צור עימנו קשר

חדשות

המרדף אחרי החנייה

פורסם

בתאריך

לתושב העיר חיים כהן נקבעה נכות ניידות בשיעור של 80% בעקבות מחלת פרקים ממנה הוא סובל. כשהגיש לעירייה בקשה לקבל חניית נכים בסמוך לביתו, בהתאם לזכאותו, השיבו לו שם בשלילה בטענה כי יש בידיו כבר חנייה פרטית בטאבו. הבעיה: החנייה נמצאת בחניון תת-קרקעי ללא מעלית. העירייה: "הוא לא זכאי"

העירייה מסרבת להעניק חניית נכים צמודה לבניין המגורים של תושב העיר הסובל מנכות בשיעור של %80 מאחר ולטענתה יש בבעלותו חנייה בטאבו. אלא שהחנייה המדוברת נמצאת בחניון תת קרקעי, שהגישה אליו אפשרית רק באמצעות גרם מדרגות ארוך המרוחק מהכניסה לבניין. "אני עומד בקריטריונים אבל סירבו לי בגלל עניין טכני בלי לבדוק את המקרה עצמו. אנשים אחרים אצלנו ברחוב קיבלו חניית נכים למרות שגם להם יש חנייה פרטית בטאבו, אז מה ההבדל ביני לבינם?", מתלונן התושב, חיים כהן.

כהן (60) אובחן לפני 16 שנים כחולה כרוני בדלקות פרקים. באחרונה הידרדר מצבו, והוא נדרש לניתוחים שבהם יוחלפו לו הברכיים ופרקי הירכיים. בינואר האחרון קבעה ועדה מיוחדת במוסד לביטוח לאומי כי הוא ייחשב נכה בשיעור הקרוב למקסימלי, וייקבל תעודת זכאות למוגבל בניידות, דבר המקנה לו זכויות שונות על פי החוק, בהן גם הפקעת שטח ציבורי לטובת חניית רכבו.

אלא שלאחר שפנה לעירייה הופתע כהן לגלות כי היא מסרבת לאשר את בקשתו. במכתב שנשלח לו על ידי מנהל מחלקת הבטיחות בדרכים בעירייה, סמי וקנין, נכתב כי מאחר ובטאבו (רישום זכויות מקרקעין) ישנה חנייה על שמו, וזאת כחלק מהזכויות על דירתו ברחוב הרב חיים פינטו בעיר. כהן מספר כי הוא ניסה להסביר לאנשי העירייה כי מדובר בחנייה תת קרקעית שהוא מתקשה להגיע אליה, אולם דבריו נפלו על אוזניים ערלות, וגם ערעור שהגיש כנגד ההחלטה הראשונית נדחה על ידי העירייה.

"אני לא מבקש שום דבר שלא מגיע לי", אמר כהן השבוע ל"המקור". "אני מבין את הטענות של העירייה, אבל לא מוכן לקבל אותן משום שמדובר באיפה ואיפה בולט. אני יכול להצביע על לא מעט מקרים של תושבים שיש להם חנייה פרטית הרשומה בטאבו ובכל זאת קיבלו זכות לחניית נכים ציבורית בסמוך לבניין המגורים שלהם", הוסיף. "אם לי לא מגיע, אז מה ההבדל ביני לבין אחרים? או שאוכפים את התקנות כראוי לגבי כולם, או שלא, אי אפשר לקבל בנושא זהה החלטות שונות לפי זהות האנשים שמגישים את הבקשות".

פקיד באגף ההנדסה בעירייה אמר השבוע כי אכן, בעיר ישנה בעיה קשה של רישום חניות נכים במקרים שבהם לבעלי תו הנכה יש חנייה פרטית בטאבו. "בשנים עברו נתנו תו לכל מי שרצה, אפילו שמדובר בבית פרטי שיש בשטח שלו עצמו חנייה", תיאר הפקיד, "עכשיו בא מהנדס העירייה והחליט לעשות בזה סדר".

אלא שלמרות הטיעונים כבדי המשקל הללו של הפקיד, הרי שמדובר באכיפה עתידית ולא באכיפה רטרואקטיבית – כלומר, העירייה לא נוקטת בצעדים כלשהם מול בעלי חניות הנכים שיש באמתחתם חניות פרטיות הרשומות בטאבו, דבר שעל פי התשובה שקיבל כהן – מבטל את זכאותו להקצאת חנייה בשטח ציבורי. "קבעתי פגישה עם ראש העירייה כדי להציג בפניו את הנושא אבל הוא לא הגיע. כל מה שאני מבקש מהעירייה הוא לבחון שוב את הנושא שלי ולהבין שהמדיניות לגביי צריכה להיות דומה למדיניות שננקטה לגבי אחרים. מאחר ואני עומד בקריטריונים, הם צריכים לתת לי חנייה בסמיכות לבניין כדי להקל עליי. אני מתקשה בהליכה, ואפילו קניות אני כבר בקושי עושה בגלל הקושי ללכת מהבניין לחנייה התת קרקעית", הוסיף ואמר כהן.

אגב, במצב עניינים רגיל, כהן יכול היה להחנות את רכבו בסמוך לשפת מדרכה הצבועה באדום-לבן, שכן הדבר מותר לו על פי החוק בעקבות מצבו, ואולם ברחוב בו הוא מתגורר לא מתבצעת אכיפה, ובשעות אחר הצהריים והערב אפשר לראות עשרות רכבים החונים בסמוך לשפת

לחץ להמשך קריאה
2 תגובות

2 Comments

 1. תושבת קרית מלאכי לשעבר

  30/08/2016 ב 15:40

  קריית מלאכי מעולם לא היתה מקום בו התנהלו בצורה נכונה עם תושביה אלא עם מקורבי ראש העיר וקרוביו
  אם לאדם שנקבעו אחוזי נכות כמעט מלאות והוא הולך בקושי רב, לא נותנים חניה בסמוך לביתו אז למי כן??!
  קריית מלאכי נשארת המקום עם המוניטין הרע החל מראשי עירייה ועד לנשיא מדינה לשעבר

 2. אבי

  29/08/2016 ב 14:21

  תבדקו כמה תו שי לנכים שאני חושב שעם לא נכים תבדקו את מה שאני רושם יש כמה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.