צור עימנו קשר

חדשות

העירייה התקינה מצלמות מעקב אך נאלצה להשבית את פעילותן

פורסם

בתאריך

עובדי העירייה גילו בהפתעה כי מצלמות הותקנו במסדרונות בבניין ובשלוחות העירייה, וזאת למרות התנגדות נחרצת מצידם. השבוע נאלצה העירייה להפסיק את פעילות המצלמות לאחר שההסתדרות התערבה, והודיעה כי הדבר נוגד את הוראות משרד המשפטים. אך ראש העירייה זוהר מבהיר כי מדובר בצעד זמני: "המצלמות יופעלו, זה למען העובדים"

העירייה נאלצה להפסיק את פעילותן של מצלמות שהתקינה במשרדיה בעקבות דרישת ועד העובדים, שטען כי הדבר נעשה בניגוד לחוק הגנת הפרטיות. הדבר יצר עימות מחודש בין הנהלת העירייה לבין הוועד, שתקף בחריפות את בכירי העירייה ובראשם המנכ"ל, תמיר היזמי, בטענה כי הדבר נעשה בלא תיאום עימם ועל אף שהבהירו בעבר מספר פעמים את התנגדותם הנחרצת להתקנת המצלמות.

מזה תקופה ארוכה שהעירייה שואפת להתקין מצלמות באיזורי המשרדים בבניינה ובשלוחותיה. ואולם ניסיונות אלו נתקלו בתחילה בהתנגדות מוחלטת של מנהל מחלקת כוח האדם בעירייה, אבי עמית. ועד העובדים, בראשותה של סילבי חיבא, הצטרף להתנגדות במה שמנע במשך זמן רב את התקנת המצלמות. לטענת העירייה, מטרת התקנת המצלמות נוגעת לשיקולי אבטחה. לעומת זאת, בוועד העובדים משוכנעים כי המטרה שונה בתכלית, והיא מעקב מתמיד אחר עובדים בעת עבודתם. לגרסת הוועד, הדבר אינו מקובל ואף עומד בניגוד לחוק ולתקנות משרד המשפטים, האוסר התקנת מצלמות בניגוד לדעתם של העובדים.

לדברי גורמים בוועד, ההתקנה שנעשתה לאורך השבוע האחרון כלל לא תואמה עימם, ובוצעה על אף התנגדותם שהובהרה לא פעם בשנה האחרונה. המצלמות הותקנו בבניין העירייה ובמחלקות השוכנות במשרדים חיצוניים – ההנדסה, הרווחה והגבייה. לאחר היוודע הדברים, שיגר מזכיר ההסתדרות המקומי, אברהם (בבר) אזולאי מכתב חריף לראש העירייה, אליהו זוהר, ובו חזר על התנגדות העובדים להתקנת המצלמות.  "השבוע גילינו כי הותקנו מצלמות בשטח העירייה, מצלמות אלו הותקנו ללא ידיעתנו וללא הסכמתנו, ומעבר לכך – ללא השילוט המתאים ותוך פגיעה בפרטיותם של העובדים", פתח וכתב אזולאי. "התקנת המצלמות מהווה הפרה של חוק הגנת הפרטיות, פוגעת בזכויות העובדים ומנוגדת לחובותיכם במסגרת יחסי העבודה, במישור הפרטי והקיבוצי כאחד".

אזולאי הפנה את זוהר לטיוטת הנחיות של משרד המשפטים בסוגיה, לפיה "הסכמה של עובד למעקב הפוגע בפרטיותו ראוי שתינתן במפורש. הסכמה של עובד איננה תנאי מספיק להכשיר פגיעה בפרטיותו… לשם יצירת התשתית לגיבוש הסכמה של העובדים ולצורך קיום חוק הגנת הפרטיות, נדרש המעביד לגבש מדיניות ברורה ומפורטת בדבר אופן והיקף השימוש במצלמות מעקב ומטרותיהם שתיקבע לאחר היוועצות בעובדים או נציגיהם". אזולאי דרש מראש העירייה להורות על הסרת המצלמות "שהותקנו ללא הסכמתנו" באופן מיידי, והבהיר כי ככל שהעירייה לא תיענה לדרישות העובדים, יפעלו העובדים באמצעים המשפטיים העומדים לרשותם.

"לא יקום ולא יהיה"

זמן קצר אחרי קבלת מכתבו של אזולאי, בעירייה אכן הבהירו לעובדים כי המצלמות לא תופעלנה – לפחות באופן זמני. פקיד בכיר סיפר כי לאחר התייעצות שערכו ראש העירייה והמנכ"ל עם היועצת המשפטית, היא הבהירה כי חל איסור להפעיל את המצלמות עד בירור הנושא לעומק וניסיון להגיע להסכמות עם העובדים.

"זה לא יקום ולא יהיה", הבהיר אחד מחברי ועד העובדים בשיחה עם "המקור" השבוע. "מדובר בעוד צעד חצוף, עלוב ומעליב מצד הנהלת העירייה, שממשיכה לרדוף את העובדים ולהתייחס אליהם כאוייבי המערכת. זה עצוב ומבהיל שכך בוחרים ראש העירייה ומנכ"לה לנהוג מול עובדים מסורים הממלאים את תפקידם נאמנה". לדברי אותו חבר ועד, העובדים מתנגדים להצבת המצלמות כעניין עקרוני. "אין שום סיבה לעקוב אחרי העובדים בכל רגע נתון. אף אחד לא רוצה שיעקבו אחריו ויבדקו מה הוא עושה בכל שנייה ואין סיבה שכך יהיה כאן. יש מצלמות בשטחים הכלליים ועם זה אין לנו בעיה, אבל להתקין מצלמות בכל מקום כאילו אנחנו באח הגדול? זה לא מקובל בעליל. המטרה היא לעקוב אחרי עובדים במטרה להתעמר בהם. זו התנהלות של הקג"ב".

לפי ההערכות, באם הוועד יתמיד בסירובו להתקנת המצלמות, הרי שהעירייה תאלץ לנתק את המצלמות שהוצבו במשרדים, דבר שעלול לגרום נזק כספי בסך עשרות אלפי שקלים לקופת משלמי המיסים. "זו שערורייה שעשו זאת בלי ההסכמה שלנו, חבל שככה מתייחסים לכספי ציבור. אני מקווה שמי שנתן את ההוראה להתקין את המצלמות ישלם על כך מכספו הפרטי", הוסיף וסיכם גורם בוועד העובדים.

"זו לא פגיעה בפרטיות"

"מיד עם קבלת הפנייה מצד העובדים הוריתי להפסיק את ההפעלה שלהן, אבל זה רק זמני, והן יופעלו לבסוף – למען העובדים", אמר השבוע בהתייחסות לדברים ראש העירייה אליהו זוהר. "אני רוצה להגן על העובדים, ואני לא מבין מדוע מצלמות שמותקנות במסדרונות העירייה מהוות פגיעה בפרטיות. מדובר בשטחים ציבוריים, והמטרה היא שאם חלילה יקרה משהו, כמו התפרעות של מישהו, הדברים יהיו מתועדים", הוסיף.

לדברי זוהר, בכוונתו להתעקש על הפעלת המצלמות. "אין שום עבירה על החוק. אנחנו נפעל בהתאם לדרישות, נציב שלטים המודיעים על קיומן של המצלמות. העובדים לא רוצים? בינתיים הם לא קובעים במערכת הזאת. קריית מלאכי לא שונה מאף מקום בארץ, ובכל הארץ יש מצלמות בשטחים ציבוריים. נתקן את מה שנדרש, נשאיר את המצלמות כפי שהן ונפעיל אותן". ראש העירייה הבהיר כי הקלטות המצלמות יהיו חשופות בפניי גורמים בודדים, בהם איש המחשבים של העירייה, היועצת המשפטית והוא עצמו, "וגם זה לא בטוח", כלשונו.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה