צור עימנו קשר

חדשות

הושלמה החקירה הפלילית נגד סגן ראש המועצה האזורית באר טוביה; הפרקליטות תגיש אישום?

בתום חקירה שנמשכה חודשים ארוכים, העבירה לאחרונה היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה לפרקליטות המדינה את החומר בעניינו של סגן ראש המועצה האזורית, שלומי שמאי. בשבועות הקרובים צפויה ההחלטה בתיק, ובסביבתו של שמאי מבהירים כי הוא בכל מקרה מתכנן לסיים את הקריירה הציבורית שלו בתום הקדנציה הנוכחית. תיק החקירה נגד בנצי יאמר צפוי להיסגר

פורסם

בתאריך

היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה סיימה את חקירתה בעניינו של סגן ראש המועצה האזורית באר טוביה, שלומי שמאי, והעבירה את התיק לפרקליטות המדינה לצורך הכרעה בעניין האפשרות להגיש נגדו כתב אישום. שמאי עצמו נחקר לאחרונה באזהרה על ידי חוקרי היחידה, ואולם שם סירבו השבוע להתייחס לסעיפים הספציפיים שבגינם הוא נחקר.
ראשיתה של הפרשה לפני כשנה, אז נחשפו במשקו של שמאי במושב אמונים חריגות ועבירות בנייה לכאורה בהיקפים גדולים על ידי חוקרי היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה. לפי ממצאי החקירה, שמאי ניהל בביתו עסק מסחרי לאריזת פירות וירקות, שעה שאין לו אישור לכך כביכול מטעם הגופים האחראים השונים, בהם מינהל מקרקעי ישראל והמועצה האזורית עצמה.
במסגרת הפרשה נבדקו גם חשדות לחתימה על היתר בנייה בלתי חוקי מטעם ועדת המשנה לתכנון ובנייה של המועצה. על פי החשדות, מהנדס המועצה האזורית, דרור איווניר, ענה בחיוב לשאלתו של ממלא מקום יו"ר ועדת המשנה, חבר המועצה בנצי יאמר,שביקש לדעת האם בתיק בקשת ההיתר קיימים כל האישורים הנדרשים לצורך חתימה על היתר הבנייה. משענה איווניר בחיוב לשאלה – כך על פי טענתו של יאמר – חתם האחרון על המסמכים ועל היתר הבנייה. בעקבות החתימה הזאת נחקר יאמר באזהרה על ידי חוקרי היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה. בחקירתו טען יאמר כי הוא חתם על המסמכים נוכח האישור המקצועי שניתן לו לכך מטעמו של מהנדס המועצה איווניר. גם איווניר נחקר בהמשך באזהרה במסגרת תיק החקירה, מה שהיה גורם ישיר בהמשך לסיום תפקידו במועצה.
זמן קצר לאחר חקירתו, הודיע יאמר על התפטרותו מתפקיד יו"ר ועדת המשנה תוך שהוא מטיח טענות קשות באיווניר, וטוען כי הוא הטעה אותו. במקביל, בעקבות השעייתו המעשית של איווניר מהמשך תפקודו כמהנדס, שכרה המועצה את יצחק משה כממלא מקום המהנדס באופן זמני. לאחרונה פרסמה המועצה מכרז לבחירת מהנדס חדש, הליך שנמצא עדיין בעיצומו.
גורמים במשרד האוצר, אשר תחת אחריותו פועלת היחידה לאכיפת דיני מקרקעין, אמרו כי חקירתו של שמאי התעכבה זמן רב וזאת משום "סיבות שלא היו תלויות ביחידה עצמה". לאחרונה שמאי אכן נחקר, תחת אזהרה, והחוקרים הטיחו בו את החשדות המיוחסים לו. ככל הידוע, שמאי הכחיש את רוב החשדות נגדו וניסה לספק הסברים שיניחו את דעתם של החוקרים. ביחידה אמרו השבוע כי החקירה הסתיימה לאחרונה, וכי התיק ובו ממצאיה הוגש לאגף דיני המקרקעין בפרקליטות, שתצטרך להחליט האם להגיש כתב אישום נגד סגן ראש המועצה האזורית.
לפי גורמים הבקיאים בפרטי החקירה, ממצאיה העלו כי יש מקום לכאורה להגשת אישום נגד שמאי, וכי זה צפוי להיות מוגש כבר בשבועות הקרובים. כתב אישום עשוי להיות מוגש גם נגד איווניר, כמי שהיה אחראי לכאורה על מתן חוות הדעת המקצועית שאפשרה את החתימה על מה שנחשד כהיתר הבנייה הבלתי חוקי. לעומת זאת, תיק החקירה נגד יאמר צפוי להיסגר וזאת משום חלקו הפעוט בפרשה והעובדה כי הוא נסמך על חוות דעת מקצועית בטרם חתם על מסמכי ההיתר.
גורמים המקורבים לסגן ראש המועצה שמאי אמרו כי מבחינתו מדובר בכל מקרה בקדנציה האחרונה שלו בתפקיד, וכי בכוונתו להכריז על סיום דרכו הפוליטית עוד בטרם הבחירות הצפויות באמצע מאי 2018. בהנחה כי כתב אישום פלילי אכן יוגש נגדו, שמאי לא יהיה מחוייב, לפי החוק, בהשעייה או בהתפטרות מיידית מתפקידו אלא במידה ויורשע בפסק דין חלוט שיטיל עליו קלון. עם זאת, יש להניח כי צפויים לחצים ציבוריים כבדים בנושא, וכי הדבר לא יוסיף לתדמיתה של המועצה אל מול ציבור התושבים.
שמאי עצמו לא מסר תגובה לדברים. המועצה האזורית באר טוביה בחרה שלא למסור התייחסות עניינית לאמור בכתבה.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.