צור עימנו קשר

באר טוביה

הסכם הכנסות או ועדת גבולות?

היחסים בין קריית מלאכי לבאר טוביה שבו לכותרות מיד עם כניסתו לתפקיד של ראש המועצה החדש של הרשות השכנה, קובי אביבי, שהודיע במהלך נובמבר כי יבחן את התנהלותה של קריית מלאכי ביחס להסכם ההכנסות בין הרשויות ויחליט האם לחדשו. בתווך, נשמעים קולות בתוך המערכת הפוליטית בקריית מלאכי, הקוראים לאליהו זוהר לפנות לוועדת גבולות ולבטל את ההסכם עם "השכנה העשירה"

פורסם

בתאריך

הסכם פשרה ושכנות טובה או מלחמה והליכה אל הלא נודע? את החידה הגדולה, אולי ההימור המסוכן ביותר, אמורים לקבל ללו זוהר, ראש עיריית קרית מלאכי שהחל את הקדנציה השנייה שלו וקובי אביבי, ראש המועצה החדש של באר טוביה.
בשבוע החולף העבירו השניים את תקציב 2019 של הרשויות שהם עומדים בראשון, המגיע יחד לסכום של 510 מיליון שקלים. אולם, השאלה הכי מסקרנת שעלתה בדיונים בקרב חברי המליאה בשתי הרשויות ועדיין מעסיקה את מרבית הפוליטיקאים, הפקידים וחלק מהתושבים בשתי הרשויות היא מה יעלה בגורלו של הסכם ההכנסות בין באר טוביה לקריית מלאכי. ההסכם, שנחתם בין ללו זוהר לדרור שור, קבע סוג של סטטוס קוו בין הרשויות השכנות, ולימד על שיתוף פעולה מלא ומערכת יחסים טובה מאוד בין זוהר לשור.
המשך שלטונו של שור בבאר טוביה היה משדרג את הסכם ההכנסות לטובת קרית מלאכי. לטענת של גורמים שונים, שנכחו בפגישות העבודה בין שתי הרשויות בשנה האחרונה, הייתה הבנה עקרונית לפיה באר טוביה תגדיל משמעותית את הסכום שיועבר לקרית מלאכי בכמה מיליוני שקלים בשנה. ״אם ההסכם עמד על 6.5 מיליון שקל בשנה, הדיבורים בין ללו זוהר לדרור שור היו על הגדלת הסיוע ל-15 מיליון שקל בשנה", אמר גורם הבקי בפרטים. הוא הוסיף כי "בחירתו של קובי אביבי לראשות המועצה האזורית באר טוביה גרמה לביטולו של ההסכם בפועל. אביבי אמנם לא הצהיר על ביטול ההסכם שחתם עליו קודמו בתפקיד, אבל גם אינו מיישם אותו".
הגורם הזכיר את ההקצבות מבאר טוביה לקרית מלאכי הופסקו, וציין כי זה גרם לפגיעה כספית קשה בקבוצת הכדורגל העירונית, במתנ״ס ובשיתוק אירועים נוספים בקרית מלאכי שכבר סוכמו בעבר. בנוסף, ההכנות לאירועי חגיגות יום העצמאות הוקפאו בגלל חוסר הוודאות לגבי קבלת הכספים מבאר טוביה. בימים הקרובים אמורים זוהר ואביבי אמורים להיפגש כדי לדון בסוגייה החשובה ואפילו הקריטית עבור קרית מלאכי אך בינתיים, חודשיים אחרי שנבחר לתפקיד, עדיין ממתינים בקרית מלאכי להחלטה של אביבי בנוגע לעתידו של ההסכם.
המחלוקות והמאבקים הפוליטיים בנוגע לכדאיותו של ההסכם מתחוללות בקרב חברי הקואליציה והאופוזיציה גם יחד ממש בחצרו האחורית של ללו זוהר. בבאר טוביה לעומת זאת, עדיין לא החליטו האם הסכם ההכנסות שקיבל אביבי בירושה טוב או רע, ועל כן סימני השאלה שם ממשיכים לרחף מעל הסוגיה. לאחרונה התבטאו חברי מועצה בקריית מלאכי נגד המשך קיום ההסכם (אחד מהם הוא מ"מ ראש העיר בצלאל מזרחי, בראיון בלעדי שהעניק ל"המקור"), אולם בכל מקרה עתידו של הסכם ההכנסות תלוי רק בשני הראשים: ללו זוהר וקובי אביבי. כל החלטה שלהם, תהא אשר תהא, תזכה לרוב גדול בהצבעה שתובא למליאה.
רגע לפני הפגישה בין זוהר לאביבי, לפני ההחלטה על המשך שיתוף הפעולה או ביטול רשמי של ההסכם והליכה למלחמה על כל הקופה, מבחינת ללו זוהר, בדקנו האם כדאי לקריית מלאכי ולבאר טוביה ללכת יד ביד גם בשנים הבאות, והשאלה הכי משמעותית היא האם זוהר ו/או אביבי יקבלו את ההחלטה הנכונה, עלולה להישאר ללא תשובה.
ללו זוהר מעדיף להמשיך את ההסכם עליו חתם עם דרור שור. הניסיון שלו בפוליטיקה, ההיכרות רבת השנים את משרדי הממשלה והביורוקרטיה הישראלית, מושכת אותו ללכת על בטוח. זוהר למד להפריד בין הצהרות של פוליטיקאים למציאות, הוא למד להבין כי הקשרים והאינטרסים הפוליטיים חזקים מכל דמיון והמציאות בשטח גורמת לו להעדיף כסף בטוח על פני כסף גדול יותר, אולי, בעתיד, עם הרבה סימני שאלה של מתי, כמה ואם בכלל.
קובי אביבי מצידו משדר שהוא עדיין לומד את החומר, מנסה להבין את סוגיית ועדת הגבולות וההסכם שקודמו חתם עליו.
בינתיים, מתנהלת ועדה מיוחדת שמינה שר הפנים אריה דרעי, בראשותה הוועדה עומדת רות יוסף המשמשת גם כממונה על מחוז המרכז במשרד הפנים. הוועדה אמורה לקבל החלטות בנוגע לשינוי מעמד מוניציפלי ושינוי גבולות השיפוט, חלוקת הכנסות מאזורי התעשייה ובסיס חיל האוויר חצור. בסיום הבדיקות, הוועדה תגיש את ההמלצות לשר הפנים לגיבוש החלטה סופית.
הנה כמה עובדות שאמורות להוות משקל לא קטן בהחלטות של זוהר ואביבי איזו החלטה כדאי להם לבחור.
הפוליטיקאים בירושלים חזקים בדיבורים
בחודש מרץ 2017 הקים אריה דרעי, שר הפנים, את ועדת הגבולות שתטפל בין השאר בנושא קריית מלאכי-באר טוביה. כאשר ועדת הגבולות הוקמה, ללו זוהר ודרור שור כבר חתמו על הסכם הכנסות באופן עצמאי לפיו באר טוביה תעביר מידי שנה לקרית מלאכי 6.5 מיליון שקל. שנתיים עברו מאז הקמת הוועדה לבדיקת הגבולות ודבר לא השתנה. מי שנכח ב-17/3/15 בישיבת הוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי בכנסת בראשות ח״כ מיקי זוהר היה מתרשם שהולכים לקרות דברים נדירים במחוזותינו. שימו לב לדברים שאמר בפתח הישיבה היו״ר מיקי זוהר מהליכוד. ״יש לנו שר פנים חברתי מאוד, יודע שפערים בחברה הישראלית הם אחד מהחולאים הרעים ביותר שיש היום בחברה הישראלית, וצמצום הפערים שלהם הוא באמת אחד מהדברים שהוא חרט על דגלו״.
אחרי הסופרלטיבים לשר הפנים דרעי, הצהיר ח״כ זוהר בדיון בו נכחו עשרות ראשי רשויות שזומנו לדיון בנוגע לוועדת הגבולות שהוקמה, היה שהוא לקח על עצמו אחריות וגם קיבל עם עצמו החלטה שהוועדה תתכנס לפחות פעם בשבועיים-שלושה או חודש. "בנושא הזה, נקבל דיווחים שוטפים, מה קורה, איפה הדברים עומדים, מה התקדם, איפה לא התקדם, כי הקדנציה נגמרת, ואנחנו חייבים עד תום הקדנציה הנוכחית שהיא יכולה להיגמר בתוך שנה וחצי- שנתיים מהיום, לסיים עם כל הסיפור הזה״.

זוהר ושותפיו לקואליציה. יקבלו החלטה בקרוב?

הנביא ח״כ מיקי זוהר

יו״ר הוועדה החשובה כל כך ח״כ מיקי זוהר התלהב והבטיח לקיים דיונים כל שבועיים-חודש. הוא רצה שוועדת הגבולות תקבל החלטות, ששר הפנים דרעי יאמץ אותן ובא לציון גואל. ח״כ זוהר התברר כאחד שיודע דבר או שניים בפוליטיקה ואמר באותו מעמד, מרץ 2017 בדיוק מה שהתרחש בימים האחרונים, בחירות לכנסת. היו״ר זוהר הזהיר: ״זה משהו שצריך להסתיים, כי אם מחר בבוקר יהיו בחירות, שוב פעם אנחנו נמרחים עוד כמה חודשים, לא יודעים מי יהיה שר הפנים הבא, אני מקווה שזה יהיה דרעי כי הוא שר פנים מצוין בעיני, אבל אנחנו לא יודעים מי יהיה שר הפנים הבא, אנחנו לא יודעים מה יהיה. אבל בסוף מה שנקרא, אנחנו לא בטוח שנהיה פה, זה לא תלוי רק בנו, זה תלוי גם בקב"ה וגם במתפקדים של המפלגות שלנו״.
רגע לפני שיו״ר הוועדה נתן את זכות הדיבור לראשי הרשויות שהגיעו לדיון, הוא שחרר עוד הצהרה ומסר לחברי ועדת הגבולות: ״אם אנחנו לא נקבע יעדים ברורים לגבי חלוקת הכנסות וגבולות לכל הרשויות המקומיות החלשות אל מול החזקות או מועצות אזוריות אל מול הרשויות המקומיות, אנחנו בסופו של דבר מנציחים את הפערים, מנציחים את הקיפוח, וגם לצערי הרב עושים אי צדק חלוקתי במדינת ישראל, דבר שמאוד מאוד מטריד את הוועדה הזאת, ואני גם חושב שהוא גם מאוד מאוד מטריד את השר דרעי״.
בסיום אותו דיון, הוועדה קיבלה החלטה ברוח הדברים של היו״ר מיקי זוהר: ״הוועדה קוראת לשר הפנים להעמיד את סוגיית ההכנסות בראש סדר העדיפויות ורק לאחר מכן את עניין הסדר הגבולות הגיאוגרפיים״.

שנתיים של דיבורים. עכשיו בחירות

אז ח״כ מיקי זוהר הצהיר שהוועדה החשובה שלו תתכנס לפחות פעם בחודש כדי לבחון ולזרז את סוגיית ועדות הגבולות, מיקי זוהר חשש שדבר לא יתקדם והכנסת תתפזר וזה בדיוק מה שקרה. כמעט שנתיים דנות ועדות הגבולות בנושא חלוקת הכנסות צודקת בין רשויות חזקות לחלשות ובקביעת סיפוח קרקעות ואזורי תעשייה ועדיין לא התקדמה ולא קרובה לשום החלטה בנוגע לבאר טוביה-קרית מלאכי. מיקי זוהר יותר מרמז בדיון כי יש קשר משמעותי מי יהיה שר הפנים ומי ישמש כיו״ר הוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי בראשה הוא עומד. כעת, המדינה הולכת לבחירות, לא ברור מי יהיה שר הפנים בממשלה הבאה ומי יהיה יו״ר הוועדה שאמורה לפקח, לזרז ולשנות עיוותים בין רשויות עשירות לעניות. אריה דרעי ומיקי זוהר התאימו לחלשים, לפריפריה, השאלה הגדולה היא מי יהיה במקומם? דרעי ממתין לשימוע לפני הגשת כתב אישום ומיקי זוהר חולם על כיסא בממשלת הליכוד הבאה.

ללו זוהר הרוויח בגדול

לכל אלה שתוקפים את ללו זוהר בנוגע להסכם ההכנסות שחתם עם באר טוביה, ראש עיריית קריית מלאכי יכול להשיב במספרים. קופת העירייה שלו הכניסה כבר כ-30 מיליון שקלים מבאר טוביה. אם ללו זוהר היה ממתין לפוליטיקאים בירושלים ומתלהב מההצהרות שלהם, קרית מלאכי לא היתה מקבלת אגורה מבאר טוביה. ההתנהלות בשנתיים האחרונות של הממסד וההיכרות הקרובה של הבירוקרטיה הישראלית, גרמו לראש העיר ללו זוהר ללכת על בטוח. זו הסיבה שהוא מצדד גם כעת בהמשך הסכם ההכנסות עם באר טוביה וברצון להגיע להבנות בנושא עם קובי אביבי. זוהר יודע שהוא יכול לקבל מיליוני שקלים מידי שנה בוודאות ואין לו ולאף אחד מושג מה תחליט ועדת הגבולות. כאשר תחליט.

השיקולים של קובי אביבי

במערכת הבחירות קובי אביבי תקף בצורה אגרסיבית את דרור שור, ודיבר על הנדיבות הרבה שלו לטובת קרית מלאכי. אביבי טען שאת החשבון משלמים תושבי המועצה האזורית באר טוביה. עכשיו הוא יושב על הכיסא, וגם הוא יודע שמה שרואים משם לא רואים מכאן. אביבי יודע שמערכת הבחירות הסתיימה, הקמפיין שלו הצליח בגדול אבל הגיעה העת לקבל החלטות.
אביבי בדק ועדיין בודק את הנושא בשבועות האחרונים. הוא קיים מספר פגישות עם גורמים בכירים בתחום המוניציפלי ועורכי דין המתמחים בסוגיית ועדת הגבולות, והוא יודע שהוא צריך לקבל החלטה שיש בה סוג של הימור. בדיוק כמו ששכנו ללו זוהר לקח לפני כמה שנים. אביבי יכול לבטל את ההסכם עם קריית מלאכי ולקבל בחודש אפריל את אריה דרעי שר הפנים ומיקי זוהר יו״ר הוועדה. הוא יכול גם לקבל את מאיר כהן מדימונה כשר הפנים מטעם יש עתיד, הוא יכול לקבל שר ויו״ר ועדה שרוצים להיות טובים עם החלשים על חשבון החזקים למען חיזוק מעמדם הפוליטי. ויכול להיות גם הפוך. יכול להיות שיהיה שר שמחזיק בתפיסות הפוכות מאלה של אריה דרעי. הרי עם כל הכבוד לחברי ועדת הגבולות ולהמלצות שלהם, בסופו של דבר החתימה של שר הפנים קובעת ורק האצבע שלו תחרוץ את גורל חלוקת ההכנסות וסיפוח הקרקעות ואזורי התעשייה.
לכן קובי אביבי צריך לבחור בין הטוב לפחות טוב, בין האידיאל לקטסטרופה. בהסכם ההכנסות הוא יכול להמשיך ולהעביר 6.5 מיליון שקל בשנה ולהגיע עם ללו זוהר להבנה לתת לחברי הוועדה להמשיך למרוח את הזמן עוד כמה שנים. כך הוא שומר לעצמו בוודאות את מתחם ביג, שומר על מערכת יחסים ושכנות טובה בין הרשויות והתושבים והמשך שיתופי הפעולה, האירועים והחוגים המשותפים. המפצים הפוליטיים המתרחשים בלי הפסקה בימים האחרונים ועתידו המעורפל של בנימין נתניהו בבחירות הקרובות, רק מוסיפים לחוסר הוודאות בנוגע לקבלת ההחלטה הטובה ביותר מצד אביבי וזוהר.
פוליטיקאים בכירים, ביניהם שרים מהליכוד וממפלגות נוספות יחד עם אנשי מקצוע מובילים, ממליצים לאביבי וזוהר להגיע להסכמות ולא להיגרר למאבקים מיותרים בסיומם כל אחד מהם, או אפילו שניהם גם יחד- עלולים להפסיד שטחים וכסף. מה יעשו השניים? אין להם עוד הרבה זמן לדון בכך, ולכן נקבל את התשובה כבר בשבועות הקרובים.

ראש המועצה אביבי (משמאל). הרבה תלוי בעיקר בו

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.