צור עימנו קשר

חדשות

הויזניצ'ים באים

כאלף בני החסידות צפויים לעבור להתגורר בעיר בתוך כשנתיים וחצי. בשכונה החדשה צפוי כבר עתה אכלוס של למעלה משני שלישים של אוכלוסייה דתית-חרדית, מה שמעלה חשש מפני שינוי צביון העיר

פורסם

בתאריך

כחצי שנה לאחר שפרסמנו כאן ב"המקור" את כוונותיהן של 150 משפחות מהחסידות החרדית ויזניץ' להשתכן בשונת המחנה החדשה בקריית מלאכי, עשו לאחרונה החסידים – כך אנו חושפים היום לראשונה – את הצעד האחרון המתבקש לשם הקמת שלוחה של החסידות בעיר. 60 משפחות המשתייכות לחצר החסידית כבר רכשו דירות בשכונה החדשה וצפויות לבנות בה את בתיהן.

עבודות הפיתוח בשכונת המחנה העתידית, שתכלול על פי התכנית 1440 יחידות דיור בתום בניית כל שלביה, כבר החלו לפני כמה חודשים. לאחרונה החלו הקבלנים שזכו במכרזים בשכונה בעבודות עפר, וחלק מהקבלנים אף החלו ביציקת היסודות לבניינים שייבנו בשכונה הקורמת עור וגידים במהירות. בתוך כשנתיים וחצי לכל היותר – אם לא יהיו תקלות – צפויים הבניינים הראשונים בפרוייקט להתאכלס.

כבר לפני כחצי שנה קיימו אנשי חסידות ויזניץ', שמקום מושבה העיקרי בעיר בני ברק, כנס ראשון ובו התבצעה ההרשמה לפרויקט הבנייה החדש בשכונה העתידית. עשרות משפחות המעוניינות במעבר למגורים בקריית מלאכי נרשמו לפרויקט, בהוראתו של אדמו"ר החסידות, שאמר כי הסיבה להקמת קריה של החסידות בקריית מלאכי נעוצה בקרבתה של העיר לאשדוד, לשם יוכלו החסידים לנסוע וללמוד בבתי המדרש הקיימים של החסידות. הדבר עורר חשש בקרב הדרג הפוליטי בעיר, שהביעו דאגה מפני הפיכתה של השכונה – שאמורה להביא יחד עם השכונות האחרות העתידות להיבנות בעיר לשדרוגה של קריית מלאכי – לשכונה בעלת אופי חרדי מובהק.

גורם בענף הבנייה בעיר אמר השבוע כי בחודשים שחלפו מאז הכנס קיימו אנשי החסידות מגעים עם קבלנים שונים המחזיקים בזכויות בנייה בקרקעות בשכונה החדשה, וזאת בניסיון לרכוש מהם בניינים שלמים שבהם ישוכנו אנשי החסידות. "באו נציגים מטעם החסידות והציעו לרכוש כמקשה אחת עשרות דירות, לפעמים בניינים שלמים", דברי הגורם.

לאחרונה, כך נראה, צלחה משימתם של אנשי החסידות: חברת "קן התור בניה והנדסת בניין בע"מ", שזכתה במכרז לבניית 60 יחידות דיור בשכונה החדשה, מכרה את זכויות הבנייה כולן למשפחות המשתייכות לחסידות ויזניץ', שבעזרת הפרויקט תוכל לתקוע יתד בשכונה. לאחר רכישת זכויות הבנייה צפויה החסידות להקים בה קריה חסידית, כמצוות האדמו"ר. אגב, לקריה של החסידות בשכונה יש כבר שם: משכנות משה, ע"ש האדמו"ר הקודם של החסידות. המכירה מצד חברת "קן התור" לחסידות התרחשה לאחר שאנשי החברה החליטו לוותר על הקמת הפרוייקט בשכונה, וחיפשו אחר רוכשים לזכויות. אנשי ויזניץ' זיהו את ההזדמנות, ומיהרו לסגור את העסקה עם בעלי החברה.

"יש כרגע מגעים בין קבלנים שונים לבין עוד משפחות מהחסידות שרוצות לרכוש בניינים בפרוייקט", אמר השבוע איש נדל"ן מקומי הבקיא בפרטים. "מבחינת הקבלנים העיקר הוא למכור את הדירות שהם ייבנו, ומבחינתם אם אפשר למכור את כל הדירות לקבוצה אחת – זה עדיף. חוסכים כסף של שיווק, פרסום וזמן של התעסקות במכירה דירה אחר דירה". אם להסתמך על דבריו של אדמו"ר החסידות, הרי שלפחות עוד 90 משפחות וזיניצ'יות צפויות לרכוש דירות בשכונה החדשה, ובכך להשלים מעברן של 150 משפחות בסך הכל לעיר.

שכונה בעלת אופי דתי-חרדי

אין מדובר בפרוייקט היחידי בשכונה המיועד לטובת אוכלוסייה חרדית. ניתוח של אופי השכונה העתידי באמצעות בחינת תוצאות המכרזים שפרסם מנהל מקרקעי ישראל, לא מותירים מקום לספק: שכונת המחנה צפויה להיות בעלת אופי דתי-חרדי מובהק.

בין היתר, צפוי לקום בשכונה פרוייקט בן 41 יחידות דיור של עמותת "דיור בר השגה", המיועד לאוכלוסייה הדתית והחרדית הספרדית. שמו של הפרוייקט, "קריית אליהו", ניתן על שמו של הרב הספרדי הראשי לשעבר, הרב מרדכי אליהו זצ"ל. לזאת יש להוסיף 164 יח"ד אשר בהן זכו עמותות שונות המשתייכות לשכונת חב"ד, שם מעוניינים בהתרחבות מעבר לתחומי השכונה הנוכחית בעקבות גידול האוכלוסייה בה והעדר דירות פנויות; 54 יחידות דיור נוספות בהן זכתה עמותת "שלהבת דיור מוגן", מיועדות לאוכלוסייה הדתית לאומית ו- 18 יח"ד, של עמותת "נחלת אבות". בנוסף, שני בניינים מתוך ארבעה שאמורים לקום ביוזמת אחד הקבלנים שזכו במכרזים בשכונה צפויים להיות מאוכלסים לחלוטין באוכלוסייה חב"דית. מדובר ב- 84 יח"ד נוספות.

אם מסכמים את המספרים, הרי שבסך הכל, מתוך 771 יח"ד אשר עתידות לקום בשכונת "המחנה" בשלב הראשון, 361 יחידות כבר צבועות – רובן הגדול לאוכלוסייה החרדית, ואילו מיעוטן לאוכלוסייה הדתית לאומית. עם זאת, מספר זה אינו כולל את תכנונה של חסידות ויזניץ', כאמור מעלה, לבנות אף היא קריה משלה בשכונה החדשה. אם מוסיפים את 150 היח"ד שמתכננים בחסידות לבנות בשכונה שמתוכם 60 יח"ד כבר נרכשו), הרי שמספר היחידות המיועדים לאוכלוסייה דתית-חרדית מאמיר לכדי 511. באחוזים, מדובר על כשני שלישים מכלל יחידות הדיור שעתידות להיבנות בשכונה. יתר היחידות יעמדו בפני מכירה חופשית, כאשר הערכה סבירה היא כי גם בין אלו יהיה נתח משמעותי לרוכשים חרדיים.

בינתיים, גורמים בעירייה ואף בתוך האוכלוסייה החרדית בעיר הביעו השבוע חשש מפני השפעתה של הקמת קריה חסידית של ויזניץ' בשכונה החדשה. "ויזניץ' זה לא חב"ד. הם לא מתערבבים באוכלוסייה הכללית וערכים מודרניים אינם דבר לגמרי רצוי בעיניהם", הזהיר עסקן חרדי מוכר. "סביר להניח שאם הם אכן יגיעו הנה – הם עלולים ליצור לעצמם שכונה בתוך שכונה, שתהיה מופרדת ומבודלת מיתר האנשים שמתגוררים בה".

לחץ להמשך קריאה