צור עימנו קשר

חדשות

העירייה התקינה מצלמות מעקב אך נאלצה להשבית את פעילותן

פורסם

בתאריך

עובדי העירייה גילו בהפתעה כי מצלמות הותקנו במסדרונות בבניין ובשלוחות העירייה, וזאת למרות התנגדות נחרצת מצידם. השבוע נאלצה העירייה להפסיק את פעילות המצלמות לאחר שההסתדרות התערבה, והודיעה כי הדבר נוגד את הוראות משרד המשפטים. אך ראש העירייה זוהר מבהיר כי מדובר בצעד זמני: "המצלמות יופעלו, זה למען העובדים"

העירייה נאלצה להפסיק את פעילותן של מצלמות שהתקינה במשרדיה בעקבות דרישת ועד העובדים, שטען כי הדבר נעשה בניגוד לחוק הגנת הפרטיות. הדבר יצר עימות מחודש בין הנהלת העירייה לבין הוועד, שתקף בחריפות את בכירי העירייה ובראשם המנכ"ל, תמיר היזמי, בטענה כי הדבר נעשה בלא תיאום עימם ועל אף שהבהירו בעבר מספר פעמים את התנגדותם הנחרצת להתקנת המצלמות.

מזה תקופה ארוכה שהעירייה שואפת להתקין מצלמות באיזורי המשרדים בבניינה ובשלוחותיה. ואולם ניסיונות אלו נתקלו בתחילה בהתנגדות מוחלטת של מנהל מחלקת כוח האדם בעירייה, אבי עמית. ועד העובדים, בראשותה של סילבי חיבא, הצטרף להתנגדות במה שמנע במשך זמן רב את התקנת המצלמות. לטענת העירייה, מטרת התקנת המצלמות נוגעת לשיקולי אבטחה. לעומת זאת, בוועד העובדים משוכנעים כי המטרה שונה בתכלית, והיא מעקב מתמיד אחר עובדים בעת עבודתם. לגרסת הוועד, הדבר אינו מקובל ואף עומד בניגוד לחוק ולתקנות משרד המשפטים, האוסר התקנת מצלמות בניגוד לדעתם של העובדים.

לדברי גורמים בוועד, ההתקנה שנעשתה לאורך השבוע האחרון כלל לא תואמה עימם, ובוצעה על אף התנגדותם שהובהרה לא פעם בשנה האחרונה. המצלמות הותקנו בבניין העירייה ובמחלקות השוכנות במשרדים חיצוניים – ההנדסה, הרווחה והגבייה. לאחר היוודע הדברים, שיגר מזכיר ההסתדרות המקומי, אברהם (בבר) אזולאי מכתב חריף לראש העירייה, אליהו זוהר, ובו חזר על התנגדות העובדים להתקנת המצלמות.  "השבוע גילינו כי הותקנו מצלמות בשטח העירייה, מצלמות אלו הותקנו ללא ידיעתנו וללא הסכמתנו, ומעבר לכך – ללא השילוט המתאים ותוך פגיעה בפרטיותם של העובדים", פתח וכתב אזולאי. "התקנת המצלמות מהווה הפרה של חוק הגנת הפרטיות, פוגעת בזכויות העובדים ומנוגדת לחובותיכם במסגרת יחסי העבודה, במישור הפרטי והקיבוצי כאחד".

אזולאי הפנה את זוהר לטיוטת הנחיות של משרד המשפטים בסוגיה, לפיה "הסכמה של עובד למעקב הפוגע בפרטיותו ראוי שתינתן במפורש. הסכמה של עובד איננה תנאי מספיק להכשיר פגיעה בפרטיותו… לשם יצירת התשתית לגיבוש הסכמה של העובדים ולצורך קיום חוק הגנת הפרטיות, נדרש המעביד לגבש מדיניות ברורה ומפורטת בדבר אופן והיקף השימוש במצלמות מעקב ומטרותיהם שתיקבע לאחר היוועצות בעובדים או נציגיהם". אזולאי דרש מראש העירייה להורות על הסרת המצלמות "שהותקנו ללא הסכמתנו" באופן מיידי, והבהיר כי ככל שהעירייה לא תיענה לדרישות העובדים, יפעלו העובדים באמצעים המשפטיים העומדים לרשותם.

"לא יקום ולא יהיה"

זמן קצר אחרי קבלת מכתבו של אזולאי, בעירייה אכן הבהירו לעובדים כי המצלמות לא תופעלנה – לפחות באופן זמני. פקיד בכיר סיפר כי לאחר התייעצות שערכו ראש העירייה והמנכ"ל עם היועצת המשפטית, היא הבהירה כי חל איסור להפעיל את המצלמות עד בירור הנושא לעומק וניסיון להגיע להסכמות עם העובדים.

"זה לא יקום ולא יהיה", הבהיר אחד מחברי ועד העובדים בשיחה עם "המקור" השבוע. "מדובר בעוד צעד חצוף, עלוב ומעליב מצד הנהלת העירייה, שממשיכה לרדוף את העובדים ולהתייחס אליהם כאוייבי המערכת. זה עצוב ומבהיל שכך בוחרים ראש העירייה ומנכ"לה לנהוג מול עובדים מסורים הממלאים את תפקידם נאמנה". לדברי אותו חבר ועד, העובדים מתנגדים להצבת המצלמות כעניין עקרוני. "אין שום סיבה לעקוב אחרי העובדים בכל רגע נתון. אף אחד לא רוצה שיעקבו אחריו ויבדקו מה הוא עושה בכל שנייה ואין סיבה שכך יהיה כאן. יש מצלמות בשטחים הכלליים ועם זה אין לנו בעיה, אבל להתקין מצלמות בכל מקום כאילו אנחנו באח הגדול? זה לא מקובל בעליל. המטרה היא לעקוב אחרי עובדים במטרה להתעמר בהם. זו התנהלות של הקג"ב".

לפי ההערכות, באם הוועד יתמיד בסירובו להתקנת המצלמות, הרי שהעירייה תאלץ לנתק את המצלמות שהוצבו במשרדים, דבר שעלול לגרום נזק כספי בסך עשרות אלפי שקלים לקופת משלמי המיסים. "זו שערורייה שעשו זאת בלי ההסכמה שלנו, חבל שככה מתייחסים לכספי ציבור. אני מקווה שמי שנתן את ההוראה להתקין את המצלמות ישלם על כך מכספו הפרטי", הוסיף וסיכם גורם בוועד העובדים.

"זו לא פגיעה בפרטיות"

"מיד עם קבלת הפנייה מצד העובדים הוריתי להפסיק את ההפעלה שלהן, אבל זה רק זמני, והן יופעלו לבסוף – למען העובדים", אמר השבוע בהתייחסות לדברים ראש העירייה אליהו זוהר. "אני רוצה להגן על העובדים, ואני לא מבין מדוע מצלמות שמותקנות במסדרונות העירייה מהוות פגיעה בפרטיות. מדובר בשטחים ציבוריים, והמטרה היא שאם חלילה יקרה משהו, כמו התפרעות של מישהו, הדברים יהיו מתועדים", הוסיף.

לדברי זוהר, בכוונתו להתעקש על הפעלת המצלמות. "אין שום עבירה על החוק. אנחנו נפעל בהתאם לדרישות, נציב שלטים המודיעים על קיומן של המצלמות. העובדים לא רוצים? בינתיים הם לא קובעים במערכת הזאת. קריית מלאכי לא שונה מאף מקום בארץ, ובכל הארץ יש מצלמות בשטחים ציבוריים. נתקן את מה שנדרש, נשאיר את המצלמות כפי שהן ונפעיל אותן". ראש העירייה הבהיר כי הקלטות המצלמות יהיו חשופות בפניי גורמים בודדים, בהם איש המחשבים של העירייה, היועצת המשפטית והוא עצמו, "וגם זה לא בטוח", כלשונו.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה