צור עימנו קשר

בחירות 2018

הבחירות לראשות העבודה: ניצחון לסולימני, הישג לעמר

הפריימריז המרתקים בשורות סניף מפלגת העבודה המקומי הגיעו לסיומם. יוסי סולימני, היו"ר המכהן, ימשיך בתפקיד אחרי שהשיג 447 מקולות הבוחרים. אליאור עמר, שעבורו זוהי מערכת הבחירות הראשונה, קיבל 382 קולות. שיעורי ההצבעה היו מהגבוהים שידעה העיר, ועמדו על 92 אחוזים

פורסם

בתאריך

עם 54% מקולות הבוחרים, נבחר ביום שני השבוע חבר המועצה יוסי סולימני להוביל את רשימת מפלגת "העבודה" בקריית מלאכי בבחירות הקרובות, שיתקיימו בחודש אוקטובר. סולימני גבר על אליאור עמר, עיתונאי לשעבר שהכריז לפני כשבעה חודשים על הצטרפותו למערכת הפוליטית ועבורו זוהי טבילת האש הראשונה בפוליטיקה המקומית. ההפרש בין השניים עמד על 65 קולות בלבד: סולימני קיבל 447 מקולות הבוחרים, ואילו עבור עמר הצביעו 382 מפקודי המפלגה. אחוז ההצבעה הכללי היה גבוה מאוד, כאשר 92% מבעלי זכות ההצבעה מימשו את זכותם.


סולימני נמנע במשך חודשים מלהכריז על התמודדותו בפריימריז של מפלגת "העבודה", כאשר המועמד הצעיר עמר פעל במשך חודשים בקמפיין ציבורי על מנת לגייס תמיכה מהציבור הרחב. הקמפיין של עמר פעל היטב, כאשר מאות מתושבי העיר נענו לקריאתו, התפקדו למפלגה ושילמו כסף עבור חברותם בה, על מנת לקבל זכות להצביע בפריימריז. לעומת זאת, סולימני פעל מתחת לפני הקרקע ופקד גם הוא מאות בני אדם, שהתייצבו להצביע עבורו ברגע האמת. בין המתפקדים גם תלמידי ישיבות וכוללים מהעיר, אותם פקד סולימני כדי לסייע לו (ראו כתבה נפרדת). בשורה התחתונה פעילותו של סולימני השתלמה לו, והוא יעמוד קדנציה נוספת – שישית במספר – בראש המפלגה בקריית מלאכי.


הקרב בין עמר לסולימני היה יצרי במיוחד, וכלל לא מעט האשמות אישיות הדדיות. במטהו של עמר מתחו ביקורת על אופי המיפקד אותו ערך סולימני, שכלל כאמור אברכים חרדים רבים ונשותיהם, וכן כמה משונאיו של עמר, אותם צבר מתקופת היותו עיתונאי. בעוד תומכיו של עמר גוייסו אחד אחד ובעבודת נמלים, גייס סולימני משפחות גדולות למפלגה. כך למשל התפקד למפלגה הקבלן יוסי וקנין, בעליה של חברת "ש.י. שפץ וקנין בע"מ" ומהיזמים של פרוייקט "לב הפארק", יחד עם עוד כמה עשרות מבני משפחתו. התפקדותם של בני המשפחה התרחשה זמן לא רב אחרי שסולימני העלה בקשה לדון באישור שלוש הקומות העליונות בפרויקט הבלתי חוקי. וקנין, אגב, הגיע בערב הבחירות מנופש בצפון הארץ על מנת להצביע בבחירות, וחזר לצפון לאחר מכן להמשך הנופש.


סולימני גם זכה לתמיכה מאסיבית מכמה חברי מועצה וותיקים וכן לתמיכתם של עסקנים פוליטיים רבים שאינם נמנים על חברי מפלגת העבודה, להם הוא גם הודה בנאום הניצחון שנשא סמוך לחצות הלילה, מול תומכיו בחצר ביתו לאחר היוודע התוצאות. "זה ערב מכונן, וזו הזדמנות להגיד לכולכם תודה על כל מה שעשיתם. אנשים פה הכניסו את היד לכיס, הוציאו כסף, התפקדו ועשו את זה בלב שלם מתוך אמונה גדולה בי ובצוות שמקיף אותי. אין בקריית מלאכי מישהו שיכול להתהדר בכזה צוות נפלא של אנשים", אמר סולימני לכמה עשרות מתומכיו שהגיעו לביתו. "הניצחון הוא ניצחון שמוקדש כל כולו לכם. ממצב שבו אנשים חשבו שאנחנו כבר לא פקטור במשחק, הצלחנו לפקוד קבוצה מאוד גדולה של אנשים ולחבר אותה בצורה מושלמת", הוסיף, "יש לדרך שלנו עדיין מה לתת בקריית מלאכי". סולימני גם התייחס ליריבו עמר, ואמר: "אני יודע להעריך את היריב שהיה לנו ואת הקבוצה שנלחמה עבורו, אני חושב שזו הייתה תגבורת חשובה למפלגת העבודה וקורא להם מפה להישאר יחד איתנו, לשנס מותניים, כי יש לנו עוד הרבה עבודה לעשות. החיבור שלנו יכול לעשות הרבה מאוד דברים בקריית מלאכי". אל חגיגת הניצחון של

למרות ההפסד יכול להיות מרוצה. עמר

סולימני הגיע גם חבר המועצה בוריס בורוכוב, וכן איציק זוהר, אחיו של ראש העירייה אליהו זוהר.


על תכניותיו העתידיות אמר סולימני: "ראשות העיר זה דבר חשוב אבל לא אובססיה. לא נלך עם הראש בקיר, בשבועות הקרובים נבחן את האפשרויות שעומדות לרשותנו ונבדוק איך ממשיכים מפה. אנחנו מנהלים קשרים עם הרבה קבוצות מכל המפלגות ומבחינתנו הכל פתוח".

אחוזי הצבעה מרשימים

ההצבעה בבית החייל החלה בשעה 10 בבוקר בדיוק, כאשר כבר בשעות הבוקר נרשמה תנועה ערה של מתפקדים שהגיעו להצביע. כבר בשעה 12 עמד אחוז ההצבעה על 15%, דבר שסימן את העתיד לבוא ואת אחוזי ההצבעה הגבוהים שאפיינו את היום כולו. בסמוך לבית החייל הציבו שני המועמדים שולחנות ועליהם פוסטרים ושלטים עם תמונותיהם. בסמוך לכל שולחן התייצבו גם פעילים של שני הצדדים והמריצו מתפקדים להגיע להצביע.


חבר המועצה גדעון מהרי, שהתגייס על מנת לסייע לניצחונו של סולימני, היה מראשוני המצביעים. הוא הגיע לקלפי ביחד עם בת זוגו, ובהמשך הביא את יתר הפקודים שפקד למפלגה להצביע. מנגד, היה זה חבר המועצה שי סיום, חברו של עמר, שהגיע גם הוא לאזור ההצבעה והמריץ את פקודיו להצביע עבור עמר.


למרות המתח הרב ששרר בין שני המחנות ועומס החום באותו היום לא נרשמו אירועים חריגים, למעט ויכוחים מילוליים מפעם לפעם בין פעילים. עמר וסולימני אף לחצו ידיים בראשית היום. בשעות הצהריים עמד אחוז ההצבעה על קרוב ל-40 אחוזים, אחוז הצבעה גבוה יחסית לשעה. בשעות הערב נרשמה זרימה משמעותית יותר של מתפקדים, ואחוז ההצבעה הלך וטיפס. בשטח ההרגשה הייתה שהקרב בין סולימני לעמר יהיה צמוד, מה שבא לבסוף לביטוי גם בתוצאות האמת.

ימשיך לכהן בתור יו"ר המפלגה . סולימני

בשעה 21:00, עם סגירת הקלפיות, נמסר מהמטות כי על פי ספירה שלהם הגיעו מעל ל-800 אנשים לבחור, דבר אשר העמיד את אחוז ההצבעה על לא פחות מ-92%, אחוז מדהים ואולי אפילו חסר תקדים במחוזותינו. הדבר העיד על ארגון מופתי של מטות המועמדים, וכן על העניין הרב שעורר הפריימריז בעיר כולה.


עוד קודם לסגירת הקלפיות התגודדו מאות בני אדם מחוץ לקלפי, בציפייה לקבלת התוצאות בשלב הזה הודה עמר לפעיליו ולבני משפחתו, והלך לביתו, שם המתין לתוצאות האמת, וכך עשה גם סולימני, שחזר לאזור הקלפי דקות ספורות לאחר מכן. ספירת הקולות נמשכה כשעה ורבע, כאשר ב-22:15 יצאו חברי ועדת הקלפי אל הקהל הרב והודיעו על תוצאות האמת.


עם היוודע התוצאות נרשמה התרגשות רבה וקריאות שמחה בקרב אנשיו של סולימני, אולם זמן קצר לאחר מכן נרשמו תקריות של אלימות מילולית בין אנשי שני המחנות. התקריות גוועו כעבור דקות לאחר שגם כוחות פיקוח עירוני הוזעקו למקום.

"הפסד מפואר"

שעה קלה לאחר שנודע כי הפסיד בפריימריז, כינס אליאור עמר כמה מעשרות פעיליו ותומכיו בבית הוריו. "אני יודע שהתחושות קשות עכשיו, זה לא קל לאף אחד, גם לא לי. אבל אני קודם כל רוצה להגיד לכם תודה, להגיד לכם שאני מעריך את מה שעשיתם ואת עבודתכם בכל החודשים האחרונים: הריצות, ההכנות, הטלפונים, הוואטסאפים וכל מה שמסביב. זה לא קל וזה לא מובן מאליו, והדבר הכי חשוב כרגע זה להגיד לכם ולכל מי שלא נמצא כאן תודה. נכון, הפסדנו, אבל זה היה הפסד מפואר".


עוד הוסיף עמר ואמר: "אם יש משהו שאני הכי גאה בו זה שכל אחד ואחת מ-382 המצביעים שלנו זה אנשים שבאו מהלב, שבאו מהנשמה, שבאו כי הם מאמינים שצריך לקרות פה משהו אחר. ה-382 אנשים האלו לא הספיקו, אבל אני הולך היום עם ראש מורם ומחייך ואני רוצה שגם אתם תעשו את זה. הדרך לא נגמרה, היא רק התחילה. כל ההתחלות קשות. המסע הזה שהתחלנו יחד אי שם לפני שבעה חודשים לא הסתיים היום. ההפך, הוא קיבל תפנית שיש בה אלמנטים לא נעימים, אבל בסופו של דבר אנחנו צריכים להסתכל קדימה ולהבין שיש לנו עוד דרך ארוכה ביחד. אנחנו עוד נצליח".


בפייסבוק שלו כתב עמר זמן קצר לאחר היוודע הפסדו: "לפני הכל אני חייב לכם – הפעילים, התומכים, המצביעים וכל מי שלקח חלק במערכת הזאת – תודה ענקית. הפסדתי, אבל אני גאה בדרך המדהימה שעשינו ביושר, בהגינות ובטוב. מבחינתי גם כשמפסידים – זו הדרך המנצחת. תודה".


כעת יתפנו עמר וסולימני לבחון את המשך צעדיהם, ולהחליט על דרך התמודדותם בבחירות הקרובות, שייערכו בעוד פחות מחצי שנה.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.