צור עימנו קשר

בחירות 2018

הקרב על העבודה

כ-900 בעלי זכות הצבעה יבחרו מחר את יושב ראש סניף מפלגת העבודה המקומי- אליאור עמר או יוסי סולימני. במערכת הפוליטית ממתינים בציפייה רבה לתוצאות האמת, ומנסים לעזור למועמד המועדף עליהם לנצח בקרב המסקרן. "הזדמנות בלתי חוזרת לשינוי אמיתי", אמר בשבוע שעבר עמר. סולימני: "אמשיך לפעול למען הציבור כפי שעשיתי כל השנים"

פורסם

בתאריך

אחרי חודשים ארוכים של הכנות וציפיות, יתייצבו מחר העיתונאי והפעיל החברתי לשעבר אליאור עמר וחבר המועצה הוותיק יוסי סולימני לקרב ראש בראש בסופו ייקבע מי יעמוד בראשות סניף מפלגת "העבודה" בקריית מלאכי.

זה היה מסע סוער ורווי יצרים שנמשך מאז הודיע עמר לראשונה על עזיבתו את עולם התקשורת לטובת העולם הפוליטי, לפני כחצי שנה. המירוץ נפתח רשמית בחודש נובמבר, אז הודיע עמר כי יתמודד בפריימריז של מפלגת העבודה והצהיר כי פקד לשם כך מאות תושבים חדשים למפלגה שמאמינים בדרכו והתפקדו על מנת לסייע לבחירתו. מנגד, סולימני לא הודיע אמנם מעולם באופן רשמי שיתמודד בפריימריז של הסניף המקומי של המפלגה, אולם הוא פעל מתחת לפני השטח לשם הכנת הקרקע להתמודדותו, ולפני כשבועיים אכן הגיש את טופס המועמדות במשרדי המפלגה בתל אביב.

ביום ראשון שעבר ערך סולימני כנס אליו הגיעו כמאה בני אדם ביניהם שבעה חברי כנסת, בהם עמיר פרץ, שהביע תמיכה נלהבת במועמדותו. אל הכנס הגיעו גם כמה דמויות מוכרות בעיר, בהן חבר המועצה בוריס בורוכוב, גבי אלוש, אלי ביטון וכן ראש העירייה אליהו זוהר שהגיע לזמן קצר. תמיכתו של ח"כ פרץ בסולימני ייתכן ובאה על רקע העובדה כי עמר זוכה לתמיכתו של יו"ר המפלגה, אבי גבאי, וכן של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שאף הגיעה לכנס הרמת כוסית שערך לפני חג הפסח. גבאי ויחימוביץ' נחשבים ליריבים פוליטיים חריפים של פרץ. עמר גם זכה לתמיכה פומבית של פרופ' יפעת ביטון, ילידת העיר שהייתה מועמדת לכהונת שופטת בבית המשפט העליון ומונתה השבוע לדירקטורית בבנק ישראל.

חדש מול ישן

קצת פחות מ-900 בעלי זכות הצבעה יוכלו לבחור בין חבר המועצה הוותיק סולימני לבין הפוליטיקאי הטרי עמר. לפי הודעת המפלגה, הבחירות יתקיימו במבנה בית החייל בעיר, כאשר הקלפיות ייפתחו ב-10 בבוקר וייסגרו בתשע בערב. ההצבעה תתאפשר באמצעות הצגת תעודה מזהה הכוללת תמונה בלבד.

סולימני, בן 53, נשוי בשנית ואב לארבעה, נחשב לפוליטיקאי ותיק מאוד. הוא חבר מועצה מזה 29 שנים. הוא כיהן פעמיים כסגן ראש העירייה וכממלא מקום, בפעם האחרונה בתקופתו של ראש העירייה לשעבר מוטי מלכה. בבחירות האחרונות התמודד ברשימה עצמאית לראשות העירייה ולמועצת העיר, אך למרות תמיכת מחצית מהקהילה האתיופית זכה ל-14 אחוזי תמיכה בלבד. הוא קיבל שני מנדטים לאחר שניצח בהטלת מטבע את רשימתו של דוד גלעם, אף שרשימתו של גלעם קיבלה מספר רב יותר של קולות.

עמר, שיחגוג בחודש הבא את יום הולדתו ה-29, הודיע כאמור על כניסתו לפוליטיקה לפני כחצי שנה, לאחר 12 שנים בהן היה איש תקשורת. הוא החל את דרכו ככתב חברה ונוער בעיתון "המקומון", ועם השנים התקדם עד שמונה לעורך העיתון. ב-2013 עזב את העיתון וכעבור פחות משנה מונה לשמש כעורך ראשי בעיתון "המקור". במקביל ועד היום משמש עמר כקצין הסברה במילואים בפיקוד העורף. זוהי ההתמודדות הראשונה של עמר בפוליטיקה המקומית, ובראיונות שהעניק לכלי התקשורת הסביר כי החליט להצטרף לפוליטיקה לאחר שנים שליווה את המערכת הפוליטית מתוקף תפקידו כעיתונאי, ולאחר שראה כיצד מתקבלות החלטות על בסיס אינטרסים זרים ולא על בסיס האינטרסים הציבוריים.

במערכת הפוליטית כוססים ציפורניים בציפייה לזהותו של המנצח בפריימריז בין עמר לסולימני, ופוליטיקאים ועסקנים פוליטיים רבים לא נשארו אדישים ובחשו עמוק בצלחת ההתמודדות. כך למשל זכה סולימני לתמיכתו של חבר המועצה גדעון מהרי, שסיים שלישי בפריימריז של הקהילה האתיופית, וכן של חברי מועצה נוספים, בהם מישל טפירו שפקד למפלגה כמה מבני משפחתו. סולימני זכה גם לתמיכתם המפתיעה של עשרות חרדים-ליטאים מישיבתו של הרב יהודה עמית בקריית מלאכי. מדובר בקהילה הנחשבת שמרנית מאוד, שאינה מעורה בדרך כלל בענייני העיר, ובין היתר שומרת על מערכת חינוך עצמאית ונפרדת. לפני כחצי שנה חשפנו כאן ב"המקור" מסמך שנחתם בין היתר על ידי הרב עמית, ובו נקבע כי יוקם גן מיוחד לטובת הורים המעוניינים בשמירה יתרה ואף קיצונית על כללים בנוגע להחזקת טלפון סלולרי והימצאותה של טלוויזיה בבית. במסמך נכתב כי הורים שיבקשו לשלוח את ילדיהם לגנים אלו יידרשו לקבל אישור מוועדה רוחנית מיוחדת שתוקם ותבחן את מידת הדתיות שלהם. לדברי סולימני, התפקדותם של אנשי הקהילה החרדית נעוצה בחברות רבת שנים בינו לבינם, והוא הצהיר כי מדובר ב"הצטרפות של קהלים חדשים למפלגה". סולימני זכה גם לחיזוק מבני משפחת הקבלנים וקנין, שכמה עשרות מהם התפקדו למפלגה, ככל הנראה על מנת לחסום את דרכו של עמר. התפקדותם של בני משפחת וקנין באה זמן קצר לאחר שסולימני העלה בצוותא עם דוד גלעם בקשה לדון ולאשר את 3 הקומות העליונות בפרוייקט "לב הפארק" הבלתי חוקי, למרות פסיקת בית המשפט העליון בסוגיה.

לעומת זאת, עמר זכה בעיקר לתמיכה של אנשים פרטיים שלא התפקדו לרוב באופן מאורגן, וכן של רבים מחבריו ומכריו. עמר כן זכה לתמיכה גם מחבר המועצה שי סיום, שסיים במקום הראשון בפריימריז של הקהילה האתיופית ונחשב לחברו הטוב. סיום עצמו אמנם לא התפקד למפלגה, אולם רבים מבני משפחתו עשו זאת כדי לתמוך במועמדותו של עמר. השבוע זכה עמר גם לתמיכתו הפומבית של יוסף מור יוסף, אחד מוותיקי מפלגת העבודה בקריית מלאכי.

מנסים לשכנע

בשבוע החולף עסקו שני המועמדים בהכנות לקראת יום הבחירות, ובשיחות שכנוע אחרונות עם מתלבטים, אשר יש להניח כי יימשכו לאורך סוף השבוע. ועדת הקלפי שתנהל את יום הבחירות בעיר תהיה ניטרלית, ותגיע מטעמה של המפלגה. לכל אחד מהמועמדים יהיו נציגים שייפקחו על הליך הבחירות, כאשר הקלפיות ייסגרו כאמור בשעה תשע בערב, אז יחל הליך הספירה. על פי ההערכות, תוצאות אמת צפויות לקראת השעה 22:30, זאת אלא אם שעות ההצבעה יוארכו עקב עומסים אפשריים בקלפיות בסמוך לשעת הסגירה המתוכננת.

עמר אמר בשבוע שעבר: "יש לנו הזדמנות בלתי חוזרת לעשות בקריית מלאכי שינוי אמיתי, לשנות את התרבות הפוליטית ולהחזיר את תפקידם של נבחרי הציבור למקורות: לשרת את הציבור. הבחירות ביום שני לא יהיו קלות, ואני קורא לכל מי שיש לו זכות הצבעה לבוא להצביע, ולהצביע לפי פרמטר אחד בלבד: מי ישרת אתכם, את הציבור ואת העיר נאמנה. מאות החברים שהצטרפו אלינו בחודשים האחרונים מוכיחים שקריית מלאכי צמאה לשינוי של ממש, ולא בעוד מאותו דבר. אני מבטיח שאם תינתן לי ההזדמנות חובת ההוכחה תהיה עליי, ואעשה הכל על מנת לשרת את הציבור- ורק אותו".

המועמד השני, יוסי סולימני, אמר: "אני גאה לעמוד בראש תנועה אשר פקדה לשורותיה למעלה מ-900 חברים חדשים במהלך החודשים האחרונים, ואשר תהווה כוח חשוב ומשמעותי בבחירות המוניציפליות הקרובות. עבורי באופן אישי מדובר בתעודת כבוד ובהערכה רבה לה אני זוכה מציבור תושבי קריית מלאכי על שנים ארוכות של הקרבה והשקעה למענם ובשבילם. גם בעתיד אמשיך לשרת נאמנה את תושבי העיר, לגייס את חברי הכנסת והשרים למען העיר ומעל הכל אמשיך להיות קשוב לצורכי התושבים ולפעול למענם בעירייה כפי שעשיתי במהלך כל השנים. ביקורם השבוע של שמונה חברי כנסת והבעת התמיכה שלהם בי נוסכת בי הרבה ביטחון לעוד שנים של שירות ציבורי מסור".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

מסתמן: גלעם לא יוכל לבחור בליכוד

היועץ המשפטי של מפלגת הליכוד הודיע כי זכות הבחירה של חבר המועצה דוד גלעם בפריימריז של המפלגה, שייערכו ביום שלישי הבא- נפסלה. המועמדת אתי כליפא-אלוש עשויה להיפגע מההחלטה. גלעם: "מופתע מנדב ויצמן ומהמעשה החתרני שעשה". ויצמן בתגובה: "מעריך את דוד ומאחל לו הצלחה כיו"ר תנועת כולנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבוע וחצי בלבד לפני הפריימריז במפלגת הליכוד הודיע אמש (רביעי) היועץ המשפטי של המפלגה כי זכות הבחירה של חבר המועצה והמפלגה דוד גלעם בבחירות שייערכו ביום שלישי הבא נפסלה. הסיבה: פעילותו בשורות מפלגת "כולנו" של שר האוצר משה כחלון.

במהלך השבועות האחרונים פנו מספר אנשי מפלגת הליכוד אל בית הדין של המפלגה במטרה לפסול את אפשרות הבחירה של גלעם, הנתונה לו כחבר סניף, זאת בעקבות תפקידו לכאורה כיו"ר מפלגת 'כולנו' בקריית מלאכי בנוסף להיותו חבר מפלגה בליכוד. לטענתם, מדובר בעבירה על החוק שאוסר התפקדות לשתי מפלגות. בפנייתם הוסיפו העותקים מסמכים וסרטונים שונים המציגים את גלעם מביע תמיכה פומבית בשר האוצר משה כחלון בעיצומה של מערכת הבחירות הארציות האחרונה בשנת 2015.

בשיחה עם "המקור" טען גלעם כי הוא מופתע מההחלטה, והפנה אצבע מאשימה כלפי המועמד לראשות התנועה בפריימריז הקרובים ואחד מהאנשים החזקים בה, נדב ויצמן, "אני מופתע מאוד מנדב ויצמן. לפני חודשיים הוא ביקש שאתמודד לראשות העיר ודיברנו על שילוב כוחות, כך שמדובר במעשה חתרני. אני מופתע גם מהתנהלות תנועת הליכוד". גלעם הוסיף כי "למרות הדברים- עדיין לא נפסלתי. זה בהליך משפטי. אני כבר 50 שנה משלם דמי חבר למפלגה ומאמין שמי שצריך לתת את הדין בנושא ידע כיצד לפעול על מנת לבטל את ההחלטה. ההתנהלות הזו מבזה את המפלגה".

לגבי הסיבה בגינה נפסלה מועמדותו, כאמור היותו תומך בשר האוצר כחלון ובמפלגת כולנו, אמר גלעם כי "אין מטה או סניף של מפלגת 'כולנו' בקריית מלאכי. במהלך הבחירות עזרתי לכחלון מהיכרות אישית ואמונה שהוא יכול יחד עם ממשלת הליכוד לעזור לפריפרייה. אני לא יו"ר הסניף וגם לא מזוהה עם מפלגת כולנו. אני חבר מפלגת הליכוד וכך אמשיך להיות".

פסילת זכות הבחירה של גלעם עשויה לפגוע משמעותית במועמדת אתי כליפא-אלוש, שאמורה הייתה לזכות בקולו של גלעם בבחירות שייערכו ביום שלישי הבא. כיוון שמדובר בפריימריז פנימיים בהם זכות בחירה ל-42 חברים בלבד, הרי שפסילתו המסתמנת של גלעם עשויה להשפיע באופן מובהק על זהות המנצח בפריימריז- שיהיה גם מועמדה של תנועת הליכוד למועצת העיר בבחירות הקרובות.

בתגובה לדבריו של חבר המועצה דוד גלעם, המובאים בכתבה, מסר נדב ויצמן כי הוא "מאוד מעריך את דוד גלעם ומאחל לו הצלחה בתפקיד יו"ר תנועת כולנו".

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה