צור עימנו קשר

חדשות

המשטרה בדקה חשדות לפלילים נגד בכירים בעירייה; התיק נסגר

פורסם

בתאריך

בדיקת המשטרה, שהתנהלה בחצי השנה האחרונה בחשאיות, נגעה לתחום הכלכלי והייתה קשורה לעובדים בכירים. עובד עירייה לשעבר שכיהן בתפקיד בכיר נקרא למסור עדות והעביר מסמכים שונים המחזקים לכאורה את החשדות שנבדקו, אך לאחרונה קבעו החוקרים כי אין מקום להמשיך בבירור המידע. בדוברות המשטרה אישרו כי התיק נסגר

חוקרי יחידת ההונאה של משטרת ישראל ניהלו בחודשים האחרונים בדיקה חשאית נגד בעלי תפקידים בכירים מאוד בעיריית קריית מלאכי בחשד לביצוע עבירות פליליות – כך נודע ל"המקור". במסגרת הבדיקה מסרו עדות שני בני אדם לפחות, אשר העבירו לחוקרים מידעים ומסמכים שונים. ואולם, הבדיקה הסתיימה בלא ממצאים חד משמעיים והמשטרה החליטה לסגור את התיק מבלי להפוך את הבדיקה לחקירה ומבלי לחקור את הגורמים המעורבים בפרשה.
על פי הפרטים שנודעו ל"המקור", הבדיקה המשטרתית החלה לפני למעלה מחצי שנה, והיא עסקה בנושא אחד עיקרי ובכמה נושאים משניים. המידע שהתקבל אצל החוקרים נוגע לחשדות לעבירות בתחום הכלכלי לכאורה, ועסק בגורמים מוכרים ובכירים. שני הגורמים שמסרו עדותם במשטרה עשו זאת אחד מרצונם, אך אחד מהם הגיע למתן עדות נוכח הזמנתו על ידי החוקרים. יש להדגיש כי שני הגורמים לא נחקרו, אלא מסרו עדות פתוחה והתבקשו למסור את הפרטים הידועים להם.
הגורמים שמסרו עדות העבירו בין היתר מסמכים פנימיים הנוגעים להתנהלות כלכלית חשודה כביכול מצד גורמים בכירים בעירייה, שמקורה בשנים האחרונות ממש. בין היתר מדובר על מתן הטבות אסורות לכאורה לעובדים, תנאי פרישה משופרים ומינויים של בעלי תפקידים בכירים שלא התקיימו בפועל – אך ניתנו הטבות כספיות בגינן. חלק מהנושאים שנבדקו על ידי המשטרה כבר עלו בעבר לדיון ציבורי במקרים שונים לאורך השנים, אולם העיסוק בהם התמקד עד כה במישור הציבורי – ולא עבר למישורים אחרים, כגון המישור הפלילי.
לפי גורמים המקורבים לנושא, חוקרי המשטרה בחנו את המסמכים שהועברו להם ואף ביצעו בדיקות שונות מול כמה גופי ממשל. לבסוף, לפני כחודש, החליטו החוקרים לסגור את התיק בטענה כי הם אינם מצאו לנכון להמשיך בבדיקתו. בגין החלטה זאת הוגש ערעור לפרקליטות המדינה על ידי אחד מהאנשים שמסרו עדותם בפרשה – הליך הערעור עדיין מתנהל. אם הוא יתקבל – חקירת המשטרה תיפתח מחדש, אך אם יידחה, וההערכה היא שכך יהיה לבסוף – היא תיגנז לחלוטין.
למעט המידעים שהועברו ביחס להתנהלות כלכלית הנוגעת לשנים האחרונות, ל"המקור" נודע כי מידעים נוספים שנמסרו לחוקרי המשטרה נוגעים לשנים שקדמו לקדנציה הנוכחית. גורמים המקורבים לאלו שמסרו עדותם במשטרה אמרו כי המידעים שהועברו "מבוססים ורציניים", ואולם המשטרה קבעה בהחלטתה כי היא לא תמשיך לבדוק אותם, ייתכן לאחר שהגיעה למסקנות לפיהן לא התבסס חשד ראייתי מספק לביצוע עבירות פליליות, שיצדיק מעבר לחקירה של ממש, לרבות חקירה גלויה. מדוברות המשטרה אישרו השבוע כי התיק המדובר נסגר, וציינו כי "איננו נכנסים לשיקולים המקצועיים שהובילו לאי פתיחת חקירה".

גם בעבר: חשדות ואישומים

בלי קשר לדברים, עיריית קריית מלאכי ובעלי תפקידים בכירים בה עמדו בשנים האחרונות תחת חקירות משטרתיות יותר מפעם אחת. הפרשה המטלטלת והמוכרת מכולם הייתה כמובן פרשות החשדות לעבירות מין ושוחד שהתפוצצה ברעש גדול במאי 2012, אז נעצרו ראש העירייה דאז, מוטי מלכה, ממלא מקומו יוסי סולימני ושורה ארוכה של פקידים בכירים וקבלנים. הפרשה הסתיימה לבסוף בהרשעתו של מלכה בסעיפים של עבירות מין, מרמה והפרת אמונים, כאשר תיקי החקירה נגד המעורבים הנוספים בפרשה נסגרו ברובם.
עוד קודם נרשמו שתי פרשיות פליליות נוספות שנחקרו על ידי המשטרה, ובשתיהן הוגשו כתבי אישום נגד עובדים בעירייה: במקרה אחד הואשם עובד במחלקת התברואה כי נטל שוחד מבעל מפעל בעיר בתמורה לאי רישום דוחות כנגדו, ואילו במקרה אחר הואשם עובד, גם כן במחלקת התברואה, כי נטל לכיסו במרמה כספים תוך זיוף מסמכים ותלושי שכר של עובדים. המקרה הראשון הסתיים בזיכויו של העובד, והמקרה השני – בהרשעתו. במסגרת אחת הפרשות גם עוכב לחקירה עובד עירייה בכיר בדרגת מנהל מחלקה. תיק החקירה נגדו נסגר לבסוף.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה