צור עימנו קשר

חדשות

הקרב על הליכוד

בחירות 2018 אולי עוד רחוקות, אבל המאבק על תפקיד מועמד מפלגת השלטון לראשות העירייה כבר יצא לדרך. אליהו זוהר עושה את הדרך בחזרה למפלגת האם, שם כבר מחכה לו ראש העירייה לשעבר, מוטי מלכה. שניהם תלויים בכלל באדם שלישי // בנימה אישית

פורסם

בתאריך

בשקט ובחריצות מכין ראש העירייה, אליהו זוהר, את דרכו בחזרה למפלגת הליכוד. אחרי תשע שנות גלות במפד"ל ובבית היהודי, השביל למפלגת האם, מפלגת השלטון בעלת שלושים המנדטים, כבר נמצא בשלבי סלילה מתקדמים. מקורות יודעי דבר מספרים שטופס ההתפקדות של זוהר לליכוד כבר חתום, שוב במגירה, רק מחכה להוראה לשלוח אותו למוסדות המפלגה ולאשר את ההצטרפות המחודשת. זה יהיה מצב של ניצחון לשני הצדדים: הליכוד יזכה בראש עירייה מכהן, לכאורה חיזוק אלקטוראלי, וזוהר יזכה בבית החם של המפלגה השלטת, בזרועותיהם הפתוחות של השרים, המהווים חצי מהרכב הממשלה.

לסיבה היחידה שזוהר בכל זאת מתמהמה קוראים איילת שקד. שרת המשפטים, מספר 2 בבית היהודי, נזעקה כדי לשמור כחלק מהמפלגה את הבן שמאיים להפוך לאובד, וקיימה איתו שיחת טלפון בהולה. אל תלך, אמרה לו. לגרסתה של שקד, הבית היהודי עשה המון למען עיריית קריית מלאכי, למען זוהר עצמו, כראש עירייה. זוהר, גם אם בפומבי הוא מכחיש זאת, חושב הפוך. לא פעם השמיע את מורת רוחו מהפעילות המועטה והלא מספקת, לדבריו, של המפלגה למען הצלחתו בתפקיד, למען הצלחתה וקידומה של עירו, קריית מלאכי. שקד הבטיחה שיהיה בסדר. שוב, יש לציין.

כל כך הרבה פעמים שמע זוהר את המשפט "יהיה בסדר". למרות זאת, גם הפעם, למרות הניסיון הרב והמר, בחר זוהר להשהות את ההתפקדות לליכוד. הוא החליט, כמו הרבה מקרים דומים בעבר, לתת למפלגה הנוכחית שלו עוד הזדמנות, מי יודע כמה. כל כך הרבה פעמים הם אכזבו אותו בעבר, כל כך הרבה פעמים הוא חש מרומה, כל כך הרבה פעמים הוא הוריד את הראש – יש שיגידו מכבוד ויש שיגידו בכניעה (אני מעדיף את האופציה השנייה), אבל הוא מתעקש שוב, גם הפעם, להאמין שמשהו ישתנה. זוהר, כידוע, אדם מאמין. על כן ראוי שיתייחס ברצינות לביטוי אשרי המאמין, ויבחן את פירושו המילוני. הרשו לי לנחש שגם הפעם יעלה זוהר חרס בידו. בסוף, הוא יעלה סופית על השביל המוביל אל שער הכניסה לליכוד.

בינתיים, אנשיו של זוהר כבר עובדים, מכינים את הקרקע. אי אפשר להניח שהם עושים זאת על דעת עצמם. בסביבת זוהר מבהירים שהכל זה מלמעלה, כלומר מלשכתו של ראש העירייה. אט-אט מתפקדים עוד ועוד מתומכי זוהר לבסיס האם. ביום פקודה, הם יהפכו את החזרה של זוהר לליכוד לחלקה ושוטפת. זוהר תמיד הקפיד לשמור כמה עשרות מאנשיו כפקודים בליכוד, אבל כדי להשתלט על המפלגה מחדש הוא צריך הרבה יותר מאשר כמה עשרות מתפקדים. ואם חוזרים לליכוד, עדיף להתחיל את הדרך המחודשת כשיש מאחוריך כוח משמעותי של עשרים אחוזים מהמתפקדים לפחות, קרי, 250 בני אדם.

יש לזוהר גם חששות מהמעבר. זה לא רק הדם הרע שיישאר אצל חברי הבית היהודי, שעדיין נמצאים בעמדות השפעה בממשלה, שעומד מול עיניו. זה בעיקר הבחירות העתידיות, בעוד שלוש שנים ושלושה חודשים. זוהר מסתכל מעבר לכתף ולא מאמין שכל כך מהר חלפו להם שנה ושמונה חודשים מאז הוא התיישב על כס ראש העירייה. אם יעבור לליכוד, הגם שהוא ראש עירייה מכהן, אין בהכרח מוחלט וודאי שהמפלגה תחליט להציבו בלא פריימריז כמועמד המפלגה לראשות העירייה בבחירות 2018. זו בדיוק ההבטחה שהוא שואף להשיג מבכירי המפלגה. לבכירי הליכוד האחרים, בעיר וגם ברמה הארצית, יש תכניות אחרות לגמרי. הם זוכרים היטב כיצד זוהר התגייס, במלוא המרץ, לסייע לבית היהודי בבחירות האחרונות לכנסת, כמה רגעים אחרי שהבטיח לבכירים בליכוד, ושב והבטיח, כי יקפיד לסייע דווקא למפלגתם בבחירות.

זוהר אולי מגשש את הדרך חזרה לליכוד, אבל ראש העירייה לשעבר, מוטי מלכה, כבר נמצא על האוטוסטראדה. אצל מלכה, שמעולם לא חש בושה אמיתית על מעשיו, בחירות 2018 כבר נמצאות מבעד לכוונת הרובה. מיום שעזב את הלשכה המפנקת בקומה השנייה בבניין העירייה אחרי שהורשע בעבירות מין ובעבירות על חוקי התכנון והבנייה, הוא לוטש עיניים לכיוונה מתוך מטרה אחת ברורה: לחזור לכיסא ממנו, כך הוא מאמין, נושל בכוח.  כבר חודשים ארוכים שמלכה עובד. או וואה כמה שהוא עובד. מלכה לא חושש לספר על כוונותיו העתידיות לכל מי שרק רוצה לשמוע, ואפילו מתכנן לפרטי פרטים את איוש מטה הבחירות העתידי שלו. הוא פוקד אנשים חדשים, הן בעצמו והן באמצעות תומכיו המעטים שעדיין נותרו בעיר, שכמהים לשוב לימי המלכות ההם, בהם כל ממזר שהמלך חפץ ביקרו הפך לנסיך. אל אותם אנשים שנותרו מאז ומתמיד תומכי מלכה יש להוסיף כמה ממאוכזבי זוהר, והם לא מעטים. במילים אחרות: למוטי מלכה יש כר פורה לפעול בו. בהעדר שואפים פוטנציאלים ברורים אחרים לכתר בתוך הליכוד, נדמה כי הקרב המרכזי שם צפוי בין מלכה לבין זוהר.

הכוח אצל ויצמן

הבעיה המרכזית של זוהר ומלכה כאחד, היא שהם בטוחים שבאמצעות התפקדות המונית הם יוכלו לשנות את מאזן הכוחות בתוך הליכוד לטובתם. האמת היא ששניהם לא בהכרח מבינים דבר אחד מרכזי: לגורם הכי משפיע, וכנראה גם מכריע, בתוך הליכוד, לא קוראים מוטי או אליהו, אלא נדב. נדב ויצמן. הגם שויצמן נכשל (אחרי שהתמודד באומץ ראוי להערכה מול ראש העירייה הכל יכול דאז, מוטי מלכה) בבחירות ההן ב-2008, והגם שכישלונו של אחיו, רן ויצמן, היה מהדהד פי כמה, הגו'קר נמצא אצלו. גם בליכוד מבינים שלפחות כיום, ויצמן הוא מרכז הכוח הבלתי מעורער של הסניף המקומי, שחולש על כארבעים אחוזים מקרב המתפקדים, המאורגנים כחיילים ליום פקודה, ככל שיידרש. ברצותו, יכול ויצמן לבחור מועמד משלו לראשות העירייה מטעם הליכוד, להריצו, ויש סבירות גבוהה מאוד שינצח. כך גם לגבי הקרב המסתמן בין זוהר למלכה: ויצמן יכול לקבוע מי מבין השניים יהיה מועמד הליכוד לראשות העירייה.

מבחינת מלכה וזוהר כאחד, הבעיה אחרת לגמרי: ויצמן אינו מעריך, בלשון המעטה, אף אחד מהם. ככל שזה תלוי בו, אפשר להניח, למועמד הליכוד לראשות העירייה בעוד שלוש שנים וקצת לא יקראו לא מלכה ולא זוהר.

הערה לפני סיום

בהנחה שלבסוף תבשיל דרכו של זוהר בחזרה לליכוד, יש שאלה אחת, מעניינת במיוחד, שצריכה להישאל: כיצד יסביר ראש העירייה את מטריית ההגנה הפומבית שהרבה להעניק, חדשות לבקרים, לבנט וחבריו למפלגה הנוכחית שלו, שעשויה להפוך למפלגה לשעבר. עשרות פעמים הגן זוהר בחירוף נפש על הפעילות המבורכת והענפה, כלשונו, של אנשי המפלגה לפיתוחה של קריית מלאכי ועתידה. פעמים רבות הוא גם נקט בשורה ארוכה של פרוייקטים, מיזמים, הטבות כספיות והטבות שוות כסף שהעניקו שרי המפלגה לעיר, שזה יהיה דיי מביך לראות את זוהר מתפתל בניסיון להסביר מה גרם לו, למרות כל התשבחות הללו, לנטוש את מפלגת הכיפות הסרוגות ולחזור למפלגה שעזב ביוזמתו לפני הבחירות למועצת העיר ב-2008.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה