צור עימנו קשר

חדשות

הסדירו את היחסים: שלומי מלכה ובצלאל מזרחי התפייסו

פורסם

בתאריך

אחרי יותר מחצי שנה של נתק, נפגשו השניים בביתו של מזרחי ושוחחו על נקודות המחלוקת העיקריות שהתגלו ביחסים ביניהם. כזכור, חבר המועצה מטעם חב"ד הואשם על ידי מלכה בליבוי התהליך שהוביל להדחתו מתפקיד הממונה על החינוך ומחברותו במועצת העיר. מלכה ומזרחי אמרו השבוע: "מה שהיה בנינו נשאר מאחור. פתחנו דף חלק"

חבר המועצה לשעבר שלומי מלכה נפגש לפני כשבועיים עם חבר המועצה המכהן עו"ד בצלאל מזרחי, וזאת אחרי חודשים ארוכים של נתק ביניהם. מטרת השיחה, אותה יזם מזרחי, הייתה להסדיר את היחסים שעלו על שרטון על רקע התפטרותו של מלכה ממועצת העיר בחודש דצמבר האחרון.
בבחירות האחרונות הוצב מלכה במקום הרביעי ברשימת החרדים המאוחדת "מאמינים", מטעם סיעת ש"ס. לאחר הבחירות הוא מונה על ידי ראש העירייה, אליהו זוהר, לתפקיד הממונה על החינוך, תפקיד אותו מילא קצת פחות משלוש שנים. בחודש דצמבר 2016 הגיש מלכה מכתב התפטרות ממליאת מועצת העיר ומתפקידו כממונה על החינוך, וזאת על רקע דרישת ועד שכונת חב"ד, בראשותו של הרב מרדכי גורדצקי, שדרש את יישום ההסכם שנחתם בין מלכה לבין הוועד בטרם בחירות 2013. במסגרת ההסכם נקבע כי מלכה יקיים רוטציה עם המועמד שהוצב חמישי ברשימה, משה מלאייב. עם זאת, עם התקרבות מועד יישום ההסכם – לאחר שמלאו לכהונת המועצה כשנתיים וחצי – הודיעו בוועד כי אין בכוונתם לדרוש להוציא את ההסכם אל הפועל, וכי מלכה יישאר חבר מועצה מטעם רשימת "מאמינים".
אלא שבחלוף הזמן שינה הרב גורדצקי את דעתו, ולקראת סוף השנה האזרחית – חצי שנה אחרי המועד בו היה אמור ההסכם להיות מיושם – הוזמן מלכה לביתו של יו"ר ועד השכונה, שהודיע לו כי הוא מבקש ממנו לקיים בכל זאת את חלקו בהסכם. לדברי גורמים המקורבים לרב, גורדצקי הסביר את דרישתו לקיים את ההסכם באיחור ניכר בלחצים שהופעלו עליו מצד אנשי הקהילה הבוכרית, אשר מלאייב נמנה עליה, ואשר ביקשו להכניס נציג מטעמם למועצת העיר. עוד באותו היום מלכה הודיע כי בכוונתו לעמוד בסעיפי ההסכם ולהתפטר ממועצת העיר – דבר שאכן קרה ימים ספורים לאחר מכן.
למרות זאת, מלכה סירב לקבל את ההסבר שניפק לו הרב גורדצקי. במכתב ההתפטרות שלו תקף את חבריו לסיעת "מאמינים" ואת ראש העירייה, אליהו זוהר, אשר לדבריו "נפל לתוך התרגיל המסריח". בהמשך מכתבו כתב גם נגד "אנשים קטנים המחבלים בכרמים", כלשונו, ואף שלא התייחס מפורשות לחבר המועצה בצלאל מזרחי – מקורביו של מלכה הבהירו כי הוא רואה במזרחי – המקורב מאוד לרב גורדצקי וליתר אנשי הוועד ונחשב ליריבו הפוליטי לאורך כל שנות הקדנציה – אחראי למהלך שהוביל להתפטרותו ממועצת העיר יחד עם מישל טפירו, הנחשב אף הוא ליריבו של מלכה. "לעיתים נדמה שדרכם של פוליטיקאים מסויימים בקריית מלאכי היא לאתר את המצליח, שפועל מתוך תחושת שליחות ואמונה, ואז לערוף את ראשו", הוסיף וכתב מלכה.
מאז האירועים היחסים בין השניים היו עכורים מאוד, והם כלל לא דיברו ביניהם. לאחרונה כינה מלכה את מזרחי "ראש העירייה בפועל", במה שנחשב להקנטה כלפי ראש העירייה אליהו זוהר, אשר גם עימו מתחזק מלכה מערכת יחסים קרירה מאוד.

"להביט קדימה"

הפגישה בין מלכה למזרחי התרחשה בביתו של חבר המועצה המכהן, ובמהלכה הם דנו גם על מערכת היחסים ביניהם. "מזרחי ביקש סליחה והבהיר שהוא לא בחש בקלחת מאחורי הקלעים במטרה לגרום לוועד חב"ד לדרוש את יישום ההסכם על מנת לסלק את מלכה מהבמה הציבורית", סיפרו מקורביו של הממונה על החינוך לשעבר. "הם הסכימו ביניהם לא להסתכל על העבר אלא להביט קדימה, אל העתיד, לפתוח דף לבן וחלק ולראות האם הם יוכלו לעשות דברים ביחד בהמשך", הוסיף ואמר מקורבו של מלכה. לדברי מלכה עצמו, השיחה בינו לבין מזרחי כמעט ולא עסקה בענייני הפוליטיקה הפנימית והמהלכים שהובילו להתפטרותו, אלא בניסיון להשאיר את משקעי העבר מאחוריהם. "הייתה שיחה טובה וחיובית, ולתחושתי הוא דיבר בכנות וגם ביקש סליחה אם נפגעתי ממשהו", אמר מלכה. "באותה המידה אני ביקשתי סליחה אם עשיתי מבחינתו משהו שפגע בו. שנינו אמרנו ששום דבר לא היה מכוון ומבחינתי כל מה שקרה מאחוריי. אני ממשיך הלאה".
גם מזרחי אישר את פרטי השיחה. לדבריו, "עם ישראל נמצא בטרם הימים הנוראיים, לפני ראש השנה ולפני יום הכיפורים, וזה זמן טוב לאדם להסדיר את יחסיו עם חבריו". הממונה על המחלקה לתרבות תורנית הסביר כי "אין דבר יותר טבעי בימים האלו מלהתפייס וליישר קו עם מי שנפגע ממעשים או מדברים כאלו ואחרים. אין טבעי מזה עבור אדם יהודי. היה חשוב לי לעשות איתו שיחה נעימה, בארבע עיניים, ומבחינתי הדברים שקרו בנינו נשארו מאחור. בסופו של דבר אנחנו בני אדם, ועכשיו נחדל מלחטט בעבר, נשים את המשקעים בצד ונמשיך אל עבר העתיד".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

יש ועד בנטו

חודש לאחר תחילת המאבק הודיעו הבוקר (שני) בהסתדרות העובדים על הקמת ועד במפעל "נטו מלינדה", כאשר למעלה משליש מתוך עובדי חברת המזון שבבעלות דודי ועדי עזרא הצטרפו להסתדרות והשיגו את הרוב הדרוש להפיכתה לארגון היציג. ועד הפעולה: "שמחים על ההתגייסות הגדולה, מצפים מההנהלה לשבת עמנו בהקדם למו"מ למען הצלחת החברה והעובדים כאחד"

פורסם

בתאריך

על ידי

כ-1,200 עובדי חברת נטו מלינדה מקבוצת "נטו אחזקות" השלימו את מהלך התאגדותם בהסתדרות, לאחר שלמעלה משליש מהם, כנדרש בחוק, חתמו על טפסי ההצטרפות לארגון. מהלך ההתארגנות הושלם למרות התנגדות מצד ההנהלה, כך על פי גורמים במפעל שטענו בשבועות האחרונים כי הופעל עליהם לחץ לחתום על ביטול ההצטרפות להסתדרות העובדים, ובשל כך ההתאגדות מלווה על ידי בית הדין לעבודה.

עובדי חברת נטו מלינדה, עוסקים בייבוא, שחיטה והפצת בשר לרשתות השיווק השונות ברחבי הארץ. בעלי החברה הם דודי עזרא ובנו עדי עזרא. ההתאגדות קרמה עור וגידים לאחר רצונם של העובדים לשפר את תנאי העסקתם ולחזק את ביטחונם התעסוקתי.

במכתב ששלח היום מנכ"ל האגף להתאגדות עובדים עמיחי סטינגר, למנכ"ל קבוצת נטו עמי גולדין, קרא לו סטינגר להכיר ברצונם של העובדים ולתאם בהקדם האפשרי פגישת היכרות עם נציגות העובדים, וזאת לקראת פתיחה במו"מ לכריתת הסכם קיבוצי אשר יסדיר את תנאי ההעסקה בחברה.

התאגדות עובדי חברת נטו מלינדה לוותה על ידי ההסתדרות במרחב אשדוד בראשות חיים שייב, רכזי ההתאגדויות מהאגף להתאגדות עובדים טל בורשטיין ואודליה מעודה וכן יו"ר סניף קריית מלאכי במרחב אשדוד בבר אזולאי ומזכיר האיגוד המקצועי מהמרחב דיוויד פרטיאלי.

מוועד הפעולה של עובדי נטו מלינדה, בראשות היו"ר שלום רוחם, נמסר: "אנחנו מברכים על ההתגייסות הגדולה של העובדים למהלך ההתארגנות ומצפים מההנהלה לשבת עמנו בהקדם למו"מ פורה ומהיר למען הצלחת החברה והעובדים כאחד".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

הקיבוץ מתחדש

שלוש שנים לאחר ההכרזה על צאתה לדרך של תכנית "פינוי-בינוי" בשכונת קיבוץ גלויות, ובצל הטענות לפיהם הפרויקט הגרנדיוזי שהחל בקול תרועה רמה יתמוסס, מבטיח חיים פלוס, מי שמוביל את הליך ההחתמות, כי כבר בעוד חמש שנים יעמוד על תילו הבניין הראשון בשכונה המיתולוגית, שתשנה את פניה של העיר מן הקצה אל הקצה

פורסם

בתאריך

על ידי

על תכנית "פינוי-בינוי", שהוכרזה כמדיניות רשמית של משרד הבינוי והשיכון בשנת 1998, רובנו שמענו. במסגרת התכנית, רשאי משרד הבינוי להכריז על שטח כעל מתחם פינוי בינוי באמצעות צו הכרזה, ולהרוס את בתי המגורים הישנים שבו ולבנות תחתיהם בנייני מגורים חדשים.

אלא שלמרות הדברים, דעת הציבור בכל הנוגע לסיכויי ההצלחה של הפרויקט הגרנדיוזי שלילית, ולא בכדי: עד היום יצאו מהתכנון אל הפועל עשרה פרויקטים בלבד, רובם במרכז הארץ, ועל כן הציבור סקפטי בנוגע להצלחת הפרויקט.

עם זאת, גורמים בעיריית קריית מלאכי מאמינים כי דווקא כאן הם יוכלו לממש את חזונו של הפרויקט, הקורם עור וגידים לקראת מעבר לשלבים מתקדמים בשכונת קיבוץ גלויות ממש בימים אלו. "מדובר בהסכם שמיטיב גם עם הדיירים וגם עם הקבלנים, ולכן אנחנו מאמינים בפרויקט ומעוניינים להתחיל לעבוד", אמר השבוע חיים פלוס, מי שמוביל ודוחף להבאת הפרויקט לכדי ביצוע, "במשך 11 חודשים עבדנו על הסכם טוב לדיירים. אין כמעט עו"ד שלא עבר עליהם, על החובות של הדייר וחובות הקבלן. ההסכמים אמורים להיות זהים בין כל המתחמים והם יסדירו את כל החובות והזכויות שלהם", הוסיף פלוס, שציין כי מהנדס העירייה כבר הציע לנציגי הקבלן המתכנן להתחיל בהכנות התב"ע שתיושם בתכנית המתאר.

כזכור, כבר לפני שלוש שנים הודיע ראש העירייה אליהו זוהר כי הצליח להגיע להסכם עם משרד השיכון לפיו תיושם התכנית בשכונת קיבוץ גלויות, המאוכלסת בעיקרה על ידי דיירים ותיקים בני הדור השלישי. מטרתה העיקרית הייתה לשנות את אופי השכונה ולשפר את מצב הבניינים הישנים בניסיון ליצור תפנית ולהפוך את השכונה האותנטית לפנינת נדל"ן שתשנה את פני העיר.

משיגים חתימות

על מנת להוציא אל הפועל את התכנית נדרשת הסכמה מצידם של 70 אחוזים מכלל בעלי הנכסים בשכונה והוצאת אישור התב"ע, כשלאחריה אמורות להתבצע מדידות על ידי אנשי מקצוע במטרה לאשר את התכנית הסופית ולהתחיל בבנייה.

פלוס, האחראי כאמור על הפרויקט המתגבש בשכונת קיבוץ גלויות, הצהיר השבוע כי עד כה הושגו חתימות של כ-%60 מכלל בעלי הנכסים בשכונה, וכי בקרוב יוכלו היזמים להכריז על סיום שלב ההחתמות.
מאז החלו התהליכים, ניסה פלוס להניע את הפרויקט וישב לשם כך עם עשרות יזמים וקבלנים שונים במטרה לגבש הסכם אחיד. בסופן של הפגישות, נבחרו ארבעה קבלנים שונים להוביל את חמשת הפרויקטים המתכוננים בשכונה, בהם 'לוינסקי עופר' שיבנה שלושה מתחמים, כוכב הנגב וכן שני קבלנים נוספים עימם טרם הבשילו המגעים לכדי הסכם.

סגן ראש העירייה והממונה על פרויקט "פינוי-בינוי" בעיר, מישל טפירו, התייחס אף הוא לתכנית ואמר כי על פי הערכתו, עד סוף השנה הנוכחית תקבל העירייה את הקרקע הנוספת מהמדינה. "התהליך ייקח זמן, אך ברגע שהקרקעות יגיעו משרד הבינוי והשיכון יבצע את הסכמי הגג. במקביל, היזמים עושים שינוי תב"ע, ולכן הם צריכים חתימות מהדיירים. בעבר התבטאתי בנושא והמסר שלי היה שאין כדאיות כלכלית ללא השלמת הקרקע. צריך לקרוא את כל הכתבה, לא רק את הכותרת. לכן אני אומר שכרגע מחכים לאישור הקרקע וגם לאישור שינוי תב"ע וזה בתהליך. כדי שזה ירוץ, נדרשת חתימה של הדיירים".

הפנים החדשות של קיבוץ גלויות. הדמיה: משרד האדריכלים BLK

"במהלך השיחות שלנו עם הקבלנים בדקנו איתנות כלכלית של הקבלן, המלצות, פרויקטים דומים שביצע וכד'. כמובן שגם נבדק האם לקבלן יש ניסיון בכל הקשור לפינוי בינוי", מסביר פלוס, ומוסיף, "גם במעמד החוזה באנו לקראת הדיירים עד הפרטים הקטנים. כך למשל, כל נושא ועד הבית, שאמור להיות חדש לדיירים, יושת בהדרגתיות כאשר בשנה הראשונה ישלמו הדיירים רק עשרה אחוזים מהסכום, כ-30 שקלים בחודש, בשנה השנייה עשרה נוספים וכן הלאה. רק בשנה השישית ישלמו הדיירים את מלוא סכום ועד הבית".

לצד הדיירים, מקבל גם הקבלן עצמו 'סוכריה' מהמדינה: על כל דירה שיעניק לבעלי הנכסים בשכונת קיבוץ גלויות יוכל הקבלן לבנות שמונה נוספות, קרי יחס המרה של אחת לתשע. על מנת שלא 'לחנוק' את השכונה, הוחלט כי חמש מהדירות שיבנה הקבלן יוקמו בקיבוץ גלויות ואילו ארבע נוספות יוקצו לו בקרקע אחרת בתחומי העיר, ככל הנראה בשכונה העתידה להיבנות בסמוך לאזור התעשייה תימורים.
בסך הכל צפויות להיבנות 2900 יחידות דיור בשכונת קיבוץ גלויות, כ-850 מתוכן לטובת הדיירים ואילו היתר למכירה בשוק החופשי. "המטרה היא להפוך את השכונה למודרנית ומתקדמת, ולסחוף את קיבוץ גלויות לעידן החדש. עם זאת, אנחנו לא רוצים לשנות את צביון העיר ולכן אושרה בנייה של בניינים בני 12 קומות בלבד, חרף האפשרות שעלתה לבניית מגדלים רבי קומות", מספר פלוס.

תוספת ללא תשלום

בחודשים האחרונים מנסים אנשיו של פלוס לשכנע את הדיירים הנוספים הנדרשים על מנת להוציא אל הפועל את התכנית לחתום על הנכונות לביצוע הפרויקט, ומציגים בפניהם את היתרונות שלהם ושל העיר כולה במימושו. עד כה, כאמור, הצליחו אנשי השטח להשיג כ-60 אחוזים מחתימות הדיירים, וישנם עדיין בעלי דירות אליהם לא הגיעו. עם זאת, הם נתקלים מפעם לפעם בבעלי דירות אשר מסרבים להעניק את חתימתם, ומציינים כי מדובר בעיקר בכאלה אשר דירתם עברה "הסבה" ומשמשת כדירת גן, "ישנם 20-25 סרבנים, אשר רובם מתגוררים בדירת הקרקע. אותם דיירים סגרו את שטח הבלוק והפכו אותו לגינה פרטית, כך שהחוק לא לצידם והם יצטרכו להגיע להליך משפטי. בשורה התחתונה הם יאלצו לפנות את הדירה בעל כורחם במסגרת הפרויקט", מסביר פלוס, שמוסף: "גם תושבי הקרקע צריכים להבין שבסופו של דבר פרויקט פינוי בינוי מטיב עימם". לדברי פלוס, ההסכם עליו חתמו הדיירים עם הקבלנים יזכה את הדיירים בתוספת של 25 מטרים נטו ביחס לביתם הישן, זאת בנוסף ל-10 מטרים במרפסת, 5 מטרים במחסן וחניה בטאבו. "מדובר בהטבה משמעותית הניתנת ללא תוספת תשלום. נוסף אליה, הדייר יוכל לשדרג את ביתו בעבור תוספת תשלום בסכום ההפרש בין הדירות".

עם סיום שלב החתימות והכנת התב"ע, יחל כאמור הליך מדידות הבתים, ולאחריו יתפנו הקבלנים לתחילת עבודות הביצוע בשטח. פלוס, מספר כי כבר כעת הקצתה העירייה שטחים לקבלנים ללא צורך בהריסת המבנים הקיימים בשלב הראשוני, זאת במטרה לאפשר לתושבים שלא לעזוב את ביתם עד אשר יוכלו לקבל מפתח בבניין החדש הסמוך. "אני מניח שכבר בעוד חמש שנים יכנסו הדיירים הראשונים אל הבניינים החדשים שיבנו בשכונה. להערכתי, תוך 12 שנים יסתיים כל הליך הביצוע והשכונה תשנה את פניה מן הקצה אל הקצה".

הבניינים יבנו עד 12 קומות. שכונת קיבוץ גלויות

כחלק מהכוונה למשוך אל השכונה אוכלוסיות חזקות וצעירות, הוחלט להקים במסגרת התכנית מעונות יום, גני ילדים, בית ספר יסודי בן 36 כיתות ופארק של 10 דונמים עם מתקני שעשועים מתקדמים. "עד כדי כך ירדנו לכל הפרטים הקטנים, שכאשר ישבנו עם הקבלנים היה לנו חשוב להציב את הפארקים וגני השעשועים תחת מעטפת של בניינים וללא צורך במעבר בכבישים ראשיים", ציין פלוס, שהוסיף כי המטרה הייתה למנוע סיכון יומיומי של ילדי השכונה העתידית.

"מדובר בפרויקט ראשון מסוגו וכבר עכשיו יש המון אוכלוסיות שמתעניינות ברכישת בתים בשכונה. פנו אלינו צרפתים, אנשי קבע ומשטרה, אנשי חינוך והוראה. כולם מתעניינים ברכישת דירה בשכונה. זה רק מראה כמה אמונה וכמה פוטנציאל יש בפרויקט החדש. חשוב לציין שללא התערבות ראש העירייה ללו זוהר שמלווה את התהליך מתחילתו התכנית לא הייתה יוצאת לדרך. הוא המנצח הגדול של כל ההליך".

לחץ להמשך קריאה