צור עימנו קשר

בחירות 2018

הבחירות לראשות העבודה: ניצחון לסולימני, הישג לעמר

הפריימריז המרתקים בשורות סניף מפלגת העבודה המקומי הגיעו לסיומם. יוסי סולימני, היו"ר המכהן, ימשיך בתפקיד אחרי שהשיג 447 מקולות הבוחרים. אליאור עמר, שעבורו זוהי מערכת הבחירות הראשונה, קיבל 382 קולות. שיעורי ההצבעה היו מהגבוהים שידעה העיר, ועמדו על 92 אחוזים

פורסם

בתאריך

עם 54% מקולות הבוחרים, נבחר ביום שני השבוע חבר המועצה יוסי סולימני להוביל את רשימת מפלגת "העבודה" בקריית מלאכי בבחירות הקרובות, שיתקיימו בחודש אוקטובר. סולימני גבר על אליאור עמר, עיתונאי לשעבר שהכריז לפני כשבעה חודשים על הצטרפותו למערכת הפוליטית ועבורו זוהי טבילת האש הראשונה בפוליטיקה המקומית. ההפרש בין השניים עמד על 65 קולות בלבד: סולימני קיבל 447 מקולות הבוחרים, ואילו עבור עמר הצביעו 382 מפקודי המפלגה. אחוז ההצבעה הכללי היה גבוה מאוד, כאשר 92% מבעלי זכות ההצבעה מימשו את זכותם.


סולימני נמנע במשך חודשים מלהכריז על התמודדותו בפריימריז של מפלגת "העבודה", כאשר המועמד הצעיר עמר פעל במשך חודשים בקמפיין ציבורי על מנת לגייס תמיכה מהציבור הרחב. הקמפיין של עמר פעל היטב, כאשר מאות מתושבי העיר נענו לקריאתו, התפקדו למפלגה ושילמו כסף עבור חברותם בה, על מנת לקבל זכות להצביע בפריימריז. לעומת זאת, סולימני פעל מתחת לפני הקרקע ופקד גם הוא מאות בני אדם, שהתייצבו להצביע עבורו ברגע האמת. בין המתפקדים גם תלמידי ישיבות וכוללים מהעיר, אותם פקד סולימני כדי לסייע לו (ראו כתבה נפרדת). בשורה התחתונה פעילותו של סולימני השתלמה לו, והוא יעמוד קדנציה נוספת – שישית במספר – בראש המפלגה בקריית מלאכי.


הקרב בין עמר לסולימני היה יצרי במיוחד, וכלל לא מעט האשמות אישיות הדדיות. במטהו של עמר מתחו ביקורת על אופי המיפקד אותו ערך סולימני, שכלל כאמור אברכים חרדים רבים ונשותיהם, וכן כמה משונאיו של עמר, אותם צבר מתקופת היותו עיתונאי. בעוד תומכיו של עמר גוייסו אחד אחד ובעבודת נמלים, גייס סולימני משפחות גדולות למפלגה. כך למשל התפקד למפלגה הקבלן יוסי וקנין, בעליה של חברת "ש.י. שפץ וקנין בע"מ" ומהיזמים של פרוייקט "לב הפארק", יחד עם עוד כמה עשרות מבני משפחתו. התפקדותם של בני המשפחה התרחשה זמן לא רב אחרי שסולימני העלה בקשה לדון באישור שלוש הקומות העליונות בפרויקט הבלתי חוקי. וקנין, אגב, הגיע בערב הבחירות מנופש בצפון הארץ על מנת להצביע בבחירות, וחזר לצפון לאחר מכן להמשך הנופש.


סולימני גם זכה לתמיכה מאסיבית מכמה חברי מועצה וותיקים וכן לתמיכתם של עסקנים פוליטיים רבים שאינם נמנים על חברי מפלגת העבודה, להם הוא גם הודה בנאום הניצחון שנשא סמוך לחצות הלילה, מול תומכיו בחצר ביתו לאחר היוודע התוצאות. "זה ערב מכונן, וזו הזדמנות להגיד לכולכם תודה על כל מה שעשיתם. אנשים פה הכניסו את היד לכיס, הוציאו כסף, התפקדו ועשו את זה בלב שלם מתוך אמונה גדולה בי ובצוות שמקיף אותי. אין בקריית מלאכי מישהו שיכול להתהדר בכזה צוות נפלא של אנשים", אמר סולימני לכמה עשרות מתומכיו שהגיעו לביתו. "הניצחון הוא ניצחון שמוקדש כל כולו לכם. ממצב שבו אנשים חשבו שאנחנו כבר לא פקטור במשחק, הצלחנו לפקוד קבוצה מאוד גדולה של אנשים ולחבר אותה בצורה מושלמת", הוסיף, "יש לדרך שלנו עדיין מה לתת בקריית מלאכי". סולימני גם התייחס ליריבו עמר, ואמר: "אני יודע להעריך את היריב שהיה לנו ואת הקבוצה שנלחמה עבורו, אני חושב שזו הייתה תגבורת חשובה למפלגת העבודה וקורא להם מפה להישאר יחד איתנו, לשנס מותניים, כי יש לנו עוד הרבה עבודה לעשות. החיבור שלנו יכול לעשות הרבה מאוד דברים בקריית מלאכי". אל חגיגת הניצחון של

למרות ההפסד יכול להיות מרוצה. עמר

סולימני הגיע גם חבר המועצה בוריס בורוכוב, וכן איציק זוהר, אחיו של ראש העירייה אליהו זוהר.


על תכניותיו העתידיות אמר סולימני: "ראשות העיר זה דבר חשוב אבל לא אובססיה. לא נלך עם הראש בקיר, בשבועות הקרובים נבחן את האפשרויות שעומדות לרשותנו ונבדוק איך ממשיכים מפה. אנחנו מנהלים קשרים עם הרבה קבוצות מכל המפלגות ומבחינתנו הכל פתוח".

אחוזי הצבעה מרשימים

ההצבעה בבית החייל החלה בשעה 10 בבוקר בדיוק, כאשר כבר בשעות הבוקר נרשמה תנועה ערה של מתפקדים שהגיעו להצביע. כבר בשעה 12 עמד אחוז ההצבעה על 15%, דבר שסימן את העתיד לבוא ואת אחוזי ההצבעה הגבוהים שאפיינו את היום כולו. בסמוך לבית החייל הציבו שני המועמדים שולחנות ועליהם פוסטרים ושלטים עם תמונותיהם. בסמוך לכל שולחן התייצבו גם פעילים של שני הצדדים והמריצו מתפקדים להגיע להצביע.


חבר המועצה גדעון מהרי, שהתגייס על מנת לסייע לניצחונו של סולימני, היה מראשוני המצביעים. הוא הגיע לקלפי ביחד עם בת זוגו, ובהמשך הביא את יתר הפקודים שפקד למפלגה להצביע. מנגד, היה זה חבר המועצה שי סיום, חברו של עמר, שהגיע גם הוא לאזור ההצבעה והמריץ את פקודיו להצביע עבור עמר.


למרות המתח הרב ששרר בין שני המחנות ועומס החום באותו היום לא נרשמו אירועים חריגים, למעט ויכוחים מילוליים מפעם לפעם בין פעילים. עמר וסולימני אף לחצו ידיים בראשית היום. בשעות הצהריים עמד אחוז ההצבעה על קרוב ל-40 אחוזים, אחוז הצבעה גבוה יחסית לשעה. בשעות הערב נרשמה זרימה משמעותית יותר של מתפקדים, ואחוז ההצבעה הלך וטיפס. בשטח ההרגשה הייתה שהקרב בין סולימני לעמר יהיה צמוד, מה שבא לבסוף לביטוי גם בתוצאות האמת.

ימשיך לכהן בתור יו"ר המפלגה . סולימני

בשעה 21:00, עם סגירת הקלפיות, נמסר מהמטות כי על פי ספירה שלהם הגיעו מעל ל-800 אנשים לבחור, דבר אשר העמיד את אחוז ההצבעה על לא פחות מ-92%, אחוז מדהים ואולי אפילו חסר תקדים במחוזותינו. הדבר העיד על ארגון מופתי של מטות המועמדים, וכן על העניין הרב שעורר הפריימריז בעיר כולה.


עוד קודם לסגירת הקלפיות התגודדו מאות בני אדם מחוץ לקלפי, בציפייה לקבלת התוצאות בשלב הזה הודה עמר לפעיליו ולבני משפחתו, והלך לביתו, שם המתין לתוצאות האמת, וכך עשה גם סולימני, שחזר לאזור הקלפי דקות ספורות לאחר מכן. ספירת הקולות נמשכה כשעה ורבע, כאשר ב-22:15 יצאו חברי ועדת הקלפי אל הקהל הרב והודיעו על תוצאות האמת.


עם היוודע התוצאות נרשמה התרגשות רבה וקריאות שמחה בקרב אנשיו של סולימני, אולם זמן קצר לאחר מכן נרשמו תקריות של אלימות מילולית בין אנשי שני המחנות. התקריות גוועו כעבור דקות לאחר שגם כוחות פיקוח עירוני הוזעקו למקום.

"הפסד מפואר"

שעה קלה לאחר שנודע כי הפסיד בפריימריז, כינס אליאור עמר כמה מעשרות פעיליו ותומכיו בבית הוריו. "אני יודע שהתחושות קשות עכשיו, זה לא קל לאף אחד, גם לא לי. אבל אני קודם כל רוצה להגיד לכם תודה, להגיד לכם שאני מעריך את מה שעשיתם ואת עבודתכם בכל החודשים האחרונים: הריצות, ההכנות, הטלפונים, הוואטסאפים וכל מה שמסביב. זה לא קל וזה לא מובן מאליו, והדבר הכי חשוב כרגע זה להגיד לכם ולכל מי שלא נמצא כאן תודה. נכון, הפסדנו, אבל זה היה הפסד מפואר".


עוד הוסיף עמר ואמר: "אם יש משהו שאני הכי גאה בו זה שכל אחד ואחת מ-382 המצביעים שלנו זה אנשים שבאו מהלב, שבאו מהנשמה, שבאו כי הם מאמינים שצריך לקרות פה משהו אחר. ה-382 אנשים האלו לא הספיקו, אבל אני הולך היום עם ראש מורם ומחייך ואני רוצה שגם אתם תעשו את זה. הדרך לא נגמרה, היא רק התחילה. כל ההתחלות קשות. המסע הזה שהתחלנו יחד אי שם לפני שבעה חודשים לא הסתיים היום. ההפך, הוא קיבל תפנית שיש בה אלמנטים לא נעימים, אבל בסופו של דבר אנחנו צריכים להסתכל קדימה ולהבין שיש לנו עוד דרך ארוכה ביחד. אנחנו עוד נצליח".


בפייסבוק שלו כתב עמר זמן קצר לאחר היוודע הפסדו: "לפני הכל אני חייב לכם – הפעילים, התומכים, המצביעים וכל מי שלקח חלק במערכת הזאת – תודה ענקית. הפסדתי, אבל אני גאה בדרך המדהימה שעשינו ביושר, בהגינות ובטוב. מבחינתי גם כשמפסידים – זו הדרך המנצחת. תודה".


כעת יתפנו עמר וסולימני לבחון את המשך צעדיהם, ולהחליט על דרך התמודדותם בבחירות הקרובות, שייערכו בעוד פחות מחצי שנה.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

הקהילה האתיופית קיימה מפגש עם המועמדים לראשות העירייה; ההחלטה תיפול בקרוב?

חכמי העדה, יחד עם המועמדים למועצת העיר, פגשו את ראש העירייה אליהו זוהר, חיים ויצמן ומוטי מלכה. בקרוב הם צפויים להתכנס שוב, על מנת לבחון את סיכוייהם של כל אחד מהמועמדים – ולקבל החלטה על המועמד שיקבל את תמיכתם

פורסם

בתאריך

על ידי

נכבדי העדה האתיופית, השמגלץ', קיימו ביום חמישי בשבוע שעבר מפגש עם שלושת המועמדים המרכזיים לראשות העירייה. לאחר הפגישות, שהתקיימו ברצף ונמשכו כמה שעות, צפויים להתכנס חברי הוועדה פעם נוספת ביחד עם המועמדים בניסיון להגיע להסכמות – שבשלב זה נראות רחוקות מאוד – על המועמד שיזכה לקבל את תמיכת הקהילה, הנחשבת לאחד הכוחות המשמעותיים ביותר לקראת הבחירות הקרובות.
זהו המפגש הראשון של המועמדים עם חברי הוועדה המורחבת, כאשר המפגש הקודם היה בנוכחותם של ארבעת המועמדים ברשימה למועצת העיר בלבד. המועמדים לראשות העירייה שהוזמנו למפגש התבקשו להגיע עם ראשי מחנות ותומכים מרכזיים שלהם, שמחזיקים כוח אלקטורלי מסויים. ראשון המגיעים למפגש היה ראש העירייה לשעבר מוטי מלכה, שהגיע בליוויו של הרב יורם ביטון. בימים שקדמו למפגש הבטיחו אנשיו של מלכה כי הוא יגיע למפגש בליווי אנשים מרכזיים בעלי כוח אלקטורלי רב, אולם בפועל הוא הגיע, כאמור, רק עם הרב ביטון, ראש כולל "הליכות עולם" בעיר. לפי ההערכות, הרב ביטון מחזיק לכל היותר כמה עשרות תומכים שנשמעים למרותו, ועל כן העובדה שמלכה הגיע בליוויו שלו בלבד לאחר שיצר ציפיות רבות במשך השבוע שקדם למפגש – אכזבה את תומכיו של מלכה בקרב אנשי הקהילה, שקיוו לתצוגת כוח משמעותית יותר. מלכה פרס את משנתו בפני אנשי הקהילה, וטען כי בתקופתו סייע להם רבות ולכן עליו לגמול לו כעת טובה.
המועמד השני שהגיע למפגש היה מנכ"ל העירייה לשעבר, חיים ויצמן. ויצמן הגיע בליווי של שלושה אנשים: הראשון הוא אליאור עמר, העיתונאי לשעבר והפוליטיקאי בהווה; נדב ויצמן, יו"ר מפלגת "הליכוד" בעיר ואחיינו של חיים; ורפאל בלחייב, בכיר בקהילה הבוכרית המתמודד היום (חמישי) בפריימריז של הקהילה. לאחר שוויצמן עצמו הציג את תוכניותיו לעיר וביקש את שיתוף הפעולה מצידם של בני הקהילה האתיופית, דיברו בזה אחר זה נדב ויצמן, עמר ובלחייב, והסבירו מדוע הם מאמינים כי ויצמן יכול להיות האיש מאחוריו מתלכדים כולם לקראת הבחירות הקרובות. נדב ויצמן הבטיח תמיכה גלויה של השרים וחברי הכנסת של "הליכוד", כולל ראש הממשלה נתניהו בעצמו, ואילו עמר הסביר כי ויצמן הוא איש ראוי עם עבר מקצועי מפואר מאחוריו, שיוכל להוביל את העיר למקומות חיוביים. ויצמן ועמר אמרו כי הם רואים עצמם חלק מגוש שיכלול את הליכוד, מחנה הצעירים, הקהילה האתיופית ומחנות וגופים נוספים – בהנחה שוויצמן יוביל אותו. בלחייב עצמו סיפר כי הוא שירת כחייל סדיר תחת ויצמן בזמן שזה היה מפקד פלוגה, וכי מדובר באדם ישר, איכותי ובעל יכולות מקצועיות גבוהות. הוא אמר שבאופן אישי הוא רואה עצמו לוקח חלק בגוש אותו ויצמן מוביל, אך הבהיר כי הדבר נתון למו"מ עם קהילתו, קהילת הבוכרים.
אחרון המגיעים למפגש היה ראש העירייה אליהו זוהר, שהגיע בליוויו של ממלא מקומו, חבר המועצה שמעון חזן. במהלך המפגש הציג זוהר לחברי הוועדה מסמכים המציגים את עשייתו בעיר ולמען הקהילה האתיופית בחמש שנות כהונתו עד כה, וביקש את תמיכתם. חזן דיבר אף הוא אל אנשי הוועדה ואמר כי סיכוייו של זוהר להיבחר גבוהים, וכי הוא מצפה מהקהילה האתיופית להצטרף אליו ולתמוך בו על מנת לקחת חלק בעשייה בשנים הבאות.

ראש העירייה זוהר. הגיע עם ממלא מקומו, שמעון חזן (צילום: יח"צ)

ויצמן או מלכה
בסביבתו של ראש העירייה זוהר אמרו השבוע כי ככל הנראה, הסיכויים שלו לקבל את תמיכת הקהילה האתיופית אינם גבוהים, ואלו יעדיפו לבחור בין שני המועמדים הבולטים האחרים: חיים ויצמן ומלכה. חבר המועצה גדעון מהרי מנסה בכל כוחו לדחוף לתמיכה במלכה, אולם התנגדות חריפה נרשמת מצד גורמים בכירים ורבים בקהילה, ובראשם חבר המועצה שי סיום, שנבחר במקום הראשון בפריימריז. למקורביו אמר מהרי כי אם המצב הנוכחי יימשך, הוא ישקול לפרק את האיחוד, וזאת עקב אי שיתוף פעולה, לדבריו, מצד סיום.
מנגד, מקורביו של סיום טענו כי מהרי אינו מקבל את דין הבוחר, ומנסה לפעול נגד מי שסיים במקום הראשון בפריימריז. בין היתר הם מצביעים על כך שמהרי קיים מספר פגישות אישיות עם מלכה, וזאת אף שבקהילה התקבלה החלטה שסיום הוא זה שייפגש עם המועמדים ויראיין אותם בטרם יגיעו להופיע בפני אנשי הקהילה בפורומים רחבים יותר. שני הצדדים אינם מתכוונים לוותר, וההכרעה צפויה כנראה להגיע בסופו של דבר לפתחם של חכמי העדה, השמגלץ', יחד עם ארבעת הנבחרים ברשימה – סיום, יעקב טלה, מהרי וברוך סנבטה. האחרון, סנבטה, נחשב לאיש של מהרי ובקהילה מעריכים כי הוא פועל לפי הוראותיו, וללא דעה עצמאית משלו. סנבטה עצמו דחה בשיחות עם מקורביו את הטענות, ואמר כי הוא פועל לפי צו מצפונו. טרם ברור מתי תתכנס הוועדה שוב, והאם היא תקבל הכרעה בסוגיה, אולם גורמים בכירים בקהילה האתיופית אמרו כי הכוחות הפועלים זה מול זה לא יאפשרו קבלת החלטה בקרוב.

מוטי מלכה. הגיע עם הרב יורם ביטון

ויצמן. הגיע לפגישה עם אליאור עמר, נדב ויצמן ורפאל בלחייב

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

היסטוריה בוכרית

אחרי שנים ארוכות בהן יוצגו בני העדה הבוכרית בעיר על ידי בוריס בורוכוב, שאף כיהן בעבר כסגן ראש העירייה, ייערכו ביום חמישי פריימריז ייחודיים ביוזמת ועד גבאיי בתי הכנסת- שמטרתם לבחור את נציג העדה החדש. המנצח צפוי לרוץ למועצת העיר ברשימה עצמאית. על קו הזינוק: רפי בלחייב, מוטי יעקובוב, ראובן פוזיילוב וברוך פנחסוב

פורסם

בתאריך

על ידי

אחרי מפלגת העבודה, הליכוד והקהילה האתיופית, ייערכו ביום חמישי הקרוב (19.7) הפריימריז של אנשי הקהילה הבוכרית בעיר, בניסיון לקבץ את קולות הבוחרים ולממש את הכוח האלקטורלי הטמון בבני העדה.
מדובר למעשה בפעם הראשונה בה ייערך בעיר פריימריז של העולים מבוכרה, שנחשבו בעבר לתומכים מובהקים בחבר המועצה בוריס בורוכוב- המשמש כיום כחבר מועצה מטעם סיעת "קרית אחת".
במסגרת הפריימריז, שייערכו בבית הכנסת המרכזי של העדה בחב"ד (חבסוב) ויאורגנו על ידי ועד גבאי בית הכנסת של העדה הבוכרית בעיר, יוכלו להצביע רק מי שהינם בני העדה הבוכרית מרחם ומלידה- ולא כפי שנעשה לדוגמא בפריימריז של הקהילה האתיופית, במסגרתם יכלו להצביע גם מי שנישאו לבני העדה. "אנחנו מכירים את כל הבוכרים בעיר. מי שיגיע עם תעודת זהות ונזהה אותו יוכל לבחור", אמר השבוע אחד מחמשת המועמדים בפריימריז, רפי בלחייב, שהתמודד בעבר בבחירות למועצת העיר מטעם רשימת 'מאמינים' ולפני כן מטעם ש"ס.
בלחייב (57) הוסיף כי הוא מעריך שבעיר ישנם למעלה מ-1350 בעלי זכות הצבעה בני העדה הבוכרית, והוסיף כי לא פחות מ-800 מהם יגיעו להצביע ולבחור את הרשימה של הקהילה הבוכרית לבחירות הקרובות. "אנחנו רצים כרגע למועצת העיר. סיכמנו כי מי שינצח יזכה לתמיכתם של האחרים והתחייבנו על כך. באופן אישי אני בטוח בהיותי המועמד בעל הסיכויים הטובים ביותר ואין לי ספק שאסיים במקום הראשון בדרך להובלת העדה".
מתמודד נוסף שהעמיד עצמו לבחירה במסגרת הפריימריז הוא מוטי יעקובוב (39), תושב העיר וחתנו של חבר המועצה בוריס בורוכוב, המסתמן כבעל סיכויים טובים במיוחד לסיים במקומות הראשונים. "מוטי הוא אדם נוח, המשרה אווירה נעימה, לא צועק ולא מתלהם. הוא יוכל להוביל את העדה ולפעול למען השגת האינטרסים שלה בצורה הטובה ביותר", אמר השבוע אחד מתומכיו בשיחה עם "המקור", ויעקובוב עצמו הוסיף: "בשנה האחרונה משפחתי עברה משבר והקהילה הייתה לצדי וחיזקה אותי ואת משפחתי. זה הזמן להחזיר לה. המטרה שלנו היא ליצור עדה מאוחדת וחזקה מתמיד".
ראובן פוזיילוב, המועמד השלישי והצעיר מכולם (24), אמר השבוע בשיחה עם "המקור" כי גם הוא מחזיק בתמיכתה הנרחבת של משפחתו, משפחת פוזיילוב, והעריך כי סיכוייו לנצח טובים. "יש מאחורי הרבה בני משפחה ובעיקר חברה צעירים. פניתי לפוליטיקה כיוון שמטרתי היא לשנות את הכיוון של הצעירים הבוכרים בפרט והצעירים בעיר בכלל. בכל מקרה נתאחד סביב המנצח למען טובת הקהילה".
המתמודד הרביעי והאחרון הוא ברוך פנחסוב, מהנדס אלקטרוניקה בן 37, שעבר להתגורר בעיר לפני מספר שנים אחרי שנישא לתושבת המקום. בשיחה עם "המקור" אמר פנחסוב כי הוא לא רואה בכך שאינו יליד קריית מלאכי בעיה אלקטורלית, וציין כי הוא מתגורר בה כבר שנים ארוכות, "אני במקור אמנם מרמלה, אבל מכירים אותי פה. יותר בחוג הדתי לאומי הבוכרי. הגבאים שמכירים את מעלותיי ויודעים שאני איש של עשייה ביקשו ממני להתמודד עקב כך שיש לי תואר ראשון ואני מרצה במכללת הייטק, כך שאני בא מטעמם. אני מבטיח להיות מישהו שיודע לעמוד על שלו, ולא בובה של מישהו בעירייה. לכן אשמח מאוד אם יבחרו בי, ואם לא- זה גם בסדר. בכל מקרה בהצלחה לכולם ושיהיה טוב לעיר, זה הכי חשוב", סיכם.
גם בני מלאייב, דמות מוכרת ומוערכת בעיר, הצהיר כי יתמודד בפריימריז של העדה הבוכרית ואף ציין כי מזה זמן רב שהוא שוקל כניסה לזירה הפוליטית אך לא עשה זאת כיוון שכיבד את נציג העדה, בוריס בורוכוב.
אלא שאמש (רביעי), הודיע מלאייב במפתיע כי הוא מסיר את מועמדותו, וסיפר בשיחה עם "המקור" כי הבין כבר בתחילת הדרך כי הוא איננו רוצה להיות במקום שלא מכבד את האחר. "לא רוצה להיות במקום מזוהם של ליכלוך. זה לא המקום שלי .באתי עם כוונות טובות של נתינה, עזרה לזולת ואחדות, אך הבנתי שבעולם הזה לא מכבדים את דעתו של מי שחושב אחרת. אני את שלי אמשיך לעשות בשקט", סיכם מלאייב .
ההצבעה בפריימריז תיעשה בפתק אחד, ותחל בשעה 17:00. חמש שעות לאחר מכן, בשעה 22:00 בדיוק, יסגרו הקלפיות ויחל הליך ספירת הקולות בסיומו יוכרז נציג העדה הבוכרית למועצת העיר.

יעקובובוב //

פוזיילוב. פונה לצעירים

פנחסוב. "איש עשייה"

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

"הנהגת העיר מובילה אותנו ביודעין לעיר חרדית"

מנכ"ל העירייה לשעבר והמתמודד לראשות העיר מחדד עמדות מול זוהר: "העיר שאנחנו מכירים משתנה מבלי שנשים לב. הסטטוס קוו מופר באופן קבוע, בתוך עשור נהפוך לעיר חרדית". לדבריו, “כאשר הקואליציה מורכבת כמעט כולה מנציגים של ציבור אחד, אין מי שידאג לציבורים האחרים". העירייה: "עושים הכל לשמור על הסטטוס קוו"

פורסם

בתאריך

על ידי

"בתוך עשור ואפילו פחות מזה נגיע למצב שקריית מלאכי הופכת לעיר חרדית. הסטטוס קוו מופר כאן באופן קבוע, על בסיס יומי, ומבלי שאנחנו מרגישים ומבלי שנשים לב, קריית מלאכי שאנחנו מכירים משתנה. אני איש מאמין בעצמי וחובש כיפה, אבל אני לא יכול להשלים עם מצב שצביונה של העיר משתנה ללא היכר, ואני חושב שמרבית התושבים לא היו רוצים לראות מצב כזה" – כך אמר השבוע מנכ"ל העירייה לשעבר המתמודד לראשות העיר, סא"ל במיל' חיים ויצמן.
מדובר בהתבטאות יוצאת דופן, שכן עד כה פוליטיקאים נמנעו מלהעלות לסדר היום את סוגיית ההתחרדות בעיר, מחשש ליצירת קרע עם הגוש החרדי הדומיננטי, המובל בעיקר על ידי חב"ד. ויצמן הוא הראשון המתייחס לסוגיה במערכת הבחירות הנוכחית, וזאת אף שהוא עצמו כאמור חובש כיפה ונחשב לשומר מסורת. "אין לי כמובן דבר נגד חרדים, אבל כתושב שנולד וגדל כאן כל חייו אי אפשר להשלים עם מצב שבו הצביון של קריית מלאכי כפי שאנחנו מכירים אותו משתנה בקצב מהיר. העירייה מעודדת שינוי דמוגרפי באמצעות בנייה המיועדת בעיקר לאוכלוסייה חרדית, וגורמת לאוכלוסייה המסורתית והחילונית להגר החוצה מן העיר", אמר ויצמן. לדבריו, "יש אפליה תקציבית ברורה בתוך מערכת החינוך כבר כיום, וזה דבר שיילך ויתעצם בשנים הקרובות. יש גם אפליה בכל הקשור לבנייה בשכונות החדשות, כאשר מעדיפים לבנות דירות המיועדות לאוכלוסייה מסויימת על חשבון אוכלוסיות אחרות, ויש לי סיבות להאמין שגם הבריכה החדשה שנבנית עכשיו תישאר סגורה בשבתות", הוסיף. "במשך עשרות שנים תושבי קריית מלאכי מכל הסוגים והזרמים ידעו לחיות יחד, מבלי שמישהו ניסה לכפות דבר מה על מישהו אחר. במצב הנוכחי השגרה הזאת תשתנה בתוך שנים מעטות", סיכם.
בעבר הכחישה העירייה נמרצות כי היא פועלת לשינוי צביונה של קריית מלאכי ולהפרה של האיזון הדמוגרפי בין חרדים, דתיים, מסורתיים וחילונים, אולם בשנים האחרונות חלה החרפה של מגמת ההגירה השלילית מהעיר, כאשר מרבית העוזבים הם כאלו הנמנים על האוכלוסייה המסורתית והחילונית, בעיקר בני מעמד הביניים. "למרות שהעירייה מכחישה, אין לי ספק שהם יודעים לאן קריית מלאכי הולכת – וזה לכיוון של להפוך להיות עיר חרדית", אמר ויצמן, "אי אפשר להתעלם מהמגמות המתרחשות בעיר, ואלו מגמות שזוכות לגיבוי ולעידוד מצד ההנהגה הנוכחית". לדברי ויצמן, "כאשר יש קואליציה שמורכבת כמעט כולה מחברי מועצה המשתייכים למגזר אוכלוסייה אחד בלבד, אין מי שידאג לציבורים האחרים, והתוצאה היא אפליה של הציבור המסורתי-חילוני לטובת ציבורים אחרים".
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "ראש העירייה עושה הכל על מנת לשמור על הסטטוס קוו הקיים למען ציבור תושבי קריית מלאכי".

הבנייה בעיר. "דירות לאכלוסיה מסוימת"

לחץ להמשך קריאה