צור עימנו קשר

חדשות

הדרישה: תחזירו את הכסף

פורסם

בתאריך

משרד האוצר שיגר מכתב אזהרה לעירייה בו הודיע לה כי עליה לפעול מול עובדיה שבשכרם התגלו חריגות. המכתב הופנה לוועד העובדים, שמסרב לשתף פעולה בטענה כי מדובר בעובדים קשיי יום: "מנהלי העירייה הם שבישלו את הדייסה הזאת, אז עכשיו שיאכלו אותה"

משרד האוצר דורש מהעירייה לקיים שימוע מיידי לעובדי מחלקת האחזקה של העירייה ולהחתימם על הסכמים להשבת כספים שקיבלו לכאורה שלא כדין. המשרד הודיע לעירייה כי אלמלא יבוצע ההליך בתוך עשרה ימים מרגע קבלת ההודעה, הוא עשוי לנקוט בצעדים מנהליים הן מול העירייה עצמה והן מול העובדים.

כידוע, בביקורת מיוחדת שערכה לפני כשנתיים יחידת השכר של משרד האוצר, לבקשתה של העירייה, נמצא כי עשרות עובדים קיבלו בשנים האחרונות תוספות שכר שונות אשר לדעת המשרד הם לא היו זכאים להן. מדובר בעיקר על תשלומים בגין שעות נוספות אשר לדברי משרד האוצר ניתנו לעובדים כתוספת שכר אף מבלי שאלו בוצעו בפועל. חלק מהעובדים כבר חתמו בשנה האחרונה על הסכמים מול משרד האוצר להשבת הכספים שקיבלו, אולם מדובר בעיקר על עובדים בכירים בעירייה, בהם גם מנהל מחלקת האדם המושעה, אבי עמית, שמועמד בימים אלו לדין משמעתי בעקבות אחריותו הישירה, כטענת המדינה, בתשלומים החורגים והאסורים שבוצעו. במצטבר, החזירו עובדים בכירים בעירייה סך כולל של עשרות אלפי שקלים שקיבלו שלא כדין.

לעומת העובדים הבכירים, עניינם של העובדים הזוטרים של העירייה, בהם גם עובדי מחלקת האחזקה, נותר בלא פיתרון עד היום. ועד העובדים של העירייה הביע התנגדות נחרצת לאפשרות לפיה העובדים יידרשו להשיב כספים כלשהם לקופת העירייה, ואף איימו בהכרזה על שביתה כוללת באם העירייה ומשרד האוצר יישארו איתנים בדרישתם. הדבר גרם לעימות חזיתי בין הוועד בראשותו של סילבי חיבא לבין ראש העירייה אליהו זוהר והמנכ"ל, תמיר היזמי. לטענת אנשי הוועד, העירייה היא האחראית הבלעדית להליך שנפתח נגד העובדים ולניסיון להכריחם להחזיר כספים בהיקף מצטבר של מאות אלפי שקלים. זוהר והיזמי מצידם התבטאו לא פעם כי הוועד אישר בעצמו את הליך השבת הכספים, דבר שחבריי הוועד הכחישו מכל וכל.

לפי גורם בכיר בוועד העובדים עימו שוחחנו השבוע, חלק מהעובדים במחלקת

האחזקה נדרשים להחזיר כספים בהיקף של עשרות אלפי שקלים. "יש עובד אחד שמבקשים ממנו 37 אלף שקל, עובד אחר 26 אלף שקל, מאיפה בדיוק הם יביאו את הכסף הזה?", תהה הגורם. לדבריו, "מדובר בעובדים שמרוויחים שכר מינימום של חמשת אלפים שקלים, לפעמים פחות. העירייה בישלה את הדייסה העכורה הזאת ועכשיו היא גם תצטרך לאכול אותה. אנחנו בשום מקרה לא נוציא לראש העירייה ולמנכ"ל את הערמונים מהאש".

"אני לא מבין מה הם רוצים, מלכתחילה הם קיבלו כספים שלא הגיעו להם, ועכשיו הם מתלוננים שדורשים את הכספים האלו בחזרה", אמר גורם בכיר בסביבתו של ראש העירייה זוהר. אגב, זוהר עצמו התייחס לסוגיה בישיבת מליאה ואמר כי הוא מסרב להשלים עם מצב שבו עובדים יקבלו שכר נוסף מבלי לבצע את שעות העבודה בפועל. "מבחינתי, זה גזל", אמר. מנגד, בוועד טענו כי מדובר בפרקטיקה מוכרת וידועה מזה שנים ארוכות, שבאמצעותה מביאות רשויות מקומיות להעלאת שכרם של העובדים החלשים ביותר במערכת. "מדובר בפועלים שעובדים תחת השמש הקופחת בקיץ ובקור אימים וגשם זלעפות בחורף, בעבודות השחורות והקשות ביותר", אמר אחד מחברי הוועד. "כדי שלא יקבלו שכר רעב של ארבעת אלפים שקל, היה מאז ומתמיד לגיטימי להעניק להם שעות נוספות בהיקף סביר על מנת להעלות במעט את שכרם. מדובר בכסף קטן יחסית לעבודה שהם עושים. האמת היא שהם גם מבצעים את העבודה בפועל ברוב המקרים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "אכן קיבלנו את הפנייה ממשרד האוצר. מדובר בתהליך שהחל לפני שנה והובטח שיטופל דרך ההסתדרות. הסתבר שזה לא טופל, והפננו את תשומת לב ההסתדרות לנושא".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.