צור עימנו קשר

חדשות

הקיר הסדוק

הגשמים העזים שירדו בזמן הסופה שפקה את אזורינו לפני שבועיים, חשפו שוב את הליקויים הקשים בבניין 163 בשכונת חב"ד בעיר, שסובל מכשלים חמורים בהם תקרה חצויה וברזלי פיגום לתמיכה זמנית. דיירת בבניין: "הבן שלי סובל מחרדות ולא מעוניין לגור בבית. מצב הבניין עשוי להוביל לאסון". העירייה בתגובה: "עושים כל שביכולתנו כדי לתת מענה"

פורסם

בתאריך

מדרגות מנותקות מהקיר, ברזלים במעברי הבניין הפנימיים ותקרה חצויה לשניים הם רק חלק מהמראות הקשים איתם נאלצים להתמודד דיירי בלוק 163 בשכונת חב"ד בעיר.
סיפורו של הבניין מתחיל בעיצומו של מבצע "צוק איתן", אז נחת גראד קטלני בבניין סמוך אשר גרם לזעזוע בבניין הרעוע.
לטענתם של הדיירים, העירייה הבטיחה להם כבר עם סיום המבצע, בשלהי שנת 2014, כי היא תטפל בבניין ותפעל לתיקון הליקויים שנגרמו לו, אולם המצב רק הלך והחמיר. "ככל שחלף הזמן נזקי הטבע, תזוזות האדמה והגשמים שירדו בכל חורף החמירו את המצב. הרווח בתקרה התרחב, המדרגות השתחררו מהקיר וגם חזית הבניין השתחררה במעט", סיפרה השבוע בשיחה עם "המקור" אחת מדיירות הבניין, אם לילד בן 11 המתגוררת בדירתה מטעם חברת "עמידר", שהוסיפה כי במהלך החודשים האחרונים חלה הידרדרות חמורה במצבו של הבניין- העשויה להסתיים באסון. "לפני חמישה חודשים החלו אבנים ליפול מתקרת הבניין אל תוך הביתה, מה שגרם לבני לחרדות שלא הותירו לו ברירה והוא עזב את הבית", הוסיפה הדיירת, שסיפרה כי היא פנתה בעבר לעירייה והמתינה שוב ושוב לתיקון בניין מגוריה.
"עזיבתו של בני זה החלק הכי עצוב בסיפור. איך מצפים מילד בן 11 לעלות ארבע קומות במדרגות מנותקות מקיר התמיכה? לפני חמישה חודשים כבר פנינו לעירייה ולעיתונות המקומית אך לא קיבלנו מענה לבעיה. הגיעו לפה עובדים והציבו ברזלים שלא פותרים את הסכנה. מה נעשה אם יהיה רעש אדמה או חלילה מצב מלחמה? הכל ייפול פה", הוסיפה הדיירת הזועמת.
לדבריה, היא פנתה בנושא גם לחברה המשכנת "עמידר", אולם גם שם לא זכתה לאוזן קשבת והליקויים בבניין נותרו כשהיו. "בעירייה אומרים שיטפלו אך מחכים לאישורים, ובעמידר טוענים שהבניין ראוי למגורים. אם הוא ראוי, אין לי בעיה לגור בו. שיורידו אותי כמה קומות ושהבן שלי יחזור לחיות איתי. מה כבר ביקשתי? להיות כמו כל אימא שרוצה להיות עם הבן שלה אחרי הלימודים? לשמוע ממנו חוויות ולעזור לו בשיעורי בית? למה אני צריך ללכת עד לאימא שלי בשביל לשמוע ממנו? למה הזמן שלי עם הבן שלי צריך להיות מוגבל, בגלל שמבחינת עמידר הבניין הזה ראוי למגורים?", תהתה.

נזקי הסופה
אם לא די במצב המבנה, הרי שביום שישי לפני שבוע וחצי בזמן ההכנות לכניסת השבת נתקלו דיירי הבניין בבעיה חדשה, אחרי שהגשמים שירדו במהלך מערכת הגשם האחרונה ששררה באזורנו חדרו אל תוך הבניין וזלגו ישירות לביתה. "כבר החל משעות הבוקר, במקום להתארגן לשבת, להכין דברים וללכת להורים עם בני, אני עומדת בבית וגורפת מים. שלחתי צילומים לחברי העירייה ולאנשי עמידר כדי שיבינו איך אני חיה ולמה הילד לא רוצה להגיע לפה, אך לא נעשה דבר", אמרה הדיירית, ובן זוגה הוסיף: "כמות הגשמים שירדה הכבידה על הבניין והביאה אותו למצב של שיפוע. ממש חששנו להישאר פה. בעקבות השיטפון זרקנו את כל חדרי השינה שלנו אחרי שכל העץ התמלא במים. פנינו לסגן ראש העירייה מישל טפירו שעוזר לנו בכל הנושא מול 'עמידר' אבל כרגע שום דבר לא עזר. הם לא מוכנים להעביר אותנו דירה וטוענים שאין בעיה לגור פה".
מחברת עמידר מסרה בתגובה לנאמר בכתבה: "נבהיר כי בתאריך 24 בדצמבר 2017, דנה ועדת אכלוס עליונה בבקשתה של הפונה להחלפת דירה ודחתה אותה מאחר שהפונה מתגוררת בדיור תיקני. לגבי מצב המבנה, החברה פועלת באחריות ומקצועיות ובהתאם לכך, לאחר בחינת אנשי המקצוע, הצבנו במבנה תמיכות זמניות. בשל המצב, אף אישר משרד השיכון הקצאת תקציב מיוחד לתיקון המבנה וכעת אנו מצויים בשלב תכנון סופי לפני ביצוע. כל טענה בדבר הכרזה על מצב המבנה יש להפנות לרשות המקומית, האחראית לכך".
סגן ראש העירייה מישל טפירו מסר בתגובה: "פניתי מספר פעמיים לעמידר על מנת שיתנו לה דירה אחרת בעיר או אפילו בבניין עצמו, אבל הם טוענים שזה בסדר לגור פה. העברנו עוד בקשה ולא נוותר עד שנמצא דרך לעזור לה. לגבי המצב בו נמצא הבניין אין לי יד בדבר וככל הידוע לי ישנה תכנית לטיפול שמחכה לאישור של משרד השיכון".
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "עיריית קריית מלאכי מכירה את הנושא ועושה ככל יכולתה לתת טיפול ראוי למצבה של הדיירת בפרט ולמצב הבניין בכלל. שלום הדיירים הוא החשוב ביותר ולכן עיריית קרית מלאכי תפנה תקציב של 4 מיליון שקלים משיקום שכונות לטובת חיזוק הבניין ובטחון התושבים.".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.