צור עימנו קשר

חדשות

הקאמבק של אבי עמית? מסתמן: הסדר טיעון יחזיר אותו לתפקיד

פורסם

בתאריך

מאז חודש מאי בשנה שעברה מושעה בכיר העירייה אבי עמית מעבודתו כמנהל מחלקת כוח האדםתובענה משמעתית שהוגשה נגדו מייחסת לו עבירות על חוק התקציב. כעת אנו חושפים כי סנגוריו ונציבות שירות המדינה נמצאים במו"מ מתקדם להשגת הסדר טיעון. לפי ההסדר, עמית יודה בעבירות, יורשע ויקבל עונש קל יחסית

נציבות שירות המדינה ויתרה על דרישתה לפטר את מנהל מחלקת כוח האדם המושעה, אבי עמית, מעבודתו בעירייה. כך נודע ל"המקור" השבוע מפי גורמים הבקיאים בפרטים. הצדדים מנהלים בשבועות האחרונים מגעים אינטנסיביים בניסיון להגיע להסדר טיעון בפרשה, כאשר מסתמן כי יושגו הסכמות: עמית צפוי להודות בפני השופטים בעבירות שיוחסו לו ולהיות מורשע בהן. עם זאת, הצדדים חלוקים בדעתם ביחס לעונש שייגזר על עמית, כאשר בכל מקרה מדובר בעונשים לא קשים במיוחד שיושתו עליו.
כזכור, נגד עמית הוגשה בשנה שעברה כתב אישום משמעתי בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה בירושלים. עמית מואשם בכך שבמסגרת תפקידו אישר במספר רב של מקרים לו ולעובדי עירייה אחרים תוספות שכר אסורות בשיעור מצטבר של למעלה ממאה אלף שקלים. בכך, כך לטענת נציבות שירות המדינה שהגישה את האישומים, עבר על חוק יסודות התקציב וגרם נזק לקופה הציבורית. התובענה נגד עמית הוגשה בתום חקירה שנערכה בעירייה על ידי יחידת חקירות השכר של משרד האוצר, שממצאיה הועברו לנציבות שהחליטה להגיש אישום משמעתי.
מאז, מרבית הכספים כבר הוחזרו לקופת העירייה, כולל כ-19 אלף שקלים שקיבל עמית עצמו עבור שעות נוספות ושעות כוננות שלא היו מגיעות לו לכאורה. עם זאת, ההליך המשמעתי המשיך להתנהל, כאשר כל העת עמית מושעה מעבודתו. לפני כחודשיים החל עמית לקבל שכר מלא גם בתקופת השעייתו, וזאת לעומת רק חצי מהשכר שקיבל בחצי השנה הראשונה להשעייה.
בבית הדין למשמעת התקיימו מספר ישיבות שעסקו בסוגיה של עמית, לרבות ישיבות הוכחות בהן העידו בין היתר מנכ"ל העירייה תמיר היזמי ובכירים נוספים. השופטים הביעו מורת רוח מפרטי התובענה נגד עמית, ולאחר ששמעו חלק מהעדויות הבהירו דעתם כי דרישת המדינה לפטר את עמית מעבודתו אינה במקום. בכך למעשה חיזקו את גרסת ההגנה של מנהל מחלקת כוח האדם המושעה, המיוצג על ידי עו"ד ליאור אפשטיין, מעורכי הדין האזרחיים המובילים במדינה.
בית הדין הציע למדינה לשקול מחדש את דרישתה לפיטורים, וזאת במקביל להמלצה חד משמעית לקיים מו"מ להסדר טיעון שיאפשר מיצוי האינטרס הציבורי מחוץ לכותלי בית המשפט. עד לא מכבר סירבה נציבות שירות המדינה להמלצה, והחליטה להמשיך לנהל את התיק כסדרו.

העונש: השעייה וקנס כספי?

אלא שלאחרונה חל שינוי בעמדת הנציבות: השבוע אמור היה להתקיים דיון נוסף בתיק, שנמצא כבר בשלבי סיום. זמן קצר לפני קיומו הודיעו הצדדים לבית הדין כי הם מבקשים שלא לקיים את הדיון במועד שנקבע, ולקבוע מועד חדש במהלכו ינסו להגיע להסדר טיעון שיוצג בפני בית הדין.
ל"המקור" נודע כי במסגרת הליכי המו"מ, הסכימה הנציבות לוותר כאמור על דרישתה לפיטוריו של עמית, ולהסתפק בהודאתו בביצוע העבירות שבעקבותיה תבוא הרשעה מלאה בכל הסעיפים בהם הואשם. במסגרת ההצעה הזאת של הנציבות, עמית לא יוכל לחזור לעבודתו כמנהל מחלקת כוח האדם למשך מספר חודשים נוספים או לכל היותר השנה הקרובה – ויימצא לו למשך הזמן הזה תפקיד אחר בעירייה. לאחר פרק הזמן הזה הוא יחזור לתפקיד מנהל מחלקת כוח האדם. בנוסף, יושת עליו קנס כספי.
ואולם בעוד עורך דינו של עמית, ליאור אפשטיין, מצדד בחתימה על ההסדר המוצע בשינויים קלים יחסית, עמית עצמו טרם החליט האם לקבל את ההצעה. בסביבתו אמרו השבוע כי בניגוד לעבר, הוא אינו חושש מניהול התיק עד תום והגעה להכרעת דין בפרשה. "הוא משוכנע שהוא יזוכה במקרה שהתיק ימשיך להתנהל", אמר גורם המקורב אליו. אף על פי כן, סנגורו של עמית לוחץ עליו לסיים את הפרשה בהסדר טיעון על מנת להימנע מהכרעה שיפוטית. "גם אם השופטים כרגע לצידנו, אי אפשר לדעת בוודאות מה תהיה ההחלטה הסופית שלהם", אמר גורם המצוי בפרטי המו"מ ועמדת הצדדים.
אחת ההצעות שהועלו היא כי עמית יודה בביצוע העבירות אולם לא יורשע. מדובר בפרקטיקה נהוגה, להבדיל, בהליכים פליליים, אולם לא ידוע האם היא מקובלת גם בהליכים משמעתיים כמו זה שלפנינו. בכל מקרה, ספק אם נציבות שירות המדינה תסכים להתפשר על פחות מהודאתו והרשעתו של עמית בעבירות שיוחסו לו, ואם עמית יתעקש על העניין – לא מן הנמנע שבנציבות יעדיפו להמשיך לנהל את התיק. גם ביחס למהות העונש ישנה עדיין מחלוקת קלה בין הצדדים, אולם כזאת שככל הנראה תבוא לבסוף על סיפוקה מצד הנציבות – שדורשת לכל הפחות המשך השעייה למשך תקופה נוספת, לבין עמית – שדורש לחזור לעבודתו באופן מיידי. "בסוף יושגו הסכמות, הפערים בכלל לא גדולים. המו"מ לא ייפול בגלל סעיף ההרשעה", הוסיף והעריך השבוע גורם בתיק.
יש לציין כי להודאתו של עמית בעבירות והרשעתו יש גם משמעויות נוספות: ראשית, בגיליון המשמעת שלו תופיע הרשעה בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה, כתם אשר עשוי למנוע את קבלתו לתפקידים אחרים במגזר הציבורי בעתיד, ומזאת הוא חושש. שנית, ישנה גם משמעות כספית: במשך החצי השנה הראשונה להשעייתו, עמית קיבל רק מחצית שכרו, כאמור. אם יורשע, המשכורות שאיבד לא יושבו לו. מדובר בשכר בהיקף של כ-60 אלף שקלים אשר אילו היה מזוכה – היו מוחזרים לו במלואם.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.