צור עימנו קשר

בחירות 2018

הבחירות בליכוד: זוהר וויצמן צפויים לשתף פעולה

אנשיו של ראש העירייה והמועמד לתפקיד יו"ר הנהלת סניף הליכוד סיכמו כי ויצמן יזכה לתמיכתו של זוהר בבחירות שייערכו בעוד כשבועיים, זאת בתמורה לבחירתו של מוטי אמיתי, מקורבו של זוהר, לתפקיד יו"ר מועצת הסניף, כך על פי גורמים בסניף המקומי. אלי ביטון, המתמודד מול ויצמן: "כרגע הכל שמועות. גם לי יש הסכם עם זוהר"

פורסם

בתאריך

סניף הליכוד בעיר נערך לבחירות המקומיות שיתקיימו בעוד קצת יותר מחצי שנה, ומתכונן לקראת קרב השליטה הראשון על תפקידי המפתח בסניף המקומי של מפלגת השלטון. ממידע שהגיע לידי "המקור" עולה כי במהלך השבועות האחרונים נרקם הסכם שיתוף פעולה בין אנשיו של ראש העירייה המכהן מטעם סיעת הבית היהודי, אליהו זוהר, לבין אחד מחברי הסניף החזקים בליכוד, נדב ויצמן, במסגרתו יפעלו השניים למען האינטרסים המשותפים ויסללו את דרכו של ויצמן לתפקיד יו"ר הסניף.

כזכור, כבר לפני מספר חודשים הגיש היו"ר אלי ביטון, שכיהן בעבר כיו"ר הנהלת הסניף, מכתב רשמי אל הנהלת התנועה הארצית ובו בקשה לקיים את הבחירות למוסדות המקומיים בהקדם. במכתבו, טען ביטון כי על מנת להיערך בצורה הטובה ביותר לקראת הבחירות המקומיות, שייערכו באוקטובר 2018, רצוי לקיים את הבחירות הפנימיות לתפקיד יו"ר הנהלת הסניף ומועצת הסניף בהקדם האפשרי. נוסף לביטון, הצטרפו לדרישה גם חברי סניף נוספים, 19 במספר, בהם חברי המועצה דוד גלעם ובוריס בורוכוב, חברי מרכז כגון גבי אלוש ועוד. לאחר הבטחות חוזרות וקביעת מועדים שונים לקיום הבחירות נקבע כי אלה ייערכו בעוד תשעה ימים, יום שלישי, ה-20 במרץ. אלא שכעת, נדמה כי סיכוייו של מי שחתר לקיומם של בחירות בהקדם, אלי ביטון, פוחתים משמעותית בשל הסכם שיתוף הפעולה שנחתם בין המועמד המוביל לכהן כיו"ר הנהלת הסניף, נדב ויצמן, לבין איש אמונו של אליהו זוהר במפלגת הליכוד, מוטי אמיתי.
ההערכה היא כי זוהר, הנהנה כידוע מאחוז גבוה של תומכים בתוך הנהלת סניף הליכוד ובקרב מתפקידה, הבטיח את תמיכת אנשיו למינויו של נדב ויצמן לתפקיד יו"ר ההנהלה, זאת בתנאי שויצמן ואנשיו יתמכו במקורבו, מוטי אמיתי, לתפקיד יו"ר מועצת הסניף.

"מוטי אמיתי מאוכזב שלא קיבל שום תפקיד משמעותי", אמר השבוע חבר בסניף המקומי, שהוסיף: "על מנת לשמור אותו קרוב, ללו החליט להתערב בבחירות ליו"ר סניף הליכוד, ובכך לתת לו תפקיד מפתח בתוך הליכוד".
מקורבים לשניים אישרו השבוע בשיחות עם "המקור" את דבר קיומו של הסכם שיתוף הפעולה, אולם גרסו כי לא נערכה שום פגישה עם ראש העירייה זוהר בנושא. עם זאת, הם ציינו כי למיטב הבנתם ויצמן ואמיתי קיבלו את ברכת דרכו של זוהר.
המפסיד העיקרי מהסכם שיתוף פעולה מעין זה הוא כאמור יו"ר הנהלת הסניף המכהן, אלי ביטון, שממשיך בכל זאת לנסות ולהשיג את הרוב הנדרש על מנת להמשיך בתפקידו. "שמעתי על ההסכם הזה, אך אני מעדיף שלא להתייחס אליו", אמר השבוע אלי ביטון בשיחה עם "המקור", והוסיף: "כרגע הכל מגיע מרב סרן שמועתי. גם לי ולזוהר יש הסכם, יש לנו עוד שבועיים עד לבחירות והכל יכול להיות, אני מעדיף כרגע לא להתייחס מעבר למה שאמרתי", סיכם ביטון.
יריבו, נדב ויצמן, העדיף גם הוא לא להתייחס ישירות לדבר ההסכם אך ציין כי "מדובר בבחירות והכל עדיין יכול לקרות. נשארו עוד פחות משבועיים ויכולים להתרחש שינויים", אמר ויצמן.
במידה והאחרון אכן ינצח בקרב הישיר מול ביטון, הוא ימונה לתפקיד יו"ר הנהלת הסניף וייהנה מהתפקיד היוקרתי האמון על הקשר שבין הסניף המקומי לבין חברי הכנסת והשרים, ויהיה אחראי על הפעילות התקינה של הסניף בנושא ארגון, כח אדם ומנגנון, תקציב וכספים ועוד.

לעומתו, מוטי אמיתי, המתמודד היחידי עד כה על תואר יו"ר מועצת הסניף, צפוי להתמנות לתפקיד ולקחת חלק מתוקף תפקידו בישיבות הנהלת הסניף.
מבחינה מספרית עולה כי חבירה בין אנשי ויצמן לאנשיו של אמיתי מעניקה לשניים רוב מוחלט בכל סיטואציה, מה שיסלול את דרכם של השניים לתפקידים הבכירים בסניף הליכוד המקומי.
יש לציין כי קיימת אפשרות לפיה הבחירות הארציות יוקדמו בקרוב ויערכו כבר בחודש יוני השנה, מה שעשוי לגרום לביטול הבחירות בסניף המקומי בשל תקנון הליכוד- המאפשר קיומם של בחירות עד שנה לפני בחירות ארציות.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. רמי

    12/03/2018 ב 19:13

    סניף הליכוד נשלט ע"י מי שמזכיר לנו את רגב.אמסלם.ביטן.מכלוף זהר.ומכלוך דרעי.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

בחירות לפרוטוקול

בראיון מיוחד עם ראש העירייה אליהו זוהר (שיפורסם בחג הפסח) מודה האחרון כי הסכם שיתוף הפעולה בינו ובין המועמד לתפקיד יו"ר הנהלת סניף הליכוד נדב ויצמן שריר וקיים, וחורץ למעשה את גורלן של הבחירות לתפקידי המפתח בסניף- שיתקיימו ביום שלישי הקרוב בשיטת "בעד ונגד". אלי ביטון ימונה לתפקיד יו"ר מועצת הסניף, מוטי אמיתי למזכיר

פורסם

בתאריך

על ידי

בראיון מיוחד שיראה אור בגיליון חג הפסח שלנו מודה ראש העירייה, אליהו זוהר, כי הידיעה לפיה ישנו הסכם שיתוף פעולה בין אנשיו לבין המועמד לתפקיד יו"ר הנהלת סניף הליכוד המקומי, נדב ויצמן, אמיתית ונכונה. בכך למעשה, סותם זוהר את הגולל על שאלת תמיכתו בבחירות החשובות שייערכו ביום שלישי הקרוב, וסולל את דרכו של נדב ויצמן, האיש החזק בליכוד, לתפקיד היוקרתי.
כזכור, בשבוע שעבר טען המועמד השני לתפקיד וזה שכיהן בו עד לאחרונה, אלי ביטון, כי הידיעה לפיה ישנו הסכם בין אנשיו של זוהר לנדב ויצמן היא בגדר שמועות בלבד, וכי גם לו יש הסכם דומה עם ראש העירייה זוהר.
אלא שכעת, משנאמרו בפנינו הדברים מפיו של זוהר עצמו, נדמה כי הפסדו של ביטון בקרב על התפקיד מובן מאליו, ונראה כי לאחר שיחה של ביטון עם ראש העירייה הוא החליט לוותר על תפקיד יו"ר הנהלת הסניף ולהסתפק בתפקיד יו"ר המועצה בלבד.

על פי ההסכם הראשוני בין זוהר לויצמן אמור היה האחרון לקבל את תפקיד יו"ר הנהלת סניף הליכוד, בעוד מקורבו של זוהר, מוטי אמיתי, עתיד היה לשמש כיו"ר מועצת הסניף.
אלא שהשיחה כאמור בין ראש העירייה לאלי ביטון גרמה לצדדים לשנות את התכניות, ולייעד לויצמן את יו"ר הנהלת הסניף, לביטון את תפקיד יו"ר מועצת הסניף ולמוטי אמיתי את תפקיד המזכיר אשר יועד תחילה לצלע השלישית של ההסכם הראשוני, שי סבן, המסתמן כמפסיד הגדול מההתפתחויות האחרונות. "אני עדיין מאמין שאני יהיה המזכיר בסופו של דבר. בהנחה ואכן ישנו הסכם בין כל הגורמים לא אכפה עצמי על אף אחד. ההפסד כולו שלהם", אמר שי סבן בתגובה לדברים. בשיחה עם מערכת "המקור" אישר השבוע מוטי אמיתי כי אכן ויתר על תפקיד יו"ר מועצת הסניף לטובת ביטון, ובתמורה יזכה להתמנות לתפקיד מזכיר הסניף. "קיימנו מספר שיחות והוחלט שטובת הסניף קודמת לכל. הגענו להחלטה שויצמן יהיה יו"ר הנהלת הסניף, אלי ביטון יו"ר מועצת הסניף ואנוכי מזכיר הסניף. בסופו של דבר אנחנו כאן למען הליכוד ולא למען עצמנו", אמר אמיתי.
לגבי הטענות לפיהן זוהר דחק אותו על מנת לצאת טוב עם כל הצדדים, אמר אמיתי כי הוא כלל לא מאוכזב מראש העירייה, "אני וראש העיר עברנו כברת דרך ארוכת שנים. אנחנו בקשר תמידי ואני מרבה להתייעץ איתו. זוהר יודע שיש לו אותי בכל זמן שיצטרך".

ההערכה בקרב פעילים פוליטיים בעיר ובמפלגת הליכוד היא כי זוהר מנסה כבר עכשיו לרכוש את אמונו של ויצמן לקראת הפריימריז במפלגה, ועל פי גורמים שונים השניים אף העלו השבוע אפשרות לפיה זוהר יחבור ברשימה משותפת לליכוד במטרה לכבוש בשנית את ראשות העיר. לכן, גרסו הגורמים, החליט זוהר לתמוך בויצמן- הנחשב לאיש החזק בסניף הליכוד המקומי.
עם זאת, טען השבוע פעיל הליכוד הוותיק גבי אלוש כי התכוון להתמודד בעצמו לתפקיד יו"ר מועצת הסניף, אולם הסכים להסיר את מועמדותו בתמורה לתמיכת כל הצדדים בבתו, אתי כליפא אלוש, לתפקיד יו"ר המפלגה והמועמדת מטעמה למועצת העיר בבחירות הקרובות לאחר פגישה שקיים לטענתו עם מוטי אמיתי ויעקב אנקונינה. "אני וגבי אלוש לא נפגשנו חצי שנה. אין שום הסכם מעין זה בינינו", אמר השבוע מוטי אמיתי בנוגע לדבריו של אלוש.
בפגישה שנערכה בשבוע שעבר (רביעי) עם שרת התרבות והספורט מירי רגב הויועץ המשפטי של מפלגת השלטון הוחלט כי היום תיערך הצבעה "בעד ונגד" מינויים של השלושה לתפקידם המוסכמים- ויצמן לתפקיד יו"ר ההנהלה, ביטון לתפקיד יו"ר המועצה ואמיתי לתפקיד המזכיר.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

משנה את הכללים

האיחוד ("מצטער שלא עשינו את זה קודם"), חבריו לרשימה ("מעריך אותם. מי שיחליט לעזוב יצטרך להתמודד עם הסנקציות"), הבחירות ("מאמין שנשיג ארבעה מנדטים"), התמיכה במועמד לראשות ("נחליט יחד") ומצבה של העיר ("מתחרדת. זה הזמן לעצור את זה"). חבר מועצת העיר ומי שיובל את הרשימה המאוחדת של הקהילה האתיופית בבחירות הקרובות, שי סיום, מדבר על הכל. ראיון

פורסם

בתאריך

על ידי

שי סיום מחייך. כמעט שלושה שבועות אחרי הניצחון הגדול בפריימריז ההיסטוריים של הקהילה האתיופית בעיר, האיש שנבחר להוביל אותה בבחירות המקומיות מתחיל להתכונן לקראת הקרב הגדול באמת לשמו הוא וחבריו יצרו את האיחוד: מיצוב מעמדה של הקהילה מחדש, מימוש כוחה האלקטורלי והבאתו לידי ביטוי במספרים. מנדטים בעברית.
סיום, המכהן כחבר מועצה מן המניין, נחשב אמנם לחבר מועצה צעיר אולם כבר הספיק לעבור במהלך שנותיו בפוליטיקה המקומית כמעט הכל: הוא ניצח את הפריימריז ברשימת אנשי הקהילה הצעירים, פינה את מקומו לטובת אווקה מנגיסטו ונבחר לכהן כחבר מועצה בשנת 2013. מיד לאחר כניסתו הצטרף לקואליציה של אליהו זוהר, שימש כממונה על מחלקת הרווחה ואף נקלע לעימותים מתוקשרים עם יפה כהן, המנהלת לשעבר.

לאחרונה, הודיע סיום על התפטרותו מהקואליציה של ראש העירייה המכהן, וציין במכתבו כי ההסכם שנחתם עמו כלל לא מומש. זוהר מצידו, טען כי לא היה כל הסכם חתום, והכניס את שני הצדדים לסוגיה שנותרה אמנם לא פתורה אך צפויה לשוב אל סדר היום ככל שיתקרב מועד הבחירות המקומיות- בחודש אוקטובר השנה.
כך או כך, בראיון ראשון מאז הניצחון הגדול בפריימריז של הקהילה מצהיר סיום כי הוא לא פוסל אף מועמד, כולל אליהו זוהר, אך מבהיר כי מה שהיה לא יהיה עוד, "השקענו מאמץ רב לקראת הפריימריז ואני חושב שהצלחנו. אני שמח שנבחרתי להוביל את הקהילה, אבל כרגע היא זו שחשובה. 1200 תושבים זה המון ואני מרוצה מהתוצאה", פתח ומנה סיום את מספר המצביעים, ככל הנראה כהקדמה לקראת הפצצה שיטיל שניות מאוחר יותר, "הפעם אנחנו נהיה אלה שיקבעו מי יהיה ראש העיר. אנחנו נקבע איך הדברים יתנהלו כאן. הגיע הזמן לשבור את הסטטוס קוו החדש שנוצר בעיר. הפעם אנחנו נהיה בעמדות המפתח שהיו בידי החרדים בשנים האחרונות".

לא הלכת רחוק מדיי? קודם תדאגו שהאיחוד יחזיק מעמד.
"אני שומע את הסקפטיות של אנשים. לשמחתי, הם אמרו את זה גם לפני הפריימריז. בכלל, הספידו את האיחוד עוד לפני שחתמנו על הסכם והבטיחו שתוך חודשיים הוא יתפרק. עכשיו, אחרי הפריימריז, ממשיכים להגיד את אותם הדברים. אני אומר בסדר, שיגידו. אנחנו נמשיך את העבודה שלנו".

ובכל זאת, אותם ספקנים טוענים שגם אם האיחוד יחזיק הוא לא יהיה במתכונת הקיימת. בטח לא אחרי המיקום המפתיע של גדעון מהרי, שסיים שלישי בפריימריז.
"אז הם טוענים. אני יכול לומר בפה מלא, גם לזכותו של גדעון מהרי וגם לזכותם של אנשים אחרים בקהילה שמילה אצלם זו מילה. אם הם אומרים משהו אפשר לסמוך עליהם, וגדעון מהרי אמר את דברו".

איך בכל זאת משמרים את ההסכם?
"בטרם האיחוד חתמנו כולנו על סנקציות. מפאת כבודם של כל החברים ברשימה לא אפרט אותן כרגע, אך אוכל לומר שמי שיחליט לעזוב, ואני בטוח שלא יהיה אף אחד כזה, יצטרך להתמודד עם הסנקציות הללו".

האם הרגשת בחודשים האחרונים, טרם הפריימריז, שעשית טעות שהובלת את האיחוד בקהילה?
"מעולם לא. אכן היה חשש שאסיים במקומות האחרונים, אבל האיחוד הרבה יותר חזק משי סיום או מכל מועמד אחר. הציבור יצא להחליט, ואם זה מה שהוא החליט אנחנו פה כדי לתת לו להשמיע את קולו".

מלבד דיבורים על פירוק האיחוד היו גם כאלה שהלינו על כך שאתם חוסמים את הכניסה למי שאינו בן הקהילה. יש סיכוי שנראה מישהו כזה ברשימה שלכם?
"בהחלט כן. אנחנו נבחן את כל האפשריות שיעמדו בפנינו ובמידה ונמצא מישהו שמתאים להשקפת העולם שלנו נצרף אותו. התכנית שלנו היא להרחיב את מעגל הבוחרים. לא להתעסק רק בקהילה האתיופית אלא להיפתח גם לסקטורים אחרים. אני באישיות שלי לא מכוון רק לקהילה. בכל מקרה כרגע חשוב לנו יותר לצרף אישה לרשימה".

ומה לגבי מיקום? יש סיכוי שתצרפו מועמד חדש לאחד המקומות הראשונים?
"אין סיכוי. מי שיגיע יתברג במקום החמישי".

אתה באמת מאמין שתוכלו לגרום לסקטורים אחרים להצביע עבורכם? אתה הרי טוען שאתה לא מכוון רק לקהילה, אך לעומת זאת מעצם הפריימריז הגדרתם עצמכם כקבוצה אחת נפרדת.
"אחת הבעיות בקהילה האתיופית היא הפילוג שנוצר בתוכה. כאשר אני רואה את המפה הפוליטית בעיר, אני מבין שהעיר הולכת להתחרדות. פשוט התחרדות. אחת מהדרכים הבטוחות לעצור את המצב הזה היא לעשות איחוד בקהילה שלי ולהרחיב את המעגל הזה על מנת להוות גוש חוסם לחרדים. לא הגיוני ש-30 שנה אנחנו נישאר באותו מצב".

אולי הסיבה לאיחוד היא בכלל אחרת? יש הטוענים שאתה וגדעון מהרי חשתם שהתמיכה הציבורית בכם נחלשת ולכן הלכתם על מהלך האיחוד. אומרים אפילו שרקמתם דיל סודי בניכם.
"מה שאתה אומר לא חדש לי. שמעתי המון דברים מיום החתימה על ההסכם, גם על דילים שסגרנו אני וגדעון מהרי. אני חושב שאין צורך לענות על השאלה הזו כי העובדות מוכיחות שלא היה שום דיל. הנה, אני לא רחוק מיעקב טלה, שסיים במקום השני. ניצחתי אותו רק ב-30 קולות. אם אכן היה דיל, מן הסתם שהייתי מנצח באלף קולות, לא בשלושים".

אפרופו טלה. היה נראה כאילו סיום ומהרי יסיימו במקומות אחד ושניים ואילו השניים האחרים יסיימו אחריכם. האיש הפתיע את כולם.
"האיחוד היה למטרת הכלל ולא למטרה של שום פוליטיקאי זה או אחר. היה סיכוי שאבחר שלישי, ואפילו רביעי, אך למרות זאת הלכנו על האיחוד. כל פעם שנוצרים איחודים וחבירה של שני גושים נוצרת הזדמנות למתמודדים אלמונים לכאורה לבוא ולהפתיע את כולם, ואני שמח בשביל יעקב טלה על זה".

בוא נחזור למספרים. אתה מתגאה ב-1200 המצביעים, אך בתחילת הדרך דיברתם על איחוד שיביא ארבעה מנדטים שיחוללו רעידת אדמה במערכת הפוליטית בעיר. על פי כמות האנשים שהצביעו בפריימריז, אתם מגרדים את המנדט השני. מחשבים מסלול מחדש?
"כלל וכלל לא. אני עדיין מאמין שנשיג ארבעה מנדטים. מספרית זה אפשרי ואנחנו נביא אותם. נצטרך כמובן לעבוד קשה בשביל זה, אבל חשוב לציין שבכל פריימריז של מפלגה כזאת או אחרת מגיעים לא יותר מחמישים שישים אחוזים להצביע. כל הרעיון של האיחוד הוא לאחד בין שתי מפלגות למפלגה אחת, כך שאני לא רואה אפשרות שאנשים מהקהילה יבחרו במפלגות אחרות".

והמנדט החמישי? טענת שהרצון הוא לצרף אישה. מצרפים אותה למקום לא ריאלי?
"אני מאמין שארבעה מנדטים אנחנו נביא, כך שגם החמישי יהפוך לריאלי. האיחוד של הקהילה ישנה פה סדרי עולם".

מה יקרה במצב שבו שניים מתוך הארבע מחליטים ללכת נגד ההחלטה של יו"ר המפלגה?
"כמו בהרבה מפלגות רגילות, גם אצלנו דעתו של היו"ר שווה שני קולות. אם יהיו שניים שיחשבו אחרת ממני נביא את הדברים לוועדה המפקחת, אך אני מאמין שלא נצטרך להגיע לזה".

אז שי סיום הוא לא המילה האחרונה?
"אנחנו נעשה את הכל יחד. נשב, נתייעץ. בסוף יש מוביל למפלגה הזאת, שנבחר באופן דמוקרטי. אני מקווה שלא נצטרך לקבל החלטות בצורה חד צדדית".

 

"נגיע להחלטה משותפת"| צילום: המקור

"נקבע מי יהיה ראש העיר"

האופטימיות של סיום לגבי האיחוד לא מושמעת רק מהפה אל החוץ. במהלך כל הראיון ניכר כי האיש מאמין באופן אמיתי ביכולת של הרשימה המאוחדת לחולל שינוי במפת המנדטים המקומית, ומספר כי למרות שהבחירות נערכו רק לפני שלושה שבועות נציגי הקהילה כבר החלו לבחון את רשימת המועמדים הפוטנציאלים שעשויים לזכות בתמיכתה של הקהילה האתיופית לראשות העיר, "אני שומע את הרחשים על כך שיש הסכם שנסגר בינינו לבין מתמודד אחר. מדובר בשקרים, שמי שעומד מאחוריהם מנסה לערער את מצבה של הקהילה", אמר סיום, שמיקד את דבריו: "ככל שזה תלוי בי מוטי מלכה הוא לא אופציה מבחינתנו".

מי כן אופציה?
"המפלגה היא שתקבע את האיש שיישב על כיסא ראש העיר בקדנציה הבאה. אנחנו מניחים את הדברים על השולחן ואומרים את זה בריש גלי. אנחנו נקבע מי יהיה פה ראש העיר. נגמרו הימים בהם הכתיבו לנו, הם חלפו מהעולם. אנחנו נחליט מה יהיה סדר היום הציבורי וכל מי שיבוא יצטרך להתיישר לפי כוונתנו".

כלומר לא תצהירו על מועמד מטעמכם לראשות?
"זו טעות, בדיוק כמו הצהרה על תמיכה באדם זה או אחר בשלב כה מוקדם. כמו שעשו אנשי חב"ד, גם אנחנו נבדוק את הדברים בסקרים ונוודא שאותו מועמד רואה את הדברים כמו שאנחנו רואים. רק לאחר מכן נבחר במועמד".

אתה מזהה מועמדים פוטנציאלים מלבד ראש העירייה אליהו זוהר?
"יש מועמדים שעדיין לא הכריזו, ולכן אני לא יכול להגיד את מי אני מעדיף. לאורך השנים אנשי הקהילה בחרו בסוס הלא מנצח, הלכו אחריו והפסידו. אנחנו נצטרך לבדוק את הדברים לפני שנצא בהצהרה על תמיכה במועמד".

ראש העירייה זוהר?
"במצב הקיים לא".

תסביר.
"אני באופן אישי העברתי איתו שלוש שנים וחצי. מהיכרותי עם האיש הוא אדם טוב, אך לדעתי הציבור לא רוצה אותו".

בוא נצא מנקודת הנחה שהתסריט האופטימי שלך מתממש והצלחתם להשיג ארבעה מנדטים. מה הלאה?
"זה לא סוד שאנחנו מבינים לאן הרוח נושבת. הסגירה של הבריכה, האירועים התורניים וכו'. בסופו של יום אנחנו נמצא את עצמנו בבית שמש ואולי גרוע יותר. לנו יש תכנית אב איך למנוע את התחרדות העיר. זה לא סוד שבקהילה החרדית לא מסמפטים את הקהילה האתיופית, אנחנו רואים את זה בבתי הכנסיות, במוסדות החינוך שלהם ובעוד מספר מקומות. הסיבה לכל אלו היא פשוטה: הם היום במוקדי הכוח, ואת העניין הזה צריך לדעת לפרק".

אתה אומר כאן דברים חריפים נגד חלקים בקהילה החרדית. תוכלו לשבת איתם באותה קואליציה?
"אני לא יכול לפסול אותם מעכשיו. ישבתי איתם במשך שלוש שנים וחצי וצריך לבחון את הדברים. יש עוד זמן עד אז עד שתורכב קואליציה".

אפרופו הישיבה בקואליציה. רבים הגידו אותך כעלה התאנה של ראש העירייה וראו בהתפטרותך וחבירתך לאופוזיציה קמפיין בחירות.
"קודם כל אני שמח שמייחסים לי יכולות פוליטיות מהסוג הזה. אני עדיין רואה בעצמי טירון פוליטי, אך אזכיר לכמה אנשים שחלק מהדברים שעשיתי עוד שהייתי בקואליציה היה להילחם בעד תליית דגלי ישראל בשכונת חב"ד. לשמחתי בסוף גם הצלחתי. עלה תאנה? שי סיום יצא כנגד התקציב פעמיים והעמיד אולטימטום לראש העירייה להחליף את ההנהלה במחלקת הרווחה, עליה הייתי ממונה. נכון, בחלק מהדברים תמכתי כחלק מההסכם הקואליציוני, אך אני יכול לומר שאם הייתי ראש העיר לא הייתי מחכה 4 שנים אלא מפטר את שי סיום הרבה לפני כן".

ההסכם מול ראש העירייה זוהר. היה או לא היה?
"אני חושב שכולם יודעים מי צודק. זה נושא שכבר מאחורינו. יש הבנות ביני לבין אנשים אחרים שלא רוצים לראות אותו מפורסם ולכן ההסכם לא הוצג עד כה".

מה טיב היחסים שלך עם חבר המועצה בצלאל מזרחי?
"בצלאל מזרחי התנצל בפומבי על אמירותיו. הוא הבין שדבריו לא היו במקום, ואני מבין מאיפה הוא פועל ומה מפריע לו. הוא לא רגיל לראות 'פישר' קטן כמוני מפריע לקואליציה המונה ארבעה חברי מועצה מהקהילה החרדית".

פרשת תמיר היזמי והציטוטים בישיבת משרד הפנים. מאחוריכם?
"אני חושב שגם כשאתה הולך לקושש כספים מבאר טוביה או ממשרדי הממשלה אתה חייב לדעת איך לעשות זאת. להשפיל אוכלוסיות שלמות זו לא הדרך. לגבי עניין 'החבילה', הרי שמדובר באמירה מזעזעת וחריפה, אבל גם במקרה הזה קיבלנו התנצלות. עם זאת, ולמרות ההתנצלות של המנכ"ל, אני קורא מכאן לכל מי שחושב שיוכל להשתמש בכאלה ביטוים כנגד הקהילה שייקח בחשבון שאנחנו נהייה שם ונתבע את עלבונם של האנשים".

מהרי לעומתך היה קצת יותר קשוח. הוא טען שההתנצלות היא "בדיחה".
"כולנו אנשים שונים וכל אחד מחליט איך לקבל את הדברים. אני סוג של חסין כי אני לא מייחס חשיבות לאמירות סתמיות של אנשים. בתור נציג הציבור אני צריך לדאוג לרחשי הציבור. יכול להיות שלגדעון הפריע יותר, ולכן אמרתי שאנחנו לא נבחן את המנכ"ל בדיבורים אלא במעשים למען הקהילה".

אתה חושב שמישהו התערב לכם בפריימריז?
"כן. התוצאות לא משקרות, ואין ספק שיש פוליטיקאים, מכל המפה אגב, שהתערבו בבחירות שלנו".

אתם תתערבו בפריימריז של מפלגות אחרות?
"כן. אנחנו נתערב במפלגות אחרות כיחידים, אבל כקהילה נתמוך יחד במועמד אחד לראשות העיר".

יעקב קבדה טען שהתנהלות שלכם בפריימריז לא הייתה דמוקרטית, שמתן זכות הצבעה לבני הקהילה בלבד היא גזענות ואף הודיע שהוא עשוי להקים מפלגה שתכלול את כל תושבי העיר לקראת הבחירות הקרובות. אתה חושש?
"אחד הדברים הקשים שיכולים לקרות למישהו מדוכא זה להצדיק את המעשים של המדכא. אנחנו בפוליטיקה המקומית מעל 20 שנה, וניסנו כבר את כל הדברים. בסופו של יום הבנו שמי שיעזור לקהילה זה אך ורק אנשים מהקהילה. לצערי הרב יעקב קבדה הוא מסוג הפוליטיקאים שהזכרתי קודם, אלה שבוחרים בסוס הלא מנצח ועושים הכל הפוך ממה שהקהילה צריכה ורוצה. אני מעריך שהוא לא יקבל גיבוי הקהילה, ואני מקווה מאוד שבסופו של דבר הוא יחזור בו ויתמוך בנו".

 

גדעון מהרי. לא היו דילים מראש | צילום: המקור

 

"העיר חייבת לפרוח"

בין אם נבואותיו של סיום באשר למספר המנדטים המיוחל מצידו יתגשמו ובין אם לא, הסיעה המאוחדת של הקהילה האתיופית צפויה להוות פקטור משמעותי ביותר במליאת המועצה הבאה של העיר קריית מלאכי.
כאינדיבידואל, היה סיום גורם משמעותי בקואליציה של אליהו זוהר גם בקדנציה הנוכחית, והיה שחקן ראשי בקודמיה המתוקשרות סביב סיום תפקידה של יפה כהן כמנהלת מחלקת הרווחה. "חשוב לציין שלא היה לי משהו אישי נגד יפה כהן", נזכר סיום בסאגה מול כהן. "אני חושב שהייתה בעיה בניהול של המחלקה. אגב, לא רק אני חשבתי ככה אלא גם ראשי עיר וסגניהם בעבר. הם ניסו לפטר אותה ללא הצלחה מסיבות פוליטיות כאלה ואחרות. אני חשבתי שהכי נכון למען התושבים הוא להפריד כוחות".

בתחילת הקדנציה קיבלת את תפקיד הממונה על הרווחה ואת תיק הקליטה. היית אמור להיות ממונה גם על תיק התרבות והספורט, שבסופו של דבר לא קיים. אתה מרגיש שבאמת עשית מספיק למען הציבור?
"במהלך הקדנציה הובטח לי שתוקם מחלקת תרבות וספורט ושאני אהיה אמון עליה. לצערי הדבר לא קרה, וגם תיק נוער עדיין לא קיים בעירייה. כל הדברים האלה גרמו לי להבין שאין עם מי לעבוד".

אז למה לקח לך 4 שנים לפרוש? הרי לפי טענתך ההסכם הקואליציוני הופר הרבה לפני?
"חלק מהדברים שהיו רשומים בהסכם אכן קוימו. בהתחלה עוד האמנתי שגם השאר יקוים. לעומת זאת, היו המון דברים שלא בוצעו, כמו נושא הייצוג ההולם שבו אחוז העובדים מטעם הקהילה אמור להיות זהה לאחוז התושבים בעיר. בפועל, יש רק 9 אחוזים של עובדי עירייה מטעם הקהילה, למרות שעל פי הנוסחה אמורים להיות 17 אחוזים".

 

אליהו זוהר. "כולם יודעים מי צודק בנוגע להסכם בינינו" | צילום: המקור

 

ובמחלקת הרווחה? אתה חושב שהצלחת?
"כאשר נכנסתי לתפקיד היו 4820 תיקי רווחה, וכאשר עזבתי היו 4400. חלק מהבעיות שהיו במחלקת הרווחה זה תיקים שפתוחים מעל 20 שנה ואין בהם שום צורך, אך אף אחד לא טרח לבדוק או לסגור אותם. היה פה דפוס התנהגות של לפתוח תיקים בכל מחיר, העיקר להצדיק את קיום המחלקה. מעבר לכך, אחת הבעיות הקשות שהייתה היא טכנולוגיה. רק בשנת 2017 הועברו כל התיקים למחשב".

אחרי הבחירות הבאות אתה מעוניין לקבל שוב את תיק הרווחה?
"כן, אני אשמח. התחלתי שם תהליך, ויש שם אנשים שבאמת רוצים לעבוד. צריך רק לדעת להביא להם את הכלים הנכונים להצלחה".

אתה דורש מראש העירייה יחס הולם בין מספר העובדים בני הקהילה לבין האחוז שלהם באוכלוסיה, וניכר שזה נושא קרוב ללבך. למה לא דאגת שלתפקיד מנהל מחלקת הרווחה יבחר תושב/ת העיר?
"כאשר בוחרים בכירים למחלקה מסוימת יש ועדה שמאתרת את המועמדים ובוחנת אותם לפי הצורך. מי שמצליח לעבור את המבחנים מגיע לראיון, ולאחר מכן נבחר האחד. לצערי הרב אף אחד מקריית מלאכי לא הגיש מועמדות לתפקיד".

למה אתה חושב שלא הגיעו מועמדים מקריית מלאכי?
"כדי שאנשים מקריית מלאכי יבואו ויגישו, עיריית קריית מלאכי צריכה לעשות שינוי גישה. לגרום לתושבים להאמין בה. אני שומע המון תושבים שאומרים שאין להם אמון בעירייה, שהכול מכור מראש. התושבים לא עיוורים, הם רואים שמביאים לפה אנשים מבחוץ".

מה אתה חושב על מצבה של העיר?
"חל שיפור, אבל זה עדיין לא מספיק. המצב בעיר עדיין לא טוב. העיר הזו צריכה לפרוח, חייבת לפרוח, והיא לא שם".

לפי דבריהם של קברניטי העירייה העיר בפריחה. גידול במספר התושבים, התקדמות בחינוך, התקציב הכי גדול שהיה אי פעם, פיתוח אזור התעשייה ועוד.
"קודם כל הגדלה של מספר התושבים לא בהכרח מעידה על הצלחה של העיר כיוון שכל תושב חדש הוא בעצם גרעוני לעירייה. אם המצב היה כל כך טוב לא היינו שומעים את הביטויים שנחשפו מאותה ועדה במשרד הפנים. אני לא מכיר ראש עיר שיגיד שהמצב לא טוב בזמן שהוא מכהן כראש עיר. צריך להסתכל על האמת בפרצוף ולתקן את הדברים שמחייבים תיקון. עכשיו עושים שיפוצים במדשאות ובכיכרות. יש למישהו ספק שמדובר בקמפיין בחירות? התושבים לא טיפשים, וגם הם מבינים את זה. אני מאמין שבאוקטובר ידעו למי לתת את קולם".

יש משהו שאתה מצטער עליו בקדנציה האחרונה?
"בטח. יש דברים שאני מצטער עליהם, כמו למשל שלא עשינו את האיחוד קודם. אני גם מצטער שחיכיתי שלוש וחצי שנים עד שפרשתי ולא עשיתי זאת קודם".

טוענים שמאז שאתם במועצה לא נעשה מספיק למען הקהילה. במיוחד בקרב בני הנוער.
"אני מסכים עם האמירה הזו. אכן לא עשינו מספיק, וזו הסיבה שהקמנו את האיחוד. שמנו לב שהקהילה לא מקבלת מספיק והגיע הזמן שהיא תקבל הרבה יותר. אני בטוח שזה יתבטא בנושא החינוך, שעות הפנאי של הנוער וחוגי העשרה. לא רק כדורגל. הגיע הזמן שבקריית מלאכי יעשו בדק בית ויתנו לבני הנוער שאוהבים מוזיקה, ציור וכד' להגיע גם לשם".

בעוד חמש שנים, רגע לפני בחירות 2023 שנינו יושבים כאן לראיון נוסף. שי סיום מתמודד לראשות העיר?
"כנראה. אני כמובן מכוון הכי גבוה, אבל כרגע אנחנו מתעסקים בלעשות למען הקהילה והעיר ולמצות את כל הפוטנציאל הטמון באחדות בינינו. בבחירות הקרובות הפוטנציאל הזה יתפרץ".

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

מוביל את הקהילה

ארבעה מועמדים, למעלה מ-1200 מצביעים ומנצח אחד שיוביל את הרשימה המשותפת של הקהילה האתיופית בבחירות הקרובות למועצת העיר. צוות "המקור" סיקר את הפריימריז ההיסטוריים של הקהילה האתיופית בעיר, שמע את הקולות וחזר עם מסקנה אחת ברורה, בסיומו של הליך דמוקרטי מעורר הערצה: "רוצים שינוי. האחדות מעל הכל"

פורסם

בתאריך

על ידי

חצי שנה לאחר החתימה על הסכם האיחוד ההיסטורי בין ראשי הקהילה האתיופית בעיר, הגיעו ביום ראשון השבוע אנשי הקהילה אל הקלפי שהוצב בסניף 'ביתא ישראל' בעיר ובחרו את המועמדים המועדפים עליהם לקראת הבחירות המקומיות, שייערכו בחודש אוקטובר השנה. 1220 בוחרים, המהווים קצת יותר מ-%50 מבעלי זכות ההצבעה הגיעו בזה אחר זה על מנת לממש את זכותם הדמוקרטית, ובחרו בחבר מועצת העיר, שי סיום, להוביל את רשימת הרשימה המאוחדת בפעם הראשונה בהיסטוריה. החגיגה הדמוקרטית החלה כבר בשעות הבוקר המוקדמות, עם הגעתם של אנשי הועדה המפקחת ועמם ארבעת המתמודדים אל הקלפי היחידי שהוצב בעיר. בשעה 8:30 בדיוק נכנס אל הקלפי המצביע הראשון, משה יאסו, שנתן את האות לפתיחתו של יום ארוך ומורט עצבים עבור המתמודדים ותומכיהם. "זהו יום חג עבור הקהילה. לא משנה מי יסיים ראשון, מדובר ביום היסטורי עבור הקהילה שמלווה כולו בהרגשת ניצחון", אמר בשעות הבוקר המועמד ברוך סנבטה. גם המועמד הוותיק מכולם, חבר המועצה גדעון מהרי, נראה רגוע ומעודד במיוחד מהפגנת האחדות של אנשי הקהילה כולה, וסיפר ל-"המקור" כי זהות המנצח לא תשפיע עליו: "המיקום לא משנה והאגו כבר לא משחק תפקיד. נשמור על האיחוד ללא קשר לתוצאה", אמר מהרי, שעמל על מנת להוציא את אנשיו מהבתים ונתן את התחושה כי בסיומו של יום הבוחר הוא יפגין את עליונותו על פני יתר המועמדים וישדר מסר לפוליטיקאים האחרים בעיר. ראשון המתמודדים להצביע היה ברוך סנבטה, ולאחריו נכנסו גם יעקב טלה ושני חברי המועצה המכהנים, גדעון מהרי ושי סיום. טלה, איש שטח מוכר בקרב אנשי הקהילה אך גם זה שסומן בתחילה כטירון פוליטי, נראה נרגש מהמעמד והקפיד לברך לשלום את כלל המצביעים שהגיעו לקלפי. "זה הפריימריז הראשון שלי ואין ספק שאני מתרגש. היום הזה רק התחיל, ואנו מקווים שימשיך כך עם האחדות הזו". גם אנשיו של שי סיום, שהתמקמו ראשונים בסמוך לשער הכניסה לקלפי, חזרו שוב ושוב על מוטיב האיחוד, והצהירו כי הוא-הוא צריך להיות השורה התחתונה של פסטיבל הפריימריז כולו. "היום יגיעו אנשי הקהילה האתיופית כדי לממש את זכותם הדמוקרטית. הם יראו שהאיחוד ניצח וינצח", אמר אחד מפעיליו של שי סיום. אלא שחרף ההתרגשות ותחושת המעורבות, ככל שנקפו השעות התגלתה תמונה מדאיגה בנוגע לאחוזי ההצבעה בקרבם של בני הקהילה- כאשר עד השעה 14:00 הגיעו רק כ-400 בוחרים להצביע (מתוך כ-2400), המהווים כ-17 אחוזי הצבעה בלבד. "צריך לזכור שאנשים בעבודה. בשעות אחר הצהריים נראה כמות גדולה יותר", אמר חבר המועצה והמועמד שי סיום. לעומתו, המועמד ברוך סנבטה נשמע פסימי למדיי, כשטען כי אחוז ההצבעה לא יעבור את רף 40 האחוזים. "כ-800 בעלי זכות הצבעה יגיעו לבחור", אמר סנבטה.

מגבירים קצב

החשש מכך שאחוז הצבעה נמוך עשוי לפגוע באיחוד ההיסטורי ולהצטייר כחוסר אמון של אנשי הקהילה, אילץ את המועמדים להגביר קצב בכל הקשור לעידוד המצביעים הפוטנציאלים לצאת מבתיהם. שניים מהם, שי סיום ויעקב טלה, ראו באחוז הנמוך איום אישי ומיידי על סיכויי היבחרותם, שכן על פי ההערכות אחוז הצבעה נמוך היה דווקא מיטיב עם גדעון מהרי וברוך סנבטה. "יש כמות גדולה של מצביעים שנמצאים כרגע בעבודה, תלמידי שבשעות האלה רק יוצאים מבתי הספר. אני מאמין שעוד תהייה פה הפתעה", אמר אחד הפעילים של יעקב טלה. ואכן, לקראת השעה 18:00 החלו אחוזי ההצבעה להשתפר, כשאל הקלפי זרמו בעיקר המצביעים הצעירים- אלו המזוהים עם סיום וטלה. בתווך, החלו הפוליטיקאים המקומיים, אליאור עמר, יוסי סולימני ודוד גלעם, שסימנו כל אחד את המועמד המועדף עליהם להוביל את הרשימה המאוחדת, לזרום בזה אחר זה אל סניף 'ביתא ישראל' המקומי במטרה לחזק את המועמדים ולברך את אנשי הקהילה על הליך הבחירות ההיסטורי. גם חלק מאנשיו הקרובים ביותר של ראש העירייה אליהו זוהר הגיעו אל מתחם הקלפי, וגיששו לפשר מצב המצביעים והרגשתם של המועמדים. "לכל פוליטיקאי כאן יש אינטרס אחר, וזה מקובל. מה שהם לא מבינים זה שהאיחוד הזה חזק מכולם. אנחנו נחליט מה שטוב עבור הקהילה", אמר פעיל ששהה במהלך היום במתחם והבחין במצעד הפוליטיקאים.

לא הכל חלק | צילום: המקור

לא הכל חלק

חרף ההתעוררות של המצביעים, בוועדת הבחירות החלו לחשוש שמא לא ניתן יהיה להדביק את הפער שנוצר במהלך שעות הבוקר. בד בבד, עלה גם הלחץ בקרב המתמודדים השונים, שטענו כי אנשיו של יעקב טלה עוברים על התקנון ומקיימים קמפיין בחירות ממש בדלת הכניסה לקלפי ומשכנעים בוחרים לשלב במעטפה את הפתק הכחול של טלה יחד עם פתק המועמד המועדף עליהם (ההצבעה התבצעה בשני פתקים). "יש פה לחץ של אנשי טלה רגע לפני הכניסה לקלפי. מדובר במהלך שלא מכבד אף אחד, ולכן ביקשנו כרגע שזה יפסק", סיפר אחד המתמודדים. למרות זאת, המועמדים התעקשו לא לפגום בהליך והמשיכו להפגין אחדות. "יש הרגשה טובה מאוד. כמות האנשים שזורמת לקלפי מעודדת, והיא ההוכחה לניצחון האמיתי של הקהילה", אמר בשעות הערב ברוך סנבטה. מהרי לעומתו, כלל לא התרשם מכמות הבוחרים כשעתיים לפני סגירת הקלפי, וציין כי הוא ציפה להיענות גדולה יותר מאנשי הקהילה: "אני מאמין שנגיע לאלף קולות. זה מעט, אבל זו ההתחלה של האיחוד. בחודש אוקטובר אחוז ההצבעה יהיה הכי גבוה שידעה הקהילה בהיסטוריה", הבטיח מהרי. המועמד המוטרד ביותר מאחוזי ההצבעה הנמוכים היה שי סיום, שמיהר לשחרר סרטון קריאה לדף הפייסבוק האישי שלו בו קרא למצביעים להגיע ולהצביע: "כמי שהגה וביצע את האיחוד יחד עם גדעון מהרי אני מאמין שנראה גידול במספר המצביעים בשעתיים הבאות. אין ספק כי ניאלץ להפיק לקחים ממערכת הבחירות הזו, אך כעת המטרה שלנו היא להרים את אחוז ההצבעה כמה שיותר גבוה", אמר ל-"המקור". ארז ברי, אחד מאנשי הקהילה הצעירים שהגיעו להצביע, נשמע מרוצה מכמות המצביעים שהלכה והתגברה, אך יחד עם זאת לא חסך ביקורת מחברי המועצה בעבר ובהווה: "עשרים שנה ישבו במועצה אנשים שלא עשו כלום. הגיע הזמן לקול חדש, מישהו צעיר ואנרגטי שעשה למען הקהילה. עם זאת, למרות חוסר המעש עדיין כולם מועמדים ראויים, ואולי האיחוד הוא זה שיגדיל את הכוח שלנו וישנה את סדר היום פה בעיר", גרס ברי, שזכה לגיבוי מאגומס מגננה ודניאל גברה, שהצטרפו לשיחה: "טוב לראות את ההיענות מצד אנשי הקהילה. ראיתי פה אנשים שמאוד הופתעתי לראות, כאלה שאני לא מאמין שהיינו רואים אותם אלמלא האיחוד", אמר מגננה, וגברה הוסיף: "יש אנשים שהתייאשו, ולכן לא מגיעים להצביע. אני מקווה שאחרי התוצאות בפריימריז הם יבינו שהאיחוד הוא הדרך, ונראה אותם ביום הכי חשוב". בשונה מהם, היו גם כאלה שלא ראו באווירת האחדות בפרט ובאחדות של הקהילה בכלל מהלך שאפשר להתגאות בו. יעקב קבדה, הפעיל החברתי-פוליטי, הגיע במהלך היום אל הקלפי אולם הצהיר כי הוא לא מתכוון להצביע וכי האיחוד הוא פגיעה קשה בקהילה האתיופית, וניסיון לבודד אותה מהאוכלוסייה הכללית: "זה לא דמוקרטיה מה שקורה פה. אני לא מתכוון להצביע ולהיות חלק מהדבר הזה. אי אפשר לצעוק גזענות ולבודד את עצמך משאר תושבי העיר. בקרוב אצא עם הודעה רשמית לגבי המשך דרכי בפוליטיקה המקומית", אמר קבדה.

 

מוסיפים שעה

השיפור הקל במספר המצביעים לא עשה רושם על המועמדים ואנשי ועדת הבחירות, שהודיעו לקראת השעה 20:30 כי הם מממשים את תכנית המגירה להארכת ההצבעה בשעה נוספת, זאת במטרה לאפשר למצביעים נוספים לממש את זכותם. "הלחץ של חלק מהמועמדים מובן. אחוז הצבעה נמוך משרת בעיקר את גדעון מהרי", טען בפנינו אחד מתומכיו של יעקב טלה, שהתייחס בעיקר לסרטון הקריאה של שי סיום, שפורסם ברשת החברתית ונצפה על ידי 1800 אנשים. "יהיו מי שיגידו שהפעולה הזו של שי סיום הייתה זו שגם העניקה לו את הניצחון, משהו בסגנון 'הצעירים נוהרים לקלפיות'. אין ספק שזו הייתה פעולה שוברת שוויון מבחינתו", אמר פעיל של מתמודד אחר שהבחין בכמות מצביעים לא שגרתית בסמוך לשעת סגירת הקלפי. ואכן, בקשתו של סיום להגיע ולהשפיע לא נפלה על אוזניים ערלות. לא פחות מ-200 מצביעים הגיעו להצביע בשעתיים האחרונות, ולא מן הנמנע כי הם היו אלה שהכריעו את מערכת הבחירות כולה. "כלל לא משנה לנו מי ינצח. יש פה חגיגה דמוקרטית נפלאה. עד היום לא אהבנו להתעסק בפוליטיקה, אבל היום הכל השתנה", אמר קברטי איינאו, תושב העיר שהגיע להצביע. גם חלק מתושבי העיר, שאינם בלי זכות הצבעה אך מרגישים עצמם מעורים וקרובים למרבית מאנשי הקהילה, החלו לזרום אל סניף 'ביתא ישראל' ממש לקראת שעת הסגירה ותחילת ספירת הקולות. "האתיופים הם אחים שלנו. כיף לראות את האיחוד מצליח, ההצלחה שלהם היא הצלחה של העיר", אמר תושב העיר והפעיל החברתי צ'רלי ביסמוט.

סוגרים את ההצבעה

השעה 22:00 בדיוק. הקלפי נסגר, וועדת הבחירות בראשות אהרון ברי מעדכנת כי על פי רישומיה מימשו את זכותם 1220 בעלי זכות הצבעה. מחוץ לחדר הסגור המתמודדים מכרסמים את הציפורניים, מחכים לקצה חוט מהמשקיפים שנשלחו מטעמם על מנת לוודא שספירת הקולות עוברת בצורה תקינה. "היה יום מרגש מאוד. חבל שלא הגיעו עוד אנשים לממש את זכות הבחירה שלהם, אבל האשמה היא בעיקר בנו, המועמדים, שלא יצאנו מספיק לשטח", אמר יעקב טלה, שלא הצליח לשבת ונראה לחוץ במיוחד. "הלחץ גדול, והוא לא נותן לי לשבת", הסביר בחיוך. מהרי לעומתו, שהעריך במהלך היום כי אחוז ההצבעה לא יהיה מספק, נראה נינוח על כיסאו. "לא חשוב מי ראשון ומי אחרון, הקהילה ניצחה. כמות האנשים שהגיעה היום לבחור היא הקדמה ליום החשוב באמת. אני מבטיח שכולנו ניכנס למועצה, לא משנה מיקומים", אמר מהרי, וסנבטה הוסיף: "היום הזה היה פשוט חגיגה. הרוח שנושבת מכאן מבשרת על כך שבאמת אפשר לשנות", אמר. כיאה למערכות בחירות, השמועות מהחדר הסגור החלו לבצבץ ולהפר את השקט בקרבם של הפעילים שספרו למעלה מ-15 שעות של עמידה על הרגליים. "סיום מוביל, יעקב טלה אחריו וגדעון אחריהם בהפרש זעיר של 10 קולות", אמר אחד הפעילים של יעקב טלה, שצינן את ההתלהבות עם חישובים הנדסיים: "המצב לא טוב מבחינתנו. רוב הקולות של גדעון מהרי הגיעו בבוקר, ולכן הם יצאו אחרונים. במצב כזה הוא מנצח". כשעה לאחר מכן, הגיעה הודעה נוספת מתוך חדר הספירה, שגרסה כי שי עדיין מוביל, טלה שמר על המקום השני וגדעון מהרי נותר במקום השלישי בלבד. "אם יעקב יסיים במקום השני- זה ניצחון ענקי", אמר אחד מתומכיו של טלה, ואנשיו של סיום הוסיפו ניתוח משלהם: "יש עוד מאתיים מעטפות בספירה. הכל יכול להיות ואנחנו לא רוצים לחגוג לפני התוצאה הסופית. אם זה נגמר ככה, זה ניצחון ענק לקהילה כשבמקום הראשון ניצבים שני צעירים מלאי רצון לעשייה".

ממתינים לתוצאות

 

המנצח: שי סיום

בשעה 1:20, לאחר שעות ארוכות של עבודה וכמעט שלוש שעות וחצי של ספירת קולות אינטנסיבית ושקולה, החלו לזרום אל הפעילים המתוחים התוצאות הסופיות של הפריימריז. עשרים דקות מאוחר יותר, נפתחה דלת המשרדים בה התקיימה ספירת הקולות, ממנה יצאו בזה אחר זה אנשי הוועדה, בראשותו של אהרון ברי. "מספר הבוחרים שהגיעו אל הקלפי עמד על 1220, מתוכם 1216 קולות כשרים. שי סיום סיים עם 534 קולות, יעקב טלה עם 507, גדעון מהרי עם 454 וברוך סנבטה עם 287", אמר ברי, שהסביר: "בגלל שהייתה אפשרות לבחור בשני פתקים יש בסך הכל 1782 קולות". מיד אחריו סיכמו את מערכת הבחירות בשפה האמהרית מספר אנשי ועדה, שהקדימו בנאומם את דבריו של המנצח הגדול, שי סיום הנרגש: "אני רוצה להודות קודם כל לבורא עולם ולמשפחה שלי. חיכיתי לרגע הזה המון זמן. האיחוד הזה לא היה קורה ללא גדעון מהרי, שהיה הראשון שהאמין שאפשר לעשות את זה. ואני רוצה להודות לו על כך. תודה לכל מי שהגיע, וגם למתמודדים האחרים בניהם יעקב (טלה, ה"ה), שהפתיע את כולם עם הישג מטורף לכל הדעות. היום חוגגים, וממחר מתחילים לעבוד. מי שהגיע היום לבחור נתן בנו את האמון להוביל את הקהילה למקומות טובים יותר". יעקב טלה, שסיים במקום השני ונראה נרגש מהמעמד, אמר: "מזל טוב לשי סיום ולכל החברים. נעבוד יד אחת כולם. אם היום הגיעו מעל 50 אחוז באוקטובר תגיע לקלפי כל הקהילה", אמר טלה. גדעון מהרי, שסיים במקום השלישי המאכזב מבחינתו, הספיק לחבק את סיום, ולברך אותו על הניצחון: "שי אמנם זכה, אבל כולנו ניצחנו. אני שמח שהגענו ליום הנהדר הזה", סיכם מהרי את יום הבוחר, וסנבטה הוסיף: "הקהילה עצמה ניצחה. הדרך בה התנהלו הבחירות מעוררת השראה. מכאן נעלה רק למעלה". כעת, עם סיומם של הפריימריז והרכבת הרשימה שתתמודד על מקום במועצת העיר, יחלו הפוליטיקאים מטעם הרשימה המאוחדת של הקהילה האתיופית, בראשותו של שי סיום, בהכנות לקראת הבחירות האמיתיות שיערכו באוקטובר הקרוב, בתקווה להגדיל את כוחם ולהוסיף לפחות כיסא אחד של מועמד מטעמם במליאת מועצת העיר.

 

פעילי המנצח, שי סיום. | צילום: המקור

לחץ להמשך קריאה