צור עימנו קשר

פוליטיקה

האופוזיציה דורשת: ישיבת מועצה מיוחדת בנושאים שונים

פורסם

בתאריך

מועצת העיר צפויה לקיים בשבוע הבא דיון מיוחד שיעסוק בין היתר באפשרות לפיה העירייה תעניק עדיפות לתושבי קריית מלאכי בעת פרסום מכרזים עתידיים בתחומי כוח האדם, הרכש והתשתיות. את הדיון יזמה האופוזיציה במועצת העיר, בהתאם לחוק המאפשר לה לזמן ישיבת מועצה מיוחדת בה יידונו נושאים אשר יקבעו על ידה. נושאים נוספים שיעלו לדיון בישיבה הם קשיי ילדים עם צרכים מיוחדים והוריהם, תקציב 2019 והריחות הרעים העולים ממכון טיהור השפכים בתימורים, שהתגברו בשבועות האחרונים עד שהפכו למטרד של ממש עבור תושבי העיר.
במכתב ששלחו ביום ראשון האחרון חמשת חברי האופוזיציה – היו"ר אליאור עמר והחברים מידי דדון-סעדה, נדב ויצמן, שי סיום ושלומי מלכה – הם ביקשו לכנס את ישיבת המועצה "במועד הקרוב ביותר האפשרי".
הישיבה צפויה להתקיים ככל הנראה במהלך השבוע הבא, אף שמועד רשמי טרם נקבע לה, ככל הנראה עקב העובדה שראש העירייה זוהר נמצא בטיול בפרטי בחו"ל, ויחזור ארצה רק ביום חמישי בשעות הלילה.
אחד הנושאים שיידונו בישיבה הם כאמור הריחות הרעים העולים ממכון טיהור השפכים בתימורים, עליהם פרסמנו כתבה נרחבת כאן ב"המקור" במהלך חודש יוני. בחודשים האחרונים כמעט מידי ערב נאלצים תושבי קריית מלאכי לסבול מריחות ביוב לא נעימים שמקורם במכון טיהור השפכים, כאשר עשרות פניות של תושבים למשרד לאיכות הסביבה לא הועילו עד כה. כידוע, החוק מטיל סנקציות כבדות על אנשים ותאגידים הגורמים לריחות רעים באופן שפוגע באיכות החיים של הציבור, כך שבאופוזיציה מבקשים לברר באילו צעדים נקטה העירייה על מנת לפתור את הבעיה, הן באופן ישיר והן באופן עקיף – על ידי המשרד להגנת הסביבה והמועצה השכנה, מועצה אזורית באר טוביה. מאחר ומכון הטיהור בתימורים נמצא תחת אחריות תאגיד המים והביוב "תמר", ביקשו בעירייה לזמן לישיבה את מנכ"ל התאגיד, יוסי בן חמו, כדי שיוכלו להפנות אליו שאלות בנושא.
במשרד להגנת הסביבה אמרו השבוע כי מבדיקה שערך המשרד שערך המשרד עולה כי מוקד אפשרי למטרדי הריח הוא קריסת מט"ש תימורים. בעקבות ממצאי הבדיקות, ערכו במשרד בירור בנובמבר האחרון לבעלי המט"ש, זאת כשלב מקדים בהליך האכיפה. "במסגרת הבירור, עלתה סוגיית קידום שדרוג המט"ש, והמשרד להגנת הסביבה דרש לקבל לוח זמנים מפורט לפעולות השדרוג. עוד דרש המשרד התקנת אמצעי חירום לתוספת חמצן לתהליך הטיפול בשפכים, עד להשלמת תהליכי השדרוג. זאת, כדי להפסיק את מטרדי הריח באזור. התקנת אמצעי החירום עתידה להתבצע בשבועות הקרובים. המשרד ימשיך ויעקוב אחר ביצוע הפעולות במקום, ויפעיל את סמכויותיו במידת הצורך", אמרו שם השבוע.

מט"ש תימורים. מועצת העיר תדון בנושא הריח

יו"ר האופוזיציה עמר. ביקשו ישיבה מיוחדת

עדיפות במכרזים

נושא נוסף שיעלה לדיון בישיבה, כאמור, הוא הצעת החלטה שמבקשת האופוזיציה להעביר לפיה תינתן עדיפות מסויימת לתושבי קריית מלאכי בהתמודדות במכרזים עתידיים שתפרסם העירייה בכל התחומים: כוח האדם, רכש ותשתיות. כזכור, בישיבת המועצה שהתקיימה בשבוע שעבר אירע עימות חריף בין יו"ר האופוזיציה אליאור עמר (סיעת הצעירים) לבין סגן ראש העירייה יוסי סולימני. בעוד עמר טען כי העירייה רשאית להעניק עדיפות מסויימת לתושבי העיר במכרזים, סולימני גרס בתוקף כי מדובר בתנאי בלתי חוקי שהעירייה אינה יכולה להציב בעת פרסום מכרזים, מאחר ומדובר בסעיף הנוגד את חוק המכרזים. מיד לאחר הישיבה, הציג עמר הוכחות לעמדתו כשהעלה לדף הפייסבוק שלו פסקי דין של בית המשפט המחוזי והעליון שאישרו כי רשות מקומית רשאית להעניק העדפה לתושביה בעת פרסום מכרזים.
"טענתם (טענת הקואליציה, ה"ה) אינה מבוססת על המציאות ולמעשה דיי מנותקת ממנה. דיני המכרזים אינם מתייחסים להכללת סעיף של העדפת תושבים מקומיים, ובטח שלא אוסרים על קיומו", כתב עמר בפייסבוק שלו. הוא צירף כתבה אודות פסק דין של בית המשפט המחוזי במסגרת עתירה מנהלית נגד רשות מקומית אשר במכרז לקבלת שירותים שפרסמה כללה סעיף במסגרתו הודיעה כי תינתן עדיפות למשתתפים במכרז אשר יעמדו בתנאיו ויהיו בנוסף גם תושבי אותה רשות. בפסק הדין קבע בית המשפט המחוזי – בהחלטה המהווה למעשה הלכה משפטית פסוקה ומחייבת – כי התנאי שכללה העירייה במכרז לפיו תינתן עדיפות למשתתף מקומי לגיטימי וסביר, וכי אין כל מניעה מהעירייה לכלול אותו בין סעיפי המכרז ולהתחשב בו בעת קביעת הזוכה בו. "הגיע הזמן שגם עיריית קריית מלאכי תעדיף במכרזיה – של ביצוע עבודות ושל קבלת עובדים חדשים – את אלו שהם גם כישרוניים, גם איכותיים, גם מקצועיים וגם גרים כאן איתנו", כתב עמר. ל"המקור" הוסיף ואמר יו"ר האופוזיציה: "בית המשפט – המוסמך לפרש את החוק במקומות שבהם אין התייחסות לנושא מסוים – קבע במספר פסקי דין, כולל של בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ – שאין כל מניעה להעדיף תושבים מקומיים על פני תושבי חוץ, בתנאי כמובן שהתושבים המקומיים עומדים ביתר התנאים במכרז".
לדברי עמר, בכוונת האופוזיציה בראשותו להביא להצבעה במועצת העיר החלטה לפיה העירייה תפעל במכרזים עתידיים לפי מדיניות שתעניק עדיפות מסויימת לתושבים מקומיים ולעסקים מקומיים. "העדיפות היא כמובן לא בכל מחיר, אבל צריכה להיות העדפה להעסיק תושבים מקומיים ולפרנס עסקים שנמצאים בקריית מלאכי", אמר עמר. לדבריו, בתחום הרכש על העירייה לרכוש מוצרים מסויימים מעסקים מקומיים, גם אם הם יקרים יותר, באחוזים בודדים, מהמחיר בעסקים מחוץ לעיר. "הדבר יאפשר חיזוק של הכלכלה המקומית ויסייע לטיפוח העסקים הקטנים והבינוניים בעיר", סיכם יו"ר האופוזיציה עמר, "זו צריכה להיות המדיניות גם במכרזים של עבודות תשתית ובוודאי בתחום קבלת עובדים חדשים".

ראש העירייה זוהר. ההעדפה לתושבי העיר תעבור?

"פתרונות בתחומי העיר"

נושאים נוספים שביקשו חברי האופוזיציה להעלות לדיון הם קשיים עימם נתקלים ילדים בעלי צרכים מיוחדים והוריהם והדרך להתמודד עימם, תקציב 2019 הצפוי להיות מאושר בסוף החודש וכן הצמצום בתקציבו של המרכז לגיל הרך, שעלול להיסגר בשל קשיים תקציביים חמורים עימם הוא מתמודד.
נושא הילדים בעלי צרכים מיוחדים נחשב קרוב במיוחד לליבה של חברת המועצה מטעם סיעת "הצעירים", מירי דדון-סעדה. "יש מאות ילדים בעלי צרכים מיוחדים שנאלצים מידי יום לנסוע מחוץ לעיר על מנת ללמוד בבתי ספר ובכיתות המותאמים להתמודדות עם ילדים ונערים עם צרכים מיוחדים", אמרה דדון-סעדה. "הגיע הזמן שנספק להם פיתרונות בתחומי העיר. אפשר לפתוח כיתות ייעודיות בבתי הספר בעיר, ואפשר לקדם בזריזות וברצינות רבה יותר בית ספר המיועד לבעלי צרכים מיוחדים בתחומי קריית מלאכי או בתחומי המועצה האזורית באר טוביה", הוסיפה דדון-סעדה, "לא יכול להיות שהילדים יצטרכו להתמודד עם המצב הזה של נסיעה שעה ויותר לבית ספר בכל בוקר, וגם ההורים שלהם נאלצים להתמודד עם לא מעט קשיים בעקבות זאת".
לדברי חבר המועצה שלומי מלכה, מדיניות משרד החינוך היא לשלב ככל האפשר את התלמידים בעלי הצרכים מיוחדים בבתי ספר רגילים, ולכן על העירייה לפעול בהתאם למדיניות זאת בבתי הספר הנמצאים בשטחה. "שולחים ילדים החוצה, לקריית גת, אשדוד ואשקלון במקום שהם יישארו פה", אמר. לדבריו, "יש חוסר תקנים בכיתות בערים הסמוכות, ולמעשה ילדי העיר- כמעט 200 במספר, ממלאים את התקנים הללו. לכן לטעמי הרשות היא זו שצריכה להילחם על העניין הזה, לפתוח מסגרות ולייעד כיתות לימוד וחדרים לטובת ילדי החינוך המיוחד. עיר חזקה זו עיר שדואגת לאוכלוסייה החלשה", סיכם מלכה.

חברת המועצה סעדה. "לדאוג לבעלי צרכים מיוחדים"

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.