צור עימנו קשר

בחירות 2018

הקהילה האתיופית קיימה מפגש עם המועמדים לראשות העירייה; ההחלטה תיפול בקרוב?

חכמי העדה, יחד עם המועמדים למועצת העיר, פגשו את ראש העירייה אליהו זוהר, חיים ויצמן ומוטי מלכה. בקרוב הם צפויים להתכנס שוב, על מנת לבחון את סיכוייהם של כל אחד מהמועמדים – ולקבל החלטה על המועמד שיקבל את תמיכתם

פורסם

בתאריך

נכבדי העדה האתיופית, השמגלץ', קיימו ביום חמישי בשבוע שעבר מפגש עם שלושת המועמדים המרכזיים לראשות העירייה. לאחר הפגישות, שהתקיימו ברצף ונמשכו כמה שעות, צפויים להתכנס חברי הוועדה פעם נוספת ביחד עם המועמדים בניסיון להגיע להסכמות – שבשלב זה נראות רחוקות מאוד – על המועמד שיזכה לקבל את תמיכת הקהילה, הנחשבת לאחד הכוחות המשמעותיים ביותר לקראת הבחירות הקרובות.
זהו המפגש הראשון של המועמדים עם חברי הוועדה המורחבת, כאשר המפגש הקודם היה בנוכחותם של ארבעת המועמדים ברשימה למועצת העיר בלבד. המועמדים לראשות העירייה שהוזמנו למפגש התבקשו להגיע עם ראשי מחנות ותומכים מרכזיים שלהם, שמחזיקים כוח אלקטורלי מסויים. ראשון המגיעים למפגש היה ראש העירייה לשעבר מוטי מלכה, שהגיע בליוויו של הרב יורם ביטון. בימים שקדמו למפגש הבטיחו אנשיו של מלכה כי הוא יגיע למפגש בליווי אנשים מרכזיים בעלי כוח אלקטורלי רב, אולם בפועל הוא הגיע, כאמור, רק עם הרב ביטון, ראש כולל "הליכות עולם" בעיר. לפי ההערכות, הרב ביטון מחזיק לכל היותר כמה עשרות תומכים שנשמעים למרותו, ועל כן העובדה שמלכה הגיע בליוויו שלו בלבד לאחר שיצר ציפיות רבות במשך השבוע שקדם למפגש – אכזבה את תומכיו של מלכה בקרב אנשי הקהילה, שקיוו לתצוגת כוח משמעותית יותר. מלכה פרס את משנתו בפני אנשי הקהילה, וטען כי בתקופתו סייע להם רבות ולכן עליו לגמול לו כעת טובה.
המועמד השני שהגיע למפגש היה מנכ"ל העירייה לשעבר, חיים ויצמן. ויצמן הגיע בליווי של שלושה אנשים: הראשון הוא אליאור עמר, העיתונאי לשעבר והפוליטיקאי בהווה; נדב ויצמן, יו"ר מפלגת "הליכוד" בעיר ואחיינו של חיים; ורפאל בלחייב, בכיר בקהילה הבוכרית המתמודד היום (חמישי) בפריימריז של הקהילה. לאחר שוויצמן עצמו הציג את תוכניותיו לעיר וביקש את שיתוף הפעולה מצידם של בני הקהילה האתיופית, דיברו בזה אחר זה נדב ויצמן, עמר ובלחייב, והסבירו מדוע הם מאמינים כי ויצמן יכול להיות האיש מאחוריו מתלכדים כולם לקראת הבחירות הקרובות. נדב ויצמן הבטיח תמיכה גלויה של השרים וחברי הכנסת של "הליכוד", כולל ראש הממשלה נתניהו בעצמו, ואילו עמר הסביר כי ויצמן הוא איש ראוי עם עבר מקצועי מפואר מאחוריו, שיוכל להוביל את העיר למקומות חיוביים. ויצמן ועמר אמרו כי הם רואים עצמם חלק מגוש שיכלול את הליכוד, מחנה הצעירים, הקהילה האתיופית ומחנות וגופים נוספים – בהנחה שוויצמן יוביל אותו. בלחייב עצמו סיפר כי הוא שירת כחייל סדיר תחת ויצמן בזמן שזה היה מפקד פלוגה, וכי מדובר באדם ישר, איכותי ובעל יכולות מקצועיות גבוהות. הוא אמר שבאופן אישי הוא רואה עצמו לוקח חלק בגוש אותו ויצמן מוביל, אך הבהיר כי הדבר נתון למו"מ עם קהילתו, קהילת הבוכרים.
אחרון המגיעים למפגש היה ראש העירייה אליהו זוהר, שהגיע בליוויו של ממלא מקומו, חבר המועצה שמעון חזן. במהלך המפגש הציג זוהר לחברי הוועדה מסמכים המציגים את עשייתו בעיר ולמען הקהילה האתיופית בחמש שנות כהונתו עד כה, וביקש את תמיכתם. חזן דיבר אף הוא אל אנשי הוועדה ואמר כי סיכוייו של זוהר להיבחר גבוהים, וכי הוא מצפה מהקהילה האתיופית להצטרף אליו ולתמוך בו על מנת לקחת חלק בעשייה בשנים הבאות.

ראש העירייה זוהר. הגיע עם ממלא מקומו, שמעון חזן (צילום: יח"צ)

ויצמן או מלכה
בסביבתו של ראש העירייה זוהר אמרו השבוע כי ככל הנראה, הסיכויים שלו לקבל את תמיכת הקהילה האתיופית אינם גבוהים, ואלו יעדיפו לבחור בין שני המועמדים הבולטים האחרים: חיים ויצמן ומלכה. חבר המועצה גדעון מהרי מנסה בכל כוחו לדחוף לתמיכה במלכה, אולם התנגדות חריפה נרשמת מצד גורמים בכירים ורבים בקהילה, ובראשם חבר המועצה שי סיום, שנבחר במקום הראשון בפריימריז. למקורביו אמר מהרי כי אם המצב הנוכחי יימשך, הוא ישקול לפרק את האיחוד, וזאת עקב אי שיתוף פעולה, לדבריו, מצד סיום.
מנגד, מקורביו של סיום טענו כי מהרי אינו מקבל את דין הבוחר, ומנסה לפעול נגד מי שסיים במקום הראשון בפריימריז. בין היתר הם מצביעים על כך שמהרי קיים מספר פגישות אישיות עם מלכה, וזאת אף שבקהילה התקבלה החלטה שסיום הוא זה שייפגש עם המועמדים ויראיין אותם בטרם יגיעו להופיע בפני אנשי הקהילה בפורומים רחבים יותר. שני הצדדים אינם מתכוונים לוותר, וההכרעה צפויה כנראה להגיע בסופו של דבר לפתחם של חכמי העדה, השמגלץ', יחד עם ארבעת הנבחרים ברשימה – סיום, יעקב טלה, מהרי וברוך סנבטה. האחרון, סנבטה, נחשב לאיש של מהרי ובקהילה מעריכים כי הוא פועל לפי הוראותיו, וללא דעה עצמאית משלו. סנבטה עצמו דחה בשיחות עם מקורביו את הטענות, ואמר כי הוא פועל לפי צו מצפונו. טרם ברור מתי תתכנס הוועדה שוב, והאם היא תקבל הכרעה בסוגיה, אולם גורמים בכירים בקהילה האתיופית אמרו כי הכוחות הפועלים זה מול זה לא יאפשרו קבלת החלטה בקרוב.

מוטי מלכה. הגיע עם הרב יורם ביטון

ויצמן. הגיע לפגישה עם אליאור עמר, נדב ויצמן ורפאל בלחייב

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
3 תגובות

3 Comments

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  20/07/2018 ב 19:12

  אנחנו בדרך להסלמה פוליטית הולך להיות שמח.מציע לכם להגדיל את הפופקורן בשקל תשעים.על פי הדיווחים המגיעים ממחנה ללו ומלכה .הם הולכים לקרוע אחד לשני את המסכה מהפנים

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  20/07/2018 ב 15:57

  תמיכה של האתיופים במוטי.והם יואשמו בכישלון עצמם.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  20/07/2018 ב 10:50

  תמיכה במלכה = הפסד ועוד 5 שנים באין עשיה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

שלומי מלכה הודיע סופית: "מתמודד ברשימה עצמאית למועצת העיר"

חבר המועצה והממונה על מחלקת החינוך לשעבר, שלומי מלכה, הודיע על חזרתו לפוליטיקה המקומית והצהיר על ריצה למועצת העיר: "לא מבקש שכר או כבוד אלא רק להיות שליח ציבור נאמן. תנו לי את המנדט להיות הכח לתושבים"

פורסם

בתאריך

על ידי

חבר המועצה והממונה על מחלקת החינוך לשעבר, שלמה מלכה, הודיע היום (רביעי) כי הוא חוזר לזירה הפוליטית המקומית.

בהודעה ששלח לתושבי העיר ציין מלכה כי לאחר התלבטויות וחשיבה ממושכת עם חבריו ובני משפחתו החליט לחזור לשליחות הציבורית, והודיע כאמור על התמודדות ברשימה עצמאית למועצה בבחירות הקרובות, שייערכו בסוף אוקטובר.

בהודעתו הזכיר מלכה כי עד לפני כשנתיים שימש כממונה על החינוך במשך שלוש שנים בהתנדבות מלאה, והוסיף כי בתקופה זו פעל נמרצות וזכה בסיפוק רב להיות אוזן ופה לכל תושב אשר פנה אליו. "אלו היו שלוש שנים מופלאות ומלאות הנאה. התייצבתי בכל יום ויום למתן מענים לכל המנהלים, הורים ותלמידים, גישרתי ולחמתי למענם מול הגופים הבירוקרטים", אמר מלכה, שציין כי במהלך אותה תקופה, וכן לאחריה, ההצלחות בתחום החינוך היו ניכרות בשטח. "אני זוקף זאת לצוותים החינוכיים בקריית מלאכי. אמנם הייתי רוח גבית ומשענת לכל הנדרש, אך את העבודה בפועל מול ילדינו המתוקים, הם פעלו ועשו", אמר מלכה.

במכתבו התייחס חבר המועצה לשעבר גם לשאלת עזיבתו את הזירה הציבורית, והסביר: "לצערי הרב חלק מחבריי לעירייה ראו את ההצלחות ואת האהדה שסבבה אותי. בכל מקום הרעיפו עליי תשבחות וזה צרם להם. בתמימותי חשבתי שאם אני גורם להצלחות בעיר, הם אמורים להיות מאושרים כמותי", אמר והוסיף: "למדתי על בשרי כי בפוליטיקה, לא באמת רואים את טובת העיר למול עינהם, אלא את טובתם האישית. הם זממו והמציאו שקר עלוב שהצריך אותי לפרוש".

"חבריי הפצירו בי: "אל תפרוש! אתה לא מחוייב, היו הסכמים אחרים שמבטלים דרישה זו. תפנה לעיתונות תגלה את התרמית וכו", כתב מלכה, "אך אני חונכתי בבית אשר תככים ומלחמות אינם מנת חלקי ולכן עזבתי את העירייה. לצערי השליחות שלי הופסקה. מהלכים שהובלתי נגדעו ואם הם היו יוצאים לפועל הרי שהיום היה הרבה יותר טוב", הסביר.

בסיום מכתבו ביקש חבר המועצה לשעבר את תמיכת הציבור, וכתב כי בשונה מאחרים- הוא לא מבקש שכר או כבוד: "אני יודע כי עבדות מנת חלקי בתפקיד הציבורי, אני מבקש להיות שליחכם הנאמן. בחזותי אני איש חרדי אך חרדי שקרית מלאכי טיפחה וגידלה, חרדי שלא בא עם דעות קדומות ולא בא לתת מענה לאוכלוסיה כזו ולא אחרת, חרדי שלא פוסל בשום מצב את האחר, ואת זה הוכחתי בשלוש שנות שליחותי".

"אני פוסל את הסקטוריאליות, קריית מלאכי הקטנה והחמימה הינה עיר אשר ניתן בכל הארץ והעולם ללמוד אחווה ונתינה מה היא, אני אפעל בכל כוחי לשמר ערכים אלה. ברגע זה מלב אל לב אני פונה אליכם תושבים יקרים, תנו לי את הכח להיות הנציג שלכם ולמענכם, תנו לי את המנדט להיות הכח לתושבים. יש בי ההשכלה, היכולת, הניסיון והיושרה להוביל למקום טוב ובטוח", סיכם מלכה, שאף רמז במשפט האחרון את מה שעשויה להיות סיסמת הבחירות שלו, "הכח לתושבים".

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

דדון-סעדה: "פה בשביל השכונות והאימהות"

יומיים אחרי שנודע כי תצטרף לרשימת הצעירים של אליאור עמר, מירי דדון סעדה מבהירה בשביל מה היא נכנסת לפוליטיקה: "אף אחד לא דואג למצוקות של השכונות, לאימהות העובדות ולחד הוריות. אנחנו נדאג להם"

פורסם

בתאריך

על ידי

במוצאי שבת האחרון הודיע אליאור עמר, שיוביל בבחירות הקרובות רשימה חדשה למועצת העיר, כי המצטרפת הראשונה לרשימתו היא מירי דדון-סעדה. הצטרפותה של דדון-סעדה (39) עוררה תגובות חמות ונלהבות ברשת, עדות להיותה אדם אהוב מאוד בקרב ציבור התושבים בקריית מלאכי. כעת היא נערכת למסע הארוך בסופו היא מקווה להיות חברת מועצה.
"התלבטתי רבות בנושא והחלטתי שאני רוצה להיות במקום המשפיע הזה", אמרה דדון-סעדה ל"המקור". לדבריה, הנושאים המרכזיים בהם תרצה לעסוק הם תחום השכונות הוותיקות בעיר – ויצמן, קיבוץ גלויות והרצל – אשר צריכות לדבריה נציג אותנטי במועצת העיר שמכיר את צרכי השכונות ויפעל לקידום האינטרסים שלהן. דדון-סעדה, אם לחמישה המתגוררת בעצמה בשכונת קיבוץ גלויות, אמרה כי היא תבקש לפעול גם בתחום קידום הנשים, האימהות העובדות והאימהות החד הוריות, אשר לטענתה מתמודדות עם קשיים רבים שיש לטפל בהם על מנת לסייע להן לנהל חיי שגרה ככל משפחה.
"אני מרגישה ורואה שכיום אף אחד לא דואג למצוקות של השכונות, של האימהות העובדות ושל האימהות החד הוריות, אנחנו נהיה שם כדי לדאוג להם", אמרה. "נשים הן 50 אחוז מהאוכלוסייה אבל כמעט ולא מיוצגות כלל במועצת העיר בקריית מלאכי. אני מקווה שנשים נוספות יצטרפו למערכת הפוליטית", הוסיפה ואמרה בחיוך: "אנחנו גם מוסיפות שיקול דעת ויודעות להוריד אגו כשצריך, אז לפחות נאזן את הגברים במועצה".
בפייסבוק שלה כתבה דדון-סעדה כי היא התרגשה לקרוא את התגובות הרבות להתמודדותה למועצת העיר. "אני מודה לכל אחד ואחת מכם על העידוד, התמיכה, הפירגון והאהבה. זה לא מובן מאליו מבחינתי ואני מבטיחה שעוד אחזיר לכם על התמיכה. יש מסע ארוך וחשוב לפנינו ואני שמחה לקחת בו חלק. זה מסע שהסכמתי לצאת אליו כי אני מאמינה בו. כי אני מאמינה שהגיע הזמן שיהיה כוח נשי אמיתי במועצת העיר. למען הנשים והאימהות העובדות בכלל. למען האימהות החד-הוריות. למען השכונות האהובות שלנו שגדלנו בהן בקושי אבל בגאווה. למען הציבור כולו. אני באמת מאמינה שיחד נוכל להכניס דם חדש למועצת העיר ולעשות את העיר האהובה שלנו מקום טוב יותר כי אנחנו ראויים לזה. אני צריכה אתכם איתי ומבקשת את עזרתכם במשימה הזאת".

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

בלחייב הודיע: "מפוצץ את האיחוד בקהילה הבוכרית"

המועמד שסיים במקום השני בפריימריז ההיסטוריים מתנתק מהרשימה המאוחדת שלושה שבועות בלבד אחרי שהוקמה- ומטיח האשמות קשות בפני מי שהיו יריביו במירוץ: "היו פה אי סדרים, שכונה. הביאו מצביעים מחוץ לעיר ואמרו שהם מכירים אותם ועשו איתי הסכם שאם אני עוזב את האיחוד עליי לשלם 5000 ש"ח. שילכו לתרומה, אני לא ממשיך איתם", אמר. הסיעה בתגובה: "הטענות מופרכות. מר בלחייב אף פעם לא רץ עם הבוכרים"

פורסם

בתאריך

על ידי

איחוד לשם פיצול: המועמד למועצת העיר מטעם סיעת "מאמינים" בבחירות האחרונות ומי שסיים במקום השני בפריימריז של הקהילה הבוכרית בעיר, רפי בלחייב, הודיע השבוע בשיחה עם "המקור" כי הוא מכריז על ביטול הסכם האיחוד בקהילה הבוכרית.
בלחייב, שסיים כאמור שני אחרי המועמד שניצח בהתמודדות, מוטי יעקובוב, שטח טענות קשות בדבר אי סדרים ואף זיופים לכאורה במהלך יום הבוחר של הקהילה הבוכרית, שנערך לפני כשלושה שבועות בבית הכנסת המרכזי של העדה הבוכרית בעיר, "חבסוב" שבשכונת חב"ד. "הבחירות הללו לא היו הוגנות", אמר בלחייב השבוע ל"המקור", והוסיף: "הצעתי להביא גורמים מבחוץ שיפקחו על הנעשה בתוך הקלפי, אבל מה קרה בפועל? בני המשפחה של המועמד היו בפנים. אחרי הבחירות גם ביקשתי תעודות זהות כדי לראות מי הצביע- אבל התנערו ממני בטענה שחלק הגיעו בלי תעודות זהות".
לטענתו של בלחייב, הוא הבחין בנעשה כבר בזמן אמת- ביום הבחירות- אך לא רצה להקים מהומה על מנת לכבד את מי שטרח והגיע להצביע, "אומרים שהיה ועד של הבוכרים שהכריז על הבחירות. על איזה ועד מדברים? לקחו כמה בחורים צעירים ועשו מהם ועד. לא חבסוב היו שם, לא סימנטוב ולא מיכאלוב מקיבוץ גלויות. כולם ראו איך זה התנהל. ההצבעה לא הייתה כשרה. אנשים שלא הכרנו אותם הגיעו להצביע. רוסים, אשכנזים. אף אחד לא מכיר אותם. אמרו לי שזה חתן של ההוא, וזו כלה של ההיא. הכל לוקשים. לקחו ממני צ'ק ערבון על מנת שלא אפוצץ את האיחוד עם קנס של 5000 שקל. אמרתי להם שאני מוכן לשלם את הסכום הזה. זה צדקה, תרומה. לא אלך איתם".
לגבי המשך דרכו בזירה הפוליטית הוסיף בלחייב: "כל הקהילה מבקשת ממני להקים מפלגה ושהם ירוצו איתי. היו לי 250 קולות כשרים למהדרין ועוד כמה מאות שהלכו למועמדים אחרים. אני אייצג את הבוכרים מהצד שלי. אם כולם היו הולכים איתי יד ביד הייתי יכול לתרום הרבה יותר לקהילה ולהיות יד ימינו של ראש העירייה הנבחר. יש הרבה כיוונים אבל אני בכל מקרה מתכוון לרוץ למועצה. הבוכרים יבואו איתי כי יודעים שאני איש עשייה ואדם ישר".
שאלות רטוריות
גורמים פוליטיים שונים בקהילה הבוכרית פנו בשבועות האחרונים למערכת "המקור" והדגישו כי חרף הניסיון לשדר אחדות כלפי חוץ- מדובר באחיזת עיניים הבאה לידי ביטוי במערכות הבחירות האחרונות, "הקהילה הבוכרית תמיד הייתה חלק מרשימת חב"ד למועצת העיר", אמר השבוע גורם פוליטי מוכר בקהילה. "האיחוד הזה התפרק מתישהו לפני כמה עשרות שנים כאשר בוריס בורוכוב התמודד ברשימה נפרדת והקהילה הלכה אחריו, אך ברגע שהוא רץ יחד עם יוסי סולימני בבחירות האחרונות המצב שב לדמותו".
גורם נוסף, הנמנה בין תומכיו של המועמד למועצת העיר רפי בלחייב, ציין השבוע כי מי שייצג את הקהילה בקדנציה האחרונה היה דווקא משה מלאייב, שבחר משום מה לא להתמודד בפריימריז המתוקשרים שנערכו לפני פחות מחודש, "מישהו יודע למה מלאייב לא התמודד? הוא הרי חבר מועצה מכהן. לטעמי היה פה ניצול ציני של צרכי הקהילה ממניעים אישיים. ישנם חמישה גבאים בוכרים בקריית מלאכי שלא יזמו בכלל את הפריימריז האלה. הם הובלו ולא הובילו. מישהו יודע היכן מחשב הבחירות? התוכנה? איך אפשר לדעת מי הצביע והאם הבחירות היו ניטרליות? אין דרך לברר את כל אלה", אמר והוסיף: "המתמודדים בפריימריז הם אנשים שהיו יכולים לתרום המון לקהילה- אבל הם מנותקים ממנה כבר 15 שנים. יתרה מכך, מהם האינטרסים הקהילתיים המוזנחים עליהם הם מדברים? אף אחד לא יכול לומר".
משה מלאייב, המכהן כחבר מועצה מטעם חב"ד, התייחס למידע המובא בכתבה ואמר: "באופן אישי אני מברך כל אחד שחושב שהוא יכול לתרום ונכנס לפוליטיקה. ההתנהלות אכן הייתה נראית לי מוזרה ואף אחד לא שיתף אותי בנעשה. גם אם היו מציעים לי לא הייתי מסכים להיות חלק מזה כי באופן אישי אני מסכים להיות בפוליטיקה רק תחת המטריה של חב"ד. אם יתאפשר לי ארוץ גם בבחירות הקרובות ברשימת מאמינים. שיתוף הפעולה הניב פירות טובים מאוד ואני יכול להעיד שבהרבה מקומות בארץ התעניינו בחיבור שנוצר תחת מאמינים. האינטרס של כל תושבי העיר נוצלו תחת הרשימה הזאת. עם זאת, אם יגידו לי בקהילה שהם רוצים שמוטי יעקובוב ירוץ עם חב"ד במקומי אני מפנה את מקומי. האינטרס הציבורי אצלי קודם לאינטרס האישי".
מוטי יעקובוב, שסיים במקום הראשון בפריימריז, הפנה אותנו לדוברות המפלגה- שם אמרו כי: "הטענות מופרכות. היו מחשבים וכולם צילמו תעודות זהות. כל מי שבחר עשה זאת עם תעודת זהות וכל האנשים שהגיעו הם מקריית מלאכי. הנציגים של בלחייב היו בקלפי כולל הוא עצמו וכל מי שעבד עבורו. מר בלחייב לא מקבל את הכרעת הבוחר שקבעה כי הוא המפסיד, מה גם שחשוב לציין שהוא אף פעם לא הלך עם הבוכרים. עשינו פריימריז והכרזנו שלא משנה מה קורה או מי נבחר כולם הולכים אחריו על מנת ללכת את העדה ואת קולות הבוחרים שלה. גם לפני שפתחנו את הקלפיות ישבנו יחד ואמרנו שיהיה לכולם בהצלחה. יתרה מכך, אחרי התוצאות מר בלחייב בירך את כל המתמודדים. לגבי אי התמודדותו של מר מלאייב, הרי שהכרזנו בכל בתי הכנסת ובפני כל האנשים שמתקיימים פריימריז בקרב הקהילה וכל אדם עשה את בחירתו האישית. אנחנו מחוזקים מאוד מכמות האנשים שהגיעו ומרוצים מהבחירה. נלך חזק עד הסוף במירוץ למועצה".

בלחייב. יצליח להיכנס למועצה?

לחץ להמשך קריאה