צור עימנו קשר

אחרי מות

"היית מלאך, ובטוח ששם תהיה אותו מלאך- רק עם כנפיים"

יעקב צלח ז"ל עלה לישראל בשנת 1950 ישירות למעברת קסטינה, לימים קריית מלאכי, והשתכן בה. הוא הכיר את ברטה, אשתו, בנה את ביתו וגידל ילדים, נכדים ונינים לתפארת. ביום חמישי שעבר הלך לעולמו כשהוא בן 88, מותיר אחריו משפחה לתפארת ותושבים רבים שיזכרו ממנו בעיקר את טוב הלב, ההגינות, היושר והחתירה לאחדות. "תמיד נשתמש בדוגמא שנתת לנו", ספדה לו בכאב נכדתו מור

פורסם

בתאריך

"מי יחזיק את המשפחה הזו מאוחדת עכשיו? מי ידאג לייצר שקט ונחת בכל מחיר? מי ילך עם סבתא יד ביד? מי ידאג לה שלא תיפול? מי יאהב אותה כך? איפה אנשים יראו עוד אהבה כזו?". כך, בגרון חנוק ובעיניים דומעות, פתחה מור צלח, נכדתו של יעקב צלח ז"ל, את ההספד המרגש שהקדישה לו ביום חמישי שעבר עת הובא למנוחת עולמים בבית העלמין בעיר.
צלח ז"ל, נולד בעיראק בשנת 1930 ועלה לישראל 20 שנה מאוחר יותר ישירות לקריית מלאכי, שהייתה אז מעברת קסטינה. בשנת 1953 נישא לברטה, מי שלימים תהפוך לאם ילדיו, נכדיו וניניו. יחד, הביאו השניים לעולם ארבעה ילדים, שלושה בנים ובת, וגידלו אותם באהבה וגאווה בקריית מלאכי שכה אהבו.
בימיו הראשונים בארץ הקודש עבד יעקב ז"ל בקרן הקיימת לישראל, והשתתף בפרויקט עקירת עצים לשם סלילת כבישי הארץ החדשה. הוא היה ממקימי קריית מלאכי, ובהמשך רכש את תחנת הדלק פז ואת סוכנות פז-גז בעיר. "סבתא מספרת שהיא וסבא ז"ל לא רבו מעולם", סיפר השבוע בדמעות הנכד שלומי. "הכבוד והאמון ביניהם היה מדהים, משהו שכמעט אי אפשר למצוא בימינו. זה מוכיח עד כמה הם אהבו אחד את השני וכמה סבא היה איש שמכבד את כולם".

"נשמור על סבתא"

גם נכדתו של יעקב ז"ל, מור צלח, התקשתה להספיד את הסבא האהוב וסיפרה על האהבה הגדולה שלו ושל רעייתו ברטה. "מלך שלנו. כל החיים אנחנו מסתכלים עליך ועל סבתא מלאי השראה מזוגיות מלאת אהבה וכבוד הדדי. דורין (אחת מבנות המשפחה, ה"ה) אמרה לי היום 'חשבתי שסבא וסבתא ישבו ויתנדנדו על הנדנדה במרפסת עד 120'. כולנו חשבנו. כל כך האמנו שתצא מזה. הייתה בנו אמונה אמיתית שתצא מזה ועוד כמה שבועות נבוא בשבת בבוקר המאוחר, אתה וסבתא על הנדנדה ולאט לאט מגיעים האחים שלך והאחיינים שלך לבקר לפטפט כמו בכל שבוע", נזכרה צלח והוסיפה, "אתה האיש הכי חזק שאני מכירה. כנראה שהחלטת שמיצית וזה לא בשבילך יותר אז החלטת להיפרד, ואנחנו צריכה לכבד את ההחלטה שלך ולא לכעוס על הבחירה שעשית. אתה הגיבור של כולנו".
במהלך השבוע פקדו את בית משפחת צלח בעיר אלפי בני משפחה, חברים, מכרים ותושבים רבים שהכירו את יעקב ז"ל או את מי מבני משפחתו הענפה, סיפרו סיפורים אודותיו ושיבחו בעיקר את השקט, השלווה והיכולת "לומר הכל גם ללא מילים ולדאוג תמיד לשוויון, כדי שאף אחד לא ירגיש מקופח", כפי שהיטיבה לתאר נכדתו מור. "אני זוכרת איך שיום אחד נתת דמי כיס לנכדים ואחד מהם היה עם חבר שלו, שקיבל ממך גם הוא דמי כיס. עשית את זה כדי שלא יהיה מצב שהוא ירגיש מובך", נזכרה נכדתו של יעקב ז"ל וריגשה את בני המשפחה הרבים, "תמיד דאגת שלכולם יהיה טוב. זה היה תמיד קודם כל האחר ורק אחר כך אתה. יש לך 14 נכדים ו-12 נינים, וזכרת היטב מתי יום ההולדת של כל אחד ואחד. לא פספסת אף אחד. איפה יש דברים כאלה? היית מיומן במספרים. אם פספסנו את הביקור השבועי זכרת בדיוק בכמה ימים היתה הסטייה. אם פספסנו את העשירי לחודש זכרת בעצמך לציין את כל ההפרשים שהצטברו. יושר והגינות תמיד היו חלק בלתי נפרד ממי שאתה, ואנחנו כולנו ניקח את זה איתנו ונשתמש בדוגמא שנתת לנו", הוסיפה מור צלח, שהודתה לסבא יעקב על הביטחון שהעניק להם בחייו, על הזרועות הפתוחות למי שנזקק לעזרה ועל שלימד אותם להתרכז בטוב ולזנוח את הרע.
"אנחנו מבטיחים לך לשמור על סבתא, אתה יכול לנוח עכשיו. אתה יכול להיות רגוע. אני מאחלת לנו ומקווה מכל הלב שתסתכל עלינו מלמעלה ותהיה גאה. שנצליח לשמור על אחדות כי זה כל כך חשוב לך. אתה המלך שלנו ועמוד התווך שלנו. היית סבא שיש רק באגדות. לנצח תהיה חלק מאיתנו ובלב של כולנו. המלך של משפחת צלח. היית מלאך פה, ובטוח ששם תהיה אותו מלאך- רק עם כנפיים", סיכמה הנכדה מור ולא הותירה עין יבשה.
כאמור, ביום חמישי שעבר הובא יעקב ז"ל למנוחות בבית העלמין בעיר, מלווה במאות רבות של חברים, מכרים ובני משפחה שביקשו לכבדו בדרכו האחרונה. הוא הותיר אחריו ארבעה ילדים ועשרות נכדים ונינים, שינסו להמשיך את מורשתו של מי שהיה אמנם הסבא הפרטי שלהם, אך אחד האנשים המוכרים, הוותיקים, האהובים והמכובדים ביותר בעיר. יהיה זכרו ברוך.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.