צור עימנו קשר

אחרי מות

"היה ייאוש, אבל היא לא נתנה לו להשתלט על חייה"

שרה שרפיאן ז"ל עברה חיים לא פשוטים: שתיים מבנותיה נפטרו מעט אחרי לידתן, בעלה נפטר אחריהן והותיר אותה אלמנה ודווקא כשנראה היה כאילו חייה עולים על המסלול הנכון- נפטרה כלתה והיא נרתמה לסייע בגידול שלושת נכדיה. בשבוע שעבר היא הלכה לעולמה אחרי ששכלה בן נוסף, מותירה אחריה שלושה ילדים ואחד עשר נכדים גאים

פורסם

בתאריך

הסיפורים והעדויות הרבות על בני הדור הקודם, שנאלצו להתמודד במהלך חייהם עם כל כך הרבה קשיים אך בכל זאת נותרו איתנים לטובת ילדיהם- מקבלים פתאום גושפנקה מהמציאות כאשר יושבים לשיחה עם ילדי ההמשך של דור בוני הארץ- שהולך ונעלם.
כזה הוא סיפורה של שרה שרפיאן ז"ל. שרה, שנולדה בשנת 1934 למשפחה קשת יום בכפר בבול שבאיראן, נאלצה כבר בימי נעוריה לעזור בפרנסת הבית ועבדה במשק בית אצל בעלי ממון בטהראן, בירת איראן.
בעיר הבירה הכירה שרה את מי שיהפוך לימים לבעלה, הנוכה, ולמרות פערי הגילים בין השניים (הנוכה גדול משרה ב-30 שנים) התחתנו השניים והביאו לעולם שישה ילדים.
לצערם, מספר חודשים לאחר לידתן נפטרו שתיים מהבנות בעקבות מחלה. "אבא נפטר מספר ימים לאחר שנולדתי", נזכר בגרון חנוק במהלך ימי השבעה הבן איציק שרפיאן, שמוסיף: "לא זכיתי להכיר אותו, אבל תמיד הייתי שומע מאימא שהוא נתן לה להרגיש כמו מלכה. איתו היא באמת הרגישה מאושרת, ואני יודע שאלו היו 12 השנים הטובות בחייה".

לאחר מות בעלה, ניסתה שרה להתחיל את חייה החדשים כאלמנה בת 26 בלבד- ועם ארבעה ילדים קטנים. "אם לא די בכל הקושי של לאבד בעל ולגדל לבד ארבעה ילדים ללא עבודה קבועה, אחות של אבא שלי החליטה לזרוק אותנו מהבית אחרי שגרמה לאבא שלי לרשום את הבית על שמה", מספר איציק ומתאר את הקשיים שחוותה אימו, "אימא הייתה עוברת ממקום למקום, מבית לבית, העיקר למצוא עבורנו מחסה לתקופה קצרה".
בשנת 1962 החליטה שרה שהגיע הזמן לממש את אופציית העליה שעמדה בפניה, ועלתה יחד עם ילדיה ישירות לשכונת קיבוץ גלויות בעיר. "קיבלנו חדר עם סלון. זה לא היה המצב האידאלי למשפחה, כיוון שנאלצנו כל ארבעת הילדים לישון בחדר היחיד ואילו אמא הייתה ישנה בסלון".
גם בארץ מצבה הכלכלי של שרה היה רעוע, והיא החליטה לעבוד במשק בית- בדיוק כפי שעשתה בארץ הולדתה. "אמא הייתה עוברת בשלושה ארבעה בתים ביום רק בשביל לדאוג לנו לאכול. היינו חיים בעוני, אבל אימא מעולם לא נתנה לנו להרגיש את זה. היא תמיד דאגה שכל ערב נלך לישון אחרי שאכלנו כמו שצריך. שאומרים מהיד שלה לפה שלנו לזה בדיוק מתכוונים", מספר בכאב איציק.
למרות הצעות שונות שעמדו בפניה של שרה לפתוח פרק ב' בחיים ולהינשא בשנית, היא סרבה בתוקף משום שחשבה שצעד מעין זה עלול לפגוע במצב ילדיה. "עשרות חיזרו אחריה והציעו לה להתחתן, אך היא לא הייתה מוכנה לכך. תמיד חשבה עלינו, הילדים. דאגה קודם לטפל בנו", אומר איציק ומוסיף, "במקום שבו היינו הדרך לפשע הייתה מאוד קצרה, אבל אימא תמיד הייתה דואגת למחייה ולכלכלה שלנו. היא הייתה בודקת איפה אנחנו נמצאים, עם מי אנחנו מסתובבים. בזכותה אני לא מעשן עד היום. היא שמרה עלינו כמו לביאה על גוריה. אמנם לא היה לנו הכל, אבל אימא תמיד נתנה הרגשה ששום דבר לא חסר".בשלב מסוים, מספר הבן איציק, הבחינו הילדים בקושי הרב של אם המשפחה לעמוד בפרנסת הבית- ולכן החליטו לצאת לעבודה על חשבון שעות הלימוד בבית הספר. "הרגשתי שאימא כבר לא יכולה לעבוד, ולצערי הייתי צריך להפסיק ללמוד. מאוד אהבתי ללמוד ואימא ידעה את זה. היה לה מאוד קשה שאני עוזב את בית הספר. עבדתי בשתי עבודות ואת כל הכסף הייתי מעביר לאימא. כמוני גם אחיי".

חרף הקושי, מכריה של שרה מספרים על אשה שמעולם לא נתנה לייאוש להשתלט עליה והתעקשה לשמור על שמחת החיים במפגשים השונים עם בני המשפחה והחברים, בהם נהגה להתבדח. "יאמר לזכות אימא שהיא תמיד הייתה סביב אנשים. היא אהבה לצחוק ולקיים שיח עם כולם. אנשים היו שומעים שהיא יוצאת לטיול ומבקשים לצאת יחד איתה. פשוט אדם שגורם אושר לכל הסובבים אותו".
השנים חלפו, ושרה זכתה לראות את ילדיה מתחתנים ומעניקים לה נכדים שהפכו אותה למאושרת באדם. אלא שדווקא אז, כאשר היה נדמה שחייה עולים על דרך הישר, פקדה את המשפחה טרגדיה נוספת: אשתו האהובה של הבן איציק נפטרה ממחלת הסרטן, והותירה אחריה שלושה ילדים קטנים, "אימא לא חשבה פעמיים ועברה לגור איתי משך 4 שנים. היא חשוב לה להיות אימא לילדים שלי. היא עזרה לי לחנך ולגדל אותם בדיוק כפי שגידלה אותי", מספר בכאב בנה איציק.
אחד מילדיו, פאר, מספר גם הוא על סבתא יקרה שדאגה לשמור עליהם מהרגע בו אם המשפחה הלכה לעולמה, "אמא נפטרה כשהייתי תינוק. סבתא תמיד דאגה לנו, והייתה כמו האימא שאף פעם לא הייתה לי. אני לא אשכח איך הייתה מאכילה אותי מהידיים שלה".
לאחר שסיימה את מלאכת הקודש עם ילדיו של בנה איציק, קיבלה שרה הצעות שונות לפתוח פרק חדש בחיים ולהכיר בן זוג חדש, "אימא שללה את האפשרות, אך אנחנו דחפנו אות. רצינו לתת לה הזדמנות. אמרנו לה שהגיע הזמן שהיא תעשה קצת בשבילה, שתהייה מאושרת".
שרה התרצתה, ועברה לגור עם בן זוגה משך 15 שנים- עד שנפטר. היא שבה לקריית מלאכי, אך הספיקה בתווך לעבור משבר נוסף עת שכלה את בנה יעקב, שנפטר בשנתו לפני כ-13 שנים. "אימא קיבלה קשה מאוד את פטירתו של יעקב. היא ניסתה לדאוג לו ולשמור עלינו שלא יקרה לנו כלום, אך איבדה לבסוף בן. זה גרם לה לצער גדול מאוד".

לפני כשנתיים, במהלך בדיקה שגרתית, נמצאה בבטנה של שרה מחלת הסרטן. למרות ניסיונות לטפל במחלה ולדכא אותה, נאלצו הרופאים להרים ידיים, והודיעו למשפחתה כי מה שנותר הוא להמשיך לחיות איתה. "הרופאים נתנו לה רק חודש, ונכדה הבכור הקדים את החתונה במיוחד בשביל שהיא תוכל להיות נוכחת. בדיעבד התברר שבדיוק כפי שהראתה חוזקה משך כל חייה, היא הצליחה להתגבר גם על המחלה והחזיקה מעמד שנתיים ימים מעבר לחוות דעתם של הרופאים. לא רק שהיא הייתה בחתונה, היא גם זכתה לחבוק נין ראשון בטרם הלכה לעולמה", מוסיף הבן איציק.
לפני ארבעה חודשים חלה החמרה במצבה של שרה, אולם היא נשארה צלולה עד יומה האחרון. ביום שלישי שעבר, לאחר מאבק עיקש מול המחלה הארורה- הלכה שרה לעולמה כשהיא בת 84, מותירה אחריה ארבעה ילדים ועשרות נכדים מלאי גאווה.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.