צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

הויזניצ'ים באים

כאלף בני החסידות צפויים לעבור להתגורר בעיר בתוך כשנתיים וחצי. בשכונה החדשה צפוי כבר עתה אכלוס של למעלה משני שלישים של אוכלוסייה דתית-חרדית, מה שמעלה חשש מפני שינוי צביון העיר

פורסם

בתאריך

כחצי שנה לאחר שפרסמנו כאן ב"המקור" את כוונותיהן של 150 משפחות מהחסידות החרדית ויזניץ' להשתכן בשונת המחנה החדשה בקריית מלאכי, עשו לאחרונה החסידים – כך אנו חושפים היום לראשונה – את הצעד האחרון המתבקש לשם הקמת שלוחה של החסידות בעיר. 60 משפחות המשתייכות לחצר החסידית כבר רכשו דירות בשכונה החדשה וצפויות לבנות בה את בתיהן.

עבודות הפיתוח בשכונת המחנה העתידית, שתכלול על פי התכנית 1440 יחידות דיור בתום בניית כל שלביה, כבר החלו לפני כמה חודשים. לאחרונה החלו הקבלנים שזכו במכרזים בשכונה בעבודות עפר, וחלק מהקבלנים אף החלו ביציקת היסודות לבניינים שייבנו בשכונה הקורמת עור וגידים במהירות. בתוך כשנתיים וחצי לכל היותר – אם לא יהיו תקלות – צפויים הבניינים הראשונים בפרוייקט להתאכלס.

כבר לפני כחצי שנה קיימו אנשי חסידות ויזניץ', שמקום מושבה העיקרי בעיר בני ברק, כנס ראשון ובו התבצעה ההרשמה לפרויקט הבנייה החדש בשכונה העתידית. עשרות משפחות המעוניינות במעבר למגורים בקריית מלאכי נרשמו לפרויקט, בהוראתו של אדמו"ר החסידות, שאמר כי הסיבה להקמת קריה של החסידות בקריית מלאכי נעוצה בקרבתה של העיר לאשדוד, לשם יוכלו החסידים לנסוע וללמוד בבתי המדרש הקיימים של החסידות. הדבר עורר חשש בקרב הדרג הפוליטי בעיר, שהביעו דאגה מפני הפיכתה של השכונה – שאמורה להביא יחד עם השכונות האחרות העתידות להיבנות בעיר לשדרוגה של קריית מלאכי – לשכונה בעלת אופי חרדי מובהק.

גורם בענף הבנייה בעיר אמר השבוע כי בחודשים שחלפו מאז הכנס קיימו אנשי החסידות מגעים עם קבלנים שונים המחזיקים בזכויות בנייה בקרקעות בשכונה החדשה, וזאת בניסיון לרכוש מהם בניינים שלמים שבהם ישוכנו אנשי החסידות. "באו נציגים מטעם החסידות והציעו לרכוש כמקשה אחת עשרות דירות, לפעמים בניינים שלמים", דברי הגורם.

לאחרונה, כך נראה, צלחה משימתם של אנשי החסידות: חברת "קן התור בניה והנדסת בניין בע"מ", שזכתה במכרז לבניית 60 יחידות דיור בשכונה החדשה, מכרה את זכויות הבנייה כולן למשפחות המשתייכות לחסידות ויזניץ', שבעזרת הפרויקט תוכל לתקוע יתד בשכונה. לאחר רכישת זכויות הבנייה צפויה החסידות להקים בה קריה חסידית, כמצוות האדמו"ר. אגב, לקריה של החסידות בשכונה יש כבר שם: משכנות משה, ע"ש האדמו"ר הקודם של החסידות. המכירה מצד חברת "קן התור" לחסידות התרחשה לאחר שאנשי החברה החליטו לוותר על הקמת הפרוייקט בשכונה, וחיפשו אחר רוכשים לזכויות. אנשי ויזניץ' זיהו את ההזדמנות, ומיהרו לסגור את העסקה עם בעלי החברה.

"יש כרגע מגעים בין קבלנים שונים לבין עוד משפחות מהחסידות שרוצות לרכוש בניינים בפרוייקט", אמר השבוע איש נדל"ן מקומי הבקיא בפרטים. "מבחינת הקבלנים העיקר הוא למכור את הדירות שהם ייבנו, ומבחינתם אם אפשר למכור את כל הדירות לקבוצה אחת – זה עדיף. חוסכים כסף של שיווק, פרסום וזמן של התעסקות במכירה דירה אחר דירה". אם להסתמך על דבריו של אדמו"ר החסידות, הרי שלפחות עוד 90 משפחות וזיניצ'יות צפויות לרכוש דירות בשכונה החדשה, ובכך להשלים מעברן של 150 משפחות בסך הכל לעיר.

שכונה בעלת אופי דתי-חרדי

אין מדובר בפרוייקט היחידי בשכונה המיועד לטובת אוכלוסייה חרדית. ניתוח של אופי השכונה העתידי באמצעות בחינת תוצאות המכרזים שפרסם מנהל מקרקעי ישראל, לא מותירים מקום לספק: שכונת המחנה צפויה להיות בעלת אופי דתי-חרדי מובהק.

בין היתר, צפוי לקום בשכונה פרוייקט בן 41 יחידות דיור של עמותת "דיור בר השגה", המיועד לאוכלוסייה הדתית והחרדית הספרדית. שמו של הפרוייקט, "קריית אליהו", ניתן על שמו של הרב הספרדי הראשי לשעבר, הרב מרדכי אליהו זצ"ל. לזאת יש להוסיף 164 יח"ד אשר בהן זכו עמותות שונות המשתייכות לשכונת חב"ד, שם מעוניינים בהתרחבות מעבר לתחומי השכונה הנוכחית בעקבות גידול האוכלוסייה בה והעדר דירות פנויות; 54 יחידות דיור נוספות בהן זכתה עמותת "שלהבת דיור מוגן", מיועדות לאוכלוסייה הדתית לאומית ו- 18 יח"ד, של עמותת "נחלת אבות". בנוסף, שני בניינים מתוך ארבעה שאמורים לקום ביוזמת אחד הקבלנים שזכו במכרזים בשכונה צפויים להיות מאוכלסים לחלוטין באוכלוסייה חב"דית. מדובר ב- 84 יח"ד נוספות.

אם מסכמים את המספרים, הרי שבסך הכל, מתוך 771 יח"ד אשר עתידות לקום בשכונת "המחנה" בשלב הראשון, 361 יחידות כבר צבועות – רובן הגדול לאוכלוסייה החרדית, ואילו מיעוטן לאוכלוסייה הדתית לאומית. עם זאת, מספר זה אינו כולל את תכנונה של חסידות ויזניץ', כאמור מעלה, לבנות אף היא קריה משלה בשכונה החדשה. אם מוסיפים את 150 היח"ד שמתכננים בחסידות לבנות בשכונה שמתוכם 60 יח"ד כבר נרכשו), הרי שמספר היחידות המיועדים לאוכלוסייה דתית-חרדית מאמיר לכדי 511. באחוזים, מדובר על כשני שלישים מכלל יחידות הדיור שעתידות להיבנות בשכונה. יתר היחידות יעמדו בפני מכירה חופשית, כאשר הערכה סבירה היא כי גם בין אלו יהיה נתח משמעותי לרוכשים חרדיים.

בינתיים, גורמים בעירייה ואף בתוך האוכלוסייה החרדית בעיר הביעו השבוע חשש מפני השפעתה של הקמת קריה חסידית של ויזניץ' בשכונה החדשה. "ויזניץ' זה לא חב"ד. הם לא מתערבבים באוכלוסייה הכללית וערכים מודרניים אינם דבר לגמרי רצוי בעיניהם", הזהיר עסקן חרדי מוכר. "סביר להניח שאם הם אכן יגיעו הנה – הם עלולים ליצור לעצמם שכונה בתוך שכונה, שתהיה מופרדת ומבודלת מיתר האנשים שמתגוררים בה".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

המראה בסימן שאלה: משרד הפנים הקפיא העברת תקציבים לעירייה לאחר שלא עמדה ביעדים שהוצבו לה

מיליוני שקלים שהעירייה הייתה אמורה לקבל ממשרד הפנים לא הועברו, לאחר שהמשרד קבע כי העירייה לא עומדת ביעדי התכנית השאפתנית. בעקבות אי העברת הכספים הורה החשב המלווה לעצור את כל הזמנות העבודה, ונמנע מחתימה על התחייבויות כספיות. גורם בכיר: "במשך ימים ארוכים לא אישרו לנו להוציא אפילו מאה שקל". העירייה בתגובה: "מדובר בשינוי סעיף אחד בהסכם. נעשים מאמצים כדי לחזור למתכונת המקורית"

פורסם

בתאריך

על ידי

משרד הפנים הקפיא העברה של מיליוני שקלים שהובטחו לעיריית קריית מלאכי כמענקים לאחר שנמצא כי העירייה לא עמדה ביעדי תכנית ההמראה עליה חתמה. כך נודע ל"המקור". בעקבות זאת, הורה החשב המלווה מטעם המשרד לעצור באופן מוחלט את כל הזמנות העבודה העתידיות, ונמנע מחתימה על התחייבויות להוצאות כספיות. בעירייה טוענים כי מקור הקפאת הכספים נעוץ בשינוי סעיפים בתכנית ההמראה, וכי הם פועלים מול משרד הפנים לשם העברת הכספים כפי שנקבע בתכנית.
תכנית ההמראה נחתמה לפני כחצי שנה, בנוכחותו של שר הפנים אריה דרעי, שהגיע לביקור מיוחד בעיר. לפי התכנית, שמתפרסת על פני שש שנים, אמורה לקבל העירייה עשרות מיליוני שקלים במענקים ובהלוואות ארוכות טווח, וזאת לצורך התפתחותה, בין היתר בנוגע להיקפי האוכלוסייה החדשה שצפויה להגיע להתגורר בעיר בשנים הקרובות. חלק ניכר מהתקציב של התכנית – 25 מתוך 73 מיליון שקלים – מופנה לטובת קליטת האוכלוסיות החדשות, וכן לטובת המשך פיתוח ואכלוס איזור התעשייה החדש בתימורים. במסגרת התכנית התחייבה העירייה לשורה ארוכה של צעדים לטובת התייעלותה, צמצום הוצאות בלתי רצויות וכן הגדלת נטל המס על תושבי העיר. כך למשל התחייבה העירייה להרחיב את מערך החנייה בתשלום, להגדיל את היקפי ההכנסות מדוחות וקנסות חנייה וכן להטיל לכל המאוחר עד יוני 2019 מס שילוט על כלל העסקים בעיר. כל מהלכים אלו צפויים להכניס לעירייה, במצטבר ולאורך 6 שנות התכנית, מיליונים רבים של שקלים.

עירייה בהקפאה


אלא שלמרות התכניות הגרנדיוזיות, במציאות נתקלת העירייה בקשיים רבים. "חתמנו על התכנית בלי לדעת האם אנחנו באמת יכולים לעמוד ביעדים", אמר גורם בכיר מאוד בקואליציה השבוע. "עכשיו אנחנו נתקלים בתוצאות של זה".
התוצאות עליהן מדבר הגורם הבכיר בקואליציה הן כאמור הקפאת העברת הכספים מטעם משרד הפנים. לפי מידע שהגיע לידי "המקור", במשרד הפנים לא רוו נחת מהתנהלות הדברים, ומהעובדה כי העירייה אינה עומדת ביעדים שהוצבו לה. בעקבות זאת הורה מנכ"ל המשרד על הקפאת העברת תקציבים בסך מיליוני שקלים לטובת העירייה. "היינו צריכים לקבל שישה מיליון שקל וקיבלנו רק שני מיליון", אמר גורם פוליטי הבקיא בפרטים. "החשב המלווה אמר שהוא לא מאשר הוצאה של שקל עד שלא פותרים את הבעיה הזאת". לדברי הגורם, מספר רב של יחידות דיור בשכונות החדשות לא אוכלסו במועד אליו התחייבו בעירייה, דבר שבין היתר גרם גם הוא להקפאת העברת התקציבים.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תכנית ההמראה בגובה כ-75 מיליון שקלים הינה תכנית כלכלית מקיפה הכוללת השקעות בחינוך, תשתיות, נגישות טכנולוגית, סביבה ירוקה ועוד. לאור עמידה בכל היעדים, עיריית קרית מלאכי קיבלה לאחרונה את הכספים לשנת 2017 במסגרת התכנית. בשל בקשה של פקידים במשרד הפנים לשינוי סעיף אחד בהסכם, נעשים מאמצים מול הדרג הבכיר כדי לחזור למתכונת המקורית ולא לפגוע במסגרת התקציב. קרית מלאכי פועלת בשנים האחרונות מתוך אחריות כלכלית ואיזון תקציבי ונמשיך באותה הדרך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עיר מתחדשת

עבודות ההקמה של הטיילת בשכונת גבעת הסביונים הסתיימו- אך זו צפויה להיחנך רק בחודש אוגוסט לאחר הקמתו של מגרש הקטרגל בשכונה. בתווך, נמשכות העבודות לשיפוץ הטיילות המקיפות את העיר. גם מגרש הקטרגל המיוחד בשכונת קיבוץ גלויות יפתח בקרוב

פורסם

בתאריך

על ידי

הסתיימו העבודות להקמת הטיילת החדשה בסמוך שכונת גבעת הסביונים. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשבעה מיליון שקלים וגודלו משתרע על פני קילומטר וחצי, כולל בתוכו שטחי דשא גדולים, מסלולי אופניים, עמדות מנגל ומתקני שעשועים לילדים.
הטיילת בגבעת הסביונים היא הטיילת הראשונה מבין שלוש שצפויות לחדש את פניה של העיר, כאשר השתיים האחרות מצויות בימים אלו בהליכי שיפוצים ופיתוח והן צפויות להיחנך לקראת סוף השנה האזרחית. בסופן של העבודות, יחוברו הטיילות ויכללו שביל אופניים המקיף את העיר.

עם סיום הקמת הטיילת החלו בעירייה לפעול על מנת לסיים את הליך הקמתו של מגרש הקטרגל הסינתטי בגבעת הסביונים, ושלחו צוותים שינקו את השטח סביב ערוץ נחל האלה העובר בסמוך לטיילת ואמור להוות חלקה מנופה העתידי, "העיר מתחדשת. אנחנו הולכים לחבר את כל העיר בשבילי אופניים, שיתחילו בגבעת הסביונים ויסתיימו בשכונות החדשות שנבנות כרגע בדרום העיר", אמר בעבר ראש העירייה אליהו זוהר.

פארק השעשועים בטיילת החדשה

כאמור, בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים התבצעה בו זמנית עם שיפוץ הטיילות הקיימות לאורכן של היציאות המערביות מהעיר שנבנו לפני קרוב ל-20 שנים- מאזור בית הספר 'הראל' ועד תחנת הדלק פז- ביציאה משכונת קיבוץ גלויות. "עלות פרויקט השיפוץ הינו שלושה מיליון שקלים, רוב הכסף גוייס ממשרד הבינוי והשיכון ומכספי תרומות. עיצוב החלק המערבי של הטיילת יהיה למעשה המשך מדויק של חלק אחר שלה שכבר הושלם לאורכה של שכונת 'המחנה' החדשה", אמר זוהר במהלך סיור שנערך בשבועות האחרונים בטיילת החדשה.

מגרש אירופאי בסן דייגו

נוסף לטיילת, בעירייה יכולים להציג לראווה גם את מגרש הקטרגל המיוחד שנבנה בשכונת קיבוץ גלויות.
כזכור, לפני כחודשיים הודיעו בעירייה כי הושג תקציב מיוחד לטובת פירוק המתקן הישן בשכונת קיבוץ גלויות והקמת מתקן אירופאי חדיש בחסות "הטוטו".
במהלך העבודות, שהתקיימו באינטנסיביות, נשמעו קולות של תושבים שונים שטענו כי מדובר בפגיעה במרחב הציבורי והקטנת המעברים להולכי הרגל המבקשים לצאת ולהיכנס לשכונה. בעירייה מנגד, השיבו כי מדובר בדרישות הטוטו המפורטות בתקן של התאחדות הכדורגל העולמית, וטענו כי אין באפשרותם לשנות את מידות המגרש, "המגרש החדש יהפוך לפנינה של השכונה וסביבו יוקמו ספסלי ישיבה, הצללה ומתקני ספורט ושעשועים לילדים", אמר השבוע גורם בעירייה.
עתה ממתינים תושבי השכונה לפתיחת השערים של המגרש, שעשוי להפוך למוקד עלייה לרגל בקרב חובבי הספורט המקומיים.

לחץ להמשך קריאה