צור עימנו קשר

חדשות

ועד דומם // בנימה אישית

היו לוועד העובדים סיבות מוצדקות הרבה יותר להכריז על סכסוך עבודה מאשר אלו שבגינן הוא הוכרז לבסוף – אבל אז הוועד בחר לשתוק. יידע כל עובד עירייה: ברגע האמת לא בטוח שמישהו יהיה שם בשבילו. וגם: הפנים המכוערות של שוטרי תחנת המשטרה בעיר, ורן ויצמן עדיין חבר מועצה בניגוד לחוק – כבר 301 ימים

פורסם

בתאריך

ביום שלישי השבוע הסתיים, ימים ספורים בלבד אחרי שהתחיל, סכסוך העבודה בעירייה. זה היה כנראה סכסוך העבודה הקצר בהיסטוריה, וגם אחד הפחות ברורים, מנומקים ומוצדקים שבהם. ספק גדול אם תנאי העבודה שנפגעו או מזכירת הוועדה לתכנון ובנייה שפוטרה הם שעמדו לנגד עיניהם של חברי ועד העובדים בעת הכרזת סכסוך העבודה. עובדים פוטרו עוד קודם לפיטוריה של חזן. פגיעה בשכר של עובדים התרחשה כבר לפני חודשים ארוכים. ההתנהלות החובבנית בחלקים רבים של העירייה לא התחילה אתמול או שלשום. ובכל זאת בחר הוועד דווקא בשבוע שעבר להכריז על סכסוך העבודה. השבוע, אחרי פגישה עם זוהר בה סוכם על ביטול הורדת השעות הנוספות לעובדים שהתקבלו לעבודה לפני 1998, שהם הרוב המוחלט של העובדים, בוטל הסכסוך. השקט שב על כנו.

בשנתיים האחרונות פוטרו בעירייה עובדים טובים. הם פוטרו על רקע פוליטי, לחלוטין לא ענייני, בריוני. הוועד לא הכריז על סכסוך עבודה. בשנים האחרונות התגלו ממצאים מטרידים ביחס לשכרם של עובדים בכירים מאוד, שזינק על חשבונם של עובדים זוטרים. הוועד לא הכריז על סכסוך עבודה. במקרים האלו, ובאחרים, הצורך בהתערבות של הוועד היה הכרחי, מתבקש וצודק פי מאה. פי אלף. אבל חברי הוועד נדמו. איש מהם לא העז לפצות את פיו.

לפני כשנתיים היה מי שטען טענות קשות נגד חברי הוועד. טענות על הטבות שכר לכאורה שניתנו בעיצומה של יישום תכנית ההתייעלות שקדמה לתכנית ההבראה. השמועות והסיפורים על ענייני שכר, עובדים מקורבים וקשרים בין חברים לשעבר ובהווה בוועד לבין בכירים בעירייה צצים כל הזמן. מישהו, מתישהו, אולי יידרש לבדוק אותם.

יידע כל עובד עירייה, מקטן ועד גדול: ברגע האמת, ובמידה והצדק עימו, לא בטוח שוועד העובדים יעשה את תפקידו ויתייצב לצידו. אתמול זה קרה לעובדת רונית יצחק (שפסק דין סופי בעניינה צפוי בשבועות הקרובים), היום לשלמה עזורי – מחר זה יכול לקרות לכל אחד ואחת מעובדי העירייה הנוכחיים.

ועוד הערה (ארוכה): הסיפור של מה שקרה מאחורי הקלעים בימים ובשבועות שקדמו להכרזה על סכסוך עבודה לא פחות מבלתי נתפס. הקרע הסמוי בין ראש העירייה לבין מנהל מחלקת כוח האדם, אבי עמית, הפך בימים האלו לגלוי. אנשי זוהר האשימו את עמית, הידוע ביחסים הקרובים שלו עם מרבית חברי הוועד, בליבוי היצרים.

עמית, ראוי לציין, התנגד באופן מוחלט להורדת השכר שבוצעה לעובדים, ואמר את דעתו בלי להסתתר במהלך ישיבות עבודה שהתקיימו בעירייה. הדברים שלו בישיבות הללו היוו מבחינת זוהר את הסיבה להפניית האצבע המאשימה כלפיו. "סכסוך עבודה פוליטי, של אנשים פוליטיים, שהונחו על ידי אנשים שמונעים מפוליטיקה", היה רק אחד מהמשפטים שאפשר היה לשמוע מסביבתו של זוהר, שרמזו למנהל מחלקת כוח האדם. "זה הוא דחף את זה לכיוון של סכסוך", אמר גורם נוסף בסביבתו של ראש העירייה.

בהתחשב ביחסים מהעבר הלא רחוק בין זוהר לעמית, שהיו חמים עד מאוד, הביטוי "בלתי נתפס" מתאים בדיוק לסיטואציה ולציטוטים שהובאו כאן משיחות סגורות של ראש העירייה. גם עמית, אם תהיתם, לא חוסך שבטו מזוהר בשיחות עם חבריו. בינתיים הכל קורה מתחת לפני השטח, וכנראה שגם לא יפרוץ מעליו כל כך מהר: לזוהר ולעמית יש רק מה להפסיד מעימות ביניהם. עבור שניהם עדיף להמשיך ולהטיח האשמות איש ברעהו בשיחות פנימיות, ולהתחבק ולהתנשק כשהם רואים אחד את השני. פוליטיקה, כבר אמרנו.

מחאת הבכירים

עמית הוא לא היחידי שנושא בבטנו ביקורת חריפה על זוהר. רבים מהעובדים בשדרת הניהול הבכירה בעירייה משתמשים במילים קשות, בשיחות סגורות כמובן, כלפי זוהר. הצעדים שנקט ראש העירייה בהורדת השעות הנוספות לעובדים פגע ברבים מהם פגיעה קשה. חלק מהם מרגישים שנעשה להם עוול. זוהר, מתלוננים כמה מהם, אפילו לא טרח להסביר את המהלך שביצע. "אפילו לא מילה, פשוט ככה, טראח, מורידים לנו בשכר", כדברי אחד מהם. עובד אחר, בדרג ביניים, הרחיק לכת כשאמר כי "מאז תקופת ליאור קצב לא הייתה כזאת התמרמרות בקרב העובדים נגד ראש עירייה". מי שעבד בעירייה בתקופה שבה קצב עמד בראשה יודע שהתמרמרות זו מילה עדינה להתרחשויות למה שקרה אז. בתקופה ההיא לעובדים הייתה סיבה ברורה להתמרמר: המשכורות לא נכנסו לחשבונות הבנק שלהם במשך חודשים ארוכים. קצב, שהנתונים מוכיחים שהיה ראש עירייה טוב יותר מאשר מהתדמית שנדבקה בו, היה אז הכתובת עבור העובדים.

היום עובדי העירייה, לא רק הבכירים שבהם, אלא גם הזוטרים יותר, לא צריכים להתאמץ כדי למצוא מקורות הזדהות לתחושות הלא חיוביות שלהם כלפי זוהר: בכל שיחה עם חבריהם לעבודה הם יימצאו כתובת כזאת.

"בטח שהעובדים יתמרמרו", אמר בתגובה לדברים מקורב לזוהר. "כשעובדים מרוויחים אלפי שקלים יותר ממה שהם אמורים להרוויח, ופתאום בא מישהו ואומר להם שהחגיגה נגמרת, יש להם סיבה טובה להתמרמר".

פיטורים בלי חיסכון

בעמוד 14, במסגרת קטנה, בתוך כתבה שעסקה בפיטוריה של מזכירת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, בידיעה שהסתכמה בשלושה משפטים, הסתתרה בגיליון "המקור" מלפני כשבועיים ידיעה חשובה שמספרת חלק מהסיפור על הסטנדרטים הכפולים בעירייה. מצד אחד הורדת שעות נוספות לעובדים (מוצדקת בחלקה הגדול, שבינתיים הספיקה להתבטל), מצד שני קבלת עובדים חדשים לעירייה. מצד אחד קבלת עובדים חדשים (שהם, בדרך כלל, גם מקורבים לבכירים) לעירייה, בזמן תכנית ההבראה, מצד שני פיטורים של עובדים וותיקים, שלפחות חלקם יעילים.

הידיעה עסקה בהתחלת העבודה של דוד לנקרי לתפקיד מנהל השוק העירוני במקומו של אלי ביטון, שיפרוש מהעירייה מרצון. לנקרי איש חביב וטוב, מסביר פנים. קודם לתפקידו הנוכחי היה איש הקבלה בבניין העירייה. בבחירות האחרונות הוא היה פעיל פוליטי נלהב של ראש העירייה אליהו זוהר. גם כיום הוא נחשב לאחד מהאנשים הקרובים ביותר לזוהר.

העסקתו של לנקרי כמנהל השוק במקומו של ביטון, שזכה להסכם פרישה חלומי, מעלה תהיות בדבר החיסכון הכלכלי לעירייה במהלך הזה. הסכם הפרישה של ביטון כה חלומי, שלא ברור כיצד יכלה העירייה לשווק את עזיבתו של ביטון כחיסכון כספי, כחלק מתכנית ההבראה וההתייעלות של השנה האחרונה. ביטון, לשעבר נגד בצה"ל, צפוי לזכות לפנסיה בשיעור של 46 אחוזים משכרו החודשי, בכל חודש, למשך כל ימי חייו. זאת עבור 20 שנות עבודתו בעירייה. מאחר והוא כבר זוכה לפנסיה חודשית של 51% מהצבא, והחוק מתיר בגופים ציבוריים פנסיה מקסימאלית של 70 אחוזים, הרי שמתוך 46 האחוזים המגיעים לו מהעירייה הוא יזכה רק ל-19. היתר, 27 אחוזים, יינתנו לו בדמות פיצויי פיטורים. מדובר במאות אלפי שקלים. נוסף על כך הוא יקבל בששת החודשים שאחרי עזיבתו את העירייה שכר חודשי מלא, כמענק הסתגלות. מדובר בעוד כמה עשרות אלפי שקלים. ביטון ניצל היטב בראייה פרטית שלו את הלהט של העירייה להיפטר ממנו. במהלך המבריק שביצע, מבחינתו, הצד היחידי שיצא נשכר מעזיבתו זה הוא עצמו.

העירייה תמשיך לשלם לביטון שכר חודשי של כמעט מחצית משכרו, ולצד זאת אמורה לשלם למנהל השוק החדש שכר הראוי לעבודתו כ"מנהל השוק העירוני". בעירייה אמרו השבוע שתקן מנהל השוק בוטל, והעבודה תהיה, כנראה, באמצעות תגמול שעות נוספות ללנקרי, שלפי גורמים, לא לגמרי מתלהב מהסידור.

ככה או ככה, חיסכון כספי מהותי בטוח אין פה. ואלמלא חיסכון כספי, מה ההיגיון בחילופי התפקידים שעשתה העירייה?

בריונות במדי שוטר

עם כניסתו לתפקיד מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו הכריז על המהפכה הכי חשובה מבחינתו, כפי שהוא עצמו הגדיר אותה: מהפכת השירות. את המהפכה תכנן רנ"צ דנינו כתכנית תלת-שנתית, שאחת מאבני היסוד שלה היא "מתן שירות מיטבי לאזרח", כפי שנכתב בעקרונותיה. דנינו חשב שהשירות שמעניקה המשטרה לאזרחים שומרי החוק אינו טוב דיו, ושאף לשפר אותו. רצה המפכ"ל להגיד: השוטרים עובדים בשביל האזרחים, מקבלים מהם משכורת, וצריכים לתת להם את השירות הטוב ביותר. אדיבות, נחמדות, סובלנות וסבלנות היו בוודאי ערכים שהתכנית יכולה הייתה להזדהות איתם.

התכנית כמובן חשובה, אבל יש עדיין, לצערי, מי שלא מיישם אותה היטב.

בשבוע שעבר הגעתי לתחנת המשטרה בקריית מלאכי בעניינו של חבר שנקלע לבעיה. חברי לא עבריין, רחוק מכך. אין לו עבר פלילי, הוא עשה טעות קלה, בתום לב, שהוא יידרש לתת עליה תשובות, וגם ייתן. פועלה של המשטרה בעניינו היה ללא דופי.

הגעתי, כאמור, לתחנה כדי לבדוק את שלומו של חברי, ולהפגין חברות טובה ברגעים לא פשוטים ולא מוכרים עבורו. כאזרח שומר חוק, הייתי מנומס, הסברתי את סיבת הגעתי. במבואת התחנה עמדו חמישה-שישה שוטרים, חלקם בלבוש אזרחי. עוד לא הספקתי לסיים את דבריי, וההתנפלות המילולית החלה. "כן, מה אתה רוצה?" שאל אחד השוטרים בבריונות שמתאימה יותר לעבריינים מאשר למשרתי ציבור. שאלתי היכן אוכל להמתין לסיום חקירתו של חברי. השוטר הצביע עם ידו לעבר מקום ההמתנה הרצוי, בזלזול בולט ומבלי אפילו להביט לעבר האזרח הקטן שעומד מולו.

שאלתי, שוב בנימוס, מדוע נדרש יחס שכזה, והאם לא עדיף לדבר באדיבות ואפילו, רחמנא ליצלן, להגניב חיוך של רצון טוב. בכל זאת, פושע איני, אלא רק אזרח שדורש בשלום חברו. "חיוך? אדיבות אתה רוצה?", נדהם אחד מחבריו של השוטר אליו פניתי בדבריי. הוא נזעק לעזרתו כאילו הייתי אנוכי מחבל עם סכין בין השיניים שהתפרץ מבעד לדלתות המשטרה ומאיים לפגוע בנוכחים. "צא, צא מהתחנה, עוף החוצה", הטיח והוסיף תנועות ידיים, אולי כדי להדגיש את רצינות דבריו.

כשרב ניצב דנינו הגה את תכניתו לשיפור השירות, בדיוק לאירועים מהסוג הזה הוא התכוון. לשוטרים שיכורי כוח שמפגינים התנהגות גסה, מנוכרת, בוטה וכמעט אלימה כלפי אזרחים, גם אם הם אינם עבריינים. אין בין ההתנהגות של אותם שוטרים לבין שירות לציבור דבר וחצי דבר. ולא, לא מדובר רק בשוטרים זוטרים. הקצין (בדרגת פקד) שנכח במקום הצטרף גם הוא לחגיגה. האיש שאמור לדאוג שפקודיו ישמשו דוגמא נעמד מולי זקוף ושלוב ידיים, החדיר מבט בריוני מלא זעף, עיניו היו מלאות בוז, והתנהגותו מעליבה. לא אותי, אלא אותו כלובש מדים שמייצג את הגוף ששומר עלינו.

באינטראקציה המעטה שהייתה לי עם מפקד התחנה הנוכחי, סנ"צ סמי מרציאנו, התרשמתי כי מדובר במפקד רציני ומסביר פנים, שנדמה כי יודע טוב מחלק משוטריו דרך ארץ ותודעת שירות מהי. מעניין אם סנ"צ מרציאנו יודע כיצד מתנהגים פקודיו לאנשים שלהם הם אמורים להעניק שירות.

ויצמן עדיין חבר מועצה

זה באמת בלתי נתפס. זה באמת לא ייאמן. אצל רן ויצמן כל גבולות הבושה כבר מזמן נחצו. כבר 301 ימים שהיא שנבחר לתפקיד חבר המועצה לא מתגורר בעיר, אבל עדיין חבר במועצה שלה. כבר 301 ימים שהוא לא מגיע לישיבות מועצת העיר. כבר 301 ימים שהוא לא בא לישיבות הוועדות שהוא חבר בהן, ביניהן ועדות שהוא נציג האופוזיציה בהן. כבר 301 ימים שהוא, כמאמר הפתגם הידוע, עומד על המקפצה ועושה את שעושה.

נשאלת השאלה מתי ויצמן יעלה על האוטובוס שמספר קוו  הוא כמו מספר הימים שהוא כבר לא מתגורר בעיר, ויירד ממנו בתחנה שבכניסה למושב שפיר. לאליהו זוהר, לחברי האופוזיציה, לחברי הקואליציה, למשרד הפנים – הפתרונים. ובעצם, גם להם לא.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה