צור עימנו קשר

חדשות

הסכסוך שלא נגמר

רק לפני שלושה שבועות הכריז ועד העובדים בעירייה על סכסוך עבודה, אך חזר בו לאחר שיחת הבהרה עם ראש העירייה, אליהו זוהר. ביום שני השבוע שוב נרשם פיצוץ בין הצדדים: הוועד כינס את העובדים, שהצביעו ברוב מוחלט בעד הסמכת הוועד להחליט על השבתת העירייה. הטענות, אם תהיתם, דומות לאלו שהיו בתחילה ושכבר היה נראה כי הושגו הסכמות לגביהן

פורסם

בתאריך

עירייה לקראת השבתה: בתום ישיבת חירום מיוחדת שכינס ועד העובדים בעיריית קריית מלאכי ביום שלישי השבוע נקבע המסלול להכרזה על שביתה מצד כלל עובדי העירייה כבר בשבועות הקרובים. העובדים מוחים נגד ניסיונות לפגוע בתנאי העסקתם ולהרע את תנאי העבודה של כמה מהם, לדבריהם – בניגוד לסיכומים שהושגו.

כזכור, לפני כשלושה שבועות הכריזו בוועד העובדים, בראשותו של סילבי חיבא, על סכסוך עבודה עם העירייה. העובדים קיבלו את הסכמת ההסתדרות המרכזית להכרזה על הסכסוך, במסגרת הליך שמאפשר שבועיים לאחר ההכרזה להשבית את העירייה. אז, העובדים חשבו כי ההכרזה השיגה את מטרתה: בתום פגישה עם ראש העירייה, אליהו זוהר, הכריזו בוועד על ביטול הכוונה להשבית את העירייה, לאחר שזוהר הודיע כי לא יפגע בשכרם של מרבית העובדים בעירייה ויסתפק בפגיעה מזערית, כך הסיכום בין הצדדים, בעובדים חדשים יחסית ובעיקר כאלו שנושאים תפקידים בכירים ומשכורות מפנקות בצידם. עוד נושא שעמד במחלוקת בין הצדדים – פיטוריה של מזכירת הוועדה לתכנון ובנייה סימה חזן – הועבר בהסכמה להחלטת בית הדין לעבודה בבאר שבע.

אלא שרק שבועיים עברו מאז הסיכום, וביום שני השבוע נשלחה הודעת מסרון (SMS) לטלפונים הניידים של העובדים ובה הם נקראו לישיבת חירום מיוחדת. לצורך הישיבה, ננקטו עיצומים בעירייה, וכלל המחלקות ננטשו בשעה 11 בבוקר של יום שלישי. חברי הוועד הציגו בפני העובדים את הסיכומים שהושגו בישיבה, ואשר לטענתם אינם עומדים בקנה אחד עם הודעתו של ראש העירייה בשבוע שעבר על פגיעה בשכרם של כמה עובדים. לדברי הוועד, מדובר בעיקר בעובדים זוטרים, מזכירות במחלקות העירייה השונות, ששכרם ייפגע בעקבות ההחלטה של זוהר באופן מהותי עד כדי מאות שקלים בחודש. "עבור מזכירה שמרוויחה 5 או 6 אלף שקל, כמה מאות שקלים זה סכום משמעותי מאוד", אמר חבר הוועד פליקס סבן. "הגענו להסכמות אבל הם ממשיכים כאילו שום דבר לא קרה. נגמרה החגיגה ונגמרו המשחקים – או שיישבו איתנו וישיגו איתנו הסכמות ויעמדו מאחוריהן – או שנשבית את העירייה". סבן המשיך ותקף את מדיניות העירייה, וטען כי "אם נסתכל על עובדי העירייה, מהקטן ועד גדול, כולם ממורמרים מההתנהלות של הקברניטים. זה לא ייתכן שבכל שני וחמישי באים אלינו עם החלטות חדשות, לפעמים סותרות ובניגוד לסיכומים שהושגו".

ביומיים האחרונים עסקו בוועד העובדים בניסוח מכתב לראש העירייה ובו יפרטו את טענותיהם, הדרישות שלהם וכן איום בהשבתת העירייה במידה ולא ייענו לדרישות.

בסביבתו של זוהר דוחים, כצפוי, את טענות העובדים. כבר בהכרזה על סכסוך העבודה, לפני כשלושה שבועות, אמר זוהר כי ההחלטה להוריד שעות נוספות לעובדים התקבלה בעקבות הנחייה של משרדי הפנים והאוצר. "אני עושה את זה בלב כואב, אבל אין לי ברירה", אמר זוהר. "אם אנחנו כעירייה לא נבצע את ההנחיות,, משרד הפנים ומשרד האוצר עשויים לכפות עלינו לעשות את זה, וגם לחייב את העובדים רטרואקטיבית בהחזרת כספים לקופת העירייה". מקורבי זוהר היו תקיפים יותר בדבריהם, כאשר אמרו כי "מדובר בכספים שניתנו לעובדים במשך שנים ארוכות – מבלי שהיו מגיעים להם", אמר אחד מהם. "הגיע הזמן לעשות סדר, וזה מה שנעשה כעת".

בסביבת ראש העירייה אמרו השבוע כי הצעד עליו החליט הוועד מיותר, ופוגע בעובדים. לטענת אנשיו של זוהר, הוועד מתנגד לביצוע הוראות שהועברו ממשרדי הממשלה, ועילת ההכרזה על סכסוך העבודה בשנית אינה מוצדקת. "העירייה במצב קפה וכולם צריכים להתגייס כדי לעזור, זה לא הזמן להשבית את העירייה ולפגוע בתושבים. העובדים חייבים להבין שהם חלק מהעגלה שנקראת עיריית קריית מלאכי. אם העגלה הזאת לא תצא מהבוץ הכלכלי – גם הם ייפגעו".

העובדים, מנגד, לא התרשמו מהטענות של מקורבי זוהר. "זה קשקוש", אמר אחד מחברי הוועד. "בשעה שבעירייה קיבלו עובדים חדשים בלי סוף בשנה האחרונה, בין אם באופן ישיר ובין אם באופן עקיף, לאף אחד אין זכות להגיד לנו להצטמצם. קודם שראש העירייה יצטמצם ויצמצם את הצוות שלו".

כעת, צפויים בוועד העובדים לשגר לזוהר את המכתב כבר במהלך סוף השבוע, ייתכן כבר היום (חמישי), ובשבוע הבא עשויה להתקיים ישיבה נוספת בין הצדדים, בתיווך הסתדרות העובדים, בתקווה כי יושגו הסכמות. אחרת, כבר בעוד עשרה ימים, מבהירים גורמים בוועד, משרדי העירייה ייסגרו, ואחרי עשור שקט יחסית – עיריית קריית מלאכי שוב תושבת.

לחץ להמשך קריאה