן זה לא היה המצב לצערי. אבל אני מאמין שזה עוד יתהפך והציבור יבין שמוטי צריך לחזור לראשות".
לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

משחק הכיסאות של מישל

סגן ראש העירייה, מישל טפירו, צפוי להתמנות לתפקיד יו"ר המועצה הדתית מיד לאחר הבחירות הקרובות. כך טענו השבוע גורמים בכירים בעירייה. "שמעתי את הדברים. לא יודע מאיפה זה הגיע", אמר השבוע טפירו. הרב יוסף בלוי, המכהן כיום כיו"ר המועצה הדתית, מסר בתגובה: "מקווה שהקב"ה יעניק לי אריכות ימים שאוכל להגיע לבחירות. אקבל כל החלטה של הרב חיים פינטו שליט"א"

פורסם

בתאריך

על ידי

האם מערכת הבחירות המתקרבת תוביל לשינויים דרמטיים בשדרה הניהולית של המועצה הדתית המקומית? זו לפחות התמונה המסתמנת על פי גורמים שונים בעירייה, שסיפרו לאחרונה כי סגן ראש העירייה המכהן, מישל טפירו, יתמנה מיד לאחר הבחירות לתפקיד יו"ר המועצה הדתית ויחליף את היו"ר המכהן, הרב יוסף בלוי.

לטענת הגורמים, טפירו מנסה להגיע בשבועות האחרים להסכמה עם חברי סיעתו 'מאמינים' וראש העירייה זוהר, לפיה במידה ולא ימשיך לכהן כסגן ראש העירייה בשכר הוא יפנה את מקומו במועצת העיר ויתמנה לתפקיד יו"ר המועצה הדתית במקומו של היו"ר המכהן, הרב יוסף בלוי.

בשיחה שקיים עם "המקור" סיפר השבוע הרב בלוי כי הוא שמע על הדברים מפי מספר גורמים בלתי רשמיים, אולם לא קיבל כל פנייה המאמתת את השמועה, "פנו אלי מספר אנשים ואמרו שמישל טפירו עומד להחליף אותי. אני אישית לא שמעתי על זה, כך שאין לי מה להגיב לדברים", אמר בלוי.

לשאלה האם יסכים לפנות את מקומו למען טפירו ענה בלוי כי: "קודם כל אני מקווה שהקדוש ברוך הוא יעניק לי אריכות ימים ושאוכל להגיע לתקופה של הבחירות. כל חמש שנים בוחרים מחדש את אנשי המועצה הדתית, ומי שעושה את זה הוא הרב חיים פינטו שליט"א. כל החלטה שהוא יקבל אני אקבל בברכה".

אל הדברים של בלוי הצטרף גם טפירו עצמו, לפחות באופן רשמי, וטען כי הוא מכיר את הרחשים אך כרגע אין לו כל כוונה לוותר על מקומו במועצת העיר. עם זאת, השאיר טפירו פתח לאפשרות שיעבור למועצה הדתית, כשאמר כי לאחר הבחירות הכל אפשרי, "שמעתי את הדברים ואני לא יודע מאיפה זה הגיע. כרגע אני עוסק בחיבורים לסיעה (ש"ס, ה"ה) וכמובן במטרה לשרת את הציבור גם בחמש השנים הבאות בתור חבר מועצה".

טפירו הוסיף כי בבחירות הקרובות ש"ס וחב"ד ירוצו שוב תחת רשימה אחת, 'מאמינים'.

חרף אמירותיהם של שני האישים המרכזיים בסוגיה, הרי שגורמים במערכת הפוליטית התעקשו השבוע כי המצב שונה לחלוטין מההצהרות הרשמיות, וגרסו כי טפירו כבר קיבל מסרים לפיהם הוא לא יכהן כסגן ראש העירייה בקדנציה הבאה, "טפירו משאיר הכל פתוח עד אחרי הבחירות. בחדרי חדרים כבר הגיעו להסכמים", אמר גורם פוליטי בכיר, שהוסיף: "במקרה בו טפירו יתמנה ליו"ר המועצה הדתית שמעון חזן יקבל את תפקיד הסגן בשכר. זו עשויה להיות פשרה שתעזור לכל הצדדים", סיכם.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

התמיכה בטפירו נסדקת

שני רבנים וראשי כוללים מקומיים הודיעו הערב (חמישי) כי לא יתמכו בסגן ראש העירייה ויו"ר ש"ס המקומית, מישל טפירו, בבחירות הקרובות. "כמעט כל ראשי הכוללים בעיר לא מוכנים להמשיך עם טפירו", אמר הרב ישראל שייבה, שהוסיף כי התמיכה תועבר לשלומי מלכה. טפירו בתגובה: "שיבושם להם. אני ממשיך להיות יו"ר התנועה המקומית ולהוביל יחד עם חב"ד את הציבור החרדי והכללי"

פורסם

בתאריך

על ידי

הרב ישראל שייבה, אחד מנציגיו של הרב יהודה עמית מישיבת קריית מלאכי הליטאית, הודיע הערב (חמישי) בשיחה עם המקור כי כמה רבנים בעיר מתכוונים למשוך את תמיכתם מסגן ראש העירייה מישל טפירו בבחירות הקרובות ולהעמיד במקומו כנציגם את שלומי מלכה. לטענתו של שייבה, התמיכה בטפירו במערכת הבחירות האחרונה הייתה טעות, ועל כן החליטו מספר וראשי כוללים מקומיים להסיר את התמיכה בו כנציג ש"ס בבחירות הקרובות.

"אנחנו לא תומכים במישל טפירו בבחירות הקרובות", אמר שייבה בשיחה עם "המקור אונליין" הערב, והוסיף: "אין לנו שום דבר איתו וזו הייתה טעות שתמכנו בו בבחירות הקודמות, למרות שהיה איתו את שלומי מלכה שתיפקד יפה מאוד ודאג לציבור החרדי והכללי".

לשאלתנו מיהם אותם רבנים וראשי כוללים מקומיים שהחליטו להסיר את התמיכה בטפירו, אמר שייבה כי "יש כמה ראשי כוללים מקומיים שחושבים שמישל טפירו לא מתאים. יש כאלה שחושבים על מועמדים אחרים שייצגו אותם, אבל כמעט כולם לא מוכנים להמשיך עם טפירו. זה עניין של שבוע-שבועיים עד שנגבש את כולם".

אתם מתכוונים להדיח את מישל מראשות הסיעה?

"אנחנו לא חייבים שהוא יודח. יכול להיות שיש לו את קהל הבוחרים שלו והוא ייבחר, כפי שהוא טוען. תמיד הוא אומר שהוא שווה מנדט וחצי לבד, אז עכשיו הוא יצטרך להוכיח את זה בלי הציבור החרדי".

יש לכם מועמד חדש אליו תעבירו את תמיכתכם?

"אנחנו מריצים את שלומי מלכה. בשנים האחרונות נוכחנו לדעת שמדובר באדם אינטליגנט שעבד מאוד קשה. אדם רציני. אנחנו מתעסקים עם אדם ברמה הרבה יותר גבוהה ונתמוך בו בבחירות".

יש לציין כי בשלב זה רק שני רבנים שותפים בפומבי להודעה זו.

מישל טפירו מסר בתגובה לדברים "שיבושם להם, זו זכותם הדמוקרטית. אני ממשיך בדרך של הרב עובדיה יוסף זצ"ל. דרך שמתחברת עם כל העיר ולא דרך קיצונית. יש לי תנועה מעליי, מועצת חכמי התורה. הם הבוס. אני ממשיך להיות היו"ר של התנועה המקומית. ש"ס ממשיכה בדרך של הרב עובדיה. הציבור החרדי אחריי ברוך ה'. אני נמצא בשטח כל הזמן. יש פעילות, יש עשייה. הסיבה שהם פועלים כך היא שהם אנשים של אלי ישי. עד היום הפעילו עליי לחצים שאסכים ששלומי מלכה יהיה מספר 2 שלי ולא הסכמתי. מלכה הוא אולי איש של ש"ס, אבל הוא אמר כבר שהוא עובר לאלי ישי. אלה לא אנשים שבאים מהשטח של ש"ס. לרב עמית יש את הציבור שלו ולש"ס יש את שלה, שזה אומר ריצה משותפת יחד עם חב"ד. אנחנו נמשיך להוביל את הציבור החרדי והכללי בעיר".

 

טפירו. מאבד את תמיכתם של שני ראשי כוללים מקומיים

לחץ להמשך קריאה