צור עימנו קשר

באר טוביה

המאבק הצליח: הבחירות להנהגת ההורים של תיכון באר טוביה ייערכו מחדש

בסיומו של מאבק ארוך ועיקש, שכלל פנייה למשרד החינוך, הצליחו מספר הורים לבטל את הליך הבחירות הקודם- שהתקיים בחודש אוקטובר האחרון, ולאלץ את בית הספר לערוך בחירות חדשות בשבוע הבא. "רצינו ללמד את התלמידים מהו הליך דמוקרטי ומה אסור לעשות בבחירות", אמר עו"ד אורן אבלה, בא כוחם של ההורים העותרים

פורסם

בתאריך

במכתב ששלח ביום שלישי שעבר מנהל בית הספר התיכון של המועצה האזורית באר טוביה, רוני ארז, הודיע האחרון לחברי ועד ההורים על ביטול תוצאות הבחירות להנהגת ההורים בבית הספר ועל קביעת מועד חדש לקיום בחירות חוזרות.
במכתבו, נימק המנהל ארז את החלטתו בכך שערעורם של מספר הורים על הליך הבחירות הקודמות, שנערכו בחודש אוקטובר האחרון ובגינם אף פנו ההורים למחלקה המשפטית של משרד החינוך, חייבו אותו לזמן בחירות מחודשות של ההנהגה, זאת חרף העובדה לפיה חוזר המנכ"ל קובע מפורשות כי מנהל בית הספר לא יהיה מעורב פעיל בהליך הבחירות.
תחילת הסאגה כאמור, בחודש אוקטובר האחרון, אז החליטה עדי לוי, אמא לתלמיד כיזה ז' בבית הספר התיכון, להציע עצמה לוועד ההורים הכיתתי יחד עם עוד שלושה הורים נוספים.
אחד מבין הארבעה, אמור היה להיות נציג הכיתה בוועד ההורים הבית הספרי, מעמד שיעניק לו את הזכות לבחור את יו"ר הועד הבית ספרי.
אלא שלאחר היבחרותה של לוי לתפקיד ועד ההורים הכיתתי, ואף הסכמה כי היא תהיה הנציגה של הכיתה בוועד הבית ספרי, יצרה מחנכת הכיתה קשר ביום המחרת עם אמו של אחד מתלמידי הכיתה והודיעה לה כי לוי לא תייצג הכיתה בוועד ההורים הבית ספרי כיוון שהורה אחר כבר נבחר לתפקיד.
על פי מכתב ששיגרה עדי לוי למנהל בית הספר, ובו דרשה קיום בחירות חוזרות, טענה לוי כי מדובר אמנם בבחירות דמוקרטיות, אך אין זה ייתכן כי בהליך מסוג זה תיעשה התערבות מצידם של עובדי בית הספר ועובדי מועצה, וכי לפי מיטב הבנתה- ההליך לא היה תקין גם בכיתות אחרות. "פניתי למנהלת השכבה בנושא, אך לטענתה היא לא ידעה את הנהלים בבחירות. לאחר מכן ביקשתי לערוך מחדש בחירות מכיוון שהיא לא ידעה איך מתנהל הליך הבחירות וההסבר שניתן להורים היה מוטעה. בו זמנית פניתי ליו"ר וועד ההורים אך נאמר לי כי הליך הבחירות נעשה כמו שנדרש בחוזר מנכ"ל ואין אפשרות לערוך בחירות נוספות", טענה לוי במכתבה.
לוי הוסיפה כי עוד בטרם העבירה מחנכת הכיתה את התוצאות לרכזת השכבה, זו כבר הודיעה לה כי התוצאות הסופיות בידיה- וכי לוי לא תהיה זו שתייצג את הכיתה בוועד ההורים הבית ספרי.

מכתב התראה

אלא שלוי לא ויתרה. בנוסף למכתב אותו שיגרה למנהל בית הספר, היא פנתה למשרד עורכי הדין אורן אבלה, שדרש ממנהל התיכון קיום בחירות חוזרות תוך שהוא מציב דד ליין של 72 שעות לעריכתן. עו"ד אבלה אף שלח העתקים מהמסמך לגורמים השונים במועצה האזורית, למפקחת התיכון ולוועד ההורים הארצי.
במענה למכתבו של עו"ד אבלה, טען בא כוחם של המועצה האזורית ומנהל התיכון, משרד עורכי הדין מימוני, שלוש ושות', כי המועצה ומנהל בית הספר אינם מעורבים בבחירות המתקיימות לוועדי ההורים, ומדובר למעשה באקט דמוקרטי הנעשה על ידי ההורים עצמם.
עוד טענו במשרד עורכי הדין המייצג את המועצה ואת מנהל בית הספר כי הנוהג המדובר לבחירת נציג הכיתה לוועד ההורים "קיים בבית הספר מזה שנים", מה שמצדיק לטענתם את דחיית דרישותיה של עדי לוי.
אולם, לוי לא הייתה היחידה שפנתה אל מנהל בית הספר בנושא. למערכת "המקור" נודע כי בנוסף ללוי, פנו מספר הורים נוספים בדרישה לבטל את הליך הבחירה, ובכך למעשה הגבירו את הלחץ על מנהל בית הספר לפעול בעניין, "הגענו למנהל בית הספר וטענו בפניו שנעשה כאן הליך לא תקין. בחירות לא על פי הנוהל. לצערנו, קיבלנו שם כתף קרה", אמרה השבוע אימא לתלמידת באחת השכבות העליונות של התיכון.
עו"ד אבלה, המייצג את עדי לוי, לא נרתע ממכתב הנימוק של עו"ד המייצג את המועצה האזורית ואת מנהל בית הספר, ושלח ב-5 בדצמבר התראה נוספת בה הוא מודיע על "פנייה לערכאות משפטיות לבירור הנושא עד תום". "אין זה ייתכן כי במוסד האמון על חינוך ילדינו יתבצעו מחדלים והליכים פליליים לכאורה עקב סכסוכים פוליטיים ו/או התערבויות חיצוניות בלתי חוקיות", טען במכתבו עו"ד אבלה.

"הליך הבחירות לא תקין". עו"ד אבלה. | צילום: פייסבוק

ארז הודיע: הליך מחודש

הטענות של אבלה על "סכסוכים פוליטיים ו/או התערבויות חיצוניות בלתי חוקיות" מגיעות עקב פנייתם של הורים לתלמידים בבית הספר התיכון, החוששים כי ישנם מספר עובדי מועצה המעוניינים לשמור את מוקדי השליטה בתיכון קרובים אליהם, ובכך להתמודד בקלות יתרה עם אירועים חמורים ששמם של בית הספר נקשר בהם לאחרונה.
לפיכך, טענה השבוע בשיחה עם "המקור" תושבת המועצה, שבנה לומד בבית הספר, כי בכירים במועצה מתעקשים לבחוש גם בנעשה בוועד ההורים של בית הספר, "לכאורה, מי שמנהל את כל נושא ועד ההורים בבית הספר זה אנשים מתוך המועצה. נוח להם שראשי הוועד יישארו במקומם. הם ידעו שבהליך בחירות תקין הם לא היו נמצאים פה", אמרה התושבת, שהוסיפה: "למרות השקט שמנסים לצייר בבית הספר, כולנו יודעים מה הסיבה שבגינה דואגים אנשי המערכת להתערב בוועד ההורים".
בסופו של עניין, כאמור, הודיע בשבוע שעבר מנהל בית הספר התיכון, רוני ארז, כי עקב ערעורם של מספר הורים, ופנייתם לייעוץ המשפטי של המועצה- הוחלט לבצע את הליך הבחירות מחדש.
לפיכך, קבע המנהל תאריך חדש לקיומם של הבחירות, ה-20 בפברואר 2018, בו יבחר יו"ר וועד, גזבר ומבקר, וכן יבחרו הורי הנהגת ההורים.
"הבנו שזה המוצא האחרון שלנו, הצגנו את הטענות שלנו מול מפקחת משרד החינוך ופנינו לייעוץ משפטי של משרד החינוך. אנחנו שמחים לראות שבמשרד החינוך הבינו את המהלך הלא חוקי שנעשה פה ועדכנו על בחירות מחדש", סיכמה השבוע אחת האמהות שלקחה חלק במאבק לקיומו של הליך בחירות מחודש.
מהמועצה האזורית באר טוביה נמסר בתגובה לדברים: "המועצה לא התערבה ואינה מתערבת בבחירות. לא של ועד גן, ועד כיתה או ועד בית ספר".

 

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.