צור עימנו קשר

חדשות

הפגישה הראשונה

קובי אביבי ואליהו זוהר קיימו לפני כשבועיים פגישה אישית ראשונה מאז נבחרו לתפקיד. במוקד: הסכם ההכנסות בין הרשויות והאינטרסים המשותפים בהכלת תכנית הסכם הגג פוליגון תימורים"שני הצדדים מעוניינים להגיע להבנות ולהימנע ממאבקים. שיתופי הפעולה בין הרשויות לגיטימיים בשל הקירבה הגאוגרפית", אמר גורם המעורה בפרטים. בשבוע הבא צפויים זוהר ואביבי לקיים פגישה נוספת

פורסם

בתאריך

קצת יותר מחודש לאחר שנבחרו על ידי הציבור, קיימו לפני כשבועיים אליהו זוהר וקובי אביבי פגישה ראשונה על מנת לדון ביחסים המורכבים בין עיירת הפיתוח למועצה השכנה.
לטענת מקורביהם של השניים, שהכירו עוד בטרם הבחירות, בין זוהר לאביבי ישנן מחלוקות שונות באשר להמשך הסכם ההכנסות שנחתם בין הרשויות במהלך כהונתו של ראש המועצה היוצא דרור שור, אולם העובדה ששני האישים נמצאים ביחסים טובים ומעריכים איש את רעהו עשויה לסייע במציאת פתרונות ובהימנעות ממלחמות. "גם קובי אביבי וגם ללו זוהר מעוניינים להגיע להבנות. כל צד כמובן שואף לשמור על האינטרסים של התושבים שלו, אך ישנם מגעים ראשונים במטרה להגיע להבנות ולהימנע ממאבקים", אמר השבוע גורם המעורה בפרטי הפגישה בין השניים, שנערכה יממה בלבד לפני יציאתו של זוהר לטיול שורשים במרוקו, טיול ממנו חזר ביום שישי האחרון. "בקרוב תיערך פגישה נוספת בין השניים, הפעם עם הגורמים הרלוונטיים משתי הרשויות במטרה למצוא מכנה משותף ולהמשיך את שיתופי הפעולה בין הרשויות", הוסיף הגורם.
כזכור, היחסים בין קריית מלאכי למועצה האזורית באר טוביה ידעו עליות ומורדות במהלך השנים האחרונות, אך עוגנו בהסכם הכנסו' ראשון מסוגו שנחתם בין ראש המועצה לשעבר דרור שור לראש העירייה אליהו זוהר. בין היתר, נקבעו בהסכם שיתופי פעולה בתחום התרבות, הועברו מאות אלפי שקלים מדי שנה לקבוצת הכדורגל המקומית וכן יועדו סכומים נוספים לטובת אירועי התרבות התורנית, הופעות העצמאות וחגיגות הקיץ.
אלא שגם בקריית מלאכי וגם בבאר טוביה היו כאלה שראו בהסכם ניצול מצידה של הרשות השכנה: חברי האופוזיציה ומספר פעילי ציבור מקריית מלאכי טענו כי ההסכם מנציח את החלוקה הבלתי צודקת בין העיר למועצה, ואילו בבאר טוביה היו שטענו, ובהם גם ראש המועצה החדש קובי אביבי, כי ההסכם שהתגבש מעניק לקריית מלאכי הרבה מעבר למה שראש עירייה כלשהו שלה יכול היה לבקש. אגב, חרף החתימה על ההסכם עוד במהלך 2014 במשרד הפנים טרם אישרו אותו – ועל כן ההבנות בין הצדדים ממומשות עד כה רק בחלקן.
גורם המקורב לראש המועצה אביבי אמר השבוע בשיחה עם "המקור" כי היחסים בין באר טוביה לקריית מלאכי שונים ומורכבים יותר מאשר יחסיה של המועצה עם רשויות סמוכות אחרות, וציין כדוגמא את הביטול המיידי של התקציב שהועבר מבאר טוביה לקבוצת הכדורסל מכבי אשדוד/באר טוביה מדי שנה. "מיד עם כניסתו לתפקיד הורה אביבי להפסיק את העברת התקציב בסך 800 אלף שקלים בשנה לקבוצת הכדורסל מכבי אשדוד/באר טוביה, משום שהוא שואף לחסוך את הכסף הזה ולהקים ליגה אזורית בכדורסל ברחבי המועצה כפי שהיה בעבר", אמר הגורם, וחשף כי בפגישה בין השניים ביקש זוהר מראש המועצה הנכנס שלא לבטל את ההסכם עם קריית מלאכי. "בניגוד לתקציב המועבר לאשדוד, עם קריית מלאכי יש לבאר טוביה שיתופי פעולה לגיטימיים בשל הקירבה הגיאוגרפית, ולכן הרצון להמשיך בשיתופי הפעולה הללו קיים אצל שני הצדדים. כולם בסוף ייצאו נשכרים מכך", ציין אותו גורם.

אינטרס משותף

לצד הרצון לשמור על האינטרסים של הרשות אותה הם מובילים, לאביבי וזוהר ישנו אינטרס משותף בגינו ישאפו להגיע להבנות במהלך הפגישות הבאות המתוכננות ביניהם: תכנית פוליגון תימורים.
ראש העירייה אליהו זוהר, וכמוהו גם שר האוצר משה כחלון, מודעים לכך שהתנגדותה של באר טוביה להכלת הסכם הגג ההיסטורי, שיוביל לבניית עשרות אלפי יחידות דיור באזור תימורים, עשויה לעכב את תחילת העבודות בכמה שנים טובות, ועל כן הם יעדיפו שלא להיכנס לעימותים ולמצוא את נקודת האיזון במו"מ בין הרשויות.
מנגד, מפת האינטרסים של אביבי, עליה גם הצהיר בפומבי במהלך מערכת הבחירות, הייתה ועודנה שמירה על שטחי המועצה האזורית, ובתוכם השטחים של מושב תימורים. "ראש המועצה כבר הצליח לרשום שני הישגים עם הרבה עזרה והבנה מצידו של ללו זוהר", סיפר השבוע גורם המקורב לאביבי. "הוא ביקש להשאיר לתושבי תימורים את הקרקע החקלאית לטובת עיבוד האדמות, ולהזיז את התכנית כשני קילומטר ממושב תימורים", הוסיף.
לטענתו של הגורם, זוהר גם התחייב להתנגד יחד עם אביבי לכוונה להקים בית כלא בין תימורים לערוגות וינון. "הוא אמר שההחלטה היא סופית ושאין סיכוי שיסכים להקמת בית כלא. שני הצדדים יודעים שאם באר טוביה וקרית מלאכי ילחמו בהחלטה יחד, תהיה להם להשפעה כפולה ומשולשת מול החלטות הממשלה שעשויות לפגוע באזור".
אגב, בבאר טוביה גם מודעים היטב לכך שקריית מלאכי עודנה מלווה על ידי חשב מלווה, זכר להסכם ההבראה שהחל מיד עם כניסתו של זוהר לעירייה, ועל כן בטוחים שם שהמצוקה הכלכלית והיכולת המוגבלת לגייס את הכספים לתקציב ראוי מחייבים את זוהר לנהוג באיפוק. יש גם להזכיר כי בימים אלו פועלת ועדת הכנסות שצפויה לקבל החלטה בקרוב ביחס לחלוקת הכנסות בין המועצה האזורית באר טוביה לחמש רשויות הסובבות אותה, והחלטתה צפויה להיות מחייבת את הרשויות מבלי להתחשב בעמדתן.
״אנחנו יכולים לצאת למאבק גדול וארוך נגד באר טוביה, ואני בטוח שננצח", אמר השבוע גורם המעורה בפרטים, שהסביר את מניעיו של ראש עיריית קריית מלאכי. "אבל ללו זוהר מעדיף להיות חכם. מלחמה נגד באר טוביה תעצור את העברת המיליונים לקרית מלאכי בשנים הקרובות וזה אומר שאין כסף לכדורגל, אין כסף לחינוך, אין כסף לרווחה, אין אפשרות להעביר תקציב ראוי וחייבים לקצץ. המשך ההסדר מאפשר לתושבי קרית מלאכי לקבל את השירותים הטובים ביותר עם תקציב שמגיע לכל ילד ותושב בעיר״, אמר.
אם להוסיף לכך את כוונותיו של אביבי ביחס לקריית מלאכי, שבאו לידי ביטוי גם בראיון המיוחד שקיים עם "המקור" לפני כחודש, הרי שהסיכויים להסכמות בין הצדדים עוד בטרם אישור תקציב 2019 של שתי הרשויות גבוהים במיוחד. "אביבי אמר לזוהר שהוא בעד בניית מערכת יחסים תקינה ובריאה בין המועצות, אבל הבהיר שאין לו כוונה למכור את נכסי המועצה וכספי המושבים. כלומר הוא מצדד בשיתוף פעולה הדדי בו כל צד יכול להיות מרוצה ממנו, אבל לא יתן יד לניצול גס של כספי ושטחי המועצה האזורית באר טוביה", סיכם הגורם.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.