צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

הלב הגדול של אליהו נדם

פורסם

בתאריך

אליהו אסרף תואר כאיש עם לב גדול, אבל דווקא אותו הלב הוא שבגד בו. לאורך השנה האחרונה מצבו הידרדר, ובשבוע שעבר הוא הלך לעולמו בעקבות מחלת ריאות סופנית. בני המשפחה כבר מתגעגעים לאיש שהיה הכל עבורם – והם היו הכל עבורו // אחרי מות

החברים ובני המשפחה של אליהו אסרף מספרים עליו שהוא היה כולו לב אחד גדול. באוקיינוס האבל על מותו בשבוע שעבר, הם רואים בזה נקודה כמעט מצחיקה: הלב הגדול של אליהו אסרף, שהצליח להכיל את כולם באופן שווה ואוהב, היה גם זה שבגד בו בסופו של דבר והביא למותו בגיל 58 בלבד.
אסרף ז"ל נולד במושב עזריקם להורים עולי מרוקו, שהביאו לעולם שבעה ילדים. אחת מאחיותיו של אליהו נפטרה בגיל צעיר. כבר מהיותו נער שילב אליהו בין עבודה ללימודים. בהמשך התגייס לצבא ושירת בצפון ובדרום כאחד, כולל בבסיס הצבאי המיתולוגי בבית דראס, שכבר הספיק להיסגר. כשהיה אליהו בן 20, בעיצומו של השירות הצבאי שלו, הכיר את אהובה, תושבת המושב זרחיה ומי שתהפוך תשעה חודשים בלבד לאחר מכן לאישתו. הם עבדו יחד במפעל "טנא נוגה" באיזור התעשייה באר טוביה, ושם, על פס הייצור – הכירו, והאהבה ביניהם שגשגה במהרה. "היא הייתה אהבת חייו, והוא היה אהבת חייה", תיאר זאת השבוע הבן רועי. "הם השלימו אחד את השני במשך 36 שנות הנישואים שלהם, והיה פשוט כיף לראות אותם יחד".
בשנת 1980 הם התחתנו, וקבעו את מקום מגוריהם בשכונת הרצל בקריית מלאכי. הם הביאו לעולם שלוש בנות ובן אחד, ולאורך השנים החליפו מספר פעמים דירות, עד שחזרו לבסוף לשכונה בה גרו יחד בפעם הראשונה – הרצל.
עד שנת 2000 עבד אליהו במחסן פירות וירקות הסמוך לעיר. בראשית המילניום קיבל התקף לב והפסיק לעבוד. בניתוח שעבר הותקן בליבו קוצב לב, ובחלוף השנים הוא עבר שלושה צנתורים. התפקוד של ליבו היה חלש, ועם השנים פעילותו הלכה וירדה. לפני שנה וחצי הגיעה מבחינת אליהו ובני משפחתו הבשורה הקשה ביותר: הרופאים אבחנו בגופו את מחלת ה-COPD, מחלה הפוגעת בתפקודי הריאות וגורמת, בסופו של דבר, לאובדן פעילותן. כבר בהתחלה קבעו הרופאים כי מדובר במחלה סופנית, שאין ממנה דרך חזרה. אבל בני המשפחה האמינו, קיוו והתפללו שהרופאים טועים.
מאז שאובחן כחולה, אושפז פעמים רבות. "בכל אשפוז מצבו הידרדר עוד קצת", משחזר הבן רועי. "בין האשפוזים הוא ניהל חיי שגרה סבירים, אבל לאט-לאט הוא איבד את היכולת לבצע פעולות בסיסיות". לפני חודשיים הגיע אליהו למצב בו הוא כבר לא יכול היה לצאת מביתו. הוא היה מחובר למכונת חמצן למשך כל שעות היום. הלכה למעשה, היה במצב של גסיסה איטית ומתמשכת. "הוא סבל המון, המון", מוסיף ומספר הבן רועי. לדבריו, באשפוז האחרון לפני מותו, בעשירי לנובמבר, הוא חלה גם בדלקת ריאות ובצילומים התגלה כי מזון חדר לריאותיו. עד מהרה הועבר לטיפול נמרץ, שם שהה במשך שבוע וחצי כשהוא מונשם ומורדם.
כשנקפו הימים נרשמה הקלה מסויימת במצבו. אחרי שבוע וחצי של אשפוז, בני המשפחה סוף-סוף יכלו לחייך. אליהו הועבר מטיפול נמרץ למחלקה פנימית, ובני המשפחה אפילו הרשו לעצמם ללכת לישון לילה אחד בבית. אבל השיפור היה זמני בלבד. בבוקר שלאחר העברתו למחלקה הפנימית, הגיעה אהובה לבית החולים וגילתה שבשעות הבודדות שבהן לא הייתה בבית החולים – מצבו של בעלה הידרדר באופן משמעותי. היא מיד התקשרה לבני המשפחה וביקשה שיגיעו. בינתיים, הרופאים מיהרו להכין את אליהו להעברה בחזרה למחלקת הטיפול הנמרץ. אבל זה היה מאוחר מידי: בשעות הצהריים אליהו החזיר את נשמתו לבורא, ובני המשפחה, שהספיקו להיפרד מהאב, הסב, האח והבעל, קיבלו את הבשורה המרה מהרופא, שנכנס לחדר ואמר שאין בפיו בשורות טובות. מותו נקבע.
"לצד הילדים, אישתו והנכדים, שהיו עבורו מעל הכל, השבת הייתה חשובה לו במיוחד", מספר רועי. "הוא תמיד דאג שהבית יהיה מלא בכל טוב למקרה שמישהו יבוא לארוחת צהריים או סתם לקפה, אבל שבת הייתה מיוחדת אפילו יותר. הוא היה נוקשה איתנו כילדים, דאג שנהיה אנשים טובים, עם דרך ארץ, זה היה חשוב לו מאוד. הוא היה סבא נהדר ל-13 הנכדים שלו, ותמיד דאג לתת יחס אוהב ושווה לכולם, ולכן גם הנכדים היו קשורים אליו בצורה בלתי רגילה".
אליהו אסרף ז"ל נטמן, לפי בקשתו בצוואתו, בבית העלמין במושב הולדתו, עזריקם, לצד אימו ואחיינו.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    04/12/2016 ב 18:19

    הייתה לי הזכות להיות בן הדוד שלך
    תהה מנוחתך כבוד. ת.נ.צ.ב.ה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

המראה בסימן שאלה: משרד הפנים הקפיא העברת תקציבים לעירייה לאחר שלא עמדה ביעדים שהוצבו לה

מיליוני שקלים שהעירייה הייתה אמורה לקבל ממשרד הפנים לא הועברו, לאחר שהמשרד קבע כי העירייה לא עומדת ביעדי התכנית השאפתנית. בעקבות אי העברת הכספים הורה החשב המלווה לעצור את כל הזמנות העבודה, ונמנע מחתימה על התחייבויות כספיות. גורם בכיר: "במשך ימים ארוכים לא אישרו לנו להוציא אפילו מאה שקל". העירייה בתגובה: "מדובר בשינוי סעיף אחד בהסכם. נעשים מאמצים כדי לחזור למתכונת המקורית"

פורסם

בתאריך

על ידי

משרד הפנים הקפיא העברה של מיליוני שקלים שהובטחו לעיריית קריית מלאכי כמענקים לאחר שנמצא כי העירייה לא עמדה ביעדי תכנית ההמראה עליה חתמה. כך נודע ל"המקור". בעקבות זאת, הורה החשב המלווה מטעם המשרד לעצור באופן מוחלט את כל הזמנות העבודה העתידיות, ונמנע מחתימה על התחייבויות להוצאות כספיות. בעירייה טוענים כי מקור הקפאת הכספים נעוץ בשינוי סעיפים בתכנית ההמראה, וכי הם פועלים מול משרד הפנים לשם העברת הכספים כפי שנקבע בתכנית.
תכנית ההמראה נחתמה לפני כחצי שנה, בנוכחותו של שר הפנים אריה דרעי, שהגיע לביקור מיוחד בעיר. לפי התכנית, שמתפרסת על פני שש שנים, אמורה לקבל העירייה עשרות מיליוני שקלים במענקים ובהלוואות ארוכות טווח, וזאת לצורך התפתחותה, בין היתר בנוגע להיקפי האוכלוסייה החדשה שצפויה להגיע להתגורר בעיר בשנים הקרובות. חלק ניכר מהתקציב של התכנית – 25 מתוך 73 מיליון שקלים – מופנה לטובת קליטת האוכלוסיות החדשות, וכן לטובת המשך פיתוח ואכלוס איזור התעשייה החדש בתימורים. במסגרת התכנית התחייבה העירייה לשורה ארוכה של צעדים לטובת התייעלותה, צמצום הוצאות בלתי רצויות וכן הגדלת נטל המס על תושבי העיר. כך למשל התחייבה העירייה להרחיב את מערך החנייה בתשלום, להגדיל את היקפי ההכנסות מדוחות וקנסות חנייה וכן להטיל לכל המאוחר עד יוני 2019 מס שילוט על כלל העסקים בעיר. כל מהלכים אלו צפויים להכניס לעירייה, במצטבר ולאורך 6 שנות התכנית, מיליונים רבים של שקלים.

עירייה בהקפאה


אלא שלמרות התכניות הגרנדיוזיות, במציאות נתקלת העירייה בקשיים רבים. "חתמנו על התכנית בלי לדעת האם אנחנו באמת יכולים לעמוד ביעדים", אמר גורם בכיר מאוד בקואליציה השבוע. "עכשיו אנחנו נתקלים בתוצאות של זה".
התוצאות עליהן מדבר הגורם הבכיר בקואליציה הן כאמור הקפאת העברת הכספים מטעם משרד הפנים. לפי מידע שהגיע לידי "המקור", במשרד הפנים לא רוו נחת מהתנהלות הדברים, ומהעובדה כי העירייה אינה עומדת ביעדים שהוצבו לה. בעקבות זאת הורה מנכ"ל המשרד על הקפאת העברת תקציבים בסך מיליוני שקלים לטובת העירייה. "היינו צריכים לקבל שישה מיליון שקל וקיבלנו רק שני מיליון", אמר גורם פוליטי הבקיא בפרטים. "החשב המלווה אמר שהוא לא מאשר הוצאה של שקל עד שלא פותרים את הבעיה הזאת". לדברי הגורם, מספר רב של יחידות דיור בשכונות החדשות לא אוכלסו במועד אליו התחייבו בעירייה, דבר שבין היתר גרם גם הוא להקפאת העברת התקציבים.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תכנית ההמראה בגובה כ-75 מיליון שקלים הינה תכנית כלכלית מקיפה הכוללת השקעות בחינוך, תשתיות, נגישות טכנולוגית, סביבה ירוקה ועוד. לאור עמידה בכל היעדים, עיריית קרית מלאכי קיבלה לאחרונה את הכספים לשנת 2017 במסגרת התכנית. בשל בקשה של פקידים במשרד הפנים לשינוי סעיף אחד בהסכם, נעשים מאמצים מול הדרג הבכיר כדי לחזור למתכונת המקורית ולא לפגוע במסגרת התקציב. קרית מלאכי פועלת בשנים האחרונות מתוך אחריות כלכלית ואיזון תקציבי ונמשיך באותה הדרך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עיר מתחדשת

עבודות ההקמה של הטיילת בשכונת גבעת הסביונים הסתיימו- אך זו צפויה להיחנך רק בחודש אוגוסט לאחר הקמתו של מגרש הקטרגל בשכונה. בתווך, נמשכות העבודות לשיפוץ הטיילות המקיפות את העיר. גם מגרש הקטרגל המיוחד בשכונת קיבוץ גלויות יפתח בקרוב

פורסם

בתאריך

על ידי

הסתיימו העבודות להקמת הטיילת החדשה בסמוך שכונת גבעת הסביונים. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשבעה מיליון שקלים וגודלו משתרע על פני קילומטר וחצי, כולל בתוכו שטחי דשא גדולים, מסלולי אופניים, עמדות מנגל ומתקני שעשועים לילדים.
הטיילת בגבעת הסביונים היא הטיילת הראשונה מבין שלוש שצפויות לחדש את פניה של העיר, כאשר השתיים האחרות מצויות בימים אלו בהליכי שיפוצים ופיתוח והן צפויות להיחנך לקראת סוף השנה האזרחית. בסופן של העבודות, יחוברו הטיילות ויכללו שביל אופניים המקיף את העיר.

עם סיום הקמת הטיילת החלו בעירייה לפעול על מנת לסיים את הליך הקמתו של מגרש הקטרגל הסינתטי בגבעת הסביונים, ושלחו צוותים שינקו את השטח סביב ערוץ נחל האלה העובר בסמוך לטיילת ואמור להוות חלקה מנופה העתידי, "העיר מתחדשת. אנחנו הולכים לחבר את כל העיר בשבילי אופניים, שיתחילו בגבעת הסביונים ויסתיימו בשכונות החדשות שנבנות כרגע בדרום העיר", אמר בעבר ראש העירייה אליהו זוהר.

פארק השעשועים בטיילת החדשה

כאמור, בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים התבצעה בו זמנית עם שיפוץ הטיילות הקיימות לאורכן של היציאות המערביות מהעיר שנבנו לפני קרוב ל-20 שנים- מאזור בית הספר 'הראל' ועד תחנת הדלק פז- ביציאה משכונת קיבוץ גלויות. "עלות פרויקט השיפוץ הינו שלושה מיליון שקלים, רוב הכסף גוייס ממשרד הבינוי והשיכון ומכספי תרומות. עיצוב החלק המערבי של הטיילת יהיה למעשה המשך מדויק של חלק אחר שלה שכבר הושלם לאורכה של שכונת 'המחנה' החדשה", אמר זוהר במהלך סיור שנערך בשבועות האחרונים בטיילת החדשה.

מגרש אירופאי בסן דייגו

נוסף לטיילת, בעירייה יכולים להציג לראווה גם את מגרש הקטרגל המיוחד שנבנה בשכונת קיבוץ גלויות.
כזכור, לפני כחודשיים הודיעו בעירייה כי הושג תקציב מיוחד לטובת פירוק המתקן הישן בשכונת קיבוץ גלויות והקמת מתקן אירופאי חדיש בחסות "הטוטו".
במהלך העבודות, שהתקיימו באינטנסיביות, נשמעו קולות של תושבים שונים שטענו כי מדובר בפגיעה במרחב הציבורי והקטנת המעברים להולכי הרגל המבקשים לצאת ולהיכנס לשכונה. בעירייה מנגד, השיבו כי מדובר בדרישות הטוטו המפורטות בתקן של התאחדות הכדורגל העולמית, וטענו כי אין באפשרותם לשנות את מידות המגרש, "המגרש החדש יהפוך לפנינה של השכונה וסביבו יוקמו ספסלי ישיבה, הצללה ומתקני ספורט ושעשועים לילדים", אמר השבוע גורם בעירייה.
עתה ממתינים תושבי השכונה לפתיחת השערים של המגרש, שעשוי להפוך למוקד עלייה לרגל בקרב חובבי הספורט המקומיים.

לחץ להמשך קריאה