צור עימנו קשר

המושבים

המאבק הצליח: הבחירות להנהגת ההורים של תיכון באר טוביה ייערכו מחדש

בסיומו של מאבק ארוך ועיקש, שכלל פנייה למשרד החינוך, הצליחו מספר הורים לבטל את הליך הבחירות הקודם- שהתקיים בחודש אוקטובר האחרון, ולאלץ את בית הספר לערוך בחירות חדשות בשבוע הבא. "רצינו ללמד את התלמידים מהו הליך דמוקרטי ומה אסור לעשות בבחירות", אמר עו"ד אורן אבלה, בא כוחם של ההורים העותרים

פורסם

בתאריך

במכתב ששלח ביום שלישי שעבר מנהל בית הספר התיכון של המועצה האזורית באר טוביה, רוני ארז, הודיע האחרון לחברי ועד ההורים על ביטול תוצאות הבחירות להנהגת ההורים בבית הספר ועל קביעת מועד חדש לקיום בחירות חוזרות.
במכתבו, נימק המנהל ארז את החלטתו בכך שערעורם של מספר הורים על הליך הבחירות הקודמות, שנערכו בחודש אוקטובר האחרון ובגינם אף פנו ההורים למחלקה המשפטית של משרד החינוך, חייבו אותו לזמן בחירות מחודשות של ההנהגה, זאת חרף העובדה לפיה חוזר המנכ"ל קובע מפורשות כי מנהל בית הספר לא יהיה מעורב פעיל בהליך הבחירות.
תחילת הסאגה כאמור, בחודש אוקטובר האחרון, אז החליטה עדי לוי, אמא לתלמיד כיזה ז' בבית הספר התיכון, להציע עצמה לוועד ההורים הכיתתי יחד עם עוד שלושה הורים נוספים.
אחד מבין הארבעה, אמור היה להיות נציג הכיתה בוועד ההורים הבית הספרי, מעמד שיעניק לו את הזכות לבחור את יו"ר הועד הבית ספרי.
אלא שלאחר היבחרותה של לוי לתפקיד ועד ההורים הכיתתי, ואף הסכמה כי היא תהיה הנציגה של הכיתה בוועד הבית ספרי, יצרה מחנכת הכיתה קשר ביום המחרת עם אמו של אחד מתלמידי הכיתה והודיעה לה כי לוי לא תייצג הכיתה בוועד ההורים הבית ספרי כיוון שהורה אחר כבר נבחר לתפקיד.
על פי מכתב ששיגרה עדי לוי למנהל בית הספר, ובו דרשה קיום בחירות חוזרות, טענה לוי כי מדובר אמנם בבחירות דמוקרטיות, אך אין זה ייתכן כי בהליך מסוג זה תיעשה התערבות מצידם של עובדי בית הספר ועובדי מועצה, וכי לפי מיטב הבנתה- ההליך לא היה תקין גם בכיתות אחרות. "פניתי למנהלת השכבה בנושא, אך לטענתה היא לא ידעה את הנהלים בבחירות. לאחר מכן ביקשתי לערוך מחדש בחירות מכיוון שהיא לא ידעה איך מתנהל הליך הבחירות וההסבר שניתן להורים היה מוטעה. בו זמנית פניתי ליו"ר וועד ההורים אך נאמר לי כי הליך הבחירות נעשה כמו שנדרש בחוזר מנכ"ל ואין אפשרות לערוך בחירות נוספות", טענה לוי במכתבה.
לוי הוסיפה כי עוד בטרם העבירה מחנכת הכיתה את התוצאות לרכזת השכבה, זו כבר הודיעה לה כי התוצאות הסופיות בידיה- וכי לוי לא תהיה זו שתייצג את הכיתה בוועד ההורים הבית ספרי.

מכתב התראה

אלא שלוי לא ויתרה. בנוסף למכתב אותו שיגרה למנהל בית הספר, היא פנתה למשרד עורכי הדין אורן אבלה, שדרש ממנהל התיכון קיום בחירות חוזרות תוך שהוא מציב דד ליין של 72 שעות לעריכתן. עו"ד אבלה אף שלח העתקים מהמסמך לגורמים השונים במועצה האזורית, למפקחת התיכון ולוועד ההורים הארצי.
במענה למכתבו של עו"ד אבלה, טען בא כוחם של המועצה האזורית ומנהל התיכון, משרד עורכי הדין מימוני, שלוש ושות', כי המועצה ומנהל בית הספר אינם מעורבים בבחירות המתקיימות לוועדי ההורים, ומדובר למעשה באקט דמוקרטי הנעשה על ידי ההורים עצמם.
עוד טענו במשרד עורכי הדין המייצג את המועצה ואת מנהל בית הספר כי הנוהג המדובר לבחירת נציג הכיתה לוועד ההורים "קיים בבית הספר מזה שנים", מה שמצדיק לטענתם את דחיית דרישותיה של עדי לוי.
אולם, לוי לא הייתה היחידה שפנתה אל מנהל בית הספר בנושא. למערכת "המקור" נודע כי בנוסף ללוי, פנו מספר הורים נוספים בדרישה לבטל את הליך הבחירה, ובכך למעשה הגבירו את הלחץ על מנהל בית הספר לפעול בעניין, "הגענו למנהל בית הספר וטענו בפניו שנעשה כאן הליך לא תקין. בחירות לא על פי הנוהל. לצערנו, קיבלנו שם כתף קרה", אמרה השבוע אימא לתלמידת באחת השכבות העליונות של התיכון.
עו"ד אבלה, המייצג את עדי לוי, לא נרתע ממכתב הנימוק של עו"ד המייצג את המועצה האזורית ואת מנהל בית הספר, ושלח ב-5 בדצמבר התראה נוספת בה הוא מודיע על "פנייה לערכאות משפטיות לבירור הנושא עד תום". "אין זה ייתכן כי במוסד האמון על חינוך ילדינו יתבצעו מחדלים והליכים פליליים לכאורה עקב סכסוכים פוליטיים ו/או התערבויות חיצוניות בלתי חוקיות", טען במכתבו עו"ד אבלה.

"הליך הבחירות לא תקין". עו"ד אבלה. | צילום: פייסבוק

ארז הודיע: הליך מחודש

הטענות של אבלה על "סכסוכים פוליטיים ו/או התערבויות חיצוניות בלתי חוקיות" מגיעות עקב פנייתם של הורים לתלמידים בבית הספר התיכון, החוששים כי ישנם מספר עובדי מועצה המעוניינים לשמור את מוקדי השליטה בתיכון קרובים אליהם, ובכך להתמודד בקלות יתרה עם אירועים חמורים ששמם של בית הספר נקשר בהם לאחרונה.
לפיכך, טענה השבוע בשיחה עם "המקור" תושבת המועצה, שבנה לומד בבית הספר, כי בכירים במועצה מתעקשים לבחוש גם בנעשה בוועד ההורים של בית הספר, "לכאורה, מי שמנהל את כל נושא ועד ההורים בבית הספר זה אנשים מתוך המועצה. נוח להם שראשי הוועד יישארו במקומם. הם ידעו שבהליך בחירות תקין הם לא היו נמצאים פה", אמרה התושבת, שהוסיפה: "למרות השקט שמנסים לצייר בבית הספר, כולנו יודעים מה הסיבה שבגינה דואגים אנשי המערכת להתערב בוועד ההורים".
בסופו של עניין, כאמור, הודיע בשבוע שעבר מנהל בית הספר התיכון, רוני ארז, כי עקב ערעורם של מספר הורים, ופנייתם לייעוץ המשפטי של המועצה- הוחלט לבצע את הליך הבחירות מחדש.
לפיכך, קבע המנהל תאריך חדש לקיומם של הבחירות, ה-20 בפברואר 2018, בו יבחר יו"ר וועד, גזבר ומבקר, וכן יבחרו הורי הנהגת ההורים.
"הבנו שזה המוצא האחרון שלנו, הצגנו את הטענות שלנו מול מפקחת משרד החינוך ופנינו לייעוץ משפטי של משרד החינוך. אנחנו שמחים לראות שבמשרד החינוך הבינו את המהלך הלא חוקי שנעשה פה ועדכנו על בחירות מחדש", סיכמה השבוע אחת האמהות שלקחה חלק במאבק לקיומו של הליך בחירות מחודש.
מהמועצה האזורית באר טוביה נמסר בתגובה לדברים: "המועצה לא התערבה ואינה מתערבת בבחירות. לא של ועד גן, ועד כיתה או ועד בית ספר".

 

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

המושבים

מקורביו של גרשון: "יודיע בקרוב על התמודדות לראשות המועצה"

מקורביו של חבר המועצה לשעבר מטעם היישוב בית עזרא, איציק גרשון, סיפרו השבוע ל-"המקור" כי הוא מתכוון להודיע בקרוב על התמודדותו לראשות המועצה האזורית באר טוביה- בבחירות המקומיות שיערכו באוקטובר הקרוב. עוד הוסיפו כי ייתכן שיתוף פעולה בינו ובין קובי אביבי, שעשוי להודיע אף הוא כי הוא מתמודד על התפקיד הבכיר

פורסם

בתאריך

על ידי

מערכת הבחירות בבאר טוביה מעלה הילוך: חבר המועצה לשעבר, איציק גרשון, הודיע השבוע בשיחות עם מקורביו כי הוא מתכוון להודיע על התמודדות לראשות המועצה האזורית באר טוביה- ולהחליף את שלטונו של ראש המועצה המכהן, דרור שור.
כבר בעבר סיפרו גורמים שונים כי גרשון שוקל להתמודד על תפקיד ראשות המועצה, וציינו כי הוא בודק היתכנות לבחירתו בקרב תושבים שונים. אולם, כעת נראה שלאחר בחינת המפה הפוליטית החליט גרשון לצאת למסע- במטרה לכבוש את לשכת ראש המועצה בבחירות הקרובות, שיערכו בשלהי חודש אוקטובר השנה.

גרשון כזכור, שימש כנציג היישוב בית עזרא במועצה האזורית, אולם הודח לפני כשנתיים לאחר שגזברית המועצה האזורית, צופי צור, הודיעה לו כי בשל אי תשלום חובות מיסים לקופת המועצה עליו להיות מודח מתפקידו. הודעת ההדחה של צור, שגובתה בחוות דעת משפטית של היועץ המשפטי של המועצה דאז, עו"ד הדר מיימון, הגיעה בעיצומו של עימות פוליטי סוער בין ראש המועצה שור לבין גרשון, שהרבה לתקוף את התנהלותו של ראש המועצה וטען כי היא "בריונית" וכי חברים במועצה חוששים להביע את דעתם כלפי שור.

גרשון אף הודה כי קיבל התראות בטרם המכתב שנשלח אליו, ובו ההודעה על הדחתו, ובסביבתו טענו אז כי הפעילות בעד הדחתו "מדיפה ריח רע ותחושה של נקמנות פוליטית. איציק הוא היחידי שמעז להעביר ביקורת על ההתנהלות של שור, למרות שרוב חברי המועצה מסכימים עם דעתו".

כאמור, השבוע סיפרו מקורביו של גרשון ל-"המקור" כי שבעה חודשיים לפני מועד הבחירות הוא החליט להתמודד לתפקיד ראש המועצה, וכבר בשבועות הקרובים הוא צפוי לצאת בהודעה רשמית, "איציק זוכה לאהדה רבה בכל מושבי המועצה, גם בחלקה המזרחי וגם בחלקה המערבי", סיפרו השבוע מקורביו, שהוסיפו, "גם לאחר שהודח מהמועצה גרשון לא עזב לרגע את הפעילות החברתית. בעוד מספר שבועות הוא יכריז רשמית על חזרתו לפוליטיקה והתמודדות מול שור".

הסברה כי גרשון יודיע על התמודדותו מצטרפת להערכה לפיה גם מזכיר המועצה לשעבר, קובי אביבי, יודיע בקרוב כי הוא מתכוון לקחת חלק במירוץ לראשות באר טוביה, במה שעשוי להיות מירוץ משולש. עם זאת, מקורביו של גרשון, שסיפרו על כוונתו להתמודד בבחירות הקרובות, סיפרו כי בינו ובין אביבי ישנו הסכם שיתוף פעולה לפיו יערכו השניים סקר מקיף- כשהמנצח בו יזכה לתמיכת המפסיד. "הנכונות של אנשים כמו איציק גרשון וקובי אביבי לחזור לפוליטיקה מהדלת הראשית רק מראה כמה הציבור רוצה אותם בתפקידים הבכירים", אמרו המקורבים, שהוסיפו: "זה עוד מוקדם לדבר על שיתוף פעולה כי אף אחד מהם לא הכריז רשמית, אבל למיטב ידיעתנו ישנם דיבורים בין השניים ללכת לסקר שיקבע מי מהם יוביל הרשימה שתתמודד על ראשות המועצה. ברגע ששני האנשים האלה יתחברו הדרך לראשות סלולה".

קובי אביבי מסר בתגובה: "אני מאחל לאיציק המון בהצלחה. זה עדיין מוקדם לדבר לגבי המשך הדרך". את תגובתו של איציק גרשון לא ניתן היה להשיג.

לחץ להמשך קריאה

המושבים

כמה זה עולה לנו?

באר טוביה: הגזברית היא שיאנית השכר, מבקרת המועצה מיד אחריה ומנהל מחלקת ההנדסה "רק" במקום בשלישי. בשפיר מנכ"ל המועצה מוביל את הרשימה, הגזברית מיד אחריו ומנהל מחלקת החינוך סוגר את השלישייה הראשונה. כל הפרטים על דו"ח השכר השנתי במגזר הציבורי, שפורסם בשבוע שעבר

פורסם

בתאריך

על ידי

דו"ח השכר השנתי במגזר הציבורי, שפורסם בשבוע שעבר על ידי הממונה על השכר במשרד האוצר, ערן יעקב, מספק גם השנה הצצה לנתוני השכר של העובדים הבכירים במועצות האזוריות באר טוביה ושפיר. על פי דוח השכר, בראש טבלת המשתכרים במועצה האזורית באר טוביה ניצבת צופי צור, גזברית המועצה, שהרוויחה בשנת 2016 שכר ממוצע של 36,304 שקלים. עלות העסקתה החודשית של צור עמדה על 44,016 שקלים, כאשר שכרה בשנה זאת לעומת השנה הקודמת, 2015, זינק בשיעור של שלושה אחוזים.

מבקרת המועצה, דברת לישאור, ניצבת במקום השני ברשימת המשתכרים הגבוהים. שכרה עומד על 30,263 שקלים בחודש, ואילו עלות העסקתה הייתה 40,530 שקלים. אגב, שכרה של המבקרת נחשב לחדש בשורות האדומות בתקציב המועצה, שכן בשנים הקודמות כלל לא היה מבקר מטעם המועצה.
במקום השלישי ניצב מנהל מחלקת הנדסה, שאול פלקוביץ', שהשתכר במהלך שנת 2016 בסכום של 29,858 שקלים בחודש. עלות העסקתו של פלקוביץ' עמדה על סך של 40,630 שקלים, כאשר גם שכרו של מנהל המחלקה קפץ כלפי מעלה בין השנים 2015-2016: בשנת 2015 זכה פלקוביץ' לשכר של 28,511 שקלים בחודש, ונהנה ב-2016 מעליה של כמעט חמישה אחוזים בשכר.

קובי אביבי, מזכיר המועצה, שכבר הספיק לעזוב את תפקידו לפני כחודשיים, ניצב במקום הרביעי ברשימה. הוא הרוויח 28,266 שקלים בחודש, ועלות ההעסקה עבור המועצה עמדה על 34,081 שקלים. אביבי, כאמור, עזב לפני כחודשיים, וכעת נראה כי יתמודד לראשות המועצה מול דרור שור. רותי קרטר, מנהלת מחלקת החינוך, סוגרת את רשימת חמשת המשתכרים הגבוהים במועצה עם שכר חודשי ממוצע של 25,424 שקלים בחודש, ועלות העסקה של 31,130 שקלים. שכרה של קרטר ירד בשיעור של 3% לעומת שנת התקציב הקודמת. אורלי אהרון, מנהלת מחלקת הרווחה, הרוויחה 17,286 שקלים בחודש, לעומת 18,760 בשנת התקציב הקודמת ורשמה את הירידה החדה ביותר מבין כל הבכירים, 8.5%. מיכה אוזן, מנהל מחלקת התחבורה, הרוויח 21,889 שקלים, עליה של 1.65% בשנה אליה מתייחס הדוח.

עוד נתונים המופיעים בדוח נוגעים למספר המשרות במועצה. נכון לסוף שנת 2016 עמד מספר העובדים במועצה על 348. השכר החציוני של כלל עובדי המועצה (כלומר, השכר שמחצית העובדים מרוויחים פחות ממנו ומחצית העובדים גבוה ממנו) היה 11,851 שקלים, ואילו עלות ההעסקה הממוצעת עבור המועצה לכל אחד מעובדיה עמד על 15,472 שקלים בחודש. אגב, מדובר בירידה של 10 משרות במועצה לעומת שנת 2015, אז היו במצבת העובדים שלה 358 עובדים.

דוח שכר הבכירים שהתפרסם בשבוע שעבר התייחס גם לשכרם של עובדי המועצה האזורית שפיר.
בראש הנשכרים עמד בשנת 2016 מנכ"ל המועצה, אלי דאובה, עם 34,496. למרות שניצב בראש הרשימה, מדובר על ירידה של כ- 1.2% לעומת שנת 2015, אז השתכר 34,913. עלות העסקתו של דאובה עמדה על 45,741. אחריו, במקום השני ברשימת שיאני השכר, ניצבת גזברית המועצה יהודית תמיר, שסיימה את שנת 2016 בשכר חודשי של 25,778- גידול של 2.26 אחוזים לעומת שנת 2015, אז שכרה עמד על 25,208. עלות העסקתה של תמיר בשנת 2016 עמד על 33,925 שקלים ברוטו.
אחריהם ברשימה נמצאים דודו אברהם, מנהל מחלקת החינוך במועצה האזורית שפיר ושמעון אוזילבסקי, מנהל מחלקת ההנדסה במועצה, שחוו ירידה מזערית של 0.92% (כל אחד) לעומת שנת 2015. שכרו של אברהם עמד על 25,013 לעומת 25,246 בשנת 2015, ואילו עלות העסקתו עלתה למועצה 32,900. אוזילבסקי לעומת זאת זכה לשכר של 24,875 בשנת 2016, לעומת 25,107 בשנת 2015.
מי שסוגר את החמישיה הראשונה הוא מנהל אולפנת אבן שמואל, הרב שלמה וייס, שהרוויח 24,060 בשנת 2016 לעומת 25,072 בשנת השכר הקודמת- ירידה של 4.2%.
מבחינת מצבת עובדים הרי שבשנת 2016 גדלה מצבת העובדים בעשרה אנשים, המהווים גידול של 8% לעומת שנת 2015.

לחץ להמשך קריאה

המושבים

המועצה האזורית שפיר תוכר כאזור עדיפות לאומית א'?

שר הכלכלה מטעם סיעת כולנו, אלי כהן, ערך השבוע ביקור במועצה האזורית והצהיר כי חלה התקדמות משמעותית בנוגע להענקת המעמד האפקטיבי. המשמעות: כלים רבים יותר למשיכת יזמים, חברות ומפעלים, שיעזרו למועצה לבסס עוגן כלכלי בלתי תלוי. ראש המועצה, אשר אברג'ל: "אם שכנינו נהנים כיום ממעמד של עדיפות לאומית א', אין שום סיבה שגם המועצה לא תיהנה מכך"

פורסם

בתאריך

על ידי

בשורה משמחת לתושבי המועצה האזורית שפיר: שר הכלכלה, אלי כהן, הודיע השבוע במהלך ביקור שערך במועצה כי חלה התקדמות משמעותית בהליך הענקת מעמד אזור עדיפות לאומית א' למועצה, כזה שיאפשר לה להעניק תמיכה, סיוע, הנחות, הטבות ותמריצים שונים, במטרה למשוך תושבים ויזמים.
את ביקורו פתח השר בסיור במפעל 'עלבד' שבקיבוץ 'משואות יצחק', בו קיבל סקירה מקיפה על פעילות המפעל. הוא קיים פגישת עבודה בישיבת "אור עציון", במהלכה קיבל מראש המועצה אברג'ל סקירה אודות המועצה, התפתחותה בהווה ובעתיד וכן סקירת הישגי מערכת החינוך המקומית."אני רואה את הפיתוח הכלכלי העתידי של המועצה כאחד הצירים המרכזיים להתפתחות המועצה, הן בהיבט של יצירת מקומות עבודה חדשים והן בהיבט של ביסוס חוזקה הכלכלי של המועצה", אמר אברג'ל, שהוסיף: "הצבתי לעצמי, כחלק מהיעדים, לייצר כאן עוגן כלכלי חזק. אני רוצה לייצר מקורות הכנסה חדשים למועצה, ועוגנים כלכליים כדי שלא נזדקק עוד למענקי איזון. אנו רוצים כלים לפיתוח תעסוקה ותעשייה. אם שכנינו נהנים כיום ממעמד של עדיפות לאומית א', אין שום סיבה שגם המועצה לא תיהנה מכך", אמר ראש המועצה, שהוסיף כי: "יש לנו תוכנית מוכנה להקמת אזור תעסוקה חדש בתחום המועצה על שטח של כ-400 דונם ובצמוד אליו אזור תיירות. אני מקווה שבקרוב נוכל לשווק את השטחים שם ולמשוך אלינו תעשיינים וחברות. הצלחנו להעביר את זה סטטוטורית ואנו עובדים כעת על תוכניות הפיתוח", סיכם.
השר אלי כהן אמר במהלך הביקור כי מהלך בו המועצה תוכר כאזור עדיפות לאומית א' הוא פרמטר שמשנה את כללי המשחק, וציין כי הוא מקדם את המהלך למען המועצה בחיוב וברצינות. "הגעתי היום לשפיר יחד עם צוות בכיר ממשרדי כדי לראות את הדברים בשטח. אני שמח לבשר לכם היום שחלה התקדמות משמעותית בנושא הענקת מעמד אזור עדיפות לאומית א' למועצה. המהלך מצוי בשלבי סיום, ואם וכאשר זה יקרה המשמעות היא שיהיו למועצה עוד כלים רבים ומשמעותיים יותר כדי למשוך לכאן יזמים, חברות ומפעלים", אמר כהן, שהוסיף: "אני מקווה מאוד ומעריך שעוד לפני חג פסח נוכל להתבשר בבשורות טובות. אני מאחל לראש המועצה שימשיך בעבודתו הברוכה והאיכותית".

 

שר הכלכלה וראש המועצה | צילום: דוברות מועצת שפיר

לחץ להמשך קריאה