צור עימנו קשר

המושבים

דעת רבים: חייבים לפצל את תיכון באר טוביה

תומכי פיצול התיכון האזורי באר טוביה, המעוניינים בהחזרת הסדר בבית הספר על כנו, הם רבים מדיי על מנת לכנותם כ"קומץ", והם וודאי אינם "הזויים". אך מחנה המתנגדים לפיצול, מתוך החלטה נחושה לא לדון בעניין, מתעקשים למזער את גודלם. תגובה של עמוס זומר לטורה של טלי מילשטיין, "מציאות דמה", שפורסם לפני כשבועיים

פורסם

בתאריך

תוכנית הפיצול של בית ספר התיכון השש שנתי בבאר טוביה אושרה על ידי מליאת המועצה במאי השנה. בשיחה עם נציגי המועצה, מנהלת מחלקת החינוך הגב' רות קרטר וסגן ראש המועצה מר שלומי שמאי, שהתקיימה בחודש יולי השנה, סיפרו השניים על החלת תוכנית הפיצול על ידי הוספת מבנים יבילים, וכן גדר אשר תחצוץ בין שני בתי הספר התלת שנתיים (חטיבה עליונה ותחתונה). אלא שהיה ברור כי ההכנות לתהליך לא היו במיטבן, ואפילו מנהלים חדשים לחטיבות המפוצלות עדיין לא היו בנמצא באותה העת.

עזיבתו הבלתי צפויה של מנהל החטיבה העליונה, מר אלי גבאי, שבועיים בלבד לפני תחילת הלימודים, הותירה דאגה רבה בקהילה וטרפה את הקלפים. עוד באותו הערב ניגשו הורים מודאגים לביתו של מר שמאי, על מנת לברר מהי תוכנית המגירה למצב העגום, וזאת, חשוב לציין, בטרם יצא לדרכו מכרז לתפקיד מנהל חטיבת הביניים.

במקביל, הורים אחרים ביקשו לכנס אסיפת חירום במושב באר טוביה, והזמינו כל מי שביקש להתעדכן ולהביע דעתו על המצב.

הגברת טלי מילשטיין, כותבת הטור "מציאות דמה" שפורסם בגיליון "המקור" שראה אור בתאריך 25 לאוגוסט, נכחה גם היא באסיפה. היא הביעה את דעתה בעניין, ודיווחה על הביקור שלה בביתו של סגן ראש המועצה. למרות כל זאת, מילשטיין הציגה בדבריה את הדברים כאילו "קומץ הורים" בלבד כינס את האסיפה, וכי מטרתו הייתה לחתור תחת מאמצי המועצה ובית הספר להתחיל את שנת הלימודים, כפי שעולה מדבריה.

טורה האישי של מילשטיין מאפיין את אופי הוויכוח בין תומכי הפיצול (ושיפור התנהלות בית הספר), ובין מתנגדיו. תומכי הפיצול, ואני ביניהם, מאמינים שהוא יביא לשיפור רב בכל הקשור לרמת האלימות של תלמידים בכיתות ובחצר בית הספר, אלימות שמופעלת בינם לבין עצמם ומצד תלמידים אל מול צוות המורים. זאת, בניגוד לחברינו להנהגה, שמצדדים בהשארת בית הספר עם יותר מאלפיים תלמידיו – כפי שהוא.

לאורך כל השנה הביעו מתנגדי הפיצול אמון עיוור במנהל בית הספר, ללא צל של ביקורת לנוכח אירועי אלימות חמורים, אשר לתפיסתי ולתפיסת רבים אחרים – לא טופלו כראוי. הם עיגלו פינות והקלו ראש בחומרתם של האירועים. "משובת נעורים", קראו להם.

לטעמי, תומכי הפיצול, המעוניינים בהחזרת הסדר בבית הספר על כנו, הם רבים מדיי על מנת לכנותם כ"קומץ", והם וודאי אינם "הזויים". אך מילשטיין ומחנה המתנגדים לפיצול, מתוך החלטה נחושה לא לדון בעניין, מתעקשים למזער את גודל הקבוצה הדורשת פיצול, ובייחוד את חשיבות טיעוניה. בטורה, מצדיקה מילשטיין את ביקורה בביתו של שלומי שמאי מחד גיסא, אך מאידך גיסא עושה דה-לגיטימציה להתכנסות של אזרחים במועצה, המודאגים מאותו מצב בדיוק בהבדל קל: הם חולקים על עמדתה.

בפחדנות, היא איננה נוקבת בטורה בשמות של הנמשלים. יש להניח, לשם הדוגמא, ש"הילדה הקטנה" מטורה של מילשטיין היא ליטל רכס, דמות מוכרת בשיח הציבורי, שמבקשת להשלים את הליך הפיצול ודורשת אפס סובלנות לאלימות בבית הספר. איתה מחזיקים באותה דעה הורים רבים, בהם כאמור גם אנוכי. אפשר בהחלט להתווכח על הדרכים בהן עושה רכס שימוש על מנת להבהיר את עמדותיה, אבל בוודאי שלא על צדקת הדרך – גם אם היא שונה מזו שמציגה מילשטיין – ובכך שאני, רכס ואחרים משוכנעים, באמת ובתמים, שפיצול יעשה טוב לבית הספר, טוב לילדינו.

האינטגרציה תישמר

בטורה ציינה מילשטיין גם את "אחד ההורים", שאמר, לפי הטור, ש"הילדים הם לא מה שחשובים כאן". ההורה הזה, מודה באשמה, הוא אני. אני הוא זה שלכאורה ילדי בית הספר לא מעניינים אותו. כמובן שהדברים הוצאו באופן מוחלט מהקשרם, אבל מה חשובים האמצעים? המטרה מקדשת גם אותם.

טענתי ואני עדיין טוען: אנו, ההורים שתומכים בפיצול בית הספר, נחזיק ידיים עם המתנגדים לפיצול על מנת שאף לא ילד אחד ייפול בין הכיסאות או בין שני בתי הספר לכל אורכו של ההליך. אמרנו וחזרנו ואמרנו פעמים רבות שאנו אמנם בעד פיצול אורכי, אבל בשום מקרה לא לפי שיוך גיאוגרפי, כלומר לפי מושבים, אלא לפי מודל שיבטיח, מראש, את האינטגרציה בין כלל מושבי ותלמידי המועצה. וכן, לטעמי, בתוכנית לקדם את החינוך במועצה הקול החזק שצריך להישמע הוא המטרות שהתושבים, המועצה וצוות ההוראה יגדירו, ולא הילדים. כן, בעניין הזה – דעתם של הילדים משנית. אנחנו ההורים קובעים לאילו מטרות אנו מכוונים את הילדים שלנו, ועלינו לעודד אותם להגיע הכי רחוק שהם יכולים. כעת, כשהדברים מוגדרים ומוצגים כך, בהקשר שבו הם נאמרו מלכתחילה – תחליטו אתם אם המשפט הזה היה נורא כל כך.

התנהלותם של מתנגדי הפיצול בדיון החשוב הזה לקתה בשני חסרים בולטים: ראשית, חוסר עקביות בהסכמות שלהם איתנו. הרי כבר הגענו להבנות במסגרת ההנהגה שיש לפצל את התיכון אורכית, אך הם, מתנגדי הפיצול, נסוגו באופן מפתיע מכוונתם המקורית.

שנית, דעות קדומות על השכלה. ואני אסביר: מסיבה לא ברורה, החליטו מתנגדי הפיצול שהשכלה איננה לב ליבו של בית הספר, וחיברו את בחינות הבגרות לצורך הבסיסי בהשכלה. לטעמי השכלה היא כל מאמץ שאדם עושה על מנת להתמקצע ולהעמיק בכל נושא שיחפוץ. זה יכול להיות מורשת ישראל, פיסיקה קוונטית, ספרות ושרברבות. השכלה מעידה שני דברים על אדם: הראשון שהוא רציני, והשני שהוא מוכן להתאמץ על מנת להיות הכי טוב שהוא יכול בתחום שמעניין אותו.

בחינות בגרות הן אמצעי מקובל לברר אם אנחנו משכילים, ואנו ההורים במועצה האזורית בבאר טוביה לא המצאנו אותן ולא הצדקנו אותן. אבל גם תעודה מקצועית מגדירה אותנו, וגם שנות הוותק שלנו, הניסיון שלנו וכו'. אפשר לייצר אווירת לימודים חמה ומחבקת, גם אם המוטו של בית הספר הוא שיש לעשות מאמצים על מנת להגיע להישגים ויש בין תלמידיו מי שלא עלה בידו להשיג מטרה זו.

לפני סיום, גם לי יש משל עבור מילשטיין ותומכי דעתה, אך בשונה מזה שהיא הביאה, הוא איננו בדוי, אם כי לקוח מהמציאות: בסוף השבוע שעבר בִּתִּי אביגיל ואני יצאנו לטייל בנחלי הגולן. מי שמכיר את המסלול של נחל יהודיה יודע שהוא לא פשוט. הירידה לערוץ הנחל והעלייה ממנו הן תלולות ביותר. יחד עם זאת, המסלול הזה לא הפחיד משפחות רבות, חלקן עם ילדים מאוד צעירים, לטייל בנחל לטובת החוויה של הכרת הארץ ופינות החמד הללו.

כשעזבנו את הבריכה והתחלנו בעלייה המפרכת מערוץ הנחל, בחום של 32 מעלות, עלתה לפנינו במדרון משפחה, זוג הורים ושני ילדים. הצעירה שבהם פעוטה, אולי בת 3. שני ההורים החזיקו בה בעדינות ושכנעו אותה לעלות בכוחות עצמה את המסלול התלול. הילדה לא התלוננה, מעודדת מתמיכת הוריה. "כל הכבוד, את יכולה לעשות את זה", הם אמרו לה עד מהרה הם התרחקו מאיתנו, ואנו נאלצנו לנוח תחת כל עץ שבדרך על מנת להסדיר נשימתנו. מותר לציין שאחיה של אותה פעוטה (בערך בן שש), דילג במהירות במעלה ההר, ללא תמיכה וללא ציוץ על הקושי איתו הוא מתמודד.

את הנמשל אני משאיר לגברת מילשטיין, ולכולנו, תושבי המועצה האזורית באר טוביה.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

המושבים

"קרובים מתמיד לניצחון"

אדיר נעמן, המועמד לראשות המועצה האזורית שפיר, קיים כנס מיוחד בו צפה יחד עם פעיליו במשחק חצי גמר המונדיאל בין צרפת לבלגיה. "לא היינו מגיעים לנקודה הזו בלעדיכם", אמר נעמן

פורסם

בתאריך

על ידי

המועמד לראשות המועצה האזורית שפיר, אדיר נעמן, ערך ביום שלישי השבוע כנס פעילים מיוחד במטהו אשר במרכז המסחרי של היישוב אחוזת אתרוג.
נעמן, המנהל עד כה את הקמפיין באופן אינטנסיבי, קיים לאחרונה מספר חוגי בית, בהם דן עם התושבים על נושאים שונים, כגון: הקמת תחנת הכוח הצפוייה בסמוך לקריית גת, הרחבות המושבים, עתיד הצעירים בני המועצה ועוד.
ביום שלישי, כאמור, ארגנו במטהו של נעמן אתנחתא מהמירוץ לראשות המועצה וקיימו ערב צפייה מיוחד במשחק חצי גמר המונדיאל בין צרפת לבלגיה.
הערב (חמישי), יערוך נעמן חוג בית נוסף, הפעם ביישוב אבן שמואל, המונה כ-1800 תושבים ונחשב ליישוב השני בגודלו מבחינת מספר בעלי זכות הצבעה במועצה. "זה הזמן שבו מפת המתמודדים מצטמצמת והמרוץ מתכנס לשני מועמדים. אנחנו קרובים מתמיד לניצחון המיוחל, ולא היינו מגיעים לנקודה הזו בלעדיכם", אמר השבוע נעמן, ובמטהו הסבירו: "התחושה שנוצרת בקרב הציבור היא שהתושבים מתמקדים כעת בשני מועמדים. בהתחלה היה חשש בקרב הציבור לריבוי מועמדים, אך כעת החשש נפוג כי מבינים שאדיר נעמן יכול לנצח כבר בסיבוב הראשון".
במחנות האחרים מנגד, התומכים במועמדותם של שני המתמודדים הנוספים- עו"ד אבי וינברגר מחד ותמר רחמים מאידך, ביטלו את דבריו של נעמן וציינו כי הם מתכוונים להתמיד במטרתם להחליף את האיש היושב על כיסא ראש המועצה האזורית שפיר. "אין שום שחר לטענות אלו. אני מתמודד, צובר כוח ותאוצה והיחידי שיש לו סיכוי אמיתי להחליף את ראש המועצה המכהן", אמר עו"ד אבי וינברגר. המועמדת תמר רחמים, ששימשה כמנהלת משאבי האנוש במועצה וליוותה את אברג'ל משך 15 שנים, העדיפה שלא להתייחס ישירות לדבריו של נעמן.

לחץ להמשך קריאה

המושבים

"הגיע הזמן להחליף את ראש המועצה. 16 שנים הספיקו"

המועמד לראשות המועצה האזורית שפיר, עו"ד אבי וינברגר, התייחס השבוע לשמועות לפיהן מועמדותו קשורה בדרך זו או אחרת לראש המועצה אשר אברג'ל- והזים אותן: "לא היה ולא נברא. אין קשר ביני לבין ראש המועצה היוצא בהתמודדות בבחירות. "אברג'ל בתגובה: "קורא להתרכז בהצגת החיוב ולנהל מערכת בחירות נקייה מהשמצות"

פורסם

בתאריך

על ידי

עו"ד אבי וינברגר, שהכריז לפני מספר חודשים על התמודדותו לראשות המועצה האזורית שפיר, עלה השבוע למתקפה כנגד ראש המועצה אשר אברג'ל וכנגד מי שלטענתו מפיץ שמועות אודותיו ומנסה לטעון כי הוא קשור לראש המועצה המכהן. "גם לאוזניי הגיעו שמועות שמפיצים, כנראה, גורמים פוליטיים בעלי עניין, על קשר, כביכול, ביני לבין ראש המועצה היוצא בהתמודדות על ראשות המועצה", כתב וינברגר. "אני מבקש להצהיר בצורה ברורה: לא היה ולא נברא, ואפילו לא עלה על הדעת. אין קשר ביני לבין ראש המועצה היוצא בהתמודדות בבחירות".
על מנת לחדד את דבריו, הוסיף וינברגר כי "הגיע הזמן להיפרד מראש המועצה היוצא", והוסיף כי "16 שנים הספיקו. גם לו וגם לנו. הגיע הזמן לומר, עד כאן. לא עוד".
המועמד בן ה-58, יליד ותושב מושב שפיר, ציין כי השלטון הנוכחי הוא "שלטון של פחד וחשבון", וגרס כי במקום זאת דרושה מנהיגות של 'דין וחשבון', כלשונו. "בואו נדבר בגלוי על מה שרבים מאד ביישובי המועצה האזורית שפיר מעדיפים לדבר עליו בלחש. בחדרי חדרים. 'הפחד והחשבון'. שלטון ארוך שנים, שלטון שנבחר לייצג את הציבור ולהיטיב איתו, שלטון שאמור לפעול בשקיפות ובהוגנות – ובמקום זה הוא מתנהל בחשיכה, מנהל פנקסי חשבונות. שלטון צללים המעדיף לנהל את ענייניו – שהם עניינינו – הרחק מעינו של הציבור. לא דין וחשבון אלא פחד וחשבון", הוסיף.
בסיפא של דבריו ציין וינברגר כי הוא מציע "מנהיגות בסגנון אחר", והוסיף כי הוא מבקש את אמון הציבור בו, "זו תהיה מנהיגות משתפת, מתייעצת, מנהיגות המכבדת כל תושב ולא שואלת למי הצביע ומה הוא חושב, מנהיגות הקשובה לביקורת ומפיקה לקחים", סיכם.
וינברגר (58) הוא עו"ד המתמחה בדיני תכנון ובנייה. הוא נולד וגדל במושב שפיר, ובו גם הקים את ביתו יחד עם אשתי אפי וחמשת ילדיהם. את שירותו הצבאי סיים בדרגת רס"ן במילואים כמפקד סוללה בחיל התותחנים, ולאחריו סיים בהצלחה תואר ראשון ותואר שני במשפטים באוניברסיטת בר-אילן.
לאחרונה התחייב וינברגר כי באם יבחר לתפקיד הנכסף יגביל את כהונתו לשתי קדנציות בלבד, כיוון ש"תקופה בלתי מוגבלת עלולה לייצר מצב של תחושת בעלות", אמר אז.
ראש המועצה, אשר אברג'ל, מסר בתגובה לדברים: "אני קורא לכל המתמודדים לנהל מערכת בחירות נקייה מהשמצות. לכל אחד מהמועמדים עומדת הזכות להציג את יתרונותיו וראוי שיתרכזו בהצגת החיוב והמחבר ולא השלילי והמפלג.
בסופו של יום מי שיכריע מי שיעמוד בראשות המועצה הוא ציבור הבוחרים. אני משוכנע שתושבי המועצה רואים מידי יום את תנופת העשייה בכל התחומים, את ההשקעות האדירות בישובים. רבים מהם יודעים שקיבלתי מועצה בחדלות פרעון וכיום היא אחת המועצות המוערכות, המבוקשות והמובילות בישראל".

לחץ להמשך קריאה

המושבים

אושרה הגדלה של 31 אחוזים מהיקף החוזה המקורי של כביש 'עוקף עזריקם'

במהלך ישיבת המליאה, שנערכה בסוף חודש מאי, נטען כי הוחלט לאשר את ההגדלה ללא פרסום מכרז חדש כיוון שהקבלן הנבחר "ביצע עד כה את מרבית העבודות לשביעות רצונה של המועצה". עוד בישיבה: אושרה הנחה של 5% למשרתי מילואים פעילים והוקצה סכום של 700 אלף ש"ח לרכישת מחשבים ומקרנים למוסדות החינוך במועצה //

פורסם

בתאריך

על ידי

בישיבת מליאה מן המניין שנערכה בחודש מאי האחרון אישרה המועצה הנחה בסך %5 מסכום הארנונה השנתית לחייל מילואים פעיל המחזיק בנכס. כזכור, הודיע לאחרונה שר הפנים אריה דרעי על תיקון תקנות הסדרים במשק המדינה כך שיאפשרו לרשויות המקומיות מתן הנחה בסך %5 בתשלום הארנונה השנתי- בהתאם לשיקול דעתן.
משכך, הודיעו בזו אחר זו רשויות מקומיות שונות על כניסתה לתוקף של התקנה החדשה- והעניקו בכך הנחה של 5 אחוזים לחיילי המילואים המשרתים בשירות פעיל ומתגוררים בשטחן.
כעת, כאמור, הודיעה גם באר טוביה כי היא מיישמת את המלצתו של השר דרעי, שתיכנס לתוקפה רטרואקטיבית מיום 18/1/1.
הגדלה ללא מכרז
אלא שההודעה על מתן ההנחה לחיילי המילואים המתגוררים בשטחה של המועצה לא הייתה הבשורה המרכזית מישיבת המליאה שנערכה בחודש שעבר. במהלך הישיבה, וכפי שבא לידי ביטוי בפרוטוקול שפורסם באתר המועצה, אישרו חברי המליאה הגדלה של 31 אחוזים מהיקף החוזה המקורי של המועצה מול הקבלן המבצע של פרויקט כביש עוקף עזריקם- מסכום של 14.5 מיליון שקלים לסכום של כ-19 מיליון שקלים.
בדיון שערכה 'ועדת השלושה' בנושא הוחלט לאשר את הגדלת היקף החוזה המוגדל ללא פרסום מכרז חדש, זאת נוכח העובדה שהקבלן הנבחר ביצע עד כה את מרבית העבודות לשביעות רצונה של המועצה. בנוסף טענו שם, כי הכנסת קבלן חדש עלולה ליצור אי התאמות בביצוע העבודה וכן ליצור בעתיד אי ודאות בנוגע לאחריות הקבלן המבצע במידה הספציפי- במידה ואכן יתגלו חלילה ליקויים בעבודה.
עם זאת, נטען בפרוטוקול הישיבה, כי ראש המועצה דרור שור הצליח לשכנע את משרד התחבורה לממן 70 אחוזים מעלות הפרויקט- זאת בכפוף לביצוע שינויים ותוספות בתכנית.
כזכור, הקמת כביש העוקף יצאה אל הפועל לאחר מאבק סוער וארוך בשנים של תושבי מושב עזריקם, שסבלו במשך שנים ארוכות מתנועה ערה של כלי רכב בתוך תחומי המושב- שהיווה את ציר התנועה המרכזי מכיוון קריית מלאכי אל העיר אשדוד ואל המושבים המערביים של המועצה.
במהלך השנים האחרונות עוכבו לפרקים עבודות הקמת הכביש, אך בחודש פברואר האחרון הוא נפתח לתנועה וחיבר את כביש אריאל שרון, כביש הגישה לעזריקם מכיוון קריית מלאכי (3703) אל כביש 3711, המחבר בין צומת עזריקם לצומת אמונים.
בעתיד, אמור להיסלל המקטע השלישי של הכביש, שיעקוף את השכונות החדשות במערב קריית מלאכי (כרמי הנדיב והמחנה).
במהלך הישיבה אישרה המועצה גם הקצאת סכום של 700 אלף שקלים לצורך רכישת מחשבים ומקרנים למוסדות החינוך, זאת מתוך "תקציב אמת מידה" של מפעל הפיס.

לחץ להמשך קריאה