צור עימנו קשר

בחירות 2018

הכישלון של הקהילה האתיופית: פחות מ-1,700 באו להצביע

הפילוג בין חברי רשימת "התקווה לעידן חדש" נתן את אותותיו גם במספר המצביעים, כאשר הרשימה קיבלה 1,369 קולות בלבד. בסביבתו של יו"ר הרשימה, שי סיום, מפנים אצבע מאשימה כלפי גדעון מהרי ויעקב טלה: "עבדו בשביל הרשימות של סולימני וזוהר". מקורבי השניים, שמכחישים בתוקף את הטענות, משיבים: "על מה שי סיום מדבר? הוא בכלל עבד בשביל רשימתו של אליאור עמר"

פורסם

בתאריך

קצת פחות מ-1,700 מצביעים – זהו מספר בני הקהילה האתיופית שבאו להצביע בבחירות שנערכו בשבוע שעבר. מדובר באחוז הצבעה נמוך במיוחד – %54 בלבד מתוך כ-3,200 בני הקהילה בעלי זכות הצבעה בעיר.
בטרם הבחירות הביעו ראשי הקהילה האתיופית בעיר תקווה כי מספר בעלי זכות ההצבעה יהיה גבוה מאוד, ויסייע לקהילה להכניס לפחות שלושה מנדטים למועצת העיר. בקהילה בנו על מספר של 2,200 בעלי זכות הצבעה לפחות שיממשו את זכותם הדמוקרטית ויעניקו את קולם לרשימת הקהילה המאוחדת, אחרי שנים רבות של פילוג בהן התמודדו שתי רשימות נפרדות. אלא שהאירועים שהתרחשו בשבועות האחרונים – במסגרתם נוצר פילוג מעשי בין חברי הרשימה – השפיעו כפי הנראה על מספר התושבים שהגיעו להצביע בפועל. לפי הרישומים במטה הקהילה, קצת פחות מ-1,700 בני הקהילה באו להצביע, אחוז הצבעה נמוך מאוד כאמור. מתוך המספר הזה, רשימת הקהילה קיבלה 1,369 קולות, מספר נמוך אפילו מכפי שקיבלו שתי הרשימות הנפרדות ב-2013, שעמד אז על 1,458 קולות.
בתוך הקהילה הועלו האשמות הדדיות בין המתמודדים, כאשר בסביבתו של היו"ר שי סיום האשימו את מספר 2 ו-3 ברשימה, יעקב טלה וגדעון מהרי (בהתאמה), כי לאחר שהביעו תמיכה פומבית במועמדותו של אליהו זוהר לראשות העיר, הם גם הנחו לכאורה את אנשיהם להצביע עבור רשימות אחרות. לפי טענותיהם של מקורבי סיום, מהרי הורה לאנשיו להצביע עבור רשימתו של יוסי סולימני, "קריה אחת". סולימני ומהרי נחשבים לחברים קרובים, ובנאומו של סולימני בליל הבחירות הוא אף הודה למהרי על החלטתו לתמוך בזוהר וכינה אותו "חבר יקר". רשימתו של סולימני אמנם לא זכתה במספר הקולות הנדרש למנדט, אולם בחלוקת המנדטים הסופית היא קיבלה אותו לאחר שעברה את אחוז החסימה ב-60 קולות בלבד. ביחס לטלה טוענים מקורביו של סיום כי הוא פעל לכאורה למען רשימתו של אליהו זוהר, "הבית היהודי". בסביבתו של סיום אף מזכירים כי טלה – העומד בראש הגרעין התורני "הנני" – ממילא מזוהה עם "הבית היהודי", בעוד הגרעין בראשותו של טלה אף זוכה למימון תקציבי שנתי ממשרד החקלאות בראשותו של השר אורי אריאל, מספר 2 ב"בית היהודי". מהרי וטלה מכחישים בתוקף את הטענות הללו, ומסביבתם נמסר כי האש צריכה להיות מופנית דווקא כלפי סיום עצמו, שהבין לאן נושבת הרוח והנחה לכאורה את אנשיו הקרובים להצביע דווקא לרשימת הצעירים של אליאור עמר.
בכל מקרה, לפי המספרים שהועברו ממטות המועמדים ישנם כ-330 בני הקהילה שלא הצביעו עבור "התקווה לעידן חדש", וקולותיהם כפי הנראה אכן התחלקו בין מספר רשימות אחרות. "יש בני קהילה שמצביעים אחרת מכפי שקהילה החליטה כי זוהי דעתם, והם לא מוכנים שיחליטו עבורם למי להצביע", אמר גורם פוליטי בקהילה האתיופית. "ייתכן והאנשים שלא הצביעו עבור הרשימה של הקהילה עשו זאת כי פשוט זה מה שהם מאמינים בו, ולא כי מישהו הורה להם לעשות את זה. המספרים האלו סבירים לגמרי ואינם יוצאי דופן. הכישלון העיקרי הוא באי ההצלחה של מנהיגי הקהילה להעלות את אחוזי ההצבעה, ופה טמונה הבעיה העיקרית כנראה גם לגבי העתיד".

איחוד? הבחירות הוכיחו אחרת (צילום: ארכיון)

לחץ להמשך קריאה
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    14/11/2018 ב 13:47

    מהרי בגד בקהילתו

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.