צור עימנו קשר

חדשות

זוהר דורש לבטל הליך הקצאת קרקע לאיש עסקים

פורסם

בתאריך

ראש העירייה, אליהו זוהר, שלח לרשות מקרקעי ישראל מכתב ובו הוא דורש לבטל הליך להקצאת קרקע באיזור התעשייה שניתנה לאיש עסקים הפעיל באיזור. לפי מקור בכיר, בעירייה בוחנים את אופן התנהלות הליך ההקצאה והביעו חשש להתערבות לכאורה של פקיד בכיר – שהוסמך לעסוק בתחום – לטובת אינטרסים מסחריים של איש העסקים. מקורביו של הפקיד הבכיר: "עלילת דם זדונית, מרושעת ושקרית. הוא פעל אך ורק לטובת מילוי תפקידו"

עיריית קריית מלאכי בודקת חשדות למעורבות אסורה ובלתי אתית של בעל תפקיד בכיר בעירייה בעסקת מקרקעין במסגרתה החל הליך שמטרתו הקצאת קרקע באיזור התעשייה הישן בעיר לאיש עסקים הפעיל באיזור. בשלב זה נעשית הבדיקה באופן פנימי, כאשר בעירייה שוקלים לדרוש מרשות מקרקעי ישראל (לשעבר מינהל מקרקעי ישראל) את ביטולי כלל הליכי ההקצאות הקרקע שנגעו לבעל התפקיד הבכיר, בחשד כי הן נעשו שלא כדין לכאורה. כך נודע ל"המקור" השבוע.
הקצאת קרקע היא הליך מוכר ומקובל במסגרתו מעבירה המדינה קרקעות לאנשים פרטיים וזאת לצורך הקמת מפעלי תעשייה ומלאכה. ההקצאות נעשות במחירים מוזלים יחסית הנמוכים משמעותית ממחיר הקרקע בשוק הפתוח, כאשר מטרת המדינה היא לעודד פתיחת מפעלים ולהביא באמצעות כך ליצירת מקומות עבודה חדשים. במסגרת הליך ההקצאה המקובל ממליצה הרשות המקומית, במקרה הזה עיריית קריית מלאכי, על האיש או החברה שהקרקע תוקצה לטובתו, ורשות מקרקעי ישראל מקבלת לרוב את המלצתה לאחר ביצוע בדיקות הנדרשות מצידה.
כך היה גם במקרה של א' (השם המלא שמור במערכת), שמשפחתו קיבלה בשנת 2004 קרקע בהיקף של כדונם אחד לצורך הקמת מפעל. ואולם בעקבות סכסוך משפחתי המפעל לא קם, וכעבור שבע שנים, בשנת 2011, החליטו ברשות מקרקעי ישראל לבטל את ההקצאה ולהחזיר את השטח לידי המדינה. כעבור שנים בודדות, ב-2015, המליצה העירייה – באמצעות מכתב עם חתימתו של ראש העירייה זוהר – להקצות קרקע באיזור התעשייה תימורים לאיש עסקים הנחשב לפעיל מאוד באיזור, וזאת לאחר שהוא התחייב להקים על השטח מפעל בשר שיעסיק עובדים רבים. יש לציין כי איש העסקים כבר קיבל שטח באיזור התעשייה בתימורים, גם כן לטובת הקמת מפעל, אולם בסביבתו טוענים כי אין קשר בין הדברים, וכי מדובר על שני מפעלים שונים שעתידים לקום בשטחים הללו.
ואולם באיזור התעשייה תימורים לא היו קרקעות פנויות נוספות לביצוע הקצאות, ועל כן עלתה האפשרות כי השטח שיוקצה לטובת איש העסקים יהיה השטח באיזור התעשייה הישן, שנלקח מידיה של המשפחה. איש העסקים פנה לרשות מקרקעי ישראל והעלה את האפשרות. הרשות, שהחזיקה בידיה מכתב המלצה מהעירייה – הסכימה. הליך הקצאת הקרקע החל והיה בעיצומו – עד לאחרונה.

כפל שטחים

אף שרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) החליטה לבטל את הקצאת הקרקע למשפחה כבר בשלהי 2011, רק לאחרונה, לאחר שנודעו להם פרטי הליך הקצאת הקרקע מחדש לאיש העסקים, החליטו המשפחה לפעול כדי לנסות להחזיר את הגלגל לאחור. מבחינתם זה היה מאוחר מידי, שכן העירייה כבר המליצה על ביצוע הליך הקצאה ואילו רמ"י איתרה את השטח המדובר ושקלה בחיוב – ומבחינתה גם בצדק, שכן מדובר בקרקע פנויה – להעביר את השטח לרשותו של איש העסקים, שמתעתד להקים עליו מפעל בשר, כאמור.
עוד בטרם יסתיים ההליך, פנו בני המשפחה בבהילות לראש העירייה זוהר, והציגו בפניו את פרטי המקרה. לדבריהם, הם נמנעו מפעילות בסוגיית נטילת השטח מידיהם בין היתר לאור העובדה כי אב המשפחה חלה במחלה קשה, עד שנפטר לפני כשנה. זוהר ביקש זמן מה לברר את הפרטים, ולדברי מקורביו שב אל בני המשפחה זמן קצר לאחר מכן והודיע להם כי יפעל לסייע להם ככל שיוכל. לפי גורמים בסביבתו של ראש העירייה, הוא שוכנע לפעול להקצאת הקרקע לטובת איש העסקים מבלי שידע את פרטי הסיפור המלאים שמאחוריי נטילת הקרקע מהמשפחה, והתבקש לחתום על מכתב ההמלצה לטובת הקצאת הקרקע על ידי פקיד עירייה בכיר, ששכנע אותו בדבר הצידוק שבמעשה. "מכתב ההמלצה להקצאת הקרקע היה קשור בכלל לאיזור התעשייה תימורים, לא לאיזור התעשייה הישן. בכל מקרה הוא לא התעמק בעניין ולא נכנס לפרטי הפרטים, אלא חתם על המכתב כעניין שבשגרה. הוא חותם בכל יום על עשרות מכתבים", אמרו בסביבתו של זוהר השבוע.
במהלך בירור הפרטים ביחס למקרה עלה בפניי זוהר ובפניי בכירים בעירייה החשש שמא פקיד בכיר בעירייה התערב לכאורה באופן יזום בהליך הקצאת הקרקע, ופעל באופן אישי לשם העברתו לאיש העסקים המדובר. לדברי מקורות בלשכתו של ראש העירייה, החששות התבססו על אופי פעילותו של הפקיד הבכיר, "שפעל וקידם את הנושא הזה כאילו מדובר בעניין שחשוב לו באופן אישי". בסביבתו של זוהר גם הזכירו כי לאיש העסקים המדובר כבר יש שטח אחד באיזור התעשייה בתימורים, כאמור.

שטח המחלוקת, באיזור התעשייה הישן בעיר

שטח המחלוקת, באיזור התעשייה הישן בעיר

לאחרונה הוציא זוהר מכתב בהול לרמ"י, ובו הוא דורש בשלב ראשון להפסיק את כלל הליכי הקצאת הקרקע לטובתו של איש העסקים, ובשלב שני להחזיר את הקרקע לטובת המשפחה. במקביל, בסביבתו של זוהר הביעו חשש כי עסקאות נוספות שבוצעו במסגרת פעילותו של הפקיד הבכיר נעשו "תוך התחשבות באינטרסים מסחריים של אנשי עסקים ושלא כדין", כלשון גורם בכיר. בעקבות זאת, שוקל זוהר להורות לאנשיו לדרוש מרמ"י לבטל את כלל הליכי הקצאת הקרקעות שהובלו על ידי הפקיד הבכיר, זאת נוכח החשש לגבי אופן ביצועם. במקביל, הודיע זוהר כי כלל הליכי ההקצאות יבוצעו אך ורק דרך מנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, כך שסמכויותיו של הפקיד הבכיר ניטלו ממנו.

"רוצים לתת יד לחוסר בנייה?"

בינתיים, בסביבתו של הפקיד הבכיר זעמו השבוע נוכח התנהלות העירייה בסוגייה, וטענו כי הוא פעל במסגרת תפקידו "אך ורק למען האינטרסים הציבוריים הנוגעים לדבר", כלשון הפקיד. לדברי מקורביו, "מדובר בעלילת דם מרושעת, זדונית ושקרית שאין מאחוריה דבר וחצי דבר. המשפחה שהקרקע נלקחה ממנה צריכה לבוא בטענות אך ורק לעצמה, שכן במשך שבע שנים הקרקע עמדה נטושה בלי שבנו עליה, וזו לא הייתה מטרת הקצאת הקרקע מלכתחילה".
גורם נוסף בסביבתו של הפקיד הבכיר התייחס להודעת העירייה מלפני כשבועיים, לפיה היא תפעל נגד בעלי קרקעות בשכונת הסביונים שלא בנו את בתיהם אף שעברו שנים מיום רכישת השטח. "ראש העירייה הודיע שהוא יעביר לרמ"י את שמותיהם של אלו שלא בנו, אז כאן הוא רוצה לתת יד לחוסר בנייה? העירייה נפגעת מזה שיש שטחים ריקים שאפשר לבנות עליהם ולא בונים, היא מאבדת ארנונה בהיקף של מיליוני שקלים בשנה כתוצאה מזה. עכשיו העירייה מודיעה ביד אחת שהיא תיאבק בזה, וביד שנייה שהיא נותנת לזה גושפנקא חוקית. זה אבסורד".
בסביבתו של הפקיד הבכיר דחו בתוקף גם את הטענות ביחס למעורבות האסורה לכאורה בקידום ענייניו של איש העסקים. "הוא הלך מיוזמתו לרמ"י לאחר שנודע לו שיש שטח פנוי באיזור התעשייה הישן. רשות מקרקעי ישראל היא שהחליטה לקדם את ההליך, ללא כל קשר לעירייה".
כעת מצפים בעירייה לתגובת אנשי רמ"י ביחס למכתב המעודכן שהעביר זוהר, ובו הוא דורש את ביטול ההליכים. בעניין זה, יש לציין כי רמ"י עצמאית לקבל החלטה גם במקרה בו העירייה מתנגדת להליך, ואין היא מוכרחת לקבל את אישורה לנושא. "אם רמ"י תחליט שהקצאת הקרקע לאיש העסקים זה הדבר הנכון לעשותו, זה מה שיקרה", סיכם ואמר גורם בכיר הבקיא בפרטי האירועים, "מי שחושב או גורם לאחרים להאמין שבעקבות מכתבו של זוהר רשות מקרקעי ישראל תחליט להחזיר מחר את השטח למשפחה – טועה ומטעה".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.