צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

הוא ראש עירייה גרוע // דעה

8 סיבות לכך שאליהו זוהר לא הצליח להביא את השינוי, ושבגינן אפשר להכתירו כאחד מראשי העירייה הכושלים שהיו לנו

פורסם

בתאריך

מה בעצם הופך את ראש העירייה, אליהו זוהר, לגרוע כל כך? מהן הסיבות שעליהן אפשר להצביע ולקבוע שלא בטוח שהיו לנו עוד ראשי עירייה כושלים כמותו, לפחות בטווח ההיסטוריה הנראה לעין? מה באופיו ובהתנהלותו מעורר כל כך הרבה חיבה מחד – ואנטגוניזם מאידך? כנראה שאלו בעצם הם הצעדים שלו בשנה ועוד חמישה חודשים בכהונתו כראש עירייה, מאז נבחר לתפקיד באוקטובר 2013, שהופכים אותו לגרוע כל כך. כי גם אחרי כמעט שליש קדנציה מאחוריו, לא משנה כמה פעמים הוא יגיד לנו אחרת – אין שום התקדמות שאפשר להצביע עליה ולקבוע: הנה, הנה הוא השינוי. ואם אצטרך גם להגדיר את הסיבות הספציפיות שבגינן אפשר להכתיר את זוהר כראש העירייה הכי גרוע שהיה לנו, או לכל הפחות אחד הגרועים שבהם, הנה הן:

  1. כי מיד עם כניסתו לתפקיד הוא פנה למהלך הכי קל, הכי פשוט, הכי מהיר, אבל גם הצעד שהכי פוגע בציבור: העלאת הארנונה. הוא יכול היה לנקוט בשורה של צעדים אחרים, מועילים יותר, אפילו מכניסים יותר, אבל בחר להכניס את היד עמוק לכיסו של הציבור שגם כך נטל המס עליו גבוה משמעותית לעומת ערים אחרות. אם רמת השירותים שהציבור היה מקבל הייתה דומה לערים אחרות, ניחא, אבל גם בזאת ברור שלא כך המצב. ולא, "כדי לקבל שירות כמו בערים אחרות צריך לשלם בהתאם" היא לא סיבה מקובלת. אלו הן רק מילים מכובסות כדי להצדיק העלאה בלתי סבירה של 18% בתעריפי המיסים בתוך שנה אחת.
  1. כי הוא מפר את מילתו באופן סדרתי. כולנו זוכרים את הבטחתו של זוהר לבטל את הפעימה השנייה בהעלאת הארנונה באם הסכם ההכנסות עם המועצה האזורית באר טוביה יאושר. כאשר ההסכם אושר, זוהר התנער מהבטחתו. כששאלנו אותו מה עם יישומה, הוא אפילו טען שלא אלו הדברים שאמר. האזנה להקלטת ישיבת המועצה הוכיחה שאלו הם בדיוק הדברים שאמר. וכולנו גם זוכרים את הבטחותיו החוזרות ונשנות שהנה, עוד רגע וחבר המועצה רן ויצמן, המכהן בניגוד לחוק במועצת העיר, יתפטר/יפוטר ממנה, כפי שנדרש. מאז ההבטחה הראשונה שכך יקרה בהקדם, ועד היום, עברה כבר שנה שלמה. שנה! ולא רק במקרה ויצמן זוהר מעביר מסר שגוי לציבור, לפיו החוק הוא בגדר המלצה בלבד. כך גם בהתנהלותו בתחום התכנון והבנייה, שם ביקש להפסיק הליכים משפטיים נגד עברייני בנייה כדי להכשיר עבירות שנעשו (בניגוד לחוות הדעת של היועצת המשפטית). כך גם בתמיכתו, גם אם נמנע לבסוף בהצבעה במליאת הוועדה, בהקלה שניתנה לקבלן שביקש לשנות תכנית בנייה אחרי שכבר קבע עובדות בשטח.
  1. כי ההסכם עליו חתם עם המועצה האזורית באר טוביה הוא הסכם רע, שמנציח את האפליה, שנותן לה גושפנקא מצד אלו הסובלים ממנה, מאותה אפליה, במשך שנים כה ארוכות. הוא הסכם שקריית מלאכי מקבלת בו מעט מידי ביחס להסכמים דומים שנעשו במקומות אחרים. זוהר טען כל הזמן שמאבק בוועדת הגבולות של משרד הפנים מול באר טוביה עלול לקחת זמן רב, אפילו שנה או שנתיים. אלא שבמציאות, גם חודשים ארוכים אחרי שההסכם הזה נחתם, הוא טרם אושר על ידי משרד הפנים והחל להיות מיושם הלכה למעשה. פנייה לוועדת גבולות הייתה לוקחת, בהתאם למתרחש במקרים דומים אחרים, כמו הזמן שעבר עד כה מיום חתימת ההסכם – ועד שיאושר, לכשיאושר, מתישהו בעתיד.
  1. כי הוא משתמש בעירייה ובקבלנים המספקים לה שירותים כרכבת משא הנושאת בקרונותיה מקורבים ופעילים בדרך לתפקידים בשירות הציבורי. כמה וכמה מפעילי הבחירות של זוהר הפכו בחודשים האחרונים לעובדי עירייה או לחילופין, התקבלו לעבודה אצל קבלנים שמספקים לעירייה שירותים שונים, מניקיון הרחובות ופינוי פחי האשפה, דרך ניקיון משרדי העירייה ועד שכירת יועצים עצמאיים שימסרו את שירותי הייעוץ שלהם בתשלום חודשי של אלפי שקלים רבים. ברשימה הזאת של תומכים שהפכו לעובדים, אפשר, בלי מאמץ גדול מידי, למצוא לפחות עשרה שמות.
  1. כי בזמן שהוא מטיף לחיסכון בכספי ציבור, הוא נתן את ידו לבזבוז לא הכרחי שלהם. כך היה בהכנסה של מזכירת לשכה חדשה והעברתה של המזכירה הקודמת לתפקיד מזכירת סגני ראש העירייה, בתנאי שכר מיטיבים יחסית. כך היה בקליטתה לעבודה של מזכירת הוועדה לתכנון ובנייה, גם כן בתנאים מועדפים, עוד בטרם עזבה המזכירה הקודמת (שבינתיים הודיע בית המשפט כי הוא מבטל את פיטוריה). כך היה גם בשליחתו של גזבר העירייה ללימודי קורס "גזברים ברשויות המקומיות".
  1. כי בתקופתו, גם אם הקצרה עד כה, גוועה עד מותה קבוצת הכדורגל המקומית, מכבי קריית מלאכי. בהעדר תקציב מהעירייה, לראשונה זה שנים ארוכות, גורלה של הקבוצה נגזר עוד בטרם החלה העונה. 400 אלף שקלים מהמועצה האזורית באר טוביה הם לא יותר מאשר פלסטר על פצע פתוח שדורש תפרים. חובות העבר של הקבוצה אולי לא נוצרו בתקופתו של זוהר, אולם מתוקף תפקידו, ומתוקף היות הקבוצה הלכה למעשה קבוצה עירונית, שמאות, ואולי אלפים רואים בה את ביתם – האחריות היא בהחלט עליו. לטוב ולרע. הפעם זה לרע. בגדול לרע.
  1. כי הוא מתעסק יתר על המידה בקוסמטיקה, ומשאיר את המהות ללא נודע. ספסלים, גינות מטופחות ועצים מכוסחים זה יפה, אך ראש עירייה צריך לבלות את מרבית זמנו בכנסת, בין משרדי הממשלה, בין הפקידים הבכירים, בין השרים שיושבים על השאלטר התקציבי. ראש עירייה צריך להביא תקציבים חדשים, לשכנע ולרתום את משרדי הממשלה הרלוונטיים לבצע פרוייקטים חדשים בעיר. נכון לרגע זה, שום דבר מעבר למה שמקובל לא נעשה. שום תקציב מיוחד לא ניתן. קריית מלאכי לא זכתה להעדפה המתקנת שהיא ראויה לה מממשלת ישראל. והכל קרה בזמן שמפלגתו של זוהר, "הבית היהודי", יושבת כחברה בכירה בממשלה.
  1. כי בסך הכל, אופיו של אליהו זוהר נוח, הוא טוב בדיבורים, אבל חלש במעשים. כמעט שנה וחצי אחרי שהחל לכהן כראש עירייה, אין ולו דבר אחד שנעשה ואפשר להצביע עליו כמחולל שינוי משמעותי, משנה מציאות מוחלט, הופך כיוון. אין תהליך אחד שאפשר להסתכל עליו ולקבוע שהנה הוא מה שבעוד שנה, שנתיים, שלוש או חמש שנים ייחשב כהצלחה שעליה יהיה חתום ראש העירייה המכהן. כי שנה וחצי אחרי שקיבל את התואר "ראש העירייה", אליהו זוהר עדיין לא מתנהג ככזה. הוא עדיין לא הבין מה תפקידו, מהן חובותיו ומה עליו לעשות כדי להביא את השינוי שהעיר כה מייחלת לה. ואחרי הכל, אי אפשר להאשים אותו. הוא פשוט בא עם אפס ניסיון לתפקיד שדורש ערימות ממנו.
לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

המראה בסימן שאלה: משרד הפנים הקפיא העברת תקציבים לעירייה לאחר שלא עמדה ביעדים שהוצבו לה

מיליוני שקלים שהעירייה הייתה אמורה לקבל ממשרד הפנים לא הועברו, לאחר שהמשרד קבע כי העירייה לא עומדת ביעדי התכנית השאפתנית. בעקבות אי העברת הכספים הורה החשב המלווה לעצור את כל הזמנות העבודה, ונמנע מחתימה על התחייבויות כספיות. גורם בכיר: "במשך ימים ארוכים לא אישרו לנו להוציא אפילו מאה שקל". העירייה בתגובה: "מדובר בשינוי סעיף אחד בהסכם. נעשים מאמצים כדי לחזור למתכונת המקורית"

פורסם

בתאריך

על ידי

משרד הפנים הקפיא העברה של מיליוני שקלים שהובטחו לעיריית קריית מלאכי כמענקים לאחר שנמצא כי העירייה לא עמדה ביעדי תכנית ההמראה עליה חתמה. כך נודע ל"המקור". בעקבות זאת, הורה החשב המלווה מטעם המשרד לעצור באופן מוחלט את כל הזמנות העבודה העתידיות, ונמנע מחתימה על התחייבויות להוצאות כספיות. בעירייה טוענים כי מקור הקפאת הכספים נעוץ בשינוי סעיפים בתכנית ההמראה, וכי הם פועלים מול משרד הפנים לשם העברת הכספים כפי שנקבע בתכנית.
תכנית ההמראה נחתמה לפני כחצי שנה, בנוכחותו של שר הפנים אריה דרעי, שהגיע לביקור מיוחד בעיר. לפי התכנית, שמתפרסת על פני שש שנים, אמורה לקבל העירייה עשרות מיליוני שקלים במענקים ובהלוואות ארוכות טווח, וזאת לצורך התפתחותה, בין היתר בנוגע להיקפי האוכלוסייה החדשה שצפויה להגיע להתגורר בעיר בשנים הקרובות. חלק ניכר מהתקציב של התכנית – 25 מתוך 73 מיליון שקלים – מופנה לטובת קליטת האוכלוסיות החדשות, וכן לטובת המשך פיתוח ואכלוס איזור התעשייה החדש בתימורים. במסגרת התכנית התחייבה העירייה לשורה ארוכה של צעדים לטובת התייעלותה, צמצום הוצאות בלתי רצויות וכן הגדלת נטל המס על תושבי העיר. כך למשל התחייבה העירייה להרחיב את מערך החנייה בתשלום, להגדיל את היקפי ההכנסות מדוחות וקנסות חנייה וכן להטיל לכל המאוחר עד יוני 2019 מס שילוט על כלל העסקים בעיר. כל מהלכים אלו צפויים להכניס לעירייה, במצטבר ולאורך 6 שנות התכנית, מיליונים רבים של שקלים.

עירייה בהקפאה


אלא שלמרות התכניות הגרנדיוזיות, במציאות נתקלת העירייה בקשיים רבים. "חתמנו על התכנית בלי לדעת האם אנחנו באמת יכולים לעמוד ביעדים", אמר גורם בכיר מאוד בקואליציה השבוע. "עכשיו אנחנו נתקלים בתוצאות של זה".
התוצאות עליהן מדבר הגורם הבכיר בקואליציה הן כאמור הקפאת העברת הכספים מטעם משרד הפנים. לפי מידע שהגיע לידי "המקור", במשרד הפנים לא רוו נחת מהתנהלות הדברים, ומהעובדה כי העירייה אינה עומדת ביעדים שהוצבו לה. בעקבות זאת הורה מנכ"ל המשרד על הקפאת העברת תקציבים בסך מיליוני שקלים לטובת העירייה. "היינו צריכים לקבל שישה מיליון שקל וקיבלנו רק שני מיליון", אמר גורם פוליטי הבקיא בפרטים. "החשב המלווה אמר שהוא לא מאשר הוצאה של שקל עד שלא פותרים את הבעיה הזאת". לדברי הגורם, מספר רב של יחידות דיור בשכונות החדשות לא אוכלסו במועד אליו התחייבו בעירייה, דבר שבין היתר גרם גם הוא להקפאת העברת התקציבים.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תכנית ההמראה בגובה כ-75 מיליון שקלים הינה תכנית כלכלית מקיפה הכוללת השקעות בחינוך, תשתיות, נגישות טכנולוגית, סביבה ירוקה ועוד. לאור עמידה בכל היעדים, עיריית קרית מלאכי קיבלה לאחרונה את הכספים לשנת 2017 במסגרת התכנית. בשל בקשה של פקידים במשרד הפנים לשינוי סעיף אחד בהסכם, נעשים מאמצים מול הדרג הבכיר כדי לחזור למתכונת המקורית ולא לפגוע במסגרת התקציב. קרית מלאכי פועלת בשנים האחרונות מתוך אחריות כלכלית ואיזון תקציבי ונמשיך באותה הדרך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עיר מתחדשת

עבודות ההקמה של הטיילת בשכונת גבעת הסביונים הסתיימו- אך זו צפויה להיחנך רק בחודש אוגוסט לאחר הקמתו של מגרש הקטרגל בשכונה. בתווך, נמשכות העבודות לשיפוץ הטיילות המקיפות את העיר. גם מגרש הקטרגל המיוחד בשכונת קיבוץ גלויות יפתח בקרוב

פורסם

בתאריך

על ידי

הסתיימו העבודות להקמת הטיילת החדשה בסמוך שכונת גבעת הסביונים. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשבעה מיליון שקלים וגודלו משתרע על פני קילומטר וחצי, כולל בתוכו שטחי דשא גדולים, מסלולי אופניים, עמדות מנגל ומתקני שעשועים לילדים.
הטיילת בגבעת הסביונים היא הטיילת הראשונה מבין שלוש שצפויות לחדש את פניה של העיר, כאשר השתיים האחרות מצויות בימים אלו בהליכי שיפוצים ופיתוח והן צפויות להיחנך לקראת סוף השנה האזרחית. בסופן של העבודות, יחוברו הטיילות ויכללו שביל אופניים המקיף את העיר.

עם סיום הקמת הטיילת החלו בעירייה לפעול על מנת לסיים את הליך הקמתו של מגרש הקטרגל הסינתטי בגבעת הסביונים, ושלחו צוותים שינקו את השטח סביב ערוץ נחל האלה העובר בסמוך לטיילת ואמור להוות חלקה מנופה העתידי, "העיר מתחדשת. אנחנו הולכים לחבר את כל העיר בשבילי אופניים, שיתחילו בגבעת הסביונים ויסתיימו בשכונות החדשות שנבנות כרגע בדרום העיר", אמר בעבר ראש העירייה אליהו זוהר.

פארק השעשועים בטיילת החדשה

כאמור, בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים התבצעה בו זמנית עם שיפוץ הטיילות הקיימות לאורכן של היציאות המערביות מהעיר שנבנו לפני קרוב ל-20 שנים- מאזור בית הספר 'הראל' ועד תחנת הדלק פז- ביציאה משכונת קיבוץ גלויות. "עלות פרויקט השיפוץ הינו שלושה מיליון שקלים, רוב הכסף גוייס ממשרד הבינוי והשיכון ומכספי תרומות. עיצוב החלק המערבי של הטיילת יהיה למעשה המשך מדויק של חלק אחר שלה שכבר הושלם לאורכה של שכונת 'המחנה' החדשה", אמר זוהר במהלך סיור שנערך בשבועות האחרונים בטיילת החדשה.

מגרש אירופאי בסן דייגו

נוסף לטיילת, בעירייה יכולים להציג לראווה גם את מגרש הקטרגל המיוחד שנבנה בשכונת קיבוץ גלויות.
כזכור, לפני כחודשיים הודיעו בעירייה כי הושג תקציב מיוחד לטובת פירוק המתקן הישן בשכונת קיבוץ גלויות והקמת מתקן אירופאי חדיש בחסות "הטוטו".
במהלך העבודות, שהתקיימו באינטנסיביות, נשמעו קולות של תושבים שונים שטענו כי מדובר בפגיעה במרחב הציבורי והקטנת המעברים להולכי הרגל המבקשים לצאת ולהיכנס לשכונה. בעירייה מנגד, השיבו כי מדובר בדרישות הטוטו המפורטות בתקן של התאחדות הכדורגל העולמית, וטענו כי אין באפשרותם לשנות את מידות המגרש, "המגרש החדש יהפוך לפנינה של השכונה וסביבו יוקמו ספסלי ישיבה, הצללה ומתקני ספורט ושעשועים לילדים", אמר השבוע גורם בעירייה.
עתה ממתינים תושבי השכונה לפתיחת השערים של המגרש, שעשוי להפוך למוקד עלייה לרגל בקרב חובבי הספורט המקומיים.

לחץ להמשך קריאה