צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

הקאמבק של אבי עמית? מסתמן: הסדר טיעון יחזיר אותו לתפקיד

פורסם

בתאריך

מאז חודש מאי בשנה שעברה מושעה בכיר העירייה אבי עמית מעבודתו כמנהל מחלקת כוח האדםתובענה משמעתית שהוגשה נגדו מייחסת לו עבירות על חוק התקציב. כעת אנו חושפים כי סנגוריו ונציבות שירות המדינה נמצאים במו"מ מתקדם להשגת הסדר טיעון. לפי ההסדר, עמית יודה בעבירות, יורשע ויקבל עונש קל יחסית

נציבות שירות המדינה ויתרה על דרישתה לפטר את מנהל מחלקת כוח האדם המושעה, אבי עמית, מעבודתו בעירייה. כך נודע ל"המקור" השבוע מפי גורמים הבקיאים בפרטים. הצדדים מנהלים בשבועות האחרונים מגעים אינטנסיביים בניסיון להגיע להסדר טיעון בפרשה, כאשר מסתמן כי יושגו הסכמות: עמית צפוי להודות בפני השופטים בעבירות שיוחסו לו ולהיות מורשע בהן. עם זאת, הצדדים חלוקים בדעתם ביחס לעונש שייגזר על עמית, כאשר בכל מקרה מדובר בעונשים לא קשים במיוחד שיושתו עליו.
כזכור, נגד עמית הוגשה בשנה שעברה כתב אישום משמעתי בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה בירושלים. עמית מואשם בכך שבמסגרת תפקידו אישר במספר רב של מקרים לו ולעובדי עירייה אחרים תוספות שכר אסורות בשיעור מצטבר של למעלה ממאה אלף שקלים. בכך, כך לטענת נציבות שירות המדינה שהגישה את האישומים, עבר על חוק יסודות התקציב וגרם נזק לקופה הציבורית. התובענה נגד עמית הוגשה בתום חקירה שנערכה בעירייה על ידי יחידת חקירות השכר של משרד האוצר, שממצאיה הועברו לנציבות שהחליטה להגיש אישום משמעתי.
מאז, מרבית הכספים כבר הוחזרו לקופת העירייה, כולל כ-19 אלף שקלים שקיבל עמית עצמו עבור שעות נוספות ושעות כוננות שלא היו מגיעות לו לכאורה. עם זאת, ההליך המשמעתי המשיך להתנהל, כאשר כל העת עמית מושעה מעבודתו. לפני כחודשיים החל עמית לקבל שכר מלא גם בתקופת השעייתו, וזאת לעומת רק חצי מהשכר שקיבל בחצי השנה הראשונה להשעייה.
בבית הדין למשמעת התקיימו מספר ישיבות שעסקו בסוגיה של עמית, לרבות ישיבות הוכחות בהן העידו בין היתר מנכ"ל העירייה תמיר היזמי ובכירים נוספים. השופטים הביעו מורת רוח מפרטי התובענה נגד עמית, ולאחר ששמעו חלק מהעדויות הבהירו דעתם כי דרישת המדינה לפטר את עמית מעבודתו אינה במקום. בכך למעשה חיזקו את גרסת ההגנה של מנהל מחלקת כוח האדם המושעה, המיוצג על ידי עו"ד ליאור אפשטיין, מעורכי הדין האזרחיים המובילים במדינה.
בית הדין הציע למדינה לשקול מחדש את דרישתה לפיטורים, וזאת במקביל להמלצה חד משמעית לקיים מו"מ להסדר טיעון שיאפשר מיצוי האינטרס הציבורי מחוץ לכותלי בית המשפט. עד לא מכבר סירבה נציבות שירות המדינה להמלצה, והחליטה להמשיך לנהל את התיק כסדרו.

העונש: השעייה וקנס כספי?

אלא שלאחרונה חל שינוי בעמדת הנציבות: השבוע אמור היה להתקיים דיון נוסף בתיק, שנמצא כבר בשלבי סיום. זמן קצר לפני קיומו הודיעו הצדדים לבית הדין כי הם מבקשים שלא לקיים את הדיון במועד שנקבע, ולקבוע מועד חדש במהלכו ינסו להגיע להסדר טיעון שיוצג בפני בית הדין.
ל"המקור" נודע כי במסגרת הליכי המו"מ, הסכימה הנציבות לוותר כאמור על דרישתה לפיטוריו של עמית, ולהסתפק בהודאתו בביצוע העבירות שבעקבותיה תבוא הרשעה מלאה בכל הסעיפים בהם הואשם. במסגרת ההצעה הזאת של הנציבות, עמית לא יוכל לחזור לעבודתו כמנהל מחלקת כוח האדם למשך מספר חודשים נוספים או לכל היותר השנה הקרובה – ויימצא לו למשך הזמן הזה תפקיד אחר בעירייה. לאחר פרק הזמן הזה הוא יחזור לתפקיד מנהל מחלקת כוח האדם. בנוסף, יושת עליו קנס כספי.
ואולם בעוד עורך דינו של עמית, ליאור אפשטיין, מצדד בחתימה על ההסדר המוצע בשינויים קלים יחסית, עמית עצמו טרם החליט האם לקבל את ההצעה. בסביבתו אמרו השבוע כי בניגוד לעבר, הוא אינו חושש מניהול התיק עד תום והגעה להכרעת דין בפרשה. "הוא משוכנע שהוא יזוכה במקרה שהתיק ימשיך להתנהל", אמר גורם המקורב אליו. אף על פי כן, סנגורו של עמית לוחץ עליו לסיים את הפרשה בהסדר טיעון על מנת להימנע מהכרעה שיפוטית. "גם אם השופטים כרגע לצידנו, אי אפשר לדעת בוודאות מה תהיה ההחלטה הסופית שלהם", אמר גורם המצוי בפרטי המו"מ ועמדת הצדדים.
אחת ההצעות שהועלו היא כי עמית יודה בביצוע העבירות אולם לא יורשע. מדובר בפרקטיקה נהוגה, להבדיל, בהליכים פליליים, אולם לא ידוע האם היא מקובלת גם בהליכים משמעתיים כמו זה שלפנינו. בכל מקרה, ספק אם נציבות שירות המדינה תסכים להתפשר על פחות מהודאתו והרשעתו של עמית בעבירות שיוחסו לו, ואם עמית יתעקש על העניין – לא מן הנמנע שבנציבות יעדיפו להמשיך לנהל את התיק. גם ביחס למהות העונש ישנה עדיין מחלוקת קלה בין הצדדים, אולם כזאת שככל הנראה תבוא לבסוף על סיפוקה מצד הנציבות – שדורשת לכל הפחות המשך השעייה למשך תקופה נוספת, לבין עמית – שדורש לחזור לעבודתו באופן מיידי. "בסוף יושגו הסכמות, הפערים בכלל לא גדולים. המו"מ לא ייפול בגלל סעיף ההרשעה", הוסיף והעריך השבוע גורם בתיק.
יש לציין כי להודאתו של עמית בעבירות והרשעתו יש גם משמעויות נוספות: ראשית, בגיליון המשמעת שלו תופיע הרשעה בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה, כתם אשר עשוי למנוע את קבלתו לתפקידים אחרים במגזר הציבורי בעתיד, ומזאת הוא חושש. שנית, ישנה גם משמעות כספית: במשך החצי השנה הראשונה להשעייתו, עמית קיבל רק מחצית שכרו, כאמור. אם יורשע, המשכורות שאיבד לא יושבו לו. מדובר בשכר בהיקף של כ-60 אלף שקלים אשר אילו היה מזוכה – היו מוחזרים לו במלואם.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

תושבים מתלוננים: ריחות חריפים העולים מכיוון מתקן השפכים בתימורים משבשים את שגרת חיינו

לטענת התושבים, הריחות נידפים בעיקר בשעות הערב המאוחרות והופכים את השהייה מחוץ למבנה סגור לבלתי אפשרית. "מתקן שפכים לא אמור לייצר ריחות כאלה", אמר אחד מהם. המשרד להגנת הסביבה בתגובה: "המשרד קורא לתושבים שסובלים מהמטרדים לדווח למוקד הסביבה בזמן אמת על-מנת לאתר את מקור הריח"

פורסם

בתאריך

על ידי

ריחות לא נעימים המשפיעים על שגרת חייהם של תושבי קריית מלאכי והמועצות האזוריות הגובלות עימה היו במהלך השנים דבר שבשגרה.
בין אם מדובר ברפתות המושבים השונים, בין אם במפעלים השוכנים באזורי התעשייה הסמוכים או בין אם בביובים והמזבלות בסביבה- סבלו תושבי העיר והאזור כולו מריחות כאלה ואחרים, אולם "התרגלו" לחיות עמם ועברו על כך לסדר היום.

אלא שכעת, ומפניות רבות של תושבים ובעלי עסקים למערכת "המקור", עולה כי ריחות חריפים הנידפים מכיוונו של מתקן השפכים בסמוך לאזור התעשייה תימורים הופכים את חייהם של תושבי קריית מלאכי וסביבתה הקרובה לבלתי נסבלים. לטענתו של אחד מתושבי העיר, הריחות מתגברים בעיקר בשעות הערב המאוחרות- במה שלטענתו מדליק נורה אדומה באשר למקורם, "בחודשים האחרונים הריחות העולים מכיוון מתקן הפשכים הפכו את חיינו לבלתי אפשריים", אמר תושב המתגורר בקריית מלאכי בסמוך לתחנת הדלק "פז", שהוסיף: "הריחות מתגברים בעיקר בשעות הערב המאוחרות, במה שמגביר את התחושה שנעשים לכאורה מעשים שאינם תואמים את נהלי המשרדים הממשלתיים. מתקן שפכים לא אמור לייצר ריחות כאלה", הסביר.

תושב אחר, המתגורר באחד ממושבי המועצה האזורית באר טוביה הסמוכים למתקן השפכים, סיפר כי מדובר בריחות חריפים במיוחד הנידפים בשניים-שלושה ימים במהלך השבוע, ואשר גורמים לתושבי היישוב והסביבה להישאר בבתיהם, "לפעמים אי אפשר לעמוד מחוץ למבנה סגור ברדיוס של מספר קילומטרים בעקבות הריחות הנוראיים. מדובר במכה של ממש שמישהו חייב לבדוק את מקורה ולשים לה סוף", אמר.

כידוע, מתקן הטיפול בשפכים האזורי הממוקם בסמוך לאזור התעשייה תימורים (מול צומת קסטינה) משרת את שפכי קרית מלאכי והאזור המזרחי של המועצה אזורית באר טוביה.

בדו"ח של תאגיד המים ת.מ.ר מדצמבר 2016 נכתב כי "המתקן סובל מזה מספר שנים מחריגות באיכות השפכים הנכנסים. לאורך כל חודשי השנה מוזרמים אליו שפכים חריגים בעומסים ביולוגיים וכימיים גבוהים- למרות התראות חוזרות בכל חודש ללא שום בקרה על איכות השפכים. שפכים אילו פוגעים בתהליך הביולוגי וגורמים לחריגות באיכות הקולחין: שפכי רפתות ממשיכים להגיע מקווי באר טוביה, שפכי משחטות ממשיכים להגיע מקווי באר טוביה עמוסים במלחים, דם ושומנים. חלקי עופות הגיעו במהלך מרבית השנה רק בחודש דצמבר הופסקה הזרמתם, אך עדיין מגיעים מדי מספר ימים. המתקן מתאפיין בהזרמות יומיות חריגות מדי פעם של שפכים גולמיים עם ריכוזי עומס אורגני גבוהים מאוד, וזאת ככל הנראה ממקורות הזיהום המתוארים לעיל".

עם זאת, לא ברור האם החריגות המתוארות הם מקור הריחות החריפים העולים מכיוונו של המתקן. "אותנו לא מעניין מה מקור הריח ומה עושים שם. אנחנו רוצים ששגרת החיים שלנו תחזור לקדמותה ושנוכל לצאת מהבית גם בשעות הערב המאוחרות בלי לשים את החולצה על הפנים. האם זו בקשה מוגזמת מידי?", סיכם תושב העיר.

מהמועצה האזורית באר טוביה נמסר בתגובה כי "שאלות בעניין זה יש להפנות לתאגיד ת.מ.ר".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "לאחרונה התקבלו במשרד להגנת הסביבה תלונות ציבור בנושא מטרדי ריח ביוב בקרית מלאכי, שמצויות כעת בהליך בדיקה ובירור על-ידי אנשי המקצוע. המשרד קורא לתושבים שסובלים מהמטרדים לדווח למוקד הסביבה בזמן אמת על-מנת לאתר את מקור הריח של המשרד להגנת הסביבה ב-6911* לצורך בדיקת התלונות, וימשיך לעקוב אחר הנושא".
מתאגיד המים ת.מ.ר לא התקבלה תגובה עד פרסום הכתבה.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

מלכה הודיע כי יתמודד – התושבים הגיבו בזעם

ראש העיר לשעבר הכריז אתמול כי יתמודד על האפשרות לשוב לתפקיד ממנו הודח לאחר הרשעתו בפלילים, וקיבל מבול של תגובות שליליות בפייסבוק. גורם במחנהו: "נבהלנו מכמות המגיבים נגדו, היינו בטוחים שההתמודדות שלו תתקבל אחרת". מלכה עצמו אמר: "בטוח שנצליח להוביל את העיר לעתיד טוב"

פורסם

בתאריך

על ידי

שש שנים אחרי שהודח מתפקידו לאחר שהודה והורשע בעבירות של הטרדה מינית, הפרת אמונים ועבירות על חוק התכנון והבנייה, הודיע אתמול (חמישי) ראש העיר לשעבר מוטי מלכה על חזרתו לזירה הפוליטית. בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של עיתון "מה נשמע" הודיע מלכה כי יתמודד על ראשות העיר בבחירות בעוד ארבעה חודשים. "החלטתי להעדיף את טובת קרית מלאכי על פני טובתי האישית", אמר מלכה. הפוסט עם ההודעה בפייסבוק זכה למבול של תגובות זועמות של תושבים המתנגדים לחזרתו של ראש העיר לשעבר לחיים הפוליטיים, לאור הרשעתו בפלילים ומעשיו בתקופת כהונתו.
בהודעה שפרסם מלכה הוא כתב: "בחודשים האחרונים זכיתי לפניות רבות מתושבים בעיר ומצד אנשי ציבור מכל המגזרים המביעים בי את תמיכתם וקוראים לי להתמודד לראשות העיר בבחירות שיתקיימו בע"ה בסוף חודש אוקטובר. אני בטוח שיחד אתכם ובשילוב חברים נוספים המאמינים בדרך נצליח להוביל את העיר שלנו אל עתיד טוב יותר. קרית מלאכי זקוקה בימים אלה יותר מתמיד למנהיגות מובילה, יוזמת ופורצת דרך. ניסיון העבר מלמד שיש בכוחי להפוך את היישוב בו אנו חיים למקום טוב יותר. אני קורא לכם להצטרף אליי תוך הבטחה לעשות לילות כימים למען עתידנו ועתיד ילדינו".
התגובות לא איחרו לבוא, ובעוד את התגובות החיוביות לחזרתו של מלכה אפשר היה לספור על כף יד אחת, עשרות תושבים שפכו אש וגופרית על הודעתו. "אדם שידיו מוכתמות בהטרדת נשים, אסור לו לשרת במשרה כזו! פשוט אסור!", כתבה תושבת אחת והוסיפה: "תתבייש". תושב אחר כתב "בושה וחרפה", ותושב נוסף היה ציורי וכתב: "אם הוא יקבל יותר משלושה קולות צריך לצבוע את הקריה בכחול ולזרוק אותה לים". תגובות שליליות נוספות שהופיעו בפוסט נמחקו.
מירי פורסט, אחת המתלוננת שמלכה הודה כי ביצע בה עבירות מין ואף שילם לה פיצויים במסגרת הסדר הטיעון, כתבה בדף הפייסבוק הפרטי שלה כי היא "הוכתה בתדהמה" כששמעה על כוונתו של מלכה לחזור אל "זירת הפשע", כדבריה, והוסיפה: "אם השפל, הסוטה המנוול לא יסיר את מועמדותו שהגיש לראשות העיר, (אני, ה"ה) מקווה שתושבי קרית מלאכי יעשו הכל כדי שהוא לא יכנס שוב לבית בו העיז לבצע בכוח השררה את מעשיו הנבזים".
פעיל במחנהו של מלכה – שמקווה לקבל את תמיכתם של הקהילה האתיופית – אמר כי במחנה הופתעו מעוצמת ההתנגדות שהופיעה בפייסבוק. "צפינו את זה שיהיה גל של דיבורים בנושא הזה, אבל לא חשבנו שזה יהיה בהיקף כזה. שמונים אחוז מהתגובות היו שליליות וגם המגיבים בעד היו בעלי אינטרס כזה או אחר. כמעט לא היו אנשים מן השורה, עמך, שהגיבו בעד. רגע של הכרזה אמור להיות משהו חגיגי, וכאן זה לא היה המצב לצערי. אבל אני מאמין שזה עוד יתהפך והציבור יבין שמוטי צריך לחזור לראשות".
לחץ להמשך קריאה

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה