צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

הסוף: חייו הקשים של אבנר עזרא באו אל קיצם

פורסם

בתאריך

אבנר עזרא היה ידוע בכינויו אבנר חדורי. בגיל 20 החל להשתמש לראשונה בסמים, שהפכו להיות מרכז חייו מאז ועד מותו בשבוע שעבר, בעקבות דלקת ריאות חריפה ונזקים חמורים שנגרמו לאיברים חיוניים בגופו. למרות שהיה צרכן סמים מוכר, נחשב אבנר ז"ל לדמות מוכרת ואהובה, ולראיה הלוויתו בה השתתפו יותר מ-500 בני אדם. "היה לו לב טוב, הוא מעולם לא הזיק לאף אחד", מספרים בני משפחתו, שמשחזרים בכאב את אינספור ניסיונותיהם לחלצו מהמצב אליו נקלע – שכשלו בזה אחר זה"עכשיו הוא במקום טוב יותר", הם מתנחמים, "עכשיו הוא נח" // אחרי מות

באותה המידה שלא היה בקריית מלאכי איש שלא הכיר את אבנר עזרא, כנראה שמעטים האנשים, בטח מקרב הדור הצעיר, שמכירים את סיפור חייו המורכבים, הכואבים והקשים – שבאו אל קיצם בסוף השבוע שעבר.
בפי מרבית תושבי העיר, אבנר עזרא ז"ל היה בכלל אבנר חדורי, הכינוי לו זכה בילדותו על שמו של אביו ונותר איתו לעד. הוא נולד ב-1959 בקריית מלאכי, בן לחדורי ופרידה עזרא, ממייסדי העיר שעלו ארצה מעיראק. בילדותו גדל בעיירה שהייתה אז עדיין מעין מעברה, בשכונת קיבוץ גלויות המיתולוגית. להוריו נולדו עשרה ילדים, מהם שבע בנות ושלושה בנים. הוא איפשהו באמצע.
עוד לפני שנות העשרה ויתר על הליכה לבית הספר. כשבגר מעט החל לסייע לאביו, שהיה בעל חנות ירקות. הוא היה המשלוחן המשפחתי, רכוב על אופניים בעלי שלוש גלגלים, עובר בין האוהלים והצריפים, מניח את שקיות הירקות בפתח ומבקש את התשלום עבורם. כבר מגיל צעיר היה ידוע בגובהו הרב. עוד לפני שמלאו לו 18 הגביה עד לכמעט שני מטרים. "הוא היה נער מרשים, דמות אהובה, מלאה בנתינה וטוב לב. כולם אהבו אותו", משחזר אחיו הבוגר ממנו, הרצל. "הדבר שהוא הכי אהב בתור ילד ונער זה לעזור לאנשים".
הציפיות המשפחתיות מאבנר היה כי ימשיך את דרכו של אביו בחנות הירקות. "הוא היה אדם שאפשר לסמוך עליו, אם היית נותן לו משימה – היא הייתה מתבצעת", מספרת האחות איריס. "הוא הצטיין בספורט, אהב כדורגל וגם כדורסל, באופן טבעי בגלל הגובה שלו. אם הייתה מילה אחת שאני צריכה לתאר אותו בה, אז הייתי קוראת לו ג'נטלמן. הוא היה מהגברים שפותחים לאישה את הדלת של המכונית, שמוזגים כוס שתייה לבת הזוג לפני שמוזגים לעצמם".
נקודת המפנה בחייו של אבנר הייתה לאחר מות אימו. "אימא נפטרה ואבנר היה קשור אליה מאוד, קשר קרוב ממש", ממשיך ומספר הרצל. "הוא לקח את זה קשה מאוד. שם ההידרדרות שלו התחילה". "אבא שלנו לא ידע איך לטפל בנו בתור ילדים ונערים", משחזרת איריס. "אבנר לא ידע מה לעשות עם עצמו, אט-אט הוא התרחק, היה חלק מחבורת הפלישתים המפורסמת של קיבוץ גלויות, ומשם לא עבר הרבה זמן עד שהוא הגיע לאן שהגיע".
אבנר החל להשתמש בסמים, ושקע אל העולם החברתי של צרכני הסמים. בתחילה עבר מספר ניסיונות שיקום וגמילה, כמה מהן הצליחו, אך זמן קצר לאחר מכן נפל אבנר שוב אל תהום הסם, ולא הצליח לשוב ממנה. "ניסינו אינספור פעמים לעשות משהו, לקחת אותו למכוני גמילה, ללוות אותו בתהליך, הצענו לו לגור איתנו, אבל הוא פשוט לא היה מוכן לשמוע. הוא אמר שככה הוא רוצה לחיות ושזו זכותו. זה כאב לנו אבל בסוף, אחרי עשרות ניסיונות לשנות את המציאות, הגענו למסקנה שזה הוא וזה מה שהוא, ועם כל הכאב שהיה באמת גדול מאוד עלינו לכבד זאת".
לאבנר ז"ל הייתה אמנם דירה, אך הוא העדיף פעמים רבות לישון ברחוב, שם פשט יד לעוברים ושבים כדי לספק את התמכרותו. רבים שהכירו אותו העבירו לו כסף מפעם לפעם, אף שידעו כי לרוב הכסף לא יילך למטרה ראויה – אלא ישמש למימוש תאוותו המזיקה של אבנר. בכל העת זכרו לו בני משפחתו וחבריו חסד נעורים, ובמקביל זכו לשמוע ממנו בדיחה על הדרך. "כשהייתי נותן לו כסף, הוא לא היה לוקח והולך. הוא היה עומד, מדבר איתי קצת ומספר איזה סיפור משעשע, כדי שלפחות הסיטואציה תעבור עם חיוך", נזכר האח הרצל. "הוא היה מודע לכך שההתמכרות הזו שלו גורמת לעצמו נזק עצום, אבל זה לא שינה לו. המון פעמים קנינו לו בגדים, והוא החזיר אותם לחנות כדי לקחת את הכסף ולקנות סמים. כך גם שנתנו לו כסף לשלם חשמל או לקנות אוכל. אני חושב שהוא מעולם לא היה רעב. הוא לא היה סוג האדם הזה. זה היה מסלול החיים שלו, הוא לא יכול היה ולא רצה היה להתנתק ממנו. אני יודע שזה נשמע מוזר, אבל זה באמת היה המצב".
לפני כשלושה שבועות התמוטט אבנר במרכז העיר לאחר שחלה בדלקת ריאות חריפה. הוא אושפז במחלקת טיפול נמרץ בבית החולים "קפלן", ובבדיקות התברר כי לאיברים חיוניים בגופו נגרם נזק בלתי הפיך: ריאותיו ניזוקו קשות, כך גם הכבד. תוך כדי כך, לקה בדום לב, והורדם והונשם. בחלוף הימים מצבו השתפר מעט, ובעת הביקורים היומיומיים של בני משפחתו הוא פקח עיניים לזמן קצר בנוכחותם, כאילו מבקש להיפרד. ביום שישי בשבוע שעבר החזיר את נשמתו לבורא.
במוצאי שבת הובא עזרא ז"ל למנוחת עולמים. כ-500 בני אדם בחרו ללוותו בדרכו האחרונה, למרות הקור המקפיא והגשם בבית העלמין בעיר, שם נטמן. רבים ספדו לו, בהם ראש העירייה לשעבר ליאור קצב, הרב להב שטרית ואחד מאחייניו. כולם ריגשו בדבריהם, דיברו על ליבו הגדול, על חייו המורכבים, על זיכורנותיהם ממנו. "אבנר זכה לעשות איתנו חסד גדול", אמר הרב שטרית. "שנים שהוא זיכה אותנו, תושבי קריית מלאכי, במתן בסתר, בצדקה. עכשיו כל זה עומד לזכותו. בזכותו עשינו מצוות רבות ועצומות".
אל אוהל האבלים בשכונת הרצל הגיעו השבוע רבים לנחם את בני המשפחה הכואבים, שהדגישו חזור ושוב כי הם אינם מתביישים במי ובמה שאבנר היה. "כאשר אתה נמצא בעולם הזה, העולם של הסמים ושל ההתמכרויות, קל מאוד להידרדר, קל מאוד להגיע למחוזות של פשעים ועבירות פליליות, אבל אבנר מעולם לא היה שם", אמרה האחות איריס וחיזקה את דברי המספידים בהלוויה, שדיברו על תמימותו של אבנר ז"ל. "הוא מעולם לא הזיק לאיש. מעולם לא גנב, לא שדד, לא פרץ ולא הרס כדי לממן את ההתמכרות שלו. הוא היה אדם נעים, לא דורש אלא מבקש. אני חושבת שגם בגלל זה כולם אהבו אותו".
כאבם של בני המשפחה בימים אלו, כך ניכר עליהם, הוא גם על סילוף ועיוות המציאות, כדבריהם. "אף אחד לא יודע ולא מכיר מה עשינו עבור אבנר, כמה ניסינו לעזור לו, כמה נתנו לו, אבל יש אנשים שרוצים לשמש כשופטים בלי שהם בכלל מכירים את העובדות", אומר הרצל. "אף פעם לא התביישנו בו, תמיד תמכנו בו, גם כשכבר השלמנו עם המצב שלו, עם המציאות הזאת, גם כשהגענו להכרה שהיא לא תשתנה. ואנחנו לא מתביישים בו גם עכשיו".
ומה עכשיו, אני שואל את בני המשפחה, בורר את המילים בניסיון לשאול את השאלה המעט בוטה – האם לאור חייו לא עדיף היה לו למות. בסוף שאלתי. "כן", אמרו מיד האחים והאחיות. "הוא נגאל מייסוריו. אם הוא היה נשאר כאן הוא היה ממשיך לסבול, אבל עכשיו הוא לא סובל. לפחות עכשיו הוא במקום אחר, מקום טוב יותר. עכשיו הוא נח".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

המראה בסימן שאלה: משרד הפנים הקפיא העברת תקציבים לעירייה לאחר שלא עמדה ביעדים שהוצבו לה

מיליוני שקלים שהעירייה הייתה אמורה לקבל ממשרד הפנים לא הועברו, לאחר שהמשרד קבע כי העירייה לא עומדת ביעדי התכנית השאפתנית. בעקבות אי העברת הכספים הורה החשב המלווה לעצור את כל הזמנות העבודה, ונמנע מחתימה על התחייבויות כספיות. גורם בכיר: "במשך ימים ארוכים לא אישרו לנו להוציא אפילו מאה שקל". העירייה בתגובה: "מדובר בשינוי סעיף אחד בהסכם. נעשים מאמצים כדי לחזור למתכונת המקורית"

פורסם

בתאריך

על ידי

משרד הפנים הקפיא העברה של מיליוני שקלים שהובטחו לעיריית קריית מלאכי כמענקים לאחר שנמצא כי העירייה לא עמדה ביעדי תכנית ההמראה עליה חתמה. כך נודע ל"המקור". בעקבות זאת, הורה החשב המלווה מטעם המשרד לעצור באופן מוחלט את כל הזמנות העבודה העתידיות, ונמנע מחתימה על התחייבויות להוצאות כספיות. בעירייה טוענים כי מקור הקפאת הכספים נעוץ בשינוי סעיפים בתכנית ההמראה, וכי הם פועלים מול משרד הפנים לשם העברת הכספים כפי שנקבע בתכנית.
תכנית ההמראה נחתמה לפני כחצי שנה, בנוכחותו של שר הפנים אריה דרעי, שהגיע לביקור מיוחד בעיר. לפי התכנית, שמתפרסת על פני שש שנים, אמורה לקבל העירייה עשרות מיליוני שקלים במענקים ובהלוואות ארוכות טווח, וזאת לצורך התפתחותה, בין היתר בנוגע להיקפי האוכלוסייה החדשה שצפויה להגיע להתגורר בעיר בשנים הקרובות. חלק ניכר מהתקציב של התכנית – 25 מתוך 73 מיליון שקלים – מופנה לטובת קליטת האוכלוסיות החדשות, וכן לטובת המשך פיתוח ואכלוס איזור התעשייה החדש בתימורים. במסגרת התכנית התחייבה העירייה לשורה ארוכה של צעדים לטובת התייעלותה, צמצום הוצאות בלתי רצויות וכן הגדלת נטל המס על תושבי העיר. כך למשל התחייבה העירייה להרחיב את מערך החנייה בתשלום, להגדיל את היקפי ההכנסות מדוחות וקנסות חנייה וכן להטיל לכל המאוחר עד יוני 2019 מס שילוט על כלל העסקים בעיר. כל מהלכים אלו צפויים להכניס לעירייה, במצטבר ולאורך 6 שנות התכנית, מיליונים רבים של שקלים.

עירייה בהקפאה


אלא שלמרות התכניות הגרנדיוזיות, במציאות נתקלת העירייה בקשיים רבים. "חתמנו על התכנית בלי לדעת האם אנחנו באמת יכולים לעמוד ביעדים", אמר גורם בכיר מאוד בקואליציה השבוע. "עכשיו אנחנו נתקלים בתוצאות של זה".
התוצאות עליהן מדבר הגורם הבכיר בקואליציה הן כאמור הקפאת העברת הכספים מטעם משרד הפנים. לפי מידע שהגיע לידי "המקור", במשרד הפנים לא רוו נחת מהתנהלות הדברים, ומהעובדה כי העירייה אינה עומדת ביעדים שהוצבו לה. בעקבות זאת הורה מנכ"ל המשרד על הקפאת העברת תקציבים בסך מיליוני שקלים לטובת העירייה. "היינו צריכים לקבל שישה מיליון שקל וקיבלנו רק שני מיליון", אמר גורם פוליטי הבקיא בפרטים. "החשב המלווה אמר שהוא לא מאשר הוצאה של שקל עד שלא פותרים את הבעיה הזאת". לדברי הגורם, מספר רב של יחידות דיור בשכונות החדשות לא אוכלסו במועד אליו התחייבו בעירייה, דבר שבין היתר גרם גם הוא להקפאת העברת התקציבים.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תכנית ההמראה בגובה כ-75 מיליון שקלים הינה תכנית כלכלית מקיפה הכוללת השקעות בחינוך, תשתיות, נגישות טכנולוגית, סביבה ירוקה ועוד. לאור עמידה בכל היעדים, עיריית קרית מלאכי קיבלה לאחרונה את הכספים לשנת 2017 במסגרת התכנית. בשל בקשה של פקידים במשרד הפנים לשינוי סעיף אחד בהסכם, נעשים מאמצים מול הדרג הבכיר כדי לחזור למתכונת המקורית ולא לפגוע במסגרת התקציב. קרית מלאכי פועלת בשנים האחרונות מתוך אחריות כלכלית ואיזון תקציבי ונמשיך באותה הדרך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עיר מתחדשת

עבודות ההקמה של הטיילת בשכונת גבעת הסביונים הסתיימו- אך זו צפויה להיחנך רק בחודש אוגוסט לאחר הקמתו של מגרש הקטרגל בשכונה. בתווך, נמשכות העבודות לשיפוץ הטיילות המקיפות את העיר. גם מגרש הקטרגל המיוחד בשכונת קיבוץ גלויות יפתח בקרוב

פורסם

בתאריך

על ידי

הסתיימו העבודות להקמת הטיילת החדשה בסמוך שכונת גבעת הסביונים. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשבעה מיליון שקלים וגודלו משתרע על פני קילומטר וחצי, כולל בתוכו שטחי דשא גדולים, מסלולי אופניים, עמדות מנגל ומתקני שעשועים לילדים.
הטיילת בגבעת הסביונים היא הטיילת הראשונה מבין שלוש שצפויות לחדש את פניה של העיר, כאשר השתיים האחרות מצויות בימים אלו בהליכי שיפוצים ופיתוח והן צפויות להיחנך לקראת סוף השנה האזרחית. בסופן של העבודות, יחוברו הטיילות ויכללו שביל אופניים המקיף את העיר.

עם סיום הקמת הטיילת החלו בעירייה לפעול על מנת לסיים את הליך הקמתו של מגרש הקטרגל הסינתטי בגבעת הסביונים, ושלחו צוותים שינקו את השטח סביב ערוץ נחל האלה העובר בסמוך לטיילת ואמור להוות חלקה מנופה העתידי, "העיר מתחדשת. אנחנו הולכים לחבר את כל העיר בשבילי אופניים, שיתחילו בגבעת הסביונים ויסתיימו בשכונות החדשות שנבנות כרגע בדרום העיר", אמר בעבר ראש העירייה אליהו זוהר.

פארק השעשועים בטיילת החדשה

כאמור, בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים התבצעה בו זמנית עם שיפוץ הטיילות הקיימות לאורכן של היציאות המערביות מהעיר שנבנו לפני קרוב ל-20 שנים- מאזור בית הספר 'הראל' ועד תחנת הדלק פז- ביציאה משכונת קיבוץ גלויות. "עלות פרויקט השיפוץ הינו שלושה מיליון שקלים, רוב הכסף גוייס ממשרד הבינוי והשיכון ומכספי תרומות. עיצוב החלק המערבי של הטיילת יהיה למעשה המשך מדויק של חלק אחר שלה שכבר הושלם לאורכה של שכונת 'המחנה' החדשה", אמר זוהר במהלך סיור שנערך בשבועות האחרונים בטיילת החדשה.

מגרש אירופאי בסן דייגו

נוסף לטיילת, בעירייה יכולים להציג לראווה גם את מגרש הקטרגל המיוחד שנבנה בשכונת קיבוץ גלויות.
כזכור, לפני כחודשיים הודיעו בעירייה כי הושג תקציב מיוחד לטובת פירוק המתקן הישן בשכונת קיבוץ גלויות והקמת מתקן אירופאי חדיש בחסות "הטוטו".
במהלך העבודות, שהתקיימו באינטנסיביות, נשמעו קולות של תושבים שונים שטענו כי מדובר בפגיעה במרחב הציבורי והקטנת המעברים להולכי הרגל המבקשים לצאת ולהיכנס לשכונה. בעירייה מנגד, השיבו כי מדובר בדרישות הטוטו המפורטות בתקן של התאחדות הכדורגל העולמית, וטענו כי אין באפשרותם לשנות את מידות המגרש, "המגרש החדש יהפוך לפנינה של השכונה וסביבו יוקמו ספסלי ישיבה, הצללה ומתקני ספורט ושעשועים לילדים", אמר השבוע גורם בעירייה.
עתה ממתינים תושבי השכונה לפתיחת השערים של המגרש, שעשוי להפוך למוקד עלייה לרגל בקרב חובבי הספורט המקומיים.

לחץ להמשך קריאה