צור עימנו קשר

חדשות

המשטרה בדקה חשדות לפלילים נגד בכירים בעירייה; התיק נסגר

פורסם

בתאריך

בדיקת המשטרה, שהתנהלה בחצי השנה האחרונה בחשאיות, נגעה לתחום הכלכלי והייתה קשורה לעובדים בכירים. עובד עירייה לשעבר שכיהן בתפקיד בכיר נקרא למסור עדות והעביר מסמכים שונים המחזקים לכאורה את החשדות שנבדקו, אך לאחרונה קבעו החוקרים כי אין מקום להמשיך בבירור המידע. בדוברות המשטרה אישרו כי התיק נסגר

חוקרי יחידת ההונאה של משטרת ישראל ניהלו בחודשים האחרונים בדיקה חשאית נגד בעלי תפקידים בכירים מאוד בעיריית קריית מלאכי בחשד לביצוע עבירות פליליות – כך נודע ל"המקור". במסגרת הבדיקה מסרו עדות שני בני אדם לפחות, אשר העבירו לחוקרים מידעים ומסמכים שונים. ואולם, הבדיקה הסתיימה בלא ממצאים חד משמעיים והמשטרה החליטה לסגור את התיק מבלי להפוך את הבדיקה לחקירה ומבלי לחקור את הגורמים המעורבים בפרשה.
על פי הפרטים שנודעו ל"המקור", הבדיקה המשטרתית החלה לפני למעלה מחצי שנה, והיא עסקה בנושא אחד עיקרי ובכמה נושאים משניים. המידע שהתקבל אצל החוקרים נוגע לחשדות לעבירות בתחום הכלכלי לכאורה, ועסק בגורמים מוכרים ובכירים. שני הגורמים שמסרו עדותם במשטרה עשו זאת אחד מרצונם, אך אחד מהם הגיע למתן עדות נוכח הזמנתו על ידי החוקרים. יש להדגיש כי שני הגורמים לא נחקרו, אלא מסרו עדות פתוחה והתבקשו למסור את הפרטים הידועים להם.
הגורמים שמסרו עדות העבירו בין היתר מסמכים פנימיים הנוגעים להתנהלות כלכלית חשודה כביכול מצד גורמים בכירים בעירייה, שמקורה בשנים האחרונות ממש. בין היתר מדובר על מתן הטבות אסורות לכאורה לעובדים, תנאי פרישה משופרים ומינויים של בעלי תפקידים בכירים שלא התקיימו בפועל – אך ניתנו הטבות כספיות בגינן. חלק מהנושאים שנבדקו על ידי המשטרה כבר עלו בעבר לדיון ציבורי במקרים שונים לאורך השנים, אולם העיסוק בהם התמקד עד כה במישור הציבורי – ולא עבר למישורים אחרים, כגון המישור הפלילי.
לפי גורמים המקורבים לנושא, חוקרי המשטרה בחנו את המסמכים שהועברו להם ואף ביצעו בדיקות שונות מול כמה גופי ממשל. לבסוף, לפני כחודש, החליטו החוקרים לסגור את התיק בטענה כי הם אינם מצאו לנכון להמשיך בבדיקתו. בגין החלטה זאת הוגש ערעור לפרקליטות המדינה על ידי אחד מהאנשים שמסרו עדותם בפרשה – הליך הערעור עדיין מתנהל. אם הוא יתקבל – חקירת המשטרה תיפתח מחדש, אך אם יידחה, וההערכה היא שכך יהיה לבסוף – היא תיגנז לחלוטין.
למעט המידעים שהועברו ביחס להתנהלות כלכלית הנוגעת לשנים האחרונות, ל"המקור" נודע כי מידעים נוספים שנמסרו לחוקרי המשטרה נוגעים לשנים שקדמו לקדנציה הנוכחית. גורמים המקורבים לאלו שמסרו עדותם במשטרה אמרו כי המידעים שהועברו "מבוססים ורציניים", ואולם המשטרה קבעה בהחלטתה כי היא לא תמשיך לבדוק אותם, ייתכן לאחר שהגיעה למסקנות לפיהן לא התבסס חשד ראייתי מספק לביצוע עבירות פליליות, שיצדיק מעבר לחקירה של ממש, לרבות חקירה גלויה. מדוברות המשטרה אישרו השבוע כי התיק המדובר נסגר, וציינו כי "איננו נכנסים לשיקולים המקצועיים שהובילו לאי פתיחת חקירה".

גם בעבר: חשדות ואישומים

בלי קשר לדברים, עיריית קריית מלאכי ובעלי תפקידים בכירים בה עמדו בשנים האחרונות תחת חקירות משטרתיות יותר מפעם אחת. הפרשה המטלטלת והמוכרת מכולם הייתה כמובן פרשות החשדות לעבירות מין ושוחד שהתפוצצה ברעש גדול במאי 2012, אז נעצרו ראש העירייה דאז, מוטי מלכה, ממלא מקומו יוסי סולימני ושורה ארוכה של פקידים בכירים וקבלנים. הפרשה הסתיימה לבסוף בהרשעתו של מלכה בסעיפים של עבירות מין, מרמה והפרת אמונים, כאשר תיקי החקירה נגד המעורבים הנוספים בפרשה נסגרו ברובם.
עוד קודם נרשמו שתי פרשיות פליליות נוספות שנחקרו על ידי המשטרה, ובשתיהן הוגשו כתבי אישום נגד עובדים בעירייה: במקרה אחד הואשם עובד במחלקת התברואה כי נטל שוחד מבעל מפעל בעיר בתמורה לאי רישום דוחות כנגדו, ואילו במקרה אחר הואשם עובד, גם כן במחלקת התברואה, כי נטל לכיסו במרמה כספים תוך זיוף מסמכים ותלושי שכר של עובדים. המקרה הראשון הסתיים בזיכויו של העובד, והמקרה השני – בהרשעתו. במסגרת אחת הפרשות גם עוכב לחקירה עובד עירייה בכיר בדרגת מנהל מחלקה. תיק החקירה נגדו נסגר לבסוף.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.