צור עימנו קשר

חדשות

המחאה עולה מדרגה

הסכם המימון להקמת תחנת הכוח המונעת בגז שעתידה לקום בשטחה של המועצה האזורית באר טוביה אמנם נחתם, אך במטה המאבק טרם אמרו נואש. בשבוע שעבר הם ערכו הפגנה בשטח המתחם, יחד עם ארגון 'גרינפיס'. "זוהי הסנונית הראשונה", אמרה אדווה דרור, אחת ממובילות המחאה

פורסם

בתאריך

חודשיים לאחר חתימת הסכם המימון בין משרד האנרגיה לחברות השונות, במסגרתו סוכם על הקמת תחנת הכוח בסמוך למושב תימורים באופן סופי, הודיעו השבוע מובילי המחאה שהם חוזרים לפעילות אקטיבית כנגד הקמת התחנה.

אמש (שלישי), קיימו עשרות מהם הפגנה על השטח בו עתידה לקום תחנת הכוח המונעת בגז, בשיתוף פעולה עם ארגון גרינפיס, ארגון בינלואמי ללא כוונת רווח הפועל למען איכות הסביבה.
כחלק מפעילותיו, הצליח בעבר הארגון למנוע את הקמת תחנת הכוח באשקלון, את זיהום נחל הקישון על ידי מפעלים ואף מנע את הרחבת בתי הזיקוק בחיפה. לאחרונה הוא גם סגר את היחידות הפחמיות בחדרה בעזרת שיתוף פעולה מול משרד האנרגיה והשר יובל שטייניץ.

כעת מקווים מובילי המחאה ותושבי הסביבה כי בעזרת ארגון 'גרינפיס' הם יוכלו למנוע את הקמתה של תחנת הכוח, שלטענתם עשויה לסכן את חיי התושבים ולהוות מטרה נייחת לארגוני הטרור בגבולות השונים.
כזכור, לפני כחודשיים הודיע משרד האנרגיה כי לאחר 11 שנים של עיכוב, במהלכן הוחלפו בעלים והוקמו צעקות ציבוריות נוכח הכוונה להקים תחנת כוח מונעת בגז בשטחה של המועצה האזורית באר טוביה- נחתם הסכם המימון בין "איי פיי אם" לבין "דויטשה בנק" "ובנק הפועלים" לבניית התחנה בהיקף של 1.6 מיליארד שקלים, כאשר התכנון הוא שהתחנה, שתחל לפעול כבר ב-2020, תפעל בהספק של 450 מגה וואט ותספק 3.5% מצריכת החשמל בישראל.

ההודעה על ההסכם התקבלה בחריפות בקרבם של תושבים רבים במועצה האזורית באר טוביה ובקריית מלאכי, ומנהלי המאבק טענו אז כי בנק הפועלים פעל בניגוד להבטחות מולם, שכן הוא טען בעבר כי לא ייתן יד להקמת התחנה, כך לטענתם.

השבוע כאמור, הם הודיעו על הקמת מחאה מחודשת כנגד הכוונה להתחיל בעבודות להקמת התחנה. "ישנה קבוצה מצומצמת של תושבים, המורכבת מתושבי תימורים ואביגדור. ארגון גרינפיס פנה אלינו וביקש שנגיע יחד על מנת לערוך הפגנה במקום. הם יגיעו עם האנשים שלהם ויצלמו את הכל. מאז ההודעה על הקמת התחנה התחלנו שוב להיפגש לדיונים, במטרה לבחון כיצד ממשיכים לפעול. זוהי הסנונית הראשונה", אמרה אדווה דרור, אחת ממובילות המחאה.

גם חבר מועצת העיר קריית מלאכי, דוד גלעם, התייחס השבוע לנושא והפנה את זעמו לרשויות השונות, "הגיע הזמן שהממשלה תלמד לעבוד ביחד עם משרד הבריאות, שאומר שהקמת תחנת הכוח מסכנת. משרד האנרגיה חייב להיות קשוב אליהם. אנחנו מצפים גם מראשי הרשויות שיהיו יותר קשובים לתושבים שלהם, בעיקר מיושב ראש המועצה האזורית באר טוביה, דרור שור, שבידו הדבר למנוע את ההחלטה".
מהמועצה האזורית באר טוביה נמסר: " המועצה הגישה את התנגדותה לבג"צ, ובית הדין הגבוה לצדק אמר את דברו".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.