צור עימנו קשר

חדשות

השמות החדשים

פורסם

בתאריך

25 הרחובות בשכונות "כרמי הנדיב" ו"המחנה" יקראו על שמם של רבנים, נשים ואנשי כוחות הביטחון. בוועדת השמות, שבוחנת בימים אלו את האישים שעל שמם ייקראו הרחובות, שוקלת לשנות את שמה של השכונה, ועשויה לפנות לציבור ולבקש רעיונות. פעיל חברתי: "הוועדה מפספסת הזדמנות היסטורית להנציח אישים מקומיים"

 

הרב עובדיה יוסף, רחל המשוררת, יפה ירקוני, רפאל איתן ושושנה דמארי. אלו הם חלק מהשמות אותם שוקלת ועדת השמות העירונית להעניק לרחובות בשתיים מהשכונות החדשות הנבנות בימים אלו בעיר. החידוש והבשורה המשמעותית ביותר: באחת השכונות, "כרמי הנדיב", ייקראו כל הרחובות על שם נשים.

כידוע, מזה כחודשיים וחצי פועלת ועדת השמות בראשותו של חבר המועצה שלומי מלכה, שמטרתה לבצע אסדרה של שמות רחובות קיימים בעיר וכן לבחון מתן שמות לרחובות בשכונות "המחנה" ו"כרמי הנדיב" העתידיות, שהבנייה בהן נמצאת כיום בעיצומה. הוועדה הוקמה בעקבות התקדמות הבנייה החדשה, ומיד עם הקמתה הודיעו בעירייה כי היא תפעל מתוך מדיניות העדפה מתקנת, במסגרתה ייקראו שמות הרחובות החדשים על שם נשים ומזרחיים, שתי קבוצות אוכלוסייה המופלות לרעה בכל הקשור לאחוז שמות הרחובות הנקראים על שמם בעיר. בדיקת "המקור" עוד בטרם הוכרז על הקמת הוועדה העלתה כי 94% משמות הרחובות בעיר הנקראים על שם אישים מנציחים את שמותיהם של גברים. בנוסף, 76% משמות הרחובות נקראים על שם אישים אשכנזים, ורק 24% על שם אישים ספרדיים-מזרחיים.

בשבוע שעבר קיימו חברי הוועדה ישיבה נוספת עם מהנדס העירייה, נועם רווחה, שהציג בפניהם את מפות השכונות העתידיות. על פי הבדיקה שנערכה באגף ההנדסה של העירייה, בשתי השכונות גם יחד יהיו 25 רחובות, שעל הוועדה להחליט ביחס לשמותיהם. עוד בטרם כינוס הוועדה הודיע יושב הראש מלכה כי היא תפעל לשם קריאת הרחובות החדשים על שם נשים ורבנים. ואולם, בעקבות ביקורת ציבורית על ההחלטה, הוחלט לשנות אותה במעט: הוועדה קבעה כי הרחובות החדשים ייקראו על שם נשים, רבנים, רמטכ"לים ומדינאים ציוניים בולטים.

ההחלטה המרכזית ביותר של הוועדה נוגעת כאמור לשכונת "כרמי הנדיב", שם נבנות בימים אלו 220 יחידות דיור אליהן אמורות להצטרף עוד כ-3,000 יחידות בשנים הקרובות. על פי החלטת הוועדה, כל 10 הרחובות בשכונה הזאת ייקראו על שם נשים, חלקן המרכזי משוררות, זמרות וסופרות. בין השמות שחברי הוועדה שוקלים ניתן למצוא את המשוררות נעמי שמר, רחל בלובשטיין (הידועה בשמה רחל המשוררת) ולאה גולדברג; הסופרות דבורה עומר וזק'לין כהנוב והזמרות יפה ירקוני ושושנה דמארי.

לעומת זאת, בשכונת "המחנה" צפויים להיות 15 רחובות חדשים, יותר משכונת "כרמי הנדיב", וזאת על אף שגודלה של האחרונה משמעותי בהרבה מהראשונה. לדברי מקור בוועדה, הסיבה לכך היא כי בעוד הבנייה ב"מחנה" מתקדמת בקצב מהיר והשכונה צפויה להיות מאוכלסת ברובה בעוד כשנה, ב"כרמי הנדיב" נבנים כיום רק מספר בניינים, והבנייה העיקרית בשכונה טרם החלה.

 

"פספוס היסטורי"

במקביל, בוועדה הודיעו כי הם שוקלים את שינויי שם השכונה מ"המחנה" לשם אחר, כאשר אחד השמות שנבחנים הם "שכונת המצביאים". זאת, על רקע העובדה שבוועדה הודיעו כי בשכונה ייקראו רחובות בין היתר על שם רמטכ"לים ואנשי כוחות הביטחון לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל. בין שמות הרחובות שנשקלים: רחוב ע"ש רמטכ"ל צה"ל רפאל איתן ורחוב דדו אלעזר, על שמו של הרמטכ"ל דוד אלעזר. בנוסף, בין שלוש לחמש רחובות בשכונה ייקראו על שמותיהם של רבנים, ביניהם הראשון לציון הרב עובדיה יוסף, שנפטר לפני כשלוש שנים, וכן הרב מרדכי אליהו, שנפטר לפני כשש שנים. יש לציין כי ההצעה לקרוא לשכונה "המצביאים" נדחתה על ידי מרבית חברי הוועדה, שהתבקשו להציע שמות נוספים לקראת הישיבה הבאה. "אולי נפנה לציבור ונשאל מה דעתם בעניין", אמר היו"ר שלומי מלכה.

עוד בטרם הקמתה של הוועדה ציפו לא מעטים כי היא תעסוק גם בהנצחתם של תושבים מקומיים שהפכו לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה של קריית מלאכי, והלכו לעולמם. בין היתר, מדובר בראשי עירייה לשעבר וסגניהם, שכמעט ואינם מונצחים כיום בעיר, והיה מי שהאמין שיש להנציחם. נכון להיום, הרחוב היחידי הנקרא על שם ראש מועצה לשעבר הוא רחוב חיים גושן, הקרוי על שמו של ראש המועצה הראשון בעיר. רבים חשבו כי בניית השכונות החדשות היא הזדמנות להנציח את זכרם של כאלו שתרמו את מיטב שנותיהם לעיר ולתושבים לאורך השנים מאז הקמתה. "זה פשוט פספוס היסטורי, וחבל שהעירייה לא דואגת לזכור ולהזכיר לילדים ולנוער של היום מי הקים את העיר הזאת", אמר הפעיל החברתי רמי עטיה. לדבריו, "יש תמיכה ציבורית מוחלטת בקריאה של רחובות על שם אישים שפעלו בחיים הציבוריים עשרות שנים למען קריית מלאכי, אבל בעירייה מתעלמים מזה".

בעירייה דוחים את הדברים של עטיה, ומסבירים כי קריאת רחובות על שם תושבים מקומיים עלולה להוות תקדים שייצור כאוס. "עד 120, מרבית ראשי העירייה לשעבר נמצאים בין החיים", אמר השבוע גורם בכיר, "יש רחוב, גם אם זה לא ממש רשמי, על שם דוד עבודי ז"ל, ובכך בעצם מונצחים שני ראשי הערים של העיר שנפטרו". לדבריו, "אם נתחיל לקרוא רחובות על שם חברי מועצה, זה ייגמר במחלוקות ובכעסים, ועדיף להימנע מזה". יש לציין כי רחוב אחד בעיר, בשכונת הרצל, קרוי על שמו של סגן ראש העירייה המנוח אליהו בן אהרון.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.