צור עימנו קשר

חדשות

דרישה: למנות מבקר לעירייה

חיים פלוס, תושב העיר, שיגר מכתבים דחופים למשרד מבקר המדינה ולממונה על מחוז דרום במשרד הפנים: "העירייה אינה ממלאת את הוראות החוק"

פורסם

בתאריך

מזה כשנה שעיריית קריית מלאכי מתנהלת ללא מבקר פנימי. מאז שעזב את תפקידו מבקר העירייה הקודם, עו"ד שלום בן שטרית שפרש לפנסיה, לא מונה לו מחליף, וכתובת לתושבים המבקשים להלין כלפי עוולות שונות הנעשות מצד העירייה – אינה קיימת הלכה למעשה.

המציאות הזאת גרמה לחיים פלוס, תושב העיר, לפנות במכתב דחוף למשרדו של מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, בתלונה על עובדת אי מינויו של מבקר לעירייה, ובדרישה מהמבקר לפעול לאלתר למינוי מבקר פנימי לעיריית קריית מלאכי. פלוס פנה גם לממונה על מחוז דרום במשרד הפנים, אבי הלר, אשר בידיו מצויה הסמכות המיידית להורות לעירייה למנות מבקר ללא דיחוי.

סוגיית מבקר העירייה עלתה לסדר היום הציבורי בישיבת המועצה האחרונה שהתקיימה, אז הלינו אנשי האופוזיציה בראשותו של חבר המועצה יוסי סולימני נגד ראש העירייה, אליהו זוהר, בטענה כי זה חודשים ארוכים שההתמהמהות במינוי המבקר מביאה לעבירה על החוק, שקובע כי על העירייה להתנהל כל העת עם מבקר פנימי. זוהר הסביר במהלך הישיבה כי מאז עזיבתו של המבקר הקודם בן שטרית מחפשת העירייה אחר מבקר חדש, וכי הליך המכרז לבחירת מבקר נמצאת בעיצומו, וצפוי להסתיים בתוך שבועות בודדים. לדברי זוהר, למעלה מארבעים מועמדים ניגשו למכרז, דבר שגרם להתארכותו. סולימני לא התרשם מטיעוניו של זוהר, וטען כי "לא ייתכן שהליך כזה ייקח כמעט שנה, שבה לעירייה אין מבקר", כלשונו. אגב, בעקבות פרישתו לגמלאות של בן שטרית בטרם הוגש דוח הביקורת הסופית לשנת 2013 – לא פורסם הדוח גם חודשים ארוכים אחרי המועד החוקי להנחתו בפני חברי מועצת העיר. גם נושא זה עמד במרכז הביקורת של האופוזיציה כלפי זוהר.

כך או כך, פנייתו של פלוס למבקר המדינה ולמשרד הפנים עשויה לזרז את ההליכים שיביאו למינויו של מבקר חדש. "לתושבי קריית מלאכי נמאס להיות קורבנות של השיטה בה קברניטי העיר עושים ככל העולה על רוחם מבלי שהגוף המבקר יבקר אותם", כתב פלוס לממונה על המחוז במשרד הפנים. "העוולות הניהוליות גורמות לתושבים צער רב, ומי שמשלם את המחיר הוא התושב". יש לציין כי בין פלוס לבין העירייה ניטש בחודשים האחרונים מאבק עיקש, לאחר שלטענת פלוס, מחלקת הפיקוח רשמה לחובתו קנס שלא היה מגיע לו. פלוס פנה בתחילה ליועצת המשפטית בעירייה בבקשה שהקנס יבוטל, אך עו"ד עידית יפת דחתה את בקשתו. פלוס מנהל בשבועות האחרונים דין ודברים מול העירייה – והפיתרון בין הצדדים לא נראה קרוב. "עניין הקנס שקיבלתי רלוונטי משום שכאשר ביקשתי לפנות למבקר העירייה ולהציג לו את הדברים בכדי שהוא עצמו ייווכח בצדקת גרסתי – גיליתי שאין מבקר שאוכל לפנות אליו ושיוכל לבדוק את טענותיי", אמר פלוס השבוע ביחס למאבקו מול העירייה. "לא יכול להיות שהעירייה תתנהל בלי מבקר, ולתושבים לא יהיה למי לפנות במקרה של ליקויים", הוסיף.

בעירייה אמרו השבוע כי פנייתו של פלוס מיותרת, מאחר ובימים הקרובים ממש צפוי להיבחר האיש שימונה למבקר העירייה החדש. לשלב הסופי של המכרז הגיעו שני מועמדים, שנשלחו למבחנים מיוחדים לבחינת התאמתם לתפקיד – ולאחר שיתקבלו תוצאות הבחינות, צפויה ועדת הבחירה להחליט על המועמד שיזכה בתפקיד הנחשק שמיותם כבר שנה שלמה.

לחץ להמשך קריאה