צור עימנו קשר

חדשות

תכנית: קניון חדש בעיר

יש מחליף ל"קניון הקריה"? קבוצת "קניוני עופר" שבבעלותה מרכז הקניות הגדול בישראל בצומת ביל"ו, בוחנת הקמת מרכז מסחרי חדש באחת השכונות העתידיות בעיר. אל תמהרו לרוץ לכספומט: עד שהקניון יקום יעברו לפחות עוד חמש שנים

פורסם

בתאריך

האם בעוד שנים לא רבות יוכלו תושבי קריית מלאכי ליהנות מחווית הביקור בקניון בלי לצאת מתחומי העיר? בשבועות האחרונים מנהלת קבוצת קניוני עופר, בבעלות חברת הנדל"ן מליסרון, שיחות מתקדמות עם העירייה בהן נבחנת ברצינות האפשרות להקמת קניון רחב ידיים באחת השכונות העתידיות בעיר – כך נודע ל"המקור".

לחצו כאן ועשו לייק לעמוד הפייסבוק שלנו!

קבוצת קניוני עופר היא אחת מקבוצת הקניונים הגדולה בישראל, ובבעלותה 19 קניונים ברחבי הארץ, בהם גם הקניון הסגור הגדול בישראל – "גרנד קניון" בבאר שבע. גם בתחום מרכזי הקניות הפתוחים מחזיקה החברה במרכז הגדול בישראל – זה שבצומת ביל"ו ברחובות. באחרונה נפגשו נציגים מהחברה עם אנשי העירייה והעלו אופציות שונות להקמת מרכז קניות מודרני גם בקריית מלאכי. על פי גורמים בעירייה הבקיאים בפרטים, במהלך הפגישות העלו נציגי החברה והעירייה מספר אפשרויות אשר עשויות להיות רלוונטיות להקמת הקניון, כאשר העיקריות שבהן נמצאות בשטחן של השכונות החדשות – נאות הכפר ו"אחוזת רוטנר". אפשרות נוספת אשר עלתה על סדר היום הייתה להקים את מרכז הקניות בסמוך לאיזור התעשייה תימורים שבבעלותה של עיריית קריית מלאכי, שם מאפשרת התב"ע (תכנית בניין עיר) להקים מרכז מסחרי רחב ידיים. מדובר על השטח הצמוד לכביש 40, בצומת קסטינה, ממול למרכז הקניות "ביג", שמאז פתיחתו לפני שש שנים משמש ככתובת העיקרית לענייני מסחר עבור תושבי האיזור.

העניין שמביעה קבוצת קניוני עופר בהקמת מרכז מסחרי בעיר נובע מהאצת הבנייה שצפויה בשנים הקרובות בעיר, שתביא להכפלת האוכלוסייה שבה. בעוד כיום מתגוררים בקריית מלאכי כעשרים אלף תושבים, הרי שעד אמצע העשור הבא צפוי המספר הזה לגדול לכ-40 אלף תושבים. בשכונת "אחוזת רוטנר" העתידית צפויים להיבנות 3,200 יחידות דיור ברבי קומות ובקוטג'ים מפוארים, כאשר בתום בנייתה השכונה תאכלס כעשרת אלפים תושבים. בסמיכות לשכונת "אחוזת רוטנר" העתידית כבר נבנית בימים אלו שכונת המחנה, על בסיס התובלה הצבאי לשעבר, בה יקומו כ-1,440 יחידות דיור שיאכלסו כחמשת אלפים תושבים. בעוד צביון שכונת רוטנר צפוי להיות מסורתי-חילוני, הרי שבשכונת המחנה צפוי רוב חרדי מוחלט. פרויקט נוסף שצפוי לקום בחלקה המזרחי של העיר – בסמוך לכיכר היציאה לכיוון המושבים באר טוביה ואורות. בפרויקט יקומו מאות יחידות דיור שיאכלסו כמה אלפי תושבים. בסך הכל, כאמור, צפויים שלושת הפרויקטים הללו להביא לכדי הכפלת האוכלוסייה בעיר.

לזאת יש להוסיף את עשרות אלפי התושבים במושבי הסביבה, הנחשבים אף הם לכוח קנייה משמעותי, והרי הנוסחה הכלכלית שמסבירה את ההתעניינות של גופים מסחריים בפתיחת מרכזי קניות חדשים באיזור, שיעשירו את אפשרויות הבילוי המעטות יחסית בקריית מלאכי וסביבתה.

אולי הפעם

הניסיון האחרון להקמת קניון בעיר הסתיים בכישלון חרוץ: "קניון הקריה" שהוקם בהצטלבות הרחובות ז'בוטינסקי והוורדים באמצע שנות ה-90 והכיל עשרות עסקים וסופר מרכזי אחד, קלאבמרקט, שנסגר בראשית שנות האלפיים ובישר את פשיטת הרגל של הקניון הראשון בעיר, שנחשב עד היום גם לאחרון שקם בה. לפני כחמש שנים נפתח מרכז הקניות "בית גיל" במרכז העיר, אולם אופי המרכז אינו קניון, ולצד חנויות שנמצאות במבנה הוא מכיל סניפי בנקים וקופות חולים.

"הדרך להקמת קניון בעיר עוד ארוכה ועד שנראה בנייה ממש יעברו עוד כמה שנים טובות ובטח לא פחות מחמש", אמר גורם בעירייה השבוע בהתייחס לדברים והוסיף כי "קבוצת מליסרון היא לא היחידה שנדבר איתה". ככל הנראה, בחודשים הקרובים צפויים בעירייה וגם בקבוצות מסחריות נוספות לבחון את היקפי הבנייה האפשריים להקמת קניון, כך ששני הצדדים יוכלו לקבל החלטה בדבר כדאיות הפרויקט ומיקומו המועדף – בין אם בתחומי אחת השכונות החדשות בעיר, ובין אם בסמוך לאיזור התעשייה בתימורים.

לחץ להמשך קריאה