צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

ואיזה מסכנים הבוחרים

ההסכם בין ד"ר שלום אלדר לבין שי סבן מלפני הבחירות נכנס להקפאה, לפחות עד שסבן יחליט האם הוא מוכן לוותר על העסקים שיש לו עם העירייה * את התשובה לשאלה הזאת היה אמור יו"ר ועד הסוחרים להשאיר מאחור ביום בו החליט להתמודד על חברות במועצה * מבט על רשימת מפלגת "הליכוד" בבחירות האחרונות מעלה סיטואציה מבהילה: הראשון (ויצמן) ברח, השני (אלדר) נכנס וספק יישאר והשלישי (סבן) לא ממש רוצה להיכנס * מעניין מה חושבים על זה בוחרי הליכוד // בנימה אישית

פורסם

בתאריך

ככל שזה תלוי בו, הבחירות הבאות אמורות להיות רגע הפריצה של שי סבן בפוליטיקה המקומית. כבר שנים ארוכות שסבן, שהקים מחדש את ועד הסוחרים המקומי, מתכנן את השעטה שלו קדימה. הוא לא חושש לשאוף הכי רחוק שאפשר – הלשכה ובה הדלת השקופה בקומה השנייה בבניין העירייה. בשנים האחרונות הוא גם עשה הרבה כדי לקרב את עצמו לשאיפה הזאת. יומרנותו הפוליטית סייעה לו להקים בסיס כוח לא מבוטל בתוך סניף הליכוד. בסיס הכוח הזה גם הביא אותו לחבירה הזכורה לרן ויצמן, פעם מועמד מבטיח לראשות העירייה והיום פוליטיקאי בדימוס שנמלט מהחיים הציבוריים כמו גדי שבורח מאריה במדבריות אפריקה. אז, התפשר סבן על המקום השני מתוך מחשבה שאם ויצמן ינצח, הוא עשוי להתמנות לסגן ראש העירייה, במה שיסייע לבניית התדמית שהוא מבקש ליצור לעצמו וירחיב את בסיס הכוח שלו גם בקרב הציבור הרחב. בעתיד הרחוק, כך קיווה, יחליף את ויצמן.

אבל בפוליטיקה, כידוע, רצונות לחוד ומציאות לחוד. סבן, שאמור היה להיות במקום השני ברשימת הליכוד, נדחק למקום השלישי לאחר שויצמן ביקש לצרף לרשימה, במקום השני, את ד"ר שלום אלדר, חבר מועצה לשעבר ואיש חינוך וותיק. בזמנו, חשב ויצמן כי הדבר יוסיף לרשימתו, שספגה חדשות לבקרים טענות על היותה צעירה מידי ונעדרת ניסיון מוניציפאלי, את מה שחסר לה כדי לקבל את אמונו הרחב של ציבור התושבים בקריית מלאכי.

בזמנו, סבן לא היה מרוצה. הוא חשב שצירופו של אלדר הוא טעות פוליטית וציבורית. אפשר להניח שאילו אלדר היה ממוקם שלישי, ולא על חשבון סבן במקום השני, עמדתו של יו"ר ועד הסוחרים הייתה שונה. אבל כנהוג אצל פוליטיקאים, הם מסוגלים לספוג כמעט הכל – עד פגיעה ממשית במקומם. ומקומו של סבן נפגע.

אך אל תטעו בסבן. העדר הניסיון הפוליטי המספיק שלו, לכאורה, לא הופך אותו לשה תמים המובל כצאן לטבח. בטרם הסכים לזרום עם דרישתו של ויצמן לפנות את המקום השני לטובת אלדר, הוא ביקש וקיבל מכתב החתום על ידי שני הצדדים ובו ויצמן ואלדר מתחייבים כי האחרון יפנה את מקומו במועצת העיר במידה וויצמן יתפטר ממנה, ובכך יפנה את המקום לטובת סבן. ההסכם הזה נעשה כבר בימים שבהם היה ברור שסיכוייו של ויצמן להיבחר לראשות העירייה קלושים עד אפסיים, ובאמצעות ההסכם הבטיח סבן בעצם את מקומו במועצת העיר. כדי שחלילה אף אחד לא יעז להפר את ההסכם, צורף לדף הלבן ועליו החתימות של כל הצדדים גם צ'קים אישיים. "ערבות אישית לקיום ההסכם", הם קראו לזה בזמנו, והיום.

אך הבחירות עברו, ההישג היה דל, מנדט אחד בלבד, וויצמן נמנע מלהתפטר במשך זמן רב, למעלה משנה ליתר דיוק. כאשר זה כבר קרה, נכנס ד"ר אלדר למועצת העיר והצית מחדש את הדיון בדבר כניסתו או אי כניסתו של סבן למועצה. עוד בטרם נמשיך לסיפור ההיסטורי, הערה חשובה: לאלדר יש הרבה מה לתרום לעיר בתחום ההתמחות שלו, החינוך. ראש העירייה, אליהו זוהר, צריך לשקול ברצינות את האפשרות להעביר לידי אלדר את תיק הממונה על החינוך. לא בגלל ששלומי מלכה לא עושה עבודה טובה, אלא כי לאלדר יש את הידע ואת היכולות המוכחות לעשות את השינוי הכה נדרש במערכת המקומית. נכון, זה לא יעבור חלק פוליטית, אבל השיקולים הנכונים במקרה הזה צריכים להיות הרבה יותר רחבים מאשר פוליטיקה קטנה, וראוי שהנושא לכל הפחות יידון ברצינות בלשכתו של זוהר.

בחזרה לעניין סבן. הרבה מים עברו בנהר מאז סביבות חודש ספטמבר 2013, אז נערך ונחתם ההסכם בינו, בין אלדר ובין ויצמן. המים הוטחו בפניו של סבן כגלים המתנפצים על סלעי שובר הגלים, והוא נאלץ לחשב מסלול מחדש. ההסכם עדיין תקף, על פניו, אבל כעת זהו בכלל סבן שלא ממהר לדרוש את קיומו. בשנה וחצי שחלפה מאז הבחירות הוא רכש לעצמו שטח במושב באר טוביה, ובימים אלו הוא מתכנן במלוא המרץ את הקמת ביתו שם. אולי גם לפטריוט מקומי (אמיתי) כמותו יש גבול בהידרדרותה של העיר אל עבר תהומות הנשייה, והגבול הזה כנראה בדרך להיחצות, או שמא כבר נחצה, ולראיה כוונתו הממשית לעזוב את מקום הולדתו לטובת המושב הסמוך והעשיר.

אם תרצו, זהו צחוק הגורל ממש. אין ספור פעמים בשנים האחרונות התבטא סבן נגד באר טוביה והאפליה ממנה סובלת קריית מלאכי דלת האמצעים לעומת באר טוביה העשירה בהן, והנה כעת הוא צועד בצעדי ענק לעבר הצד השני של המתרס.

סבן, קבל החלטה עכשיו

בואו נניח לרגע לעצם קיומו של ההסכם בין אלדר, סבן וויצמן, אשר אגב, אין בינו ובין הוראות החוק בדבר הסכמים פוליטיים טרום בחירות דבר וחצי דבר (וכך גם לצ'קים שניתנו כערבות אישית, שיכולים לשמש לכל היותר כנייר טיוטה ותו לא). לא רק השאלה הפוליטית מטרידה את מנוחתו של סבן בשאלה האם ייכנס או לאו למועצת העיר, אלא גם השאלה העסקית. עסק המחשבים המצליח שהקים מאפס בעשר אצבעותיו מקבל, מפעם לפעם, עבודות מעיריית קריית מלאכי. אילו יקבל על עצמו את תפקיד חבר המועצה, יהיה עליו לוותר באופן מוחלט על כל עבודה, קיימת או עתידית, עם העירייה. לפני מספר חודשים ניסה סבן לברר עם היועץ המשפטי לממשלה את חוקיות המשך עבודתו עם העירייה גם לאחר כניסה עתידית אפשרית למועצת העיר, אולם ממשרד היועץ הבהירו כי חברות במועצה פוסלת מעיקרה כל קשר עסקי ישיר עם העירייה.

אל נטעה. השיקול הזה של סבן, בין אם מדובר בסכום שנתי לא גבוה במיוחד ביחס לעסק (כך על פי דבריו של סבן, שאמר בשיחות סגורות כי הסכום נע בין כמה אלפי שקלים לכמה עשרות אלפי שקלים, אך לא יותר מכך) ובין אם שלאו, הוא לגיטימי לחלוטין. לאדם יש זכות להחליט מהי העדפתו, בטח בנושאים הקשורים באופן ישיר לפרנסתו ולפרנסת בני ביתו.

אולם הבעיה עם סבן היא שהוא מסרב להחליט. עם כניסתו של אלדר למועצת העיר, גמלה בליבו של סבן ההחלטה כי הוא מעדיף לנקוט בשיטת ה"אחוז את המקל בשני קצותיו". מחד, הוא לא דורש את קיומו לאלתר של ההסכם בינו לבין אלדר מהימים שקדמו לבחירות, הסכם שמגובה כזכור בצ'קים אישיים. ומאידך אינו מודיע כי הוא מוותר על קיומו של ההסכם באופן מוחלט. לא מופרך יהיה להניח שסבן רוצה להשאיר לעצמו את האופציה להיכנס למועצת העיר בעתיד, אולי בעוד שנה או שנה וחצי, כאשר את הבחירות הבאות אפשר יהיה לראות באופק לא רק באמצעות משקפת כמו היום. עד אז הוא בטח יחליט לאן מועדות פניו: לויתור מוחלט על האפשרות להשתלב בפוליטיקה המקומית או שמא לריצה אפשרית בבחירות 2018. מי שמכיר את סבן יודע שהאופציה השנייה, התמודדות בבחירות הבאות, תהיה רלוונטית מבחינתו רק אם יראה היתכנות לאפשרות לכבוש את סניף הליכוד במה שיקנה לו את הזכות להתמודד על ראשות העירייה. עבורו, חברות במועצה היא לא דבר מספק דיו, והתנהלותו בכל הנוגע לכניסה-אי כניסה למועצת העיר בימים, בשבועות ובחודשים האחרונים – היא ההוכחה הכי טובה לכך.

אי אפשר לקבל בשוויון נפש את ההתנהלות הזאת של סבן. איש כמותו, מהסוג שלא חושש לזעוק נגד עוולות גם אם זה נגד הזרם, נדרש במועצת העיר. נכון, הוא לא חף מאינטרסים (והתלבטותו ביחס לעבודה/אי עבודה עם העירייה במידה וייכנס או לא למועצה היא עדות לכך), אבל איזה פוליטיקאי חף מאינטרסים אתם מכירים? כאשר החליט להתמודד סבן למועצת העיר, כמספר שתיים או שלוש ברשימת הליכוד בראשות ויצמן, הוא ידע כי יש אפשרות שייבחר למועצת העיר, ושמשמעות הבחירה תהיה שינויים עסקיים, בין אם מינוריים או מהותיים יותר.

ובמילים אחרות, ההתלבטות של סבן בדבר ויתור על עסקים עם העירייה במידה וייבחר לחברות במועצה הייתה צריכה להתרחש לפני הבחירות, לא אחריהן. משבחר סבן להעמיד עצמו לבחירת הציבור, מקומה של ההתלבטות הזאת היה צריך להישאר מאחור עם תשובה ברורה שסבן מוכן לויתור הזה, בלי תנאים מקדימים. אגב, גם אם סבן החליט בזמן אמת, כאשר התמודד, לוותר על העסקים עם העירייה, אבל חזר בו לאחר מכן –זוהי זכותו. אבל אל לו להחזיק כבן ערובה את התפקיד. תהא החלטתו אשר תהא, עליו להודיע עליה לציבור בהקדם. אותו ציבור שבחר בו כאשר שלשל לקלפי את הפתק "מחל" שסבן רואה בו כה קדוש.

יגיד ודאי סבן וסביבתו מה יש להלין כלפינו, שהרי יש מועמד לפני סבן ברשימה. כמובן שבהתחשב בעובדה שסבן, אלדר וויצמן לא ממש מכחישים את קיומו של ההסכם מלפני הבחירות לפיהן אלדר יפנה את מקומות לסבן, והאחרון עצמו אפילו מאשר אותו, הטיעון הזה בטל בעיקרו.

זהו מבחן ציבורי חשוב עבור סבן, ויש לבחון בזכוכית מגדלת את התנהלותו בעניין חברותו במועצה כן או לא. לא בעוד שנה או שנתיים, אלא כבר כעת, תכף ומיד. סבן צריך לקבל החלטה. לא בעוד כמה חודשים, עכשיו. אחרת, איך יוכל לדרוש בעתיד קרדיט ציבורי כאשר הוא עצמו זלזל, בהתנהלותו הוא, בקרדיט שכבר ניתן לו? האם לצורכי קמפיין בחירות כל דבר הוא לגיטימי, ואילו אחריהן מותר להפר את ההבטחה הציבורית ברגל גסה?

אני מאמין שהתשובה לכך שלילית. סבן התמודד בבחירות 2013 כאשר כל הקלפים היו חשופים בפניו. כעת יתכבד נא האדון ויחליט. לשמור את התפקיד (ואת הצ'קים) כבני ערובה זה לא פיתרון. זו סתם בריונות שמתעלמת מהמשמעויות הציבוריות המפורטות מעלה, ומזלזלת בציבור הבוחרים בבוטות בלתי מקובלת בעליל.

בכלל, תסתכלו לרגע על רשימת הליכוד, מועמד אחר מועמד, ותראו את הסיטואציה ההזויה הזאת: האיש במקום הראשון עזב את קריית מלאכי ארבעה חודשים אחרי הבחירות, ואחז בתפקיד חבר המועצה במשך שנה בניגוד לחוק; המועמד במקום השני נכנס כעת למועצה, וכלל לא בטוח שיישאר בה, וגם אם כן, יהיה זה, לפי טענות שונות, בניגוד לדבריו הוא בטרם הבחירות לפיהם הוא אינו מעוניין במיוחד בתפקיד חבר מועצה מן השורה; ויש את המועמד במקום השלישי, שי סבן. ובכן, עליו כבר הרחבנו את היריעה.

על זה נאמר: ואיזה מסכנים האוהדים. או במקרה הזה – המצביעים.

המשימה של זוהר: לרצות את אלדר

הסיטואציה הנוכחית היא כנראה הדבר האחרון שראש העירייה, אליהו זוהר, היה רוצה להתמודד עימה. מבחינתו, מוטב היה לו רן ויצמן היה ממשיך בכהונתו הנעדרת במשך עוד כמה חודשים, אולי שנים.

אחרי שנאלץ להעזיב בלית ברירה את ויצמן, כנראה חבר-המועצה-שנחשב-כאופוזיציה הכי נוח שיכול היה להיות לו, הוא יצטרך להיפגש פנים אל פנים מול חבר המועצה החדש, אלדר, או לחילופין עם שי סבן. לא משנה מי מבניהם יהיה לבסוף חבר מועצה, בשקט הם בטח לא מתכוונים לשבת. אלדר ידרוש תפקיד ממנו יוכל להשפיע, ואם לא יקבל – לא יהסס לא להיות חלק מהקואליציה העירונית. מנגד, זוהר יעשה כל מה שאפשר כדי לרצות אותו – חוץ מלהעניק לו את תיק החינוך. אפשר להניח – והלוואי שאתבדה – שהאינטרסים הפוליטיים יגברו במקרה הזה על האינטרסים המערכתיים. לכן, הפיתולים האפשריים של ראש העירייה בניסיון לגרום לאלדר לצאת מרוצה יכולים להתגלות בשבועות הקרובים כגמישים ויצירתיים במיוחד.

למה? כי כאב הראש בעקבות הביקורת הציבורית מהשארתו של ויצמן כחבר מועצה במשך שנה על אף שלא הגיע לישיבות המועצה עוד עלול להתגלות מבחינת זוהר כמשחק ילדים לעומת הצבתו של אלדר, למשל, באופוזיציה המקומית. כשועל פוליטי וותיק, הוא יכול לעשות משם לא מעט צרות. כאשר יוסי סולימני, דוד גלעם, בוריס בורוכוב וגדעון מהרי – עוד ארבעה חברים ששמחים לעשות לזוהר צרות כמעט בכל ישיבה של מועצת העיר רק מחכים לחיזוק – ראש העירייה לא יעשה פוליטית שכזאת. תסמכו עליו שהוא כבר יתפור לאלדר את התפקיד המתאים עבורו.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה