צור עימנו קשר

חדשות

זהירות, עוקבים אחריכם: העירייה הפעילה חוקרים פרטיים נגד עובדים

בחודשים האחרונים הפעילה העירייה חוקרים שעקבו אחר עובדים שבעניינם עלו חששות לניצול אסור של חוקי העבודה. אחד העובדים צולם כשהוא עובד בעבודה פרטית בעת שהיה בחופש מחלה מהעירייה

פורסם

בתאריך

מעקב של חוקר פרטי שהפעילה העירייה כנגד אחד מעובדיה חשף כי הוא עובד בעבודות נוספות על חשבון ימי חופשת המחלה שלו, בניגוד לנהלים. העובד נחקר על ידי מבקר העירייה, ובמקביל זומן לשימוע אצל המנכ"ל. גורמים בכירים הבהירו השבוע כי העובד צפוי לקבל הודעה על כוונת העירייה לפטר אותו, וייתכן אף שיוגש כנגדו תובענה משמעתית בבית הדין של עובדי הרשויות המקומיות. ל"המקור" נודע כי אין זו הפעם הראשונה בה העירייה נוקטת בשיטת הפעלת החוקרים הפרטיים נגד עובדים.

כבר לפני מספר חודשים החלו מנהליו של העובד, המשתייך לאחת ממחלקות השטח בעירייה, לתהות בדבר הדיווחים שהעביר על חופשות מחלה, בהם העובד מקבל בהתאם לחוק את מלוא או מירב שכרו אף מבלי להגיע לעבודה. מטרת החוק היא לאפשר לעובדים במשק להיעדר מעבודתם בעקבות פגיעות בריאותיות, מתוך הבנה כי כל אדם חולה לעיתים, ואין לפגוע בשכרו כתוצאה מכך. ברשויות המקומיות זכאים עובדים לקבל חופשת מחלה בהיקף של 18 ימים בשנה, וזאת בנוסף לחופשה השנתית הקבועה בחוק ועומדת כיום על 12 ימים בשנה לפחות.

לפי חשדות המנהלים, העובד הוציא לכאורה חופשות מחלה באופן קבוע לפני עבודות גדולות שהיה על מחלקתו לבצע, והחופשות הוצאו על מנת להימנע כביכול מהמאמץ הגדול הכרוך בהן. בנוסף, לאוזני המנהלים הגיעו ידיעות על ביצוע עבודות פרטיות לכאורה מצידו של העובד, וזאת בעת שהוא מצוי בחופשות מחלה. בכירי המחלקה בה פועל העובד הביאו את המידע לידיעתו של מנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, ובהמשך בפני ראש העירייה, אליהו זוהר. אלו החליטו, במשותף, לשכור את שירותיו של חוקר פרטי במטרה שיתחקה אחר פעילות העובד בימים בהם הוא אינו מגיע לעבודה בעקבות הוצאת חופשת מחלה.

ואכן, אנשי העירייה עדכנו את החוקר הפרטי בדבר הנפקת חופשת מחלה מצידו של העובד, והוא החל לעקוב אחריו ולצלם את התנהלותו ומעשיו. הממצאים המתועדים העלו כי העובד אולי נמצא בחופשת מחלה באופן רשמי, אבל בפועל הוא לא נח בביתו, כמקובל בחופשות מעין אלו: הוא צולם כשהוא מבצע עבודות שיפוצים במוסדות חינוך בעיר אשקלון, ואף הוקלט כשהוא מודה בביצוע עבודות בהיקפים שונים. כל זאת, בו בעת שהוא אמור היה, באופן רשמי וכפי שהצהיר בפניי העירייה בעצם הוצאת החופשה, להחלים ממחלתו שלפי הנראה בתמונות – כלל לא הייתה קיימת מלכתחילה.

שימוע לפני פיטורים

לאחרונה הוצגו הממצאים בפני מנהלי העירייה, שהחליטו להורות למבקר, איתי קורן, לפתוח בבדיקה רשמית של הפרשה. קורן, המשמש גם כממונה על המשמעת בעירייה, הזמין את העובד לחקירה פנימית רשמית, בה הציג בפניו את הממצאים וביקש את התייחסותו ביחס אליהם. העובד, שממלא תפקידים שונים בעירייה כבר 18 שנים, הציג בפני המבקר את עמדתו המפורטת במשך שעה ארוכה. הוא הודה בחלק מהעובדות, אך סיפק הסבר מנומק משלו לסיבת התנהלותו. העובד עצמו סירב להתייחס השבוע לפרטים, ומקורביו הסבירו כי הוא ישקול את צעדיו בהתאם להתפתחויות בהליך שהחל נגדו. הם הבטיחו כי לעובד יש נימוקים משכנעים וכבדי משקל להתנהלותו, ולטענתם, לאחר שאלו יישמעו במלואם – התמונה בנוגע אליו תשתנה לחלוטין. ועד העובדים של העירייה הודיע כי אין בכוונתו להתערב בסוגיה, וזאת לאור ממצאי החקירה שנערכה.

עתה צפוי עניינו של העובד להגיע לשולחנם של ראש העירייה והמנכ"ל, אשר בצוותא עם היועצת המשפטית, עו"ד עידית יפת, יידרשו להכריע בשאלת המשך ההליכים נגד העובד. לאור הממצאים כפי שעלו בחקירת האירוע, העריכו השבוע פקידים בכירים בעירייה כי העובד יזומן לשימוע במהלכו תודיע לו העירייה על כוונתו לפטר אותו מעבודתו. במקביל, בעירייה שוקלים את האפשרות להגיש נגדו כתב תובענה משמעתי בבית הדין למשמעת של עובדי הרשויות המקומיות. במקרה שכזה, יעמוד העובד למשפט משמעתי, במהלכו יידון עניינו בפני דיינים אשר מוסמכים לגזור עליו עונשים כבדים ומשמעותיים אף יותר מפיטורים. בין היתר, יוכלו השופטים לגזור עליו עונשים של קנס כספי, שלילת זכויות ותק, הפקעת משכורות, שלילת הזכות לקבל פיצויי פיטורים ואף פסילה מהמשך עבודה בשירות המדינה בכלל.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. אבי

    21/08/2016 ב 06:49

    שיחפסו את מנהלי האגפים שלא עושים כלום המבין יבין

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה