צור עימנו קשר

חדשות

זהירות, עוקבים אחריכם: העירייה הפעילה חוקרים פרטיים נגד עובדים

בחודשים האחרונים הפעילה העירייה חוקרים שעקבו אחר עובדים שבעניינם עלו חששות לניצול אסור של חוקי העבודה. אחד העובדים צולם כשהוא עובד בעבודה פרטית בעת שהיה בחופש מחלה מהעירייה

פורסם

בתאריך

מעקב של חוקר פרטי שהפעילה העירייה כנגד אחד מעובדיה חשף כי הוא עובד בעבודות נוספות על חשבון ימי חופשת המחלה שלו, בניגוד לנהלים. העובד נחקר על ידי מבקר העירייה, ובמקביל זומן לשימוע אצל המנכ"ל. גורמים בכירים הבהירו השבוע כי העובד צפוי לקבל הודעה על כוונת העירייה לפטר אותו, וייתכן אף שיוגש כנגדו תובענה משמעתית בבית הדין של עובדי הרשויות המקומיות. ל"המקור" נודע כי אין זו הפעם הראשונה בה העירייה נוקטת בשיטת הפעלת החוקרים הפרטיים נגד עובדים.

כבר לפני מספר חודשים החלו מנהליו של העובד, המשתייך לאחת ממחלקות השטח בעירייה, לתהות בדבר הדיווחים שהעביר על חופשות מחלה, בהם העובד מקבל בהתאם לחוק את מלוא או מירב שכרו אף מבלי להגיע לעבודה. מטרת החוק היא לאפשר לעובדים במשק להיעדר מעבודתם בעקבות פגיעות בריאותיות, מתוך הבנה כי כל אדם חולה לעיתים, ואין לפגוע בשכרו כתוצאה מכך. ברשויות המקומיות זכאים עובדים לקבל חופשת מחלה בהיקף של 18 ימים בשנה, וזאת בנוסף לחופשה השנתית הקבועה בחוק ועומדת כיום על 12 ימים בשנה לפחות.

לפי חשדות המנהלים, העובד הוציא לכאורה חופשות מחלה באופן קבוע לפני עבודות גדולות שהיה על מחלקתו לבצע, והחופשות הוצאו על מנת להימנע כביכול מהמאמץ הגדול הכרוך בהן. בנוסף, לאוזני המנהלים הגיעו ידיעות על ביצוע עבודות פרטיות לכאורה מצידו של העובד, וזאת בעת שהוא מצוי בחופשות מחלה. בכירי המחלקה בה פועל העובד הביאו את המידע לידיעתו של מנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, ובהמשך בפני ראש העירייה, אליהו זוהר. אלו החליטו, במשותף, לשכור את שירותיו של חוקר פרטי במטרה שיתחקה אחר פעילות העובד בימים בהם הוא אינו מגיע לעבודה בעקבות הוצאת חופשת מחלה.

ואכן, אנשי העירייה עדכנו את החוקר הפרטי בדבר הנפקת חופשת מחלה מצידו של העובד, והוא החל לעקוב אחריו ולצלם את התנהלותו ומעשיו. הממצאים המתועדים העלו כי העובד אולי נמצא בחופשת מחלה באופן רשמי, אבל בפועל הוא לא נח בביתו, כמקובל בחופשות מעין אלו: הוא צולם כשהוא מבצע עבודות שיפוצים במוסדות חינוך בעיר אשקלון, ואף הוקלט כשהוא מודה בביצוע עבודות בהיקפים שונים. כל זאת, בו בעת שהוא אמור היה, באופן רשמי וכפי שהצהיר בפניי העירייה בעצם הוצאת החופשה, להחלים ממחלתו שלפי הנראה בתמונות – כלל לא הייתה קיימת מלכתחילה.

שימוע לפני פיטורים

לאחרונה הוצגו הממצאים בפני מנהלי העירייה, שהחליטו להורות למבקר, איתי קורן, לפתוח בבדיקה רשמית של הפרשה. קורן, המשמש גם כממונה על המשמעת בעירייה, הזמין את העובד לחקירה פנימית רשמית, בה הציג בפניו את הממצאים וביקש את התייחסותו ביחס אליהם. העובד, שממלא תפקידים שונים בעירייה כבר 18 שנים, הציג בפני המבקר את עמדתו המפורטת במשך שעה ארוכה. הוא הודה בחלק מהעובדות, אך סיפק הסבר מנומק משלו לסיבת התנהלותו. העובד עצמו סירב להתייחס השבוע לפרטים, ומקורביו הסבירו כי הוא ישקול את צעדיו בהתאם להתפתחויות בהליך שהחל נגדו. הם הבטיחו כי לעובד יש נימוקים משכנעים וכבדי משקל להתנהלותו, ולטענתם, לאחר שאלו יישמעו במלואם – התמונה בנוגע אליו תשתנה לחלוטין. ועד העובדים של העירייה הודיע כי אין בכוונתו להתערב בסוגיה, וזאת לאור ממצאי החקירה שנערכה.

עתה צפוי עניינו של העובד להגיע לשולחנם של ראש העירייה והמנכ"ל, אשר בצוותא עם היועצת המשפטית, עו"ד עידית יפת, יידרשו להכריע בשאלת המשך ההליכים נגד העובד. לאור הממצאים כפי שעלו בחקירת האירוע, העריכו השבוע פקידים בכירים בעירייה כי העובד יזומן לשימוע במהלכו תודיע לו העירייה על כוונתו לפטר אותו מעבודתו. במקביל, בעירייה שוקלים את האפשרות להגיש נגדו כתב תובענה משמעתי בבית הדין למשמעת של עובדי הרשויות המקומיות. במקרה שכזה, יעמוד העובד למשפט משמעתי, במהלכו יידון עניינו בפני דיינים אשר מוסמכים לגזור עליו עונשים כבדים ומשמעותיים אף יותר מפיטורים. בין היתר, יוכלו השופטים לגזור עליו עונשים של קנס כספי, שלילת זכויות ותק, הפקעת משכורות, שלילת הזכות לקבל פיצויי פיטורים ואף פסילה מהמשך עבודה בשירות המדינה בכלל.

לחץ להמשך קריאה
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. אבי

    21/08/2016 ב 06:49

    שיחפסו את מנהלי האגפים שלא עושים כלום המבין יבין

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.