צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

השמות החדשים

פורסם

בתאריך

25 הרחובות בשכונות "כרמי הנדיב" ו"המחנה" יקראו על שמם של רבנים, נשים ואנשי כוחות הביטחון. בוועדת השמות, שבוחנת בימים אלו את האישים שעל שמם ייקראו הרחובות, שוקלת לשנות את שמה של השכונה, ועשויה לפנות לציבור ולבקש רעיונות. פעיל חברתי: "הוועדה מפספסת הזדמנות היסטורית להנציח אישים מקומיים"

 

הרב עובדיה יוסף, רחל המשוררת, יפה ירקוני, רפאל איתן ושושנה דמארי. אלו הם חלק מהשמות אותם שוקלת ועדת השמות העירונית להעניק לרחובות בשתיים מהשכונות החדשות הנבנות בימים אלו בעיר. החידוש והבשורה המשמעותית ביותר: באחת השכונות, "כרמי הנדיב", ייקראו כל הרחובות על שם נשים.

כידוע, מזה כחודשיים וחצי פועלת ועדת השמות בראשותו של חבר המועצה שלומי מלכה, שמטרתה לבצע אסדרה של שמות רחובות קיימים בעיר וכן לבחון מתן שמות לרחובות בשכונות "המחנה" ו"כרמי הנדיב" העתידיות, שהבנייה בהן נמצאת כיום בעיצומה. הוועדה הוקמה בעקבות התקדמות הבנייה החדשה, ומיד עם הקמתה הודיעו בעירייה כי היא תפעל מתוך מדיניות העדפה מתקנת, במסגרתה ייקראו שמות הרחובות החדשים על שם נשים ומזרחיים, שתי קבוצות אוכלוסייה המופלות לרעה בכל הקשור לאחוז שמות הרחובות הנקראים על שמם בעיר. בדיקת "המקור" עוד בטרם הוכרז על הקמת הוועדה העלתה כי 94% משמות הרחובות בעיר הנקראים על שם אישים מנציחים את שמותיהם של גברים. בנוסף, 76% משמות הרחובות נקראים על שם אישים אשכנזים, ורק 24% על שם אישים ספרדיים-מזרחיים.

בשבוע שעבר קיימו חברי הוועדה ישיבה נוספת עם מהנדס העירייה, נועם רווחה, שהציג בפניהם את מפות השכונות העתידיות. על פי הבדיקה שנערכה באגף ההנדסה של העירייה, בשתי השכונות גם יחד יהיו 25 רחובות, שעל הוועדה להחליט ביחס לשמותיהם. עוד בטרם כינוס הוועדה הודיע יושב הראש מלכה כי היא תפעל לשם קריאת הרחובות החדשים על שם נשים ורבנים. ואולם, בעקבות ביקורת ציבורית על ההחלטה, הוחלט לשנות אותה במעט: הוועדה קבעה כי הרחובות החדשים ייקראו על שם נשים, רבנים, רמטכ"לים ומדינאים ציוניים בולטים.

ההחלטה המרכזית ביותר של הוועדה נוגעת כאמור לשכונת "כרמי הנדיב", שם נבנות בימים אלו 220 יחידות דיור אליהן אמורות להצטרף עוד כ-3,000 יחידות בשנים הקרובות. על פי החלטת הוועדה, כל 10 הרחובות בשכונה הזאת ייקראו על שם נשים, חלקן המרכזי משוררות, זמרות וסופרות. בין השמות שחברי הוועדה שוקלים ניתן למצוא את המשוררות נעמי שמר, רחל בלובשטיין (הידועה בשמה רחל המשוררת) ולאה גולדברג; הסופרות דבורה עומר וזק'לין כהנוב והזמרות יפה ירקוני ושושנה דמארי.

לעומת זאת, בשכונת "המחנה" צפויים להיות 15 רחובות חדשים, יותר משכונת "כרמי הנדיב", וזאת על אף שגודלה של האחרונה משמעותי בהרבה מהראשונה. לדברי מקור בוועדה, הסיבה לכך היא כי בעוד הבנייה ב"מחנה" מתקדמת בקצב מהיר והשכונה צפויה להיות מאוכלסת ברובה בעוד כשנה, ב"כרמי הנדיב" נבנים כיום רק מספר בניינים, והבנייה העיקרית בשכונה טרם החלה.

 

"פספוס היסטורי"

במקביל, בוועדה הודיעו כי הם שוקלים את שינויי שם השכונה מ"המחנה" לשם אחר, כאשר אחד השמות שנבחנים הם "שכונת המצביאים". זאת, על רקע העובדה שבוועדה הודיעו כי בשכונה ייקראו רחובות בין היתר על שם רמטכ"לים ואנשי כוחות הביטחון לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל. בין שמות הרחובות שנשקלים: רחוב ע"ש רמטכ"ל צה"ל רפאל איתן ורחוב דדו אלעזר, על שמו של הרמטכ"ל דוד אלעזר. בנוסף, בין שלוש לחמש רחובות בשכונה ייקראו על שמותיהם של רבנים, ביניהם הראשון לציון הרב עובדיה יוסף, שנפטר לפני כשלוש שנים, וכן הרב מרדכי אליהו, שנפטר לפני כשש שנים. יש לציין כי ההצעה לקרוא לשכונה "המצביאים" נדחתה על ידי מרבית חברי הוועדה, שהתבקשו להציע שמות נוספים לקראת הישיבה הבאה. "אולי נפנה לציבור ונשאל מה דעתם בעניין", אמר היו"ר שלומי מלכה.

עוד בטרם הקמתה של הוועדה ציפו לא מעטים כי היא תעסוק גם בהנצחתם של תושבים מקומיים שהפכו לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה של קריית מלאכי, והלכו לעולמם. בין היתר, מדובר בראשי עירייה לשעבר וסגניהם, שכמעט ואינם מונצחים כיום בעיר, והיה מי שהאמין שיש להנציחם. נכון להיום, הרחוב היחידי הנקרא על שם ראש מועצה לשעבר הוא רחוב חיים גושן, הקרוי על שמו של ראש המועצה הראשון בעיר. רבים חשבו כי בניית השכונות החדשות היא הזדמנות להנציח את זכרם של כאלו שתרמו את מיטב שנותיהם לעיר ולתושבים לאורך השנים מאז הקמתה. "זה פשוט פספוס היסטורי, וחבל שהעירייה לא דואגת לזכור ולהזכיר לילדים ולנוער של היום מי הקים את העיר הזאת", אמר הפעיל החברתי רמי עטיה. לדבריו, "יש תמיכה ציבורית מוחלטת בקריאה של רחובות על שם אישים שפעלו בחיים הציבוריים עשרות שנים למען קריית מלאכי, אבל בעירייה מתעלמים מזה".

בעירייה דוחים את הדברים של עטיה, ומסבירים כי קריאת רחובות על שם תושבים מקומיים עלולה להוות תקדים שייצור כאוס. "עד 120, מרבית ראשי העירייה לשעבר נמצאים בין החיים", אמר השבוע גורם בכיר, "יש רחוב, גם אם זה לא ממש רשמי, על שם דוד עבודי ז"ל, ובכך בעצם מונצחים שני ראשי הערים של העיר שנפטרו". לדבריו, "אם נתחיל לקרוא רחובות על שם חברי מועצה, זה ייגמר במחלוקות ובכעסים, ועדיף להימנע מזה". יש לציין כי רחוב אחד בעיר, בשכונת הרצל, קרוי על שמו של סגן ראש העירייה המנוח אליהו בן אהרון.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה