צור עימנו קשר

בחירות 2018

הקהילה האתיופית קיימה מפגש עם המועמדים לראשות העירייה; ההחלטה תיפול בקרוב?

חכמי העדה, יחד עם המועמדים למועצת העיר, פגשו את ראש העירייה אליהו זוהר, חיים ויצמן ומוטי מלכה. בקרוב הם צפויים להתכנס שוב, על מנת לבחון את סיכוייהם של כל אחד מהמועמדים – ולקבל החלטה על המועמד שיקבל את תמיכתם

פורסם

בתאריך

נכבדי העדה האתיופית, השמגלץ', קיימו ביום חמישי בשבוע שעבר מפגש עם שלושת המועמדים המרכזיים לראשות העירייה. לאחר הפגישות, שהתקיימו ברצף ונמשכו כמה שעות, צפויים להתכנס חברי הוועדה פעם נוספת ביחד עם המועמדים בניסיון להגיע להסכמות – שבשלב זה נראות רחוקות מאוד – על המועמד שיזכה לקבל את תמיכת הקהילה, הנחשבת לאחד הכוחות המשמעותיים ביותר לקראת הבחירות הקרובות.
זהו המפגש הראשון של המועמדים עם חברי הוועדה המורחבת, כאשר המפגש הקודם היה בנוכחותם של ארבעת המועמדים ברשימה למועצת העיר בלבד. המועמדים לראשות העירייה שהוזמנו למפגש התבקשו להגיע עם ראשי מחנות ותומכים מרכזיים שלהם, שמחזיקים כוח אלקטורלי מסויים. ראשון המגיעים למפגש היה ראש העירייה לשעבר מוטי מלכה, שהגיע בליוויו של הרב יורם ביטון. בימים שקדמו למפגש הבטיחו אנשיו של מלכה כי הוא יגיע למפגש בליווי אנשים מרכזיים בעלי כוח אלקטורלי רב, אולם בפועל הוא הגיע, כאמור, רק עם הרב ביטון, ראש כולל "הליכות עולם" בעיר. לפי ההערכות, הרב ביטון מחזיק לכל היותר כמה עשרות תומכים שנשמעים למרותו, ועל כן העובדה שמלכה הגיע בליוויו שלו בלבד לאחר שיצר ציפיות רבות במשך השבוע שקדם למפגש – אכזבה את תומכיו של מלכה בקרב אנשי הקהילה, שקיוו לתצוגת כוח משמעותית יותר. מלכה פרס את משנתו בפני אנשי הקהילה, וטען כי בתקופתו סייע להם רבות ולכן עליו לגמול לו כעת טובה.
המועמד השני שהגיע למפגש היה מנכ"ל העירייה לשעבר, חיים ויצמן. ויצמן הגיע בליווי של שלושה אנשים: הראשון הוא אליאור עמר, העיתונאי לשעבר והפוליטיקאי בהווה; נדב ויצמן, יו"ר מפלגת "הליכוד" בעיר ואחיינו של חיים; ורפאל בלחייב, בכיר בקהילה הבוכרית המתמודד היום (חמישי) בפריימריז של הקהילה. לאחר שוויצמן עצמו הציג את תוכניותיו לעיר וביקש את שיתוף הפעולה מצידם של בני הקהילה האתיופית, דיברו בזה אחר זה נדב ויצמן, עמר ובלחייב, והסבירו מדוע הם מאמינים כי ויצמן יכול להיות האיש מאחוריו מתלכדים כולם לקראת הבחירות הקרובות. נדב ויצמן הבטיח תמיכה גלויה של השרים וחברי הכנסת של "הליכוד", כולל ראש הממשלה נתניהו בעצמו, ואילו עמר הסביר כי ויצמן הוא איש ראוי עם עבר מקצועי מפואר מאחוריו, שיוכל להוביל את העיר למקומות חיוביים. ויצמן ועמר אמרו כי הם רואים עצמם חלק מגוש שיכלול את הליכוד, מחנה הצעירים, הקהילה האתיופית ומחנות וגופים נוספים – בהנחה שוויצמן יוביל אותו. בלחייב עצמו סיפר כי הוא שירת כחייל סדיר תחת ויצמן בזמן שזה היה מפקד פלוגה, וכי מדובר באדם ישר, איכותי ובעל יכולות מקצועיות גבוהות. הוא אמר שבאופן אישי הוא רואה עצמו לוקח חלק בגוש אותו ויצמן מוביל, אך הבהיר כי הדבר נתון למו"מ עם קהילתו, קהילת הבוכרים.
אחרון המגיעים למפגש היה ראש העירייה אליהו זוהר, שהגיע בליוויו של ממלא מקומו, חבר המועצה שמעון חזן. במהלך המפגש הציג זוהר לחברי הוועדה מסמכים המציגים את עשייתו בעיר ולמען הקהילה האתיופית בחמש שנות כהונתו עד כה, וביקש את תמיכתם. חזן דיבר אף הוא אל אנשי הוועדה ואמר כי סיכוייו של זוהר להיבחר גבוהים, וכי הוא מצפה מהקהילה האתיופית להצטרף אליו ולתמוך בו על מנת לקחת חלק בעשייה בשנים הבאות.

ראש העירייה זוהר. הגיע עם ממלא מקומו, שמעון חזן | צילום: יח"צ

ויצמן או מלכה

בסביבתו של ראש העירייה זוהר אמרו השבוע כי ככל הנראה, הסיכויים שלו לקבל את תמיכת הקהילה האתיופית אינם גבוהים, ואלו יעדיפו לבחור בין שני המועמדים הבולטים האחרים: חיים ויצמן ומלכה. חבר המועצה גדעון מהרי מנסה בכל כוחו לדחוף לתמיכה במלכה, אולם התנגדות חריפה נרשמת מצד גורמים בכירים ורבים בקהילה, ובראשם חבר המועצה שי סיום, שנבחר במקום הראשון בפריימריז. למקורביו אמר מהרי כי אם המצב הנוכחי יימשך, הוא ישקול לפרק את האיחוד, וזאת עקב אי שיתוף פעולה, לדבריו, מצד סיום.
מנגד, מקורביו של סיום טענו כי מהרי אינו מקבל את דין הבוחר, ומנסה לפעול נגד מי שסיים במקום הראשון בפריימריז. בין היתר הם מצביעים על כך שמהרי קיים מספר פגישות אישיות עם מלכה, וזאת אף שבקהילה התקבלה החלטה שסיום הוא זה שייפגש עם המועמדים ויראיין אותם בטרם יגיעו להופיע בפני אנשי הקהילה בפורומים רחבים יותר. שני הצדדים אינם מתכוונים לוותר, וההכרעה צפויה כנראה להגיע בסופו של דבר לפתחם של חכמי העדה, השמגלץ', יחד עם ארבעת הנבחרים ברשימה – סיום, יעקב טלה, מהרי וברוך סנבטה. האחרון, סנבטה, נחשב לאיש של מהרי ובקהילה מעריכים כי הוא פועל לפי הוראותיו, וללא דעה עצמאית משלו. סנבטה עצמו דחה בשיחות עם מקורביו את הטענות, ואמר כי הוא פועל לפי צו מצפונו. טרם ברור מתי תתכנס הוועדה שוב, והאם היא תקבל הכרעה בסוגיה, אולם גורמים בכירים בקהילה האתיופית אמרו כי הכוחות הפועלים זה מול זה לא יאפשרו קבלת החלטה בקרוב.

מוטי מלכה. הגיע עם הרב יורם ביטון | צילום: המקור

ויצמן. הגיע לפגישה עם אליאור עמר, נדב ויצמן ורפאל בלחייב | צילום: המקור ארכיון

לחץ להמשך קריאה
3 תגובות

3 Comments

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  20/07/2018 ב 19:12

  אנחנו בדרך להסלמה פוליטית הולך להיות שמח.מציע לכם להגדיל את הפופקורן בשקל תשעים.על פי הדיווחים המגיעים ממחנה ללו ומלכה .הם הולכים לקרוע אחד לשני את המסכה מהפנים

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  20/07/2018 ב 15:57

  תמיכה של האתיופים במוטי.והם יואשמו בכישלון עצמם.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  20/07/2018 ב 10:50

  תמיכה במלכה = הפסד ועוד 5 שנים באין עשיה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.