צור עימנו קשר

בחירות 2018

המגזר שהכריע: כ-100 אברכים מישיבות חרדיות

אברכים מישיבותיהם של הרב יהודה עמית ושל הרב אליהו ממן הגיעו להצביע בהמוניהם, והכריעו את הבחירות לטובתו של סולימני. במטהו של עמר הודו ששגו בהערכת מספרם של תלמידי הישיבות

פורסם

בתאריך

את ניצחונו השבוע בפריימריז של מפלגת העבודה חייב יוסי סולימני למגזר אחד עיקרי: תלמידי הישיבות החרדים, שיחד עם נשותיהם העניקו לו כ-100 קולות שסייעו לו לגבור על יריבו אליאור עמר ולהשיג את ההכרעה לטובתו.

לאורך כל היום ליווה את סולימני הרב שייבה, המשתייך לסגל הניהולי של ישיבת "קרן אורה" הממוקמת ברחוב ויצמן ומונהגת על ידי הרב יהודה עמית. מדובר בישיבה המשתייכת לזרם הליטאי השמרני, שאינה מעורבת לרוב בחייה הקהילה בעיר ומנהלת חיי קהילה נפרדים מיתר התושבים. הרב שייבה ניהל את המערכת בכל הקשור להגעתם של תלמידי הישיבות להצביע, כאשר אלו הגיעו לאתר ההצבעה בבית החייל לאורך כל היום יחד עם נשותיהם על מנת להצביע. עם הגעתם תלמידי הישיבות ונשותיהם הם קיבלו פתק הצבעה עם שמו של סולימני, עימו נכנסו לקלפי והצביעו. במטהו של סולימני התגאו כי הצליחו להשיג אחוז הצבעה של קרוב מאוד ל-100% בכל הקשור לתלמידי הישיבות.

בנוסף לישיבתו של הרב עמית, זכה סולימני לעזרה גם מישיבה חרדית נוספת בהובלתו של הרב אליהו ממן. במטהו של עמר הודו כי לא העריכו נכונה את כמות האברכים שהתפקדו למפלגה, כאשר מספרם האמיתי של אלו שבאו להצביע בפריימריז השבוע עמד על למעלה ממאה בני אדם. כאשר ההפרש בין עמר לסולימני עמד על 65 קולות בלבד – ברור שההכרעה הושגה באמצעות המתפקדים החרדים.

במטהו של סולימני דחו את הטענות שהועלו, וטענו כבר עוד קודם לפריימריז כי מדובר בקהלים חדשים שמצטרפים למפלגת העבודה כחלק ממגמה לפתוח את השורות לקהל הרחב. סולימני טען כי יש לברך את הצטרפותם של מתפקדים אלו, וכי הצטרפותם נעשתה מתוך רצון לקחת חלק במשחק הפוליטי בעיר. עוד טען סולימני כי מדובר בחבריו מזה שנים ארוכות. מנגד, טענו אנשיו של הרב עמית כי הצטרפותם למפלגת העבודה נעשתה על מנת לייצג את האינטרסים שלהם בעיר, וזאת נוכח העימות שנרשם בינם לבין נציג ש"ס במועצת העיר, סגן ראש העירייה מישל טפירו. רק לפני שבועות ספורים תקף שייבה פומבית את טפירו, וטען כי הוא לא מייצג את קהילתם בעיר וכי הם שוקלים להקים רשימה שתתמודד מול רשימת החרדים המאוחדת "מאמינים". טפירו, אגב, פקד גם הוא את בני משפחתו למפלגה על מנת לסייע לסולימני, ובנו ואישתו של סגן ראש העירייה הגיעו להצביע גם הם.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

הקהילה האתיופית קיימה מפגש עם המועמדים לראשות העירייה; ההחלטה תיפול בקרוב?

חכמי העדה, יחד עם המועמדים למועצת העיר, פגשו את ראש העירייה אליהו זוהר, חיים ויצמן ומוטי מלכה. בקרוב הם צפויים להתכנס שוב, על מנת לבחון את סיכוייהם של כל אחד מהמועמדים – ולקבל החלטה על המועמד שיקבל את תמיכתם

פורסם

בתאריך

על ידי

נכבדי העדה האתיופית, השמגלץ', קיימו ביום חמישי בשבוע שעבר מפגש עם שלושת המועמדים המרכזיים לראשות העירייה. לאחר הפגישות, שהתקיימו ברצף ונמשכו כמה שעות, צפויים להתכנס חברי הוועדה פעם נוספת ביחד עם המועמדים בניסיון להגיע להסכמות – שבשלב זה נראות רחוקות מאוד – על המועמד שיזכה לקבל את תמיכת הקהילה, הנחשבת לאחד הכוחות המשמעותיים ביותר לקראת הבחירות הקרובות.
זהו המפגש הראשון של המועמדים עם חברי הוועדה המורחבת, כאשר המפגש הקודם היה בנוכחותם של ארבעת המועמדים ברשימה למועצת העיר בלבד. המועמדים לראשות העירייה שהוזמנו למפגש התבקשו להגיע עם ראשי מחנות ותומכים מרכזיים שלהם, שמחזיקים כוח אלקטורלי מסויים. ראשון המגיעים למפגש היה ראש העירייה לשעבר מוטי מלכה, שהגיע בליוויו של הרב יורם ביטון. בימים שקדמו למפגש הבטיחו אנשיו של מלכה כי הוא יגיע למפגש בליווי אנשים מרכזיים בעלי כוח אלקטורלי רב, אולם בפועל הוא הגיע, כאמור, רק עם הרב ביטון, ראש כולל "הליכות עולם" בעיר. לפי ההערכות, הרב ביטון מחזיק לכל היותר כמה עשרות תומכים שנשמעים למרותו, ועל כן העובדה שמלכה הגיע בליוויו שלו בלבד לאחר שיצר ציפיות רבות במשך השבוע שקדם למפגש – אכזבה את תומכיו של מלכה בקרב אנשי הקהילה, שקיוו לתצוגת כוח משמעותית יותר. מלכה פרס את משנתו בפני אנשי הקהילה, וטען כי בתקופתו סייע להם רבות ולכן עליו לגמול לו כעת טובה.
המועמד השני שהגיע למפגש היה מנכ"ל העירייה לשעבר, חיים ויצמן. ויצמן הגיע בליווי של שלושה אנשים: הראשון הוא אליאור עמר, העיתונאי לשעבר והפוליטיקאי בהווה; נדב ויצמן, יו"ר מפלגת "הליכוד" בעיר ואחיינו של חיים; ורפאל בלחייב, בכיר בקהילה הבוכרית המתמודד היום (חמישי) בפריימריז של הקהילה. לאחר שוויצמן עצמו הציג את תוכניותיו לעיר וביקש את שיתוף הפעולה מצידם של בני הקהילה האתיופית, דיברו בזה אחר זה נדב ויצמן, עמר ובלחייב, והסבירו מדוע הם מאמינים כי ויצמן יכול להיות האיש מאחוריו מתלכדים כולם לקראת הבחירות הקרובות. נדב ויצמן הבטיח תמיכה גלויה של השרים וחברי הכנסת של "הליכוד", כולל ראש הממשלה נתניהו בעצמו, ואילו עמר הסביר כי ויצמן הוא איש ראוי עם עבר מקצועי מפואר מאחוריו, שיוכל להוביל את העיר למקומות חיוביים. ויצמן ועמר אמרו כי הם רואים עצמם חלק מגוש שיכלול את הליכוד, מחנה הצעירים, הקהילה האתיופית ומחנות וגופים נוספים – בהנחה שוויצמן יוביל אותו. בלחייב עצמו סיפר כי הוא שירת כחייל סדיר תחת ויצמן בזמן שזה היה מפקד פלוגה, וכי מדובר באדם ישר, איכותי ובעל יכולות מקצועיות גבוהות. הוא אמר שבאופן אישי הוא רואה עצמו לוקח חלק בגוש אותו ויצמן מוביל, אך הבהיר כי הדבר נתון למו"מ עם קהילתו, קהילת הבוכרים.
אחרון המגיעים למפגש היה ראש העירייה אליהו זוהר, שהגיע בליוויו של ממלא מקומו, חבר המועצה שמעון חזן. במהלך המפגש הציג זוהר לחברי הוועדה מסמכים המציגים את עשייתו בעיר ולמען הקהילה האתיופית בחמש שנות כהונתו עד כה, וביקש את תמיכתם. חזן דיבר אף הוא אל אנשי הוועדה ואמר כי סיכוייו של זוהר להיבחר גבוהים, וכי הוא מצפה מהקהילה האתיופית להצטרף אליו ולתמוך בו על מנת לקחת חלק בעשייה בשנים הבאות.

ראש העירייה זוהר. הגיע עם ממלא מקומו, שמעון חזן (צילום: יח"צ)

ויצמן או מלכה
בסביבתו של ראש העירייה זוהר אמרו השבוע כי ככל הנראה, הסיכויים שלו לקבל את תמיכת הקהילה האתיופית אינם גבוהים, ואלו יעדיפו לבחור בין שני המועמדים הבולטים האחרים: חיים ויצמן ומלכה. חבר המועצה גדעון מהרי מנסה בכל כוחו לדחוף לתמיכה במלכה, אולם התנגדות חריפה נרשמת מצד גורמים בכירים ורבים בקהילה, ובראשם חבר המועצה שי סיום, שנבחר במקום הראשון בפריימריז. למקורביו אמר מהרי כי אם המצב הנוכחי יימשך, הוא ישקול לפרק את האיחוד, וזאת עקב אי שיתוף פעולה, לדבריו, מצד סיום.
מנגד, מקורביו של סיום טענו כי מהרי אינו מקבל את דין הבוחר, ומנסה לפעול נגד מי שסיים במקום הראשון בפריימריז. בין היתר הם מצביעים על כך שמהרי קיים מספר פגישות אישיות עם מלכה, וזאת אף שבקהילה התקבלה החלטה שסיום הוא זה שייפגש עם המועמדים ויראיין אותם בטרם יגיעו להופיע בפני אנשי הקהילה בפורומים רחבים יותר. שני הצדדים אינם מתכוונים לוותר, וההכרעה צפויה כנראה להגיע בסופו של דבר לפתחם של חכמי העדה, השמגלץ', יחד עם ארבעת הנבחרים ברשימה – סיום, יעקב טלה, מהרי וברוך סנבטה. האחרון, סנבטה, נחשב לאיש של מהרי ובקהילה מעריכים כי הוא פועל לפי הוראותיו, וללא דעה עצמאית משלו. סנבטה עצמו דחה בשיחות עם מקורביו את הטענות, ואמר כי הוא פועל לפי צו מצפונו. טרם ברור מתי תתכנס הוועדה שוב, והאם היא תקבל הכרעה בסוגיה, אולם גורמים בכירים בקהילה האתיופית אמרו כי הכוחות הפועלים זה מול זה לא יאפשרו קבלת החלטה בקרוב.

מוטי מלכה. הגיע עם הרב יורם ביטון

ויצמן. הגיע לפגישה עם אליאור עמר, נדב ויצמן ורפאל בלחייב

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

היסטוריה בוכרית

אחרי שנים ארוכות בהן יוצגו בני העדה הבוכרית בעיר על ידי בוריס בורוכוב, שאף כיהן בעבר כסגן ראש העירייה, ייערכו ביום חמישי פריימריז ייחודיים ביוזמת ועד גבאיי בתי הכנסת- שמטרתם לבחור את נציג העדה החדש. המנצח צפוי לרוץ למועצת העיר ברשימה עצמאית. על קו הזינוק: רפי בלחייב, מוטי יעקובוב, ראובן פוזיילוב וברוך פנחסוב

פורסם

בתאריך

על ידי

אחרי מפלגת העבודה, הליכוד והקהילה האתיופית, ייערכו ביום חמישי הקרוב (19.7) הפריימריז של אנשי הקהילה הבוכרית בעיר, בניסיון לקבץ את קולות הבוחרים ולממש את הכוח האלקטורלי הטמון בבני העדה.
מדובר למעשה בפעם הראשונה בה ייערך בעיר פריימריז של העולים מבוכרה, שנחשבו בעבר לתומכים מובהקים בחבר המועצה בוריס בורוכוב- המשמש כיום כחבר מועצה מטעם סיעת "קרית אחת".
במסגרת הפריימריז, שייערכו בבית הכנסת המרכזי של העדה בחב"ד (חבסוב) ויאורגנו על ידי ועד גבאי בית הכנסת של העדה הבוכרית בעיר, יוכלו להצביע רק מי שהינם בני העדה הבוכרית מרחם ומלידה- ולא כפי שנעשה לדוגמא בפריימריז של הקהילה האתיופית, במסגרתם יכלו להצביע גם מי שנישאו לבני העדה. "אנחנו מכירים את כל הבוכרים בעיר. מי שיגיע עם תעודת זהות ונזהה אותו יוכל לבחור", אמר השבוע אחד מחמשת המועמדים בפריימריז, רפי בלחייב, שהתמודד בעבר בבחירות למועצת העיר מטעם רשימת 'מאמינים' ולפני כן מטעם ש"ס.
בלחייב (57) הוסיף כי הוא מעריך שבעיר ישנם למעלה מ-1350 בעלי זכות הצבעה בני העדה הבוכרית, והוסיף כי לא פחות מ-800 מהם יגיעו להצביע ולבחור את הרשימה של הקהילה הבוכרית לבחירות הקרובות. "אנחנו רצים כרגע למועצת העיר. סיכמנו כי מי שינצח יזכה לתמיכתם של האחרים והתחייבנו על כך. באופן אישי אני בטוח בהיותי המועמד בעל הסיכויים הטובים ביותר ואין לי ספק שאסיים במקום הראשון בדרך להובלת העדה".
מתמודד נוסף שהעמיד עצמו לבחירה במסגרת הפריימריז הוא מוטי יעקובוב (39), תושב העיר וחתנו של חבר המועצה בוריס בורוכוב, המסתמן כבעל סיכויים טובים במיוחד לסיים במקומות הראשונים. "מוטי הוא אדם נוח, המשרה אווירה נעימה, לא צועק ולא מתלהם. הוא יוכל להוביל את העדה ולפעול למען השגת האינטרסים שלה בצורה הטובה ביותר", אמר השבוע אחד מתומכיו בשיחה עם "המקור", ויעקובוב עצמו הוסיף: "בשנה האחרונה משפחתי עברה משבר והקהילה הייתה לצדי וחיזקה אותי ואת משפחתי. זה הזמן להחזיר לה. המטרה שלנו היא ליצור עדה מאוחדת וחזקה מתמיד".
ראובן פוזיילוב, המועמד השלישי והצעיר מכולם (24), אמר השבוע בשיחה עם "המקור" כי גם הוא מחזיק בתמיכתה הנרחבת של משפחתו, משפחת פוזיילוב, והעריך כי סיכוייו לנצח טובים. "יש מאחורי הרבה בני משפחה ובעיקר חברה צעירים. פניתי לפוליטיקה כיוון שמטרתי היא לשנות את הכיוון של הצעירים הבוכרים בפרט והצעירים בעיר בכלל. בכל מקרה נתאחד סביב המנצח למען טובת הקהילה".
המתמודד הרביעי והאחרון הוא ברוך פנחסוב, מהנדס אלקטרוניקה בן 37, שעבר להתגורר בעיר לפני מספר שנים אחרי שנישא לתושבת המקום. בשיחה עם "המקור" אמר פנחסוב כי הוא לא רואה בכך שאינו יליד קריית מלאכי בעיה אלקטורלית, וציין כי הוא מתגורר בה כבר שנים ארוכות, "אני במקור אמנם מרמלה, אבל מכירים אותי פה. יותר בחוג הדתי לאומי הבוכרי. הגבאים שמכירים את מעלותיי ויודעים שאני איש של עשייה ביקשו ממני להתמודד עקב כך שיש לי תואר ראשון ואני מרצה במכללת הייטק, כך שאני בא מטעמם. אני מבטיח להיות מישהו שיודע לעמוד על שלו, ולא בובה של מישהו בעירייה. לכן אשמח מאוד אם יבחרו בי, ואם לא- זה גם בסדר. בכל מקרה בהצלחה לכולם ושיהיה טוב לעיר, זה הכי חשוב", סיכם.
גם בני מלאייב, דמות מוכרת ומוערכת בעיר, הצהיר כי יתמודד בפריימריז של העדה הבוכרית ואף ציין כי מזה זמן רב שהוא שוקל כניסה לזירה הפוליטית אך לא עשה זאת כיוון שכיבד את נציג העדה, בוריס בורוכוב.
אלא שאמש (רביעי), הודיע מלאייב במפתיע כי הוא מסיר את מועמדותו, וסיפר בשיחה עם "המקור" כי הבין כבר בתחילת הדרך כי הוא איננו רוצה להיות במקום שלא מכבד את האחר. "לא רוצה להיות במקום מזוהם של ליכלוך. זה לא המקום שלי .באתי עם כוונות טובות של נתינה, עזרה לזולת ואחדות, אך הבנתי שבעולם הזה לא מכבדים את דעתו של מי שחושב אחרת. אני את שלי אמשיך לעשות בשקט", סיכם מלאייב .
ההצבעה בפריימריז תיעשה בפתק אחד, ותחל בשעה 17:00. חמש שעות לאחר מכן, בשעה 22:00 בדיוק, יסגרו הקלפיות ויחל הליך ספירת הקולות בסיומו יוכרז נציג העדה הבוכרית למועצת העיר.

יעקובובוב //

פוזיילוב. פונה לצעירים

פנחסוב. "איש עשייה"

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

"הנהגת העיר מובילה אותנו ביודעין לעיר חרדית"

מנכ"ל העירייה לשעבר והמתמודד לראשות העיר מחדד עמדות מול זוהר: "העיר שאנחנו מכירים משתנה מבלי שנשים לב. הסטטוס קוו מופר באופן קבוע, בתוך עשור נהפוך לעיר חרדית". לדבריו, “כאשר הקואליציה מורכבת כמעט כולה מנציגים של ציבור אחד, אין מי שידאג לציבורים האחרים". העירייה: "עושים הכל לשמור על הסטטוס קוו"

פורסם

בתאריך

על ידי

"בתוך עשור ואפילו פחות מזה נגיע למצב שקריית מלאכי הופכת לעיר חרדית. הסטטוס קוו מופר כאן באופן קבוע, על בסיס יומי, ומבלי שאנחנו מרגישים ומבלי שנשים לב, קריית מלאכי שאנחנו מכירים משתנה. אני איש מאמין בעצמי וחובש כיפה, אבל אני לא יכול להשלים עם מצב שצביונה של העיר משתנה ללא היכר, ואני חושב שמרבית התושבים לא היו רוצים לראות מצב כזה" – כך אמר השבוע מנכ"ל העירייה לשעבר המתמודד לראשות העיר, סא"ל במיל' חיים ויצמן.
מדובר בהתבטאות יוצאת דופן, שכן עד כה פוליטיקאים נמנעו מלהעלות לסדר היום את סוגיית ההתחרדות בעיר, מחשש ליצירת קרע עם הגוש החרדי הדומיננטי, המובל בעיקר על ידי חב"ד. ויצמן הוא הראשון המתייחס לסוגיה במערכת הבחירות הנוכחית, וזאת אף שהוא עצמו כאמור חובש כיפה ונחשב לשומר מסורת. "אין לי כמובן דבר נגד חרדים, אבל כתושב שנולד וגדל כאן כל חייו אי אפשר להשלים עם מצב שבו הצביון של קריית מלאכי כפי שאנחנו מכירים אותו משתנה בקצב מהיר. העירייה מעודדת שינוי דמוגרפי באמצעות בנייה המיועדת בעיקר לאוכלוסייה חרדית, וגורמת לאוכלוסייה המסורתית והחילונית להגר החוצה מן העיר", אמר ויצמן. לדבריו, "יש אפליה תקציבית ברורה בתוך מערכת החינוך כבר כיום, וזה דבר שיילך ויתעצם בשנים הקרובות. יש גם אפליה בכל הקשור לבנייה בשכונות החדשות, כאשר מעדיפים לבנות דירות המיועדות לאוכלוסייה מסויימת על חשבון אוכלוסיות אחרות, ויש לי סיבות להאמין שגם הבריכה החדשה שנבנית עכשיו תישאר סגורה בשבתות", הוסיף. "במשך עשרות שנים תושבי קריית מלאכי מכל הסוגים והזרמים ידעו לחיות יחד, מבלי שמישהו ניסה לכפות דבר מה על מישהו אחר. במצב הנוכחי השגרה הזאת תשתנה בתוך שנים מעטות", סיכם.
בעבר הכחישה העירייה נמרצות כי היא פועלת לשינוי צביונה של קריית מלאכי ולהפרה של האיזון הדמוגרפי בין חרדים, דתיים, מסורתיים וחילונים, אולם בשנים האחרונות חלה החרפה של מגמת ההגירה השלילית מהעיר, כאשר מרבית העוזבים הם כאלו הנמנים על האוכלוסייה המסורתית והחילונית, בעיקר בני מעמד הביניים. "למרות שהעירייה מכחישה, אין לי ספק שהם יודעים לאן קריית מלאכי הולכת – וזה לכיוון של להפוך להיות עיר חרדית", אמר ויצמן, "אי אפשר להתעלם מהמגמות המתרחשות בעיר, ואלו מגמות שזוכות לגיבוי ולעידוד מצד ההנהגה הנוכחית". לדברי ויצמן, "כאשר יש קואליציה שמורכבת כמעט כולה מחברי מועצה המשתייכים למגזר אוכלוסייה אחד בלבד, אין מי שידאג לציבורים האחרים, והתוצאה היא אפליה של הציבור המסורתי-חילוני לטובת ציבורים אחרים".
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "ראש העירייה עושה הכל על מנת לשמור על הסטטוס קוו הקיים למען ציבור תושבי קריית מלאכי".

הבנייה בעיר. "דירות לאכלוסיה מסוימת"

לחץ להמשך קריאה