צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

הוא ראש עירייה מצויין // דעה

8 סיבות לכך שאליהו זוהר הביא את השינוי, ואפשר להכתירו כאחד מראשי העירייה הטובים שהיו לנו

פורסם

בתאריך

זו בעיקר ההתנהגות, שהופכת את אליהו זוהר לראש עירייה אחר, שונה, ייחודי מזה שהתרגלנו לראות ולהכיר. אחת המחמאות הכי גדולות שנבחר ציבור יכול לקבל היא ש"הוא אינו פוליטיקאי". ובכן, אפשר להתווכח על כישוריו הפוליטיים של זוהר, אבל אם "הוא לא פוליטיקאי" זו מחמאה, אז זוהר, בכל הנוגע לאופיו והתנהגותו, בדרך כלל כמובן, זוהר בהחלט יכול לקבל אותה.

זוהר הוא באמת זן נדיר של נבחר ציבור. חוסר ניסיונו מהווה בהרבה מקרים חיסרון בולט, כפי שכבר כתבתי בטור השני, שמנה את הסיבות ההפוכות לאלו המובאות פה, אולם אפשר גם להביט על כך מן הצד השני: חוסר ניסיונו של זוהר הוא לפעמים יתרון גדול. בכלל, בואו לתפקיד ראש העירייה בלי קריירה פוליטית עשירה מאחוריו, בלי שנדרש למאבקים הכה מוכרים בפוליטיקה המקומית הדורסנית וכפוית הטובה, אשר כדרך הפוליטיקה, לא תמיד משאירה שורדים מאחוריה

הנה הן הסיבות שבגללן זוהר הוא בעצם ראש עירייה יוצא דופן. לטובה. למען הסר ספק, כולן יכולים לחיות בכפיפה אחת עם הסיבות שנמנות מן העבר השני של המתרס.

  1. כוונותיו של זוהר חיוביות. באמת חיוביות. הוא בא לתפקיד ונבחר אליו מתוך תחושה של שליחות של ממש. אין דבר בעולם שהוא רוצה יותר מאשר להצליח בו, ואין דבר בעולם שהוא לא עושה כדי להצליח בו. לשיטתו, פעילותו הנמרצת לטובת המראה החזותי של העיר עומדת בקנה אחד עם שיפור התדמית שכה נדרש לקריית מלאכי ולתושביה. "חזות נקייה ויפה היא תנאי ראשון בדרך לשינוי, שלא יכול להתקיים בלעדיה", הוא נוהג להגיד, ואפשר בהחלט להסכים איתו. כמו שתלמידים בבתי הספר זקוקים לסביבת לימודים מטופחת, עתירת טכנולוגיה ואמצעים, כך גם עיר זקוקה לחזות שאפשר לזקוף חזה בגאווה בפניה. כמובן, הדרך להשגת היעד הזה עוד רחוקה מאוד, גם כיום יש מקומות בעיר שמשוועים לטיפול, אבל את הכסף סופרים במדרגות. ראוי לתת לזמן לעשות את שלו. בעוד שנה או שנתיים, כאשר כבלי תכנית ההבראה יוסרו מעל העירייה ועיבוי מערת התברואה וניקיון העיר יתאפשר באמת, אפשר יהיה לבחון האם הצעדים הראשונים שהתרחשו בשנה וחצי האחרונה אכן הביאו את השינוי.
  1. כי זוהר עשה סדר בכאוס ששרר בקרב עובדי העירייה. על תופעת "עובדי בתי הקפה" הסתער זוהר (וחיסל אותה לחלוטין) כבר בראשית קדנציה שלו, עם סכין בין השיניים ותוך מתן חשיבות עליונה לנראות הציבורית. זה גם מה שהוביל את זוהר לוותר כבר בראשית הקדנציה שלו על נהג צמוד לו הוא זכאי מתוקף תפקידו, על רכב מכספי משלם המיסים וגם להפחית את שכרו בשיעור של חמישה אחוזים למשך שלוש השנים הראשונות לכהונתו. אין להמעיט בחשיבות הצעדים הללו. אין דבר שהציבור כעס עליו יותר מאשר להבחין בעובדי ציבור שמתבטלים ובלתי יעילים. כיום, התופעה הזאת הצטמצמה עד נעלמה, והקרדיט כולו לראש העירייה.
  1. אי אפשר לשכוח את ישיבות המועצה בקדנציה הקודמת. קללות, איומים, מכות מתחת לחגורה. הכל מהכל היה שם. אז, אופוזיציה הייתה מילת גנאי אשר הס מלהזכיר. אפילו ישיבות מועצה שנמשכו דקה או שתיים אפשר היה למצוא. ביקורת הושתקה בגסות רוח וכוח. ואילו כעת, צאו וראו את ישיבות המועצה. האופוזיציה, שכבר מזמן אינה מילת גנאי, מקבלת מקום של כבוד בהבעת עמדותיה. נכון שזה אמור להיות מובן מאליו, אך מה לעשות שבמציאות ראשי ערים נוהגים כמלך בעירם. וכאן אצלנו, אחרי השנים הקודמות בהן שלטה הבריונות, מדובר בשינוי מרענן ולא מובן מאליו. לא זאת בלבד, כבר בראשית כהונתו זוהר בחר, מיוזמתו הוא, שלא לפנות לכמה מחברי מועצת העיר הנבחרת. בכך, בחר להציב מולו גוף ביקורת משמעותי, שיכול למנוע ממנו לעשות טעויות שמקורן בשיכרון הכוח. מדובר היה בצעד אמיץ לב, אשר למרות ליבוי הביקורת הציבורית שמעוררת קיומה של אופוזיציה רחבה יחסית (ארבעה חברי אופוזיציה בפועל, ועוד שניים על הנייר), בחר זוהר לצעוד לקראתו בעיניים פקוחות.
  1. כי השירות שניתן לציבור התושבים מצד העירייה השתפר פלאים בשנה האחרונה. השירות הוא מהנושאים שהעמיד זוהר בראש סדר העדיפויות שלו עם כניסתו לתפקיד. מחלקת ההנדסה עברה שינוי מהותי, ואחרי שנים של הפניית עורף לפני האזרח, פעל המהנדס (החרוץ והמצטיין) החדש, נועם רווחה, כדי לשנות את דרכה של מי שהייתה עד לא מכבר המחלקה הכי שנואה בעיר, שהערימה במשך הרבה מידי זמן קשיים שאינם הכרחיים על כאלו הרוצים לבנות את בתיהם בקריית מלאכי. כי גם במחלקת הגבייה, שמטבע תפקידה נחשבת כ"מתעמרת", עשה זוהר סדר, והזכיר למי שצריך שתפקידם הוא לשרת את הציבור, גם אם הוא חלש וחסר אמצעים.
  1. כי בזכות הבנתו בתחומים הטכניים מתפקידיו האזרחיים בימי קדם, מצליח זוהר לחסוך עשרות ומאות אלפי שקלים. כך היה בשורה ארוכה של פרוייקטים שונים בתחומי התחזוקה והבנייה בהם זוהר התערב אישית, והצליח להפחית את הסכומים שנדרשה העירייה לשלם באופן משמעותי. כך קרה גם בהידיינות שניהל זוהר מול קבלנים המספקים שירותים לעירייה. "אני יודע כמה זה עולה להם, הם לא יכולים לעבוד עליי", הוא נוהג להגיד. אומר ועושה.
  1. מחלקת הרווחה נחשבה במשך שנים ארוכות לטריטוריה של אליהו זוהר. שם, בקשר הישיר והבלתי אמצעי עם האנשים, עם השטח, עם הציבור – הוא עשה את הונו הציבורי שהפך בחלוף הזמן להון הפוליטי שהביא אותו הכי גבוה שאפשר, עד ללשכת ראש העירייה. בתקציב העירייה של שנת 2015 עשה זוהר צעד אמיץ במיוחד: הוא הטה שני מיליון שקלים מתקציב מחלקת הרווחה לטובת תקציב מחלקת החינוך בעירייה. זו בשורה של ממש, שמעבירה את המסר הראוי: חינוך הוא עתיד העיר, ובו יש להשקיע יותר מכל. הזורע בדמעה, ברינה יקצרהו.
  1. המתנ"ס העירוני הוא פנינה מקומית שהגדיל והאדיר את פעילותו בשנה וחצי האחרונות. המנהל, יוסי פרץ, מקבל גיבוי מראש העירייה זוהר ועושה שם פלאים, ואת התוצאות רואים כולנו: יותר חוגים, יותר הצגות, יותר הופעות וגם מחזמר מקורי אחד, ששוב ניפח מגאווה את החזה של ציבור התושבים שבאו לראות אותו, ויצאו ממנו בתחושה שגם מכאן יכולים לצמוח דברים טובים.
  1. בתוך כשנה וחצי מהיום יקום מרכז צעירים מפואר. שטח כבר יש, הקצאות תקציביות גם ואפילו מחלקת צעירים הוקמה, עם מנהל וצוות שלם מסביבו. הכל קרם עור וגידים, וקרה, בשנה האחרונה. זוהר מכיר בחשיבותם של הצעירים לעתיד העיר, והקמת מרכז צעירים, שפועל בכל עיר מתוקנת, הוא צעד ראשון וחשוב לשם השארתם בעיר. ואם כבר בנייה, אי אפשר להתעלם מתנופת השיפוצים בבתי הספר, שהפעם, בניגוד לעבר, חלק גדול מהם נעשים על ידי עובדי העירייה עצמם, בלי מיקור חוץ יקר שהציבור משלם עליו יותר ממה שצריך. אה, וכן, יש גם את גני השעשועים החדישים, שאחד מהם כבר נבנה, ועוד כמה עתידים להיבנות מקרוב.
לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה