צור עימנו קשר

בחירות 2018

הסגן של אליהו

שמעון חזן, מספר 2 ברשימת "הבית היהודי" ומי שעתיד להיות סגן ראש העירייה הבא, מתכונן לקרב על שמירת ההגמוניה בשלטון המקומי. בראיון נרחב הוא מתמודד עם טענותיהם של אלו המבקשים להחליף את ההנהגה המקומית, מונה את הישגיה של הקואליציה היוצאת ומבטיח שראש העירייה אליהו זוהר ימשיך בתפקידו וינצח בפער מבטיח: "ללו ירכיב את הקואליציה הבאה וישלב את כל הכוחות הטובים למען העיר"

פורסם

בתאריך

בחירות 2018 עוד רגע כאן, ושמעון חזן דרוך מאוד לקראתן. ממלא מקום ראש העירייה ומי שנחשב לאדריכל הניצחון של פטרונו אליהו זוהר בבחירות הקודמות מול חמישה מתמודדים נוספים- יודע שהפעם מדובר באופרה אחרת לגמרי. זה אמנם לא מפריע לו לשדר כלפי חוץ עסקים כרגיל ("זוהר ינצח ב-%30"), אך מתחת לפני השטח חזן עובד. עובד קשה.
הוא נשוי, אב לארבעה ילדים ומנכ"ל הגרעין התורני ב-20 השנים האחרונות. בהשכלתו חזן הוא בעל תואר שני במדיניות ציבורית של אוניברסיטת בר אילן, ובעברו שימש כמנהלן בבית הספר התיכון אמי"ת. כיום הוא מזכיר היישובים מרכז שפירא ושפיר.
בחייו הציבוריים משמש חזר כממלא מקום ראש העירייה (ללא שכר), וכמנכ"ל הקרן לפיתוח. במהלך כהונתו בתפקיד, רשמה הקרן עלייה משמעותית בנפח הפעילות והפכה לזרוע הביצועית המובילה של העירייה. "ביצענו שם מהפך", מספר חזן עם פתיחת הראיון, ומונה את ההצלחות של הקרן- אחת אחרי השנייה, "הובלנו את פרויקט בית ספר של החופש הגדול, פרויקט ניצנים, את הקייטנות לגנים ואת תחום הכדורגל, עם כל המורכבות שלו. הצלחנו להביא ממצב שבו המועדון עומד בפני התפרקות להליך פירוק שהבריא אותו. השארנו את הקבוצה בליגה ב'. יאמר לזכותם של שניאור קטש, דורון אוחיון, אפרים ברקול ואורון אוזן שהם היו שם בהתנדבות מלאה לעזור לנו. אני קיבלתי את הקרן עם מאזן של שישה מיליון ש"ח, ואני מאמין שהוא יעמוד על 12-13 מיליון שקלים השנה. אני שמח שעשיתי את תפקידי בצורה טובה לטובת העיר".
אחת השאלות הנשאלות לגביך היא האם אותם תפקידים שמנית מתאימים למידותיך. במילים אחרות: האם אתה לא חושב שאתה לא מוערך מספיק, ושמגיע לך יותר?
"אני מקווה שבקדנציה הבאה אקבל את תפקיד הסגן בשכר ואוכל לשרת את הציבור מבניין העירייה במשך חמש שנים. אני מכיר את היכולות שלי ורוצה באמת להשפיע, ולא לרוץ בין העבודה הפרטית לעשייה הציבורית. אני חושב שאם זה יסתדר מבחינה אלקטורלית כולם ירוויחו. גם אני וגם העיר. בכל זאת, אני עשר שנים בפוליטיקה, חמש שנים כחבר מועצת העיר ועוד חמש שנים כממלא מקום בתואר. באתי לפוליטיקה לא כדי שאקבל סגן בשכר, אני בשל לתפקיד הזה".
אם מבחינה אלקטורלית זה לא יעבוד, כלומר ראש העירייה לא יוכל למנות אותך לסגן בשכר?
"אני לא מאמין שתיווצר סיטואציה כזו. גם בסקרים שאנחנו עושים ברוך ה' אנחנו עוברים את שני המנדטים היום. אנחנו מנסים להיות ריאליים. אין לי ספק שהחיזוק של בבר אזולאי והנשים שהבאנו עכשיו יאפשר לנו לכוון לשלושה מנדטים".
הסגן השני הולך לחב"ד. מישל טפירו לתפקיד יו"ר המועצה הדתית?
"זה מה ששמעתי, אני מקווה שזה יתממש. אם נביא שלושה מנדטים והם שלושה מנדטים נוכל לסגור קואליציה מהר מאוד".
אתה מכיר הסכמים עם סיעות נוספות?
"לא. אני יודע שאין הסכם חתום עם אף אחד. יש הרבה מאוד דיבורים, אבל נכון להיום אין שום הסכם מלבד הסיפור עם 'המאמינים'. גם שם אני לא יודע האם זה ברמה של חתימה. אני מאמין שכולם מבינים לאן הרוח נושבת".
איזה סיעה תרצה לראות לצידכם בקואליציה?
"אני לא רוצה להיכנס לזה ולפגוע בסיעות האחרות. יש אנשים שהלכו איתנו כברת דרך ואני אשמח שהם יהיו במועצה".
טוב, הלכנו קצת רחוק מדי. תספר לקוראים שלנו על ההישגים שלכם בקדנציה האחרונה.
"היו הרבה. בתחום התשתיות אנחנו רואים מה העיר עוברת, לא ברמת הדיבורים אלא ברמת המעשים. יש תב"רים (תקציבים בלתי רגילים, ה"ה) שלמים לקאנטרי, הכניסה לעיר, הטיילות. דברים שנעשים בפועל. יש את מרכז הצעירים שכבר נבנה, מבנה קק"ל ומבנה הרווחה. שיפוצים של גני ילדים בכל העיר. 35 מתוך 47 כבר שופצו. את האחרים נסיים בחודש הקרוב. יש קבלן שזכה בשיפוץ המרכז המסחרי, הכניסות לעיר. הכל ברמה של מעשים. הקמנו מנהלת לחינוך התיישבותי. גם בחינוך הפורמלי וגם בחינוך הבלתי פורמלי. מיפינו מגיל הגן ועד כיתה י"ב. זה יביא הצלחה רבה בע"ה. ראש העיר שם את יהוו על תחום החינוך".
ובכל זאת פתיחת השנה הייתה נוראית.
"בוא לא נגזים. היו פה כמה מקרים. יש פה 1600 ילדים. עם 1590 הכל היה בסדר. נכון, היו עשרה מקרים שצריך ללמוד בשנה הבאה שזה לא יחזור על עצמו. המערכת למדה".
מתי יהיה מוכן הקאנטרי?
"אני מתאר לעצמי שאפשר יהיה לחנוך אותו בשנתיים-שלוש הקרובות. יש בריכה אחת שכבר בקיץ הקרוב תהיה מוכנה לטובת התושבים".
הבריכה תהיה פתוחה בשבת?
"אני לא יודע. יש סטטוס קוו שקיים בעיר ולא נשנה אותו. אם היא הייתה פתוחה בשבת היא תמשיך להיות פתוחה. אנחנו לא נשנה את זה. יש פה הרבה מאוד מגזרים שחיו יחד וימשיכו לחיות יחד. כל הדיבורים על התחרדות העיר הם דיבורי סרק, דיבורים ריקים".
אתם מתכוונים לבנות שם כולל, ממש סמוך לבריכה העירונית החדשה. אומרים אנשים, ובצדק יש לומר, שהם לא רואים מצב בו נשים מגיעות בלבוש לא צנוע, בשבת, לנפוש בבריכה.
"מה הקשר? אני לא רואה שום בעיה. הכולל הוא נושא בפני עצמו. הבריכה תופעל בע"ה בדיוק כמו שהופעלה עד עכשיו. יהיו זמנים לחברה הדתיים והיו למסורתיים. ברוך ה' עם הפיתרון של ארבע בריכות הבעיה תיעלם".
מה אתה חושב על אותו כולל העתיד להיבנות בסמוך למרכז יום לקשיש. הרי גם אתה ישבת באותה ועדת משנה שביצעה את שינוי התב"ע.
"אני בכל מה שקשור בתורה, בעשייה תורנית, בעד. אם הדבר הזה יבוא להצבעה שמעון חזן יצביע בעד הקמת הכולל".
שם, במיקום הנוכחי, על חשבון המקום של הקשישים?
"זה לא על חשבון שום דבר. הייתה שם תב"ע, עכשיו הגדילו אותה בכמעט 400 מ"ר. זה נהנה וזה לא חסר. עובדה שבית הקשישים יכול ליהנות מעוד 200 מ"ר הרחבה בגלל שינוי התב"ע. חלק מזה זה סיפור הכולל. עד היום היה 0 מ"ר, עכשיו יש שטח".
למה ד"ר שלום אלדר ומשה שמעון שימי, אנשי מרכז היום לקשיש, אמרו פומבית שהם מתנגדים ויתנגדו אם ההקצאה תובא להצבעה, כאן אצלנו ב"המקור"?
"אני לא יודע. בכל הפרסומים לא הייתה שום התנגדות. היו גם פרסומים של הרב דקר לכולל. אם הייתה התנגדות לכך היינו מתייחסים אליה בכובד ראש. שזה יובא להצבעה במליאה אני אצביע בעד".
אחד הנושאים המרכזיים והנתונים במחלוקת במערכת הבחירות הנוכחית הוא נושא התאגיד. מה אתה חושב עליו?
"זו קבלת החלטה קשה, אוקיי? ראש העיר קיבל החלטה קשה. אנחנו רואים את כל החלפת התשתיות של אסבסט, כל מה שהיה קיים כאן, מערכות ביוב ישנות. הסיפור של התאגיד ו-14 מיליון ש"ח שקיבלנו בעקבות זאת מקרן שיקום עזרו לנו להפוך את העיר. גם בשכונת הרמב"ם, גם בבר יהודה, גם במשה שרת וגם עכשיו בכרמי הנדיב והמחנה. היינו כל שנה בגירעון של 2-3 מיליון ש"ח בגלל שאנשים לא שילמו מים. זה לא קיים יותר".
המועמד לראשות העיר, סא"ל חיים ויצמן, תוקף בנושא התאגיד וטוען שזו בעצם בריחה מאחריות של העירייה. הוא אומר שהחשבונית מוגשת לתושבים, ומוסיף שמה שהעירייה בעצם עשתה זה להפריט את תחום המים.
"המדינה היא מדינה מופרטת, אבל היא מופרטת בשכל. ראש העיר יכול היה להעלות ארנונה בשתי פעימות; פעם אחת הוא העלה את הפעם השנייה לא העלה. חסכנו את הכסף הזה מהתושבים. עשינו את זה מתוך הסתכלות עירונית".
מה אתה אומר לאותם אנשים שמשלמים יותר כסף בפועל, כל תשלום?
"זה לא נכון. איפה שהיו בעיות נקודתיות עוזר ראש העיר והעוזר שלו טיפלו במהלך כל השלוש שנים האלה. פעם היו משלמים גם על הביוב וגם על המים ביחד, היום זה בנפרד ולכן אנשים חושבים שזה יקר להם. אני יכול להוכיח לכל אחד שאין עלות גבוהה יותר".
יש טענה של חלק מהמבקשים להחליף את ההנהגה לפיה כל מה שעשיתם במהלך חמש השנים האחרונות היה מוכן במגירה. שאתם רק שלפתם את התוכניות.
(צוחק) "לא הייתה תכנית לקאנטרי, ואם הייתה היא לא הייתה כמו התכנית הזו ובטח שלא שוריין לכך כסף. הלאה, כביש אבוחצירה-בית עלמין לא הייתה תוכנית כזו. תכנית הפיכת המרכז המסחרי, בשיתוף הסוחרים, הוכנה לפני שנה בסך הכל. יכול להיות שהיו פה תוכניות גרנדיוזיות, רק אני לא ראיתי תקציבים לכל זה. בניגוד לכל התוכניות, פה יש הלכה למעשה. יש כסף לכל תוכנית. יש קבלן שזכה בשיפוץ המרכז המסחרי, יש קבלן שזכה בבניית הקאנטרי, יש קבלן שסיים את מרכז הצעירים, קבלן שסיים את בניית בית קק"ל והרווחה. יש קבלן שסיים את בניית מבנה הארנונה. ראש העיר עשה פה שינוי גדול. אני מצר על כך שאנשים לא רואים את הטוב".
סגרתם את הגירעון על ידי לקיחת הלוואות?
"שמעתי את הטענה הזו. לא זכור לי שמישהו רואה חשבון או כלכלן. העירייה מאוזנת כבר שלוש שנים, מאוזנת לגמרי. העירייה היחידה שעברה מהבראה להמראה. לא קיבלנו סתם 174 מיליון שקלים, בגלל שיש לנו עיניים יפות. הוכחנו את עצמנו".
ומה לגבי ההבטחות על אצטדיון חדש ובית חולים. שוב הבטחות בחירות?
"יש תכנית גדולה של 250 אלף תושבים בנפת אשקלון. חלק ממנה זו אוניברסיטה, בית חולים ואיצטדיון. זה חלק מהפוליגון של תימורים. הסכם מול משרד הבינוי והשיכון".
מתי זה יקרה?
"אני מאמין בשלוש ארבע שנים הקרובות זה ייצא לפועל ברמה של מכרזים. זה כמעט להכפיל את העיר".
מה אתה חושב על ההסכם עם באר טוביה? עוד סוגיה שנדונה שוב ושוב לקראת הבחירות.
"זה היה מהלך נכון. באנו לשוקת שבורה. לא הייתה לנו יכולת להתמודד מול באר טוביה. שיתוף הפעולה בין שור לזוהר עשה טוב לקריית מלאכי. יש פנטזיות שאם היינו נלחמים היינו מקבלים יותר. בסדר".
אריה גרלה אמר שקיבל 5000 דונם.
"זה לא אותו דבר. בני עייש זה בסך הכל 6000 תושבים. גם אנחנו קיבלנו. החוכמה היא לנסות להידבר".
בוא נחזור למה שבאמת מעניין- הבחירות. אתה לא חושב שאולי לקחתם סיכון גדול מדי בכך שלא קירבתם אליכם סיעות נוספות שיתמכו באליהו זוהר?
"לא צריך לזלזל בסיעת 'המאמינים', שהם בעצם שלושה גופים. אין מה להשוות בין התמיכה של חב"ד בראש העיר אליהו זוהר לבין התמיכה שהכריזו בחיים ויצמן. בחב"ד 90-85 אחוזים ילכו על פי החלטת הרב. לא יגמגמו בכלל. אצל האתיופים שניים מהשלושה הראשונים לא תומכים באף אחד. אני מקווה שזה יעבור לתמיכה פומבית באליהו זוהר לראשות העיר".
זה אפשרי?
"בוודאי, בוודאי. אני לא אומר משהו מידיעה אבל יש הרבה שיחות ואנחנו עובדים על הדבר הזה. בניגוד לבועה שאומרת שכולם מפוצלים אני אומר: בחב"ד הרבה מאוד יתמכו בללו. גם אצל הסיעות האחרות אגב".
אתה לא חושב שאתם עושים יותר מדי כבוד לכל הצהרת תמיכה פרסונאלית? אם היו"ר והסיעה הולכים עם איקס, מזה משנה עם מי הולכים מועמדים אחרים?
"מזאת אומרת, מדובר באנשים פוליטיים. יש להם מצביעים. גדעון מהרי למשל הוא לא ילד. יש לו 300 מצביעים. יעקב טלה אין לו אנשים? זה לא אותו דבר. בחב"ד יש דמות רבנית, ואנחנו נראה עוד שבועיים".
ואצל שטיינר זה לא ככה? זה מתקזז.
"אצלו אולי לא יתמכו בסיעת 'המאמינים', אבל כן יתמכו בללו".
מה אתה חושב על שלומי מלכה?
"איש מוכשר. אני אוהב אותו ומעריך אותו מאוד".
אתה חושב שהוא יכול להעניק תמיכה לללו ולשתף פעולה עם 'המאמינים' למרות ההדחה שלו בקדנציה האחרונה?
"אנחנו רוצים את התמיכה של שלומי ואנחנו יכולים לעבוד איתו. אני יודע מיזה שלומי ואני בטוח שבע"ה ראש העיר ירכיב את הקואליציה הבאה וישלב את כל הכוחות הטובים למען העיר".
מי יהיה ראש העירייה הבא?
"אליהו זוהר בהפרש של 30 אחוזים. אנחנו מאמינים בזה וזה יקרה. גם ברשימה נביא את התוצאה המיוחלת".

עם השר בנט וראש העירייה זוהר (צילום: יח"צ)

יחד עם כל חברי הסיעה (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה
4 תגובות

4 Comments

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  21/10/2018 ב 17:08

  שמעון מה שאמרת על ללו בנוכחותי האוזניים לא יוכלו לשמוע. ההקלטות ביום שני הבא בלילה יצאו!

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  21/10/2018 ב 08:48

  חזן מקומך לא עם אנשי השררה והכוח.צא משם ומהר.

 3. יפה

  21/10/2018 ב 08:05

  שמעון חזן נשמה אמיתית הדרך שלך עם ללו מבורכת

 4. שמעון אל זריר

  20/10/2018 ב 12:24

  שמעון הקטן, או כמו שללו מכנה אותו ליד אחרים "שמעון אל זריר", כמה תהיה פודל של זוהר ותמשיך ככה? הוא מכר אותך לכולם, לסולימני, לצלי מזרחי, ואתה חושב שתקבל משכורת? בחייאת שמעון, מה תעשה כשהשבוע יחשפו את הקלטות שלך מלכלך על הבוס? מה תסביר אז. שמעון אל זריר

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.