צור עימנו קשר

חדשות

העירייה ביטלה פרויקט להקמת 200 יח"ד לסטודנטים מאחווה

במהלך הרצאה שהעביר בפני תושבים מהאיזור אמר נשיא המכללה, פרופ' עליאן אלקרנאוי, כי ראש העירייה, אליהו זוהר, החליט לבטל את התכנון להקים את המיזם בעיר, במה שאמור היה להביא למגורים של 400 סטודנטים בתחומיה: "זה הפסד עצום לקריית מלאכי, הסטודנטים יכולים לתרום רבות לעיר"

פורסם

בתאריך

העירייה החליטה לבטל מיזם של הקמת מאות יחידות דיור לסטודנטים מאחווה בשטחה, כך שלמעלה מ-400 סטודנטים של המכללה יעברו להתגורר בעיר דרך קבע. כך חשף בשבוע שעבר פרופ' עליאן אלקרנאוי, נשיא מכללת אחווה, באירוע בו הוא השתתף בשבוע שעבר. פרופ' אלקרנאוי תקף בחריפות את ההחלטה, ואמר כי היא מוטעית וכי השיקולים העומדים מאחוריה אינם עומדים בקנה אחד עם האינטרסים של העיר ועתידה.

זה היה פרויקט הדגל של ממלא מקום ראש העירייה לשעבר, יוסי סולימני: הקמה של פרויקט דיור ייעודי ובו מאות יחידות המיועדות לסטודנטים מהמכללה הנמצאת בתחומי המועצה האזורית באר טוביה, מרחק של כקילומטר מצומת קסטינה. סולימני, שנחשב ליוזם הפרויקט, קיים במהלך כהונתו עשרות פגישות עם אנשי המכללה, בהם גם הנשיא פרופ' אלקרנאוי, במטרה לקדם את המיזם. לבסוף, אישרה המכללה את השתתפותה בפרויקט, ואף החלה בגיוסי הכסף הדרוש לצורך הקמתו.

אלא שעם החלפת השלטון בעיר לפני כשנה וחצי, הובא הדבר לשולחנו של ראש העירייה הנבחר, אליהו זוהר. בלשכתו של זוהר בחנו את הנושא מחדש, ובתום התייעצויות, הודיע זוהר למכללה כי הוא החליט לוותר את הפרויקט ולחדול מקידומו. לדברי ד"ר ענת פלדמן, מרצה בכירה במכללה, שדיברה אף היא במהלך באירוע של "פורום הפרלמנט האזורי" שנערך במושב אביגדור, ההסבר שניפקה העירייה להחלטה נוגע לרצונה לשמור על האיזון הקיים בין סוגי האוכלוסיות השונות בעיר. "הם אמרו לנו שהם לא רוצים לפגוע במרקם ובאיזון שיש בעיר, שמדובר בעיר מאוד מסורתית והכנסה של אוכלוסייה חדשה לתוכה יכולה להפר את האיזון", אמרה ד"ר פלדמן לנוכחים. דבריה של פלדמן היו המשך לחשיפתו של פרופ' אלקרנאוי, שסירב לענות לשאלות התושבים מה לדעתו עמד מאחוריי ההחלטה לבטל את הפרויקט. על פי פלדמן, שהוסיפה והתייחס לנושא במהלך האירוע, "במילים אחרות אמרו לנו שחוששים מזה שיבואו סטודנטים ערבים לגור בעיר". יש לציין כי כחמישית מאוכלוסיית הסטודנטים במכללת אחווה הם בני מיעוטים. "אבל זו אוכלוסייה נהדרת, משכילה, ליברלית", אמרה לפלדמן אחת מהתושבות שנכחו במקום. "זה המצב, ובגלל החשש הזה הפרויקט בוטל", השיבה פלדמן.

אלקרנאוי עצמו אמר כי הוא עדיין פועל בכדי לנסות ולשכנע את זוהר לחזור בו מהחלטתו. "אני מתכוון לקחת אותו בקרוב לקריית שמונה, לראות איזה פלאים עשה שם הפרויקט המשותף של העירייה והמכללות הסמוכות", אמר. "לא אמרתי נואש, זה מיזם שיכול לעשות דברים גדולים, וקריית מלאכי זקוקה לו. תחשבו על זה, מאות סטודנטים שמצטרפים לאוכלוסייה המקומית, מתערים בתוכה, מסייעים לתלמידים בתיכונים ובבתי הספר היסודיים. זו מהפכה של ממש". אלקרנאוי הוסיף ואמר כי "כבר יש לנו חלק מהכסף, כל מה שחסר לנו זה שטח ואישור בנייה. אלמלא הביטול של ההחלטה, הפרויקט יכול היה כבר להיות בהליכי בנייה".

גורמים בעירייה אמרו השבוע ל"המקור" כי ההחלטה לבטל את הפרויקט היא "אידיאולוגית. יש כוונה ברורה מאחורי השינוי בתכניות, כי אף אחד לא רוצה שפתאום יופיעו אוכלוסיות שיכולות להרוס את היחסים בין התושבים כאן. זה הרבה יותר חשוב מאשר לקבל חיזוק מסטודנטים".

חבר המועצה וראש האופוזיציה, יוסי סולימני, שגם יזם כאמור את הפרויקט בקדנציה הקודמת, התייחס השבוע לדבריו של פרופ' אלקרנאוי וההחלטה של העירייה לבטל את המיזם. "כואב הלב לראות איך כל מה שנבנה במשך שנים נהרס במחי החלטה אומללה אחת", דברי סולימני. "לאורך שנים אמרתי שמכללת אחווה יכולה לשמש מנוף מדהים עבור מערכת החינוך בפרט, ולעיר בכלל. הרעיון הוא שמאות סטודנטים יחיו בתוך העיר, יעשירו את חיי החברה והתרבות וכמובן גם יסייעו בהעלאת הרמה של מערכת החינוך המקומית", הוסיף מלא מקום ראש העירייה לשעבר. "המודל הזה מיושם בהצלחה בהרבה מאוד ערים אחרות, וחבל שבקריית מלאכי התקבלה ההחלטה הזאת". הוא הבהיר כי לא אמר נואש, וכי בכוונתו לפעול כדי להביא ליישום הפרויקט בכל זאת. "אני מתכוון להעלות את הנושא הזה בישיבת מועצת העיר הקרובה, ולנסות להציל את המיזם החשוב הזה, שכנראה מי שיושב היום ליד ההגה לא מבין את משמעותו ובוודאי לא את חשיבותו לעיר, לתושביה ולעתידה".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.