צור עימנו קשר

חדשות

השמות החדשים

פורסם

בתאריך

25 הרחובות בשכונות "כרמי הנדיב" ו"המחנה" יקראו על שמם של רבנים, נשים ואנשי כוחות הביטחון. בוועדת השמות, שבוחנת בימים אלו את האישים שעל שמם ייקראו הרחובות, שוקלת לשנות את שמה של השכונה, ועשויה לפנות לציבור ולבקש רעיונות. פעיל חברתי: "הוועדה מפספסת הזדמנות היסטורית להנציח אישים מקומיים"

 

הרב עובדיה יוסף, רחל המשוררת, יפה ירקוני, רפאל איתן ושושנה דמארי. אלו הם חלק מהשמות אותם שוקלת ועדת השמות העירונית להעניק לרחובות בשתיים מהשכונות החדשות הנבנות בימים אלו בעיר. החידוש והבשורה המשמעותית ביותר: באחת השכונות, "כרמי הנדיב", ייקראו כל הרחובות על שם נשים.

כידוע, מזה כחודשיים וחצי פועלת ועדת השמות בראשותו של חבר המועצה שלומי מלכה, שמטרתה לבצע אסדרה של שמות רחובות קיימים בעיר וכן לבחון מתן שמות לרחובות בשכונות "המחנה" ו"כרמי הנדיב" העתידיות, שהבנייה בהן נמצאת כיום בעיצומה. הוועדה הוקמה בעקבות התקדמות הבנייה החדשה, ומיד עם הקמתה הודיעו בעירייה כי היא תפעל מתוך מדיניות העדפה מתקנת, במסגרתה ייקראו שמות הרחובות החדשים על שם נשים ומזרחיים, שתי קבוצות אוכלוסייה המופלות לרעה בכל הקשור לאחוז שמות הרחובות הנקראים על שמם בעיר. בדיקת "המקור" עוד בטרם הוכרז על הקמת הוועדה העלתה כי 94% משמות הרחובות בעיר הנקראים על שם אישים מנציחים את שמותיהם של גברים. בנוסף, 76% משמות הרחובות נקראים על שם אישים אשכנזים, ורק 24% על שם אישים ספרדיים-מזרחיים.

בשבוע שעבר קיימו חברי הוועדה ישיבה נוספת עם מהנדס העירייה, נועם רווחה, שהציג בפניהם את מפות השכונות העתידיות. על פי הבדיקה שנערכה באגף ההנדסה של העירייה, בשתי השכונות גם יחד יהיו 25 רחובות, שעל הוועדה להחליט ביחס לשמותיהם. עוד בטרם כינוס הוועדה הודיע יושב הראש מלכה כי היא תפעל לשם קריאת הרחובות החדשים על שם נשים ורבנים. ואולם, בעקבות ביקורת ציבורית על ההחלטה, הוחלט לשנות אותה במעט: הוועדה קבעה כי הרחובות החדשים ייקראו על שם נשים, רבנים, רמטכ"לים ומדינאים ציוניים בולטים.

ההחלטה המרכזית ביותר של הוועדה נוגעת כאמור לשכונת "כרמי הנדיב", שם נבנות בימים אלו 220 יחידות דיור אליהן אמורות להצטרף עוד כ-3,000 יחידות בשנים הקרובות. על פי החלטת הוועדה, כל 10 הרחובות בשכונה הזאת ייקראו על שם נשים, חלקן המרכזי משוררות, זמרות וסופרות. בין השמות שחברי הוועדה שוקלים ניתן למצוא את המשוררות נעמי שמר, רחל בלובשטיין (הידועה בשמה רחל המשוררת) ולאה גולדברג; הסופרות דבורה עומר וזק'לין כהנוב והזמרות יפה ירקוני ושושנה דמארי.

לעומת זאת, בשכונת "המחנה" צפויים להיות 15 רחובות חדשים, יותר משכונת "כרמי הנדיב", וזאת על אף שגודלה של האחרונה משמעותי בהרבה מהראשונה. לדברי מקור בוועדה, הסיבה לכך היא כי בעוד הבנייה ב"מחנה" מתקדמת בקצב מהיר והשכונה צפויה להיות מאוכלסת ברובה בעוד כשנה, ב"כרמי הנדיב" נבנים כיום רק מספר בניינים, והבנייה העיקרית בשכונה טרם החלה.

 

"פספוס היסטורי"

במקביל, בוועדה הודיעו כי הם שוקלים את שינויי שם השכונה מ"המחנה" לשם אחר, כאשר אחד השמות שנבחנים הם "שכונת המצביאים". זאת, על רקע העובדה שבוועדה הודיעו כי בשכונה ייקראו רחובות בין היתר על שם רמטכ"לים ואנשי כוחות הביטחון לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל. בין שמות הרחובות שנשקלים: רחוב ע"ש רמטכ"ל צה"ל רפאל איתן ורחוב דדו אלעזר, על שמו של הרמטכ"ל דוד אלעזר. בנוסף, בין שלוש לחמש רחובות בשכונה ייקראו על שמותיהם של רבנים, ביניהם הראשון לציון הרב עובדיה יוסף, שנפטר לפני כשלוש שנים, וכן הרב מרדכי אליהו, שנפטר לפני כשש שנים. יש לציין כי ההצעה לקרוא לשכונה "המצביאים" נדחתה על ידי מרבית חברי הוועדה, שהתבקשו להציע שמות נוספים לקראת הישיבה הבאה. "אולי נפנה לציבור ונשאל מה דעתם בעניין", אמר היו"ר שלומי מלכה.

עוד בטרם הקמתה של הוועדה ציפו לא מעטים כי היא תעסוק גם בהנצחתם של תושבים מקומיים שהפכו לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה של קריית מלאכי, והלכו לעולמם. בין היתר, מדובר בראשי עירייה לשעבר וסגניהם, שכמעט ואינם מונצחים כיום בעיר, והיה מי שהאמין שיש להנציחם. נכון להיום, הרחוב היחידי הנקרא על שם ראש מועצה לשעבר הוא רחוב חיים גושן, הקרוי על שמו של ראש המועצה הראשון בעיר. רבים חשבו כי בניית השכונות החדשות היא הזדמנות להנציח את זכרם של כאלו שתרמו את מיטב שנותיהם לעיר ולתושבים לאורך השנים מאז הקמתה. "זה פשוט פספוס היסטורי, וחבל שהעירייה לא דואגת לזכור ולהזכיר לילדים ולנוער של היום מי הקים את העיר הזאת", אמר הפעיל החברתי רמי עטיה. לדבריו, "יש תמיכה ציבורית מוחלטת בקריאה של רחובות על שם אישים שפעלו בחיים הציבוריים עשרות שנים למען קריית מלאכי, אבל בעירייה מתעלמים מזה".

בעירייה דוחים את הדברים של עטיה, ומסבירים כי קריאת רחובות על שם תושבים מקומיים עלולה להוות תקדים שייצור כאוס. "עד 120, מרבית ראשי העירייה לשעבר נמצאים בין החיים", אמר השבוע גורם בכיר, "יש רחוב, גם אם זה לא ממש רשמי, על שם דוד עבודי ז"ל, ובכך בעצם מונצחים שני ראשי הערים של העיר שנפטרו". לדבריו, "אם נתחיל לקרוא רחובות על שם חברי מועצה, זה ייגמר במחלוקות ובכעסים, ועדיף להימנע מזה". יש לציין כי רחוב אחד בעיר, בשכונת הרצל, קרוי על שמו של סגן ראש העירייה המנוח אליהו בן אהרון.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה